کد خبر : 31514
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 26 اسفند 1399 - 12:01

متغیرهای اثرگذار بر بازار سرمایه در سال آینده بررسی شد

مسیر بورس در 1400

مسیر بورس در 1400
مسیر بورس در 1400
بازار سرمایه در سال جاری دو تجربه متفاوت و استثنایی داشت به صورتی که از ابتدای سال تا مرداد رکورد ارزش دادوستد یک میلیارد دلاری را ثبت کرد اما در ادامه، رشد بورس متوقف و شاخص از دو میلیون و 200 هزار واحد 20 مرداد، به محدوده یک میلیون و 250 هزار واحد در روزهای پایانی سال رسیده است. این وضعیت ذهن سهامداران را درگیر کرده که شرایط بازار بورس در سال آینده چگونه خواهد بود. قیمت ارز، وضعیت صادرات، سیاست های پولی ومالی و قیمت های جهانی از مهمترین متغیرهای تاثیرگذار بر بازار سرمایه در سال آینده است.
در روزهای کم‌رمق فعلی نگاه خیل عظیم سