کد خبر : 28275
تاریخ انتشار : شنبه 4 بهمن 1399 - 16:08

پای نماینده اصفهان در یک کفش! / نشست «سرد» با حسین میرزایی درباره فولاد مبارکه

پای نماینده اصفهان در یک کفش! / نشست «سرد» با حسین میرزایی درباره فولاد مبارکه
پای نماینده اصفهان در یک کفش! / نشست «سرد» با حسین میرزایی درباره فولاد مبارکه

«من یک اصفهانی زرنگ هستم… یک آقای نماینده در صحن علنی مجلس نام یک خانم را بلند فریاد زد که البته از دستش دررفته بود… من مایه افتخار اصفهان هستم…». این جملات بخش‌هایی از اظهارات نماینده اصفهان در دیدار با خبرنگاران و اصحاب رسانه است.

 این روزها اصفهان روزهای سردی را تجربه می کند علاوه بر زمستان نامهربانی‌ها، تورم و نگاه کم‌فروغ ساکنان تازه وارد بهارستان، سرما را دو چندان می‌کند.

ابهاماتی در خصوص طرح تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه اصفهان و رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وجود آمد که مقرر شد گروهی از خبرنگاران در یک جلسه غیر رسمی در محل دفتر نمایندگان این مسائل را با حسین میزرایی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در میان بگذارند و به سوالات و ابهامات آنها پاسخ داده شود.

ساعت ۱۱ صبح دوم بهمن زمان جلسه است. وارد ساختمان دفتر نمایندگان می شوم. نگهبان سوالات معمول را می‌پرسد و مرا به محل جلسه راهنمایی می کند. پله‌ها را سرازیر می شوم. محل جلسه زیر زمین دفتر نمایندگان است. درب شیشه‌ای که صدای باز و بسته شدنش گوش خراش است را پشت سر می‌گذارم. آقای نماینده و جمعی از خبرنگاران دور میز خاک گرفته جلسه نشسته‌اند. صندلی‌هایی که آنجا دیده می شود یکدست نیست، دیوارکوب‌هایی چوبی و وسایل گرمایشی که خاموش هستند محیط جلسه را آزاردهنده‌تر می‌کنند. دقایقی بعد از قرار گرفتن بر روی صندلی دست و پاهایم احساس کرختی، بی حسی و یخ زدگی می‌کند. درخواست روشن کردن وسایل گرمایشی چندین بار مطرح می‌شود ولی کسی توجه نمی‌کند. با توجه به اینکه برنامه نشست از چند روز قبل به دفتر آقای نماینده اعلام شده بود، به نظر تدارک محیطی مناسب‌تر با توجه به برودت هوا در زمستان کار چندان طاقت فرسایی نبود؟!

* جلسه با پرسش های خبرنگاران جان می گیرد

سوال- فولاد مبارکه قطب بزرگ فولادی کشور و یکی از ده تولید کننده برتر فولاد کشور است و به جرأت می توان گفت فولاد مبارکه برترین تولید کننده فولاد در خاور میانه است که با بوجود آمدن مسائل بوجود آمده اخیر ما نگران مردم و کارگران زحمت کش شرکت هستیم و معتقدیم در این کش مکش ها مردم متضرر می شوند . متأسفانه مسائلی که در خصوص شخص مدیر عامل فولاد مبارکه مطرح شد مسائل درست و مناسبی نبود، ورود به حریم شخصی ایشان در صحن علنی در شان مجلس نبود ؟ می توان این مسائل را در محیطی آرام و بدون ایجاد تشنج نیز حل نمود…

فولاد مبارکه در سطح بالای سطح سود دهی و ارز آوری قرار دارد و اگر قراره شمشیر عدالت بالا برده شود باید در پایین آمدن آن ممیزی صورت نگیرد و تخلفات خیلی از سازمان ها، شرکت ها و ادارات و حتی بعضا خود نمایندگان محترم مورد تحقیق و تفحص قرار بگیرد؟

