کد خبر : 28385
تاریخ انتشار : دوشنبه 6 بهمن 1399 - 11:18

پیشنهادات پر سر و صدای کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400

یارانه ها دوبرابر می‌شود؟

یارانه ها دوبرابر می‌شود؟
یارانه ها دوبرابر می‌شود؟
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مجلس روز گذشته از افزایش دوبرابری یارانه ها خبر داد. هر چند رحیم زارع جزییاتی از ارقام جدید ارائه نکرده، اما شنبه شب یکی از اعضای کمیسیون تلفیق اعلام کرده بود که یارانه هریک از ۷۸ میلیون یارانه بگیر در سال آینده ۹۱ هزار تومان و یارانه دهک های پایین به ازای هر یک نفر 136 هزار تومان می شود. البته در این میان خبرهایی نیز از افزایش یارانه برخی دهک ها به 500 هزار تومان اعلام شده است. در هر صورت تایید این مصوبه در گرو نظر مجلس و شورای نگهبان است. آنچه در این میان هنوز مبهم است محل منابع این افزایش است که کارشناسان نسبت به آن حساسیت دارند. همچنین موضوع دیگری که مورد تاکید کارشناسان است ضرورت پایش جامعه هدف یارانه بگیران است.
رحیم زارع در نشست خبری روز گذشته در تشریح مصوبات این کمیسیون با اشاره به افزایش دو برابری یارانه مردم، گفت: به هر شخصی که در حال حاضر یارانه 45 هزار و پانصد تومانی دریافت براساس مصوبه تلفیق در سال آینده  91 هزار تومان یارانه پرداخت می شود بنابراین یارانه تمام افراد یارانه بگیر در سال 1400 دو برابر خواهد شد.
وی با بیان اینکه تقریبا کلیه یارانه های پرداختی در سال آینده تجمیع می شود، ادامه داد: همچنین مبلغ 20 هزار میلیارد تومان علاوه بر مبلغ ذکر شده برای افزایش یارانه 35 میلیون نفر اقشار طبقه متوسط و متوسط رو به پایین قرار داده شده و 10 هزار میلیارد تومان هم برای افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی مصوب شد.
زارع با بیان اینکه دولت مبلغ 73 هزار و 800 میلیارد تومان را در لایحه بودجه برای پرداخت یارانه در سال آینده در نظر گرفته بود، اظهار کرد: کمیسیون تلفیق با افزایش این عدد، 147 هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی در سال 1400 مصوب کرد که جزئیات آن متعاقبا اعلام خواهد شد. سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مجلس، افزود: سازمان هدفمندی یارانه ها و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف شدند تا برای پرداخت یارانه هدفمندی و معیشتی نسبت به ثبت نام کلیه افراد پشت صف، افراد جدیدالورود و همچنین افرادی که قبلا منصرف شده و اکنون مستحق دریافت یارانه هستند، اقدام کنند. وی تاکید کرد: تاخیر در ثبت نام و عدم پرداخت یارانه هدفمندی و معیشتی از سوی این دو دستگاه تخلف محسوب شده و مسئولیت آن برعهده کلیه مدیران ذی‌ربط بوده و این تخلف قابل رسیدگی در مراجع ذیصلاح است، تقریبا کلیه یارانه های پرداختی به افراد در سال آینده تجمیع شده و پرداخت می شود.
زارع در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به اینکه در مجموع 32 هزار میلیارد تومان یارانه تولید در حوزه مسکن، کشاورزی، گردشگری و … مصوب شد، افزود: 18 هزار میلیارد تومان برای رفع محرومیت در مناطق کمتر برخوردار و همچنین 33 هزار میلیارد تومان یارانه دارویی قرار داده شد که یارانه دارویی در اختیار بانک مرکزی قرار داده خواهد شد تا نحوه تامین 2.5 میلیارد دلار آن را به صورت ارزی-ریالی تعیین کنند. سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مجلس بیان کرد: تقریبا 43 ردیف در بخش هدفمندی یارانه ها در حوزه مصارف ذکر شده که 10 ردیف آن در لایحه دولت وجود داشته و 79 هزار میلیارد تومان منابع برای آن دیده شده بود که این مبلغ از سرجمع 429 هزار میلیارد تومان کسر می شود و بقیه منابع باقی مانده در ردیف‌های در نظر گرفته شده، هزینه می‌شود.
