کد خبر : 29502
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 21 بهمن 1399 - 16:34

در نشست هم اندیشی بررسی راهکارهای تعامل اتاق بازرگانی ایران با پارک‌های علم و فناوری مطرح شد؛

ضرورت تامین بستر توسعه صادرات برای واحدهای فناور

ضرورت تامین بستر توسعه صادرات برای واحدهای فناور
ضرورت تامین بستر توسعه صادرات برای واحدهای فناور

در نشست هم اندیشی بررسی راهکارهای تعامل اتاق بازرگانیایران با پارک‌های علم و فناوری؛ توسعه همکارهای بین المللی، صادرات واحدهای فناور و هدایت تولیدات آنها در مسیر رفع نیازهای صنعت به عنوان اصلی‌ترین برنامه مشترک طرفین اعلام شد.

 حسین سلاح ورزی نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه اتاق بازرگانی در مهم‌ترین مجامع تصمیم گیری کشور کرسی دارد و صاحب رای است و از سال 80 علاوه بر بخش‌های تجاری، صنعت، معدن و خدمات به حوزههای گردشگری، اقتصاد دانش‌بنیان و نوآور نیز ورود کرده است. سال‌هاست کمیسیون کسب و کار دانش‌بنیان در اتاق بازرگانی توسط آقای کلاهی نماینده شایستهای برای این بخش در پارلمان بخش خصوصی بوده است.

او با بیان اینکه مرز وظایف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم در حوزه شرکت‌های دانشبنیان و فناور بسیار باریک است، گفت: اتاق بازرگانی با هدف کمک به کسب و کارها با هر دو گروه تعاملات مفیدی دارد. در نسل جدید اتاق بازرگانی اکثر اعضا از فعالان اقتصادی کسب و کارهای دانش بنیان و مبتنی بر نوآوری هستند. تاکنون اقدامات مطلوبی برای به همرسانی نیازها و استارتاپ‌ها ایجاد شده که این اقدامات در پارک‌ها نیز قابل پیگیری و اجرا هستند.

افشین کلاهی رئیس مجمع تشکل های دانش بنیان، با اشاره به سابقه همکاری‌های گذشته وزارت علوم و همینطور پارک‌های علم و فناوری با اتاق بازرگانی، گفت: قصد داریم شالوده همکاریها را با برنامه مشخص تدوین کنیم. به خصوص که اخیرا مصوب شده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری را با عنوان دانش بنیان نوع سه ارزیابی و معرفی کند این امر شرایط بهتری را برای این گروه از شرکت‌ها فراهم می‌سازد.

او در ادامه پیشنهاد حضور نمایندگانی از اتاق بازرگانی در هیات امنای پارک‌های علم و فناوری را مطرح کرد و گفت: به طور معمول شکاف بزرگی میان شرکت‌های جوان و صاحبان ایده با شرکتهای بزرگ که بازار را راهبری می‌کنند وجود دارد؛ این همکاری می‌تواند زمینهای برای تقویت ارتباط دوجانبه باشد.

کلاهی در ادامه پیشنهاد ایجاد پهنههای مشترک را عنوان کرد و افزود: این پهنه‌های مشترک به صورت زیرمجموعه شعبههایی از پارک‌ها در مناطق مناسب برای استقرار شرکت‌های نوپا و استارتاپ‌ها در نظر گرفته شود این پیشنهاد با توجه به دستورالعمل جدید معاونت و تسهیلاتی که از صندوق نوآوری و شکوفایی ارائه خواهدشد، فرصت های جدید همکاری را ایجاد می کند.

سپس سحربنکدارپور دبیرکل مجمع تشکل های دانش بنیان محورهای پیشنهادی برای توسعه همکاری و افزایش تعامل میان اتاق بازرگانی ایران و پارک‌های علم و فناوری را برشمرد و گفت: برگزاری رویدادهای مشترک برای ارائه نیازها و توانمندی‌های فناورانه با همکاری طرفین به این صورت که اتاق بازرگانی ایران نیازهای فناورانه را اعلام کند و پارک‌های علم و فناوری به شرکت‌های زیر مجموعه‌اش جهت رفع آنها، فراخوان دهد تا در این زیست بوم به عنوان همرسان نیازهای فناورانه به فناورها به ایفای نقش بپردازیم.

طالبی معاون برنامه ریزی امور فناوری وزارت عتف، توسعه ارتباطات با اتاق‌های بازرگانی را در اولویت برنامههای وزارت علوم و پارک‌ها دانست و در ادامه روسای اتاق بازرگانی را به حضور در جلسه روسای پارک‌های علم و فناوری دعوت کرد.

او با تاکید بر اینکه توسعه همکارهای بین المللی و صادرات واحدهای فناور اصلی‌ترین برنامه جاری معاونت برنامه ریزی وزارت عتف است، از یارانه 10 میلیاردی برای توانمندسازی صادراتی واحدهای فناور خبر داد و گفت: یارانه بلاعوض 10 میلیاردی برای ایجاد فرصت‌های صادراتی واحدهای فناور مستقر در پارک در نظر گرفته شده است. در این حوزه قصد داریم واحدهای فناور و مستقر در پارک‌ها را که آمادگی صادراتی دارند شناسایی کرده تا در گامهای بعدی با ارائه یارانه بلاعوض و همینطور آموزش، توسعه محصول و غیره توانمندسازی شوند.

مهدی اقتصادی سرپرست مرکز نوآوری و شتابدهی صادرات اتاق بازرگانی ایران نیز به حاضران در نشست خیرمقدم گفت و افزود: در مرکز نوآوری نیازهای صادراتی کشورهای منطقه احصا شده و جلساتی با اتاق‌های مشترک برگزار کردیم. کارگروهی تشکیل شده و به موجب آن میتوانیم نقش هاب صارداتی منطقه را برعهده بگیریم.

بنکدارپور با یادآوری دلایل برگزاری نشست پرداخت و گفت: با توجه به اینکه وزارت علوم و پارکهای علم و فناوری سابقهای طولانی در زیست بوم نوآوری دارند و اتاق بازرگانی نیز محل اجتماع تاجران قدیمی کشور است، برگزاری نشست مشترکی برای شناسایی ظرفیت‌ها و توسعه همکاری‌های طرفین ضروری به نظر میرسید. تعیین برنامه‌های راهبردی و عملیاتی سازی آنها مهم‌ترین رسالتی است که از این نشست انتظار می‌رود.

کلاهی در پایان جهت پیگیری پیشنهادات مطرح شده، بیان کرد: جلساتی میان اتاق بازرگانی و وزارت علوم برای تدوین زمینه های همکاری مطرح شده در نشست و برنامه عملیاتی آن لازم است تا با نقشه راه مشخص ضمن گسترش همکاریها در جهت تامین بسترهای لازم، توانمندسازی و توسعه صادرات شرکت‌ها و کسب و کارها اقدامات موثری انجام پذیرد

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.