پاسخ: اگر از من بپرسید یک اقدام صورت بگیرد که درخت آفت زده فولاد درست بشود بنده آن اقدام را فقط عزل آقای عظیمیان مدیر عامل فولاد می دانم .مدیر عامل عزل شود و تمام اتفاقات حل می شود ما موردی خصوص فولاد مبارکه را پیگیری کردیم به شخص آقای عظیمیان رسیدیم، تمام عزل و نصب های مدیریتی در سطح کلان که از مدیر عامل پرسیده شد پاسخ دادند بعضا با دستور مدیران بالا دستی بوده.

چرا قطار در حال حرکت سنگ می‌خورد؟

سوال- بیش از ۲۰ یا ۳۰ کارخانه بزرگ همچون کارخانه سیمان، پلی اکریل، یا تعطیل است یا دچار مشکل چرا هیچکدام را مجلس پیگیری و تحقیق و تفحص نمی‌کند و زوم شده بر روی فولاد مبارکه. چون فولاد مبارکه حرکت می کند، زنده است، و قطار در حال حرکت سنگ می‌خورد، چرا شما بدون هیچ دادگاهی حکم صادر می‌کنید؟

پاسخ: تفاوت مجلس با قوه قضاییه در همین است که قوه قضاییه قانونی با مسائل برخورد می کند و در دادگاه تکلیف افراد مشخص می شود و ما در مجلس به شکل مدیریتی با مسئولان برخورد می کنیم و نیاز به رای دادگاه نداریم برای مثال ما در مجلس بدون هیچ حکم دادگاهی رای عدم اعتماد به وزیر می دهیم

آقای نماینده در این لحظه با کمی تندی از خبرنگاران گلایه می کند که چرا دائم دم از صدور حکم در دادگاه می زنید و خانم خبرنگار آقای نماینده را به آرامش و صبوری بیشتر در پاسخگویی دعوت می کند.

 

من یک اصفهانی زرنگ هستم!

سوال- آقای عظیمیان با داشتن سهمیه ایثارگری در حال حاضر بازنشسته نیستند و مجاز به ۵ سال خدمت بیشتر می‌باشند. شما با کدام مدرک این مسئله را رد می کنید؟ اگر بنا به استیضاح و تحقیق و تفحص است خیلی ها باید پاسخگو باشند که چرا برفولاد مبارکه زوم شده است؟

پاسخ: آقای عظیمیان از سال ۹۰ بازنشسته هستند و ما برای اثبات مدارکی در دست داریم که بازنشستکی ایشان قطعی است و پیامدهای سنگینی هم دارد که قصد دارم در دادگاهی به خاطر همین نکته حقوقی دست ایشان را بند خواهم مرد و بهتر است که الان به آن اشاره نکنم.

اینجا بود که خبرنگاران خواستار بیان حقایق شدند.

و آقای نماینده در پاسخ گفت من یک اصفهانی زرنگ هستم و…

و این در صورتی است که روابط عمومی فولاد مبارکه در خصوص بازنشتگی آقای عظیمیان می گوید ما از سه قوه تاییده داریم که آقای عظیمیان بازنشسته نیستند.

سرما و گرد خاک روی میز را می توان تحمل کرد ولی نیشخندهای تلخ نماینده، تحملش کمی دشوار است.

باج! / اتهام آقای نماینده به برخی خبرنگاران

آقای نماینده با لبخند کنایه آمیزی و ضمن گلایه از اینکه بعد از مطرح شدن طرح تحقیق و تفحص بیشتر رسانه ها اخباری که از سوی دفتر نمایندگان به رسانه ها ارسال می شود را دیگر منتشر نمی کنند و این در حالی بوده که قبلا این طور نبوده، به آسانی برخی خبرنگاران را به گرفتن باج متهم کرد و گفت فولاد مبارکه با چند خبرگزاری ارتباط برقرار کرده که بعد جبران کند؟ جو جلسه کمی آشفته شد و طرح این موضوع موجب آزردگی و دلخوری جمع حاضر شد.