وی ادامه داد: منابع باقی مانده در حوزه‌های کاهش و رفع فقر مطلق در اختیار سازمان بهزیستی و کمیته امداد، حوزه سلامت، خرید نان و خرید تضمینی گندم، کمیته امداد، حوزه های فرهنگی، کتب درسی، حوزه بهزیستی، مسکن رزمندگان معسر، صندوق بیمه اجتماعی، حوادث غیرمترقبه، خرید واکسیناسیون دام، کاهش آسیب های اجتماعی، حمایت از زنان سرپرست خانواده، حمایت از خانواده زندانیان و … هزینه خواهد شد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1400 مجلس تاکید کرد: تقریبا 33 مورد در این رابطه وجود داشته که برخی از آن ها در لایحه دولت بوده و موارد دیگر هم توسط کمیسیون تلفیق به آن اضافه شده است. همچنین پرداخت حقوق سربازان که براساس  قانون 75 درصد پایه پیش‌بینی شده، براساس مصوبه کمیسیون تلفیق برای سال آینده چند برابر شد.
زارع تصریح کرد: به موجب مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه میزان پرداخت یارانه نقدی 45 هزار تومانی برای سال آینده دو برابر شد اما برای یارانه مددجویان کمیته امداد و خانواده های متوسط روبه پایین رقم بیشتری در نظر گرفته شد. هنوز درباره جزئیات دقیق تصمیم گیری نهایی انجام نشده و در جلسه بعدی تصمیم گیری خواهد شد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مجلس تاکید کرد: بررسی کلیه بخش‌های لایحه بودجه سال آینده به جز تبصره های 14 و 18 که درباره یارانه و سود تسهیلات است، به اتمام رسیده و بر روی سامانه نمایندگان بارگذاری شده است، بعد از پایان بررسی این دو تبصره هم بر روی سامانه موردنظر با هدف دریافت پیشنهادات نمایندگان قرار داده خواهد شد.
وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه کمیسیون تلفیق بودجه برای جلوگیری از افزایش قیمت ها در سال آینده چه مصوباتی داشته است، گفت: ما دو اقدام را در این مورد در نظر گرفته ایم، ابتدا کسری تراز عملیاتی و کسری بودجه دولت را به حداقل رسانده ایم زیرا وجود کسری در بودجه موجب تورم شده و زندگی مردم را دچار اختلال خواهد کرد، بنابراین نرخ تورم حداقلی برای سال آینده باید وجود داشته باشد. زارع بیان کرد: همچنین در بخش هایی مانند بحث مابه التفاوت نرخ ارز که احتمال ایجاد تورم وجود داشت، پرداخت یارانه نقدی برای جبران قرار داده شده است، البته یک سری پیشنهادات در حوزه بنزین هم احتمالا در بخش هدفمندی یارانه ها در زمان بررسی لایحه بودجه در صحن علنی مطرح می شود. سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مجلس تصریح کرد: منابع ایجاد شده از مابه التفاوت نرخ ارز را در بودجه سال آینده برای پرداخت یارانه نقدی در نظر گرفتیم، البته امکان دارد با بررسی و تصویب برخی پیشنهادات در بحث بنزین در صحن علنی هم میزان منابع درآمدی برای پرداخت یارانه ها افزایش پیدا کند.
وی با بیان اینکه هیات رئیسه کمیسیون تلفیق بودجه تا روز جمعه این هفته برای بررسی نهایی بودجه جلسات خود را ادامه خواهند داد، گفت:پیش بینی می شود لایحه بودجه سال 1400 از روز سه‌شنبه هفته آینده ( 14 بهمن ماه) در صحن علنی بررسی شود.
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.