کد خبر : 31435
تاریخ انتشار : دوشنبه 25 اسفند 1399 - 9:35

درآمد کارگران به ۴ میلیون و 200 هزار تومان رسید

گام اول کاهش شکاف دستمزدها با تورم

گام اول کاهش شکاف دستمزدها با تورم
گام اول کاهش شکاف دستمزدها با تورم
دستمزد 1400 کارگران سرانجام پس از چند هفته چانه زنی، در ساعات پایانی شنبه نهایی شد و بر این اساس حداقل دستمزدها با افزایش 39 درصدی به 4 میلیون و 200 هزار تومان رسید. پیش از این نرخ پوشش سبد معیشت توسط دستمزد، ۵۶.۶ درصد بود که با تعیین تکلیف دستمزد سال آینده، این نرخ به ۶۲ درصد رسید و البته هنوز شکاف 38 درصدی باقی است. نرخ تورم رسمی اگرچه 34.2 درصد اعلام شده است اما تورم محسوس، رقمی بیش از آمارهای اعلام شده است. کنترل نرخ تورم و همچنین سیاست های حمایتی از سوی دولت، دو ضرورت پرکردن شکاف دستمزد کارگران و تورم در سال آینده است.
بر اساس تصمیم شورای عالی کار، دستمزد روزانه ۸۸۵.۱۶۵ ریال، دستمزد ماهیانه ۲۶.۵۵۴.۹۲۵ ریال، پایه سنوات ۱.۴۰۰.۰۰۰ ریال، بن ۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال  و حق مسکن ۴.۵۰۰.۰۰۰ ریال  تعیین شد که البته حق مسکن باید به تصویب هیات وزیران برسد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به افزایش ۳۹ درصدی حداقل دستمزد در سال ۱۴۰۰ گفت: با توافق کارفرمایان و کارگران به افزایش ۳۹ درصدی حداقل دستمزد برای سال آینده رسیدیم که حداقل حقوق و دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۰ بالای ۴ میلیون تومان خواهد شد و با توجه به توافق جامعه کارگری و کارفرمایی در این زمینه، سال آینده سال خوبی برای افزایش تولید و صیانت از حقوق کارگران خواهد بود.
وی همچنین درباره تصویب افزایش حق مسکن گفت: بخش مربوط به کمک هزینه مسکن منوط به تایید هیات وزیران است که این پیشنهاد با قید فوریت تقدیم دولت خواهد شد و با تصویب آن افزایش حق مسکن اعمال خواهد شد.
به گفته شریعتمداری، حداقل رقم دستمزد کارگری در سال آینده دو میلیون و ۶۵۰ هزار تومان بوده و رقم نهایی دستمزد کارگران با احتساب دریافت سایر آیتم‌های شغلی، به بالاتر از ۴ میلیون تومان خواهد رسید.
حمید رضا سیفی، نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار افزایش ۳۹ درصدی حداقل مزد را به نفع بازنشستگان و مستمری بگیران
تامین اجتماعی دانست و گفت: این افزایش به پایه حقوق بازنشستگان هم کمک کرد.
کمیته دستمزد شورای عالی کار در آخرین نشست خود هزینه ماهانه سبد معیشت خانوارهای کارگری را شش میلیون و ۸۹۵ هزار تومان تعیین کرد در حالی که این رقم سال گذشته چهار میلیون و ۹۶۰ هزار تومان اعلام شده بود.
علی خدایی، عضو کارگری شورایعالی کار نیز گفت:  میزان افزایش هزینه‌ها در سال ۹۹، حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بود که با افزایش مزد، حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به حداقل مزد افزوده شد. هدفگذاری گروه کارگری این بود که افزایش زیر ۴۰ درصد را به هیچ عنوان نپذیرند. اکنون مجموع اضافه شده روی درآمد کارگران (مزد به اضافه مزایای همه شمول) حدود ۴۲ درصد است و این در حالیست که نرخ تورم رسمی ۳۴.۲ درصد است.
به گفته وی، نرخ پوشش سبد معیشت توسط دستمزد، ۵۶.۶ درصد بود که با اتفاق شنبه شب این نرخ به ۶۲ درصد رسید.
خدایی افزود: با این حساب، روی کاغذ می‌توان گفت نتیجه بدی نبوده؛ نتیجه عالی و کاملاً رضایت بخش نیست اما بد نبوده. ولی وقتی نتیجه دستمزد را با واقعیت‌های معیشتی کارگران و گرانی‌ها و همچنین تورم انتظاری سال آینده قیاس می‌کنیم، متوجه می‌شویم که نمی‌توانیم خوشحال باشیم. این چندمین سال است که این اتفاق تکرار می‌شود یعنی سر دستمزد مجبور به توافق می‌شویم اما از نتیجه، رضایت کامل نداریم.
خدایی افزود: درآمد کارگران حداقل بگیر به حدود ۴ میلیون تومان رسیده است. کارگر بدون اولاد و بدون سابقه، ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان می‌گیرد و برای کارگری که ۱.۳ فرزند دارد (همان معیار تعیین سبد معیشت برای خانوار متوسط) درآمد ماهانه ۴ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان است. پس در مجموع، دریافتی حداقل بگیران به حدود ۴ میلیون تومان در ماه رسیده است. شاید این عدد در ظاهر عدد درشتی باشد اما در مقابل سبد معیشت حداقلیِ ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومانی، هنوز یک خلاء ۳۸ درصدی داریم که باید با همت دولت و مجلس و حمایت‌هایی که صورت می‌دهند، پرشود.
وی هشدار داد: اگر تورم با همین مدل فعلی جلو برود و همچنان افسارگسیخته بتازد، ابتدای سال بعد در چاله می‌افتیم و شکاف مزد و هزینه‌ها به سر جای قبل بازمی‌گردد.
به گفته این نماینده کارگری، امروز نوبت دولت و مجلس است که به میدان بیایند و از کارگران حمایت کنند؛ از بازار کار و مذاکرات مزدی بیش از این نمی‌توان انتظار داشت.
خدایی ادامه داد: حالا که مذاکرات تمام شده می‌گویم؛ باید تاب آوری بنگاه‌ها به خصوص بنگاههای کوچک و اقتصاد غیررسمی را نیز در نظر بگیریم. از مذاکرات مزدی بیش از این نمی‌توان انتظار داشت اما دولت و مجلس می‌توانند به کمک بیایند و در پر کردن این شکاف یاری برسانند؛ اول با کنترل تورم و تثبیت قیمت‌ها و دوم با اعمال سیاست‌های حمایتی و رفاهی.
وی در ارتباط با روند مذاکرات امسال گفت: در کل روند جلسات نسبت به سال قبل متفاوت بود. سال قبل، تجربه تلخی داشتیم که خوشبختانه امسال تکرار نشد. امسال شرکای اجتماعی در روند جلسات احترام متقابل را رعایت کردند. بنابراین تکرار می‌کنم از روند تعیین دستمزد رضایت داریم اما به عدد تعیین شده رضایت دادیم. پس چندان خوشحال نیستیم و فکر نمی‌کنیم که یک موفقیت بزرگ نصیب کارگران شده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.