خبرنگار در پاسخ گفت: خیلی از سازمانها و نهادها باید آگهی را از طریق وزارت ارشاد به روزنامه ها بدهند که متاسفانه مجلس در این مورد یا سکوت کرده یا توانی برای پیگیری و برخورد ندارد. ای کاش این هم به کمیسیون اصل نود کشیده می شد.

آقای نماینده: مقتدرترین نهاد نظارتی مجلس یا کشور کمیسیون اصل نود است ،اصل نود کارش این است که طرز کار مسئولین و دستگاه ها از جمله آقای رییس جمهور آقای رییس قوه قضائیه، آقای رییس مجلس بگیرید تا دستگاه های دیگر و حتی حضرت آقا اجازه ورود کمیسیون اصل نود به نهاد زیر مجموعه خودشان و حتی نهادهای امنیتی را داده اند، وی راهکار حل مشکل را تنظیم یک شکایت می داند.

 

بازی با آبرو و حیثیت قبل از تایید جرم!

در ادامه خبرنگار دیگری ضمن پرسش در پاسخ به این بحث گفت:

  • در بحث ارتباط با رسانه ها از زمان مدیریت آقای عظینیان سازو کار قانونی پیدا کرد و طرحی به عنوان ارزیابی رسانه ها از سوی مدیریت روابط عمومی فولاد مطرح و اجرا شد. طرحی که اجرای آن وظیفه وزرات صمت و اداره فرهنگ ارشاد اسلامی بود. ولی فولاد مبارکه این طرح را با دقت و به درستی انجام داد و در اجرای طرح یک نظام نامه مدون و منظم تهیه گردید که پس از اجرا شدن طرح بیش از ۲۰۰ رسانه در بحث ارزیابی رسانه ها وارد شدند و به شکل نظام‌مند همکاری خبری و رسانه ای خود را با فولاد انجام می دهند و اتفاقا در بحث آگهی ها در این دوره بسیار کمتر از سال های گذشته به روزنامه ها رپورتاژ آگهی دریافت می کنند.

شرکت فولاد مبارکه به بخش خصوص واگذار شد چرا مجلس در این حجم فزاینده وارد این بحث شده و آیا جایگاه دارد که یک شرکت خصوصی را مورد تحقیق و تفحص قرار بدهد؟ در بحث بعدی در مورد رفتار نماینده ها چرا با حیثیت افراد در صحن علنی مجلس بازی می شود؟ شکل صحبتهای سید ناصر موسوی لارگانی را قطعا شما نمی پسندید. هنوز هیچ اتهامی نهایی نشده اما اسم و مشخصات کامل فاش می شود و طوری رفتار می شود که حیثیت یک فرد به بازی گرفته می شود. بسیاری از آدرس ها غلط داده می شود. بیان کردن برخی مسائل در صحن علنی شایسته یک نماینده مجلس نیست .جا دارد که مجمع نمایندگان یک ورود جدی داشته باشد.

آقای نماینده در پاسخ گفت: نمایندگان مجلس طبق قانون حق دارند به همه زمینه ها چه خصوصی چه دولتی ورود داشته باشند و شرکت فولاد مبارکه هم یک شرکت خصوصی نیست.

توضیحات آقای نماینده در حالی است که طبق مستندات اداره کل فرهنگ و ارشاد ۵۱ درصد از سهام شرکت فولاد مبارکه مربوط به بخش خصوصی است اما آقای نماینده این را قبول ندارد و از مستنداتی که در دست دارد و قرار است به زودی از آن منتشر کند سخن گفت.

این نکته قابل توجه است که همه ارگان ها، شرکت های تجاری دولتی ، خصوصی کوچک و بزرگ در همه جای دنیا برای انتشار اخبار و آگهی های خود با رسانه‌ها در تعامل هستند. به طوری که هر دو طرف منتفع شوند. حتی می توان گفت ارگان ها با ارسال آگهی به رسانه‌ها خونی تازه در رگ آنها و شاغلان رسانه تزریق می‌کنند و بخشی از مسئولیت اجتماعی خود را به سرانجام می رسانند.

در صحن علنی مجلس «از دستم در رفت»!

آیا در مجلس می توان ناموس و اسم یک خانم را فریاد زد؟

سوال: نماینده حق ندارد محکم بگوید خانواده عظیمیان خارج از کشور هستند در صورتی که در اصفهان هستند؟ آیا موسوی لارگانی نماینده مجلس حق دارد اسم یک خانم را به آسانی در صحن علنی مجلس جار بزند؟ در صورتی که دین اسلام در حمایت از آبرو و نیز ناموس و زنان بسیار تاکید کرده است. آیا کسی می تواند به راحتی در صحن علنی مجلس به یک بانو اهانت کند و آیا چنین رفتارهایی در شان یک نماینده است؟

آیا در مجلس می توان ناموس و اسم یک خانم را فریاد زد؟

پاسخ: بنده بلافاصله بعد از اعلام نتیجه خدمت آقای موسوی لارگانی رفتم و ضمن تبریک به خاطر تایید طرح تحقیق و تفحص به این نکات اشاره کردم و ایشان گفتند قصدی در کار نبوده است و در آن شرایط از دستم در رفت. برای پیگیری در مجلس هیأتی به نام هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان وجود دارد که این هیأت می تواند رفتار نمایند گان را مورد بررسی قرار دهد و به آنان تذکر کتبی و شفاهی ارائه دهد.

  • سوال: شرکت فولاد به عنوان یک شرکت عظیم تولیدی است که در چنین شرایط تحریم هم مواد اولیه کارخانه های فولادی را تولید می کند و هم محصولات ارزنده فولادی که برای کشور ارزآوری بسیاری به همراه داشته است که متأسفانه همکاران شما در مجلس بدون توجه به این مسائل به جای اینکه مدافع منافع ملی کشور باشند ،مباحثی به وجود آورند که برای فولاد و برای کشور قطعا زیان آور خواهد بود.

پاسخ: بحث تحریم از گذشته برای فولاد مبارکه اعمال شده است و هیچ ربطی به بحث تحقیق و تفحص ندارد و البته فقط شرکت فولاد مبارکه تحریم شده و خود شخص آقای عظیمیان تحریم نشده است.

 

آقای نماینده: من ماشین و منزل نگرفتم/ من مایه افتخار اصفهان هستم

سوال : شما صحبت از باج گیری رسانه ها کردید. صحبت از ماشینی بود که دریافت کردید. آیا دریافت این ماشین هدیه بود و امتیازی که به نمایندگان دادند و ۲۴۰ میلیون تنخواه دفترکار و… مشکلی ندارد؟ اگر آقای عظیمیان عزل بشود مشکلات اصفهان حل می شود؟ اصفهان مشکلات فراوانی دارد که از دید نمایندگان پنهان مانده است.

ما چندین سال فریاد می زدیم برای خشکی زاینده رود که تبدیل به مرده رود شده ،کدام نماینده تحقیق و تفحص کرد و به نتیجه رسانید ،خشکسالی زاینده رود را رها کردید و روی بحث فولاد مبارکه زوم کردیده اید؟ شما فکر نمی کنید شخص که قرار است مدیر عامل فولاد مبارکه بشود و قطعا از همین الان مشخص شده یه جوری درحال باج گیری است ؟

پاسخ: بنده ماشینی دریافت نکردم و منزلی هم از مجلس نگرفتم . در همان ساختمان مجلس برعکس خیلی از نمایندگان دیگر که در منازلی که از مجلس گرفتند به اتفاق خانواده اقامت دارم. بنده از آن دسته نمایندگان هستم که برای اصفهان مایه افتخار هستم.

سوال: در بحث خودروسازی نیز در سال ۹۳ بحث تحقیق و تفحص مطرح شد که از زمان تا کنون به هیچ سرانجامی نرسید؟

و پاسخی تکراری:

آقای نماینده معتقد است در فولاد مبارکه تخلفات زیادی از جمله عزل و نصب های فرمایشی انجام می شود و این شرکت در حال سقوط و زیاندهی است و تنها راه نجات شرکت فولاد مبارکه برکناری حمیدرضا عظیمیان است. او چند بار وعده ارسال مدارک مستند به دفاتر روزنامه ها را داد و این در حالی است که اخباری که از فولاد مبارکه می رسد حاکی از عملکرد خوب مبارکه و ارزآوری این شرکت است. حتی این عملکرد مثبت باعث تحریم چندباره این شرکت شده که نیاز به مدرک و سند نیست و بر همگان واضح و مبرهن است.

آقای نماینده قطعی گاز در فولاد مبارکه که مشکلاتی بوجود آورد و این قطعی برق مورد شرکت گاز است را نیز از چشم مدیر عامل می‌داند.

وی معتقد است همه بازنشسته ها باید برکنار شوند.

آقای نماینده مجلس را منجی فولاد مبارکه، ذوب آهن و همه شرکت های اصفهان می داند.

چرا برخی نمایندگان علاقه دارند به حوزه‌های اجرایی ورود کنند؟

مدتی است که افزایش تمایل نمایندگان مجلس برای ورود به حوزه های اجرایی نقد های زیادی را در پی داشته است. بعضا عزل و نصب مدیران در حوزه وزیر مربوطه است که در نمونه هایی همچون آبان ماه سال جاری دیده شد مجمع نمایندگان خوزستان تشکیل جلسه دادند و با رای گیری فرد مشخص را برای قرار گرفتن در کرسی مدیر کلی ورزش و جوانان استان تعیین کردند. در حالی که این اقدام مربوط به وزیر مربوطه است و بسیار جای سوال دارد چرا بعضا نمایندگان اصرار ویژه ای دارند برای جابجایی مدیران و جایگزین نمودن مدیر مورد تایید خودشان؟!

این روزها مشکلات معیشت، تورم ۵/۴ درصدی، آلودگی هوا، خشکی زاینده رود، مسکن و اجاره بها، رشد نرخ جوانان بیکار تحصیلکرده بسیار حائز اهمیت است و عزمی فولادین و آهنین از سوی نمایندگان می‌طلبد.

مروری بر بیانات رهبر انقلاب/ پارلمان منحط کدام است؟

در شرایط کنونی کشور تحریم و مشکلات مالی و اقتصادی محیط و جوی آرام می‌طلبد. به فرموده رهبر معظم انقلاب مجلس یازدهم مظهر امید و انتظار مردم است. رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانات خود می‌فرمایند: یک پارلمان منحط آن پارلمانی است که در آن مسائل شخصی و مسائل جناحی بیشتر از مسائل ملی و مسائل مردمی تاثیرگذار باشد.

ایشان در ادامه می‌فرمایند: در سال جهش تولید مسئله اشتغال و مهار تورم و مشکلات اقتصادی مردم که جز مسائل کلیدی است بیشتر مورد عنایت نمایندگان باشد.

و کلام آخر اینکه پاسخگویی آقای نماینده در برابر خبرنگاران که در آن عصر یخبندان تا آخرین لحظه به حرمت ایشان ماندند چندان دلپذیر نبود. فولاد مبارکه اصفهان بر اساس مستندات و مشاهدات خبرنگاران تا کنون کارنامه درخشانی در را سال جهش تولید از خود نشان داده است و خبرنگار وظیفه خود می‌داند که تمام‌قد از حق و حقیقت دفاع کند مگر اینکه خلافش اثبات گردد. دشمنی‌های داخلی و به دنبال اختلافات و روشن کردن آتش مباحث حاشیه‌ای فقط آب به آسیاب دشمن ریختن است.شهرنامه

فاطمه شفیعی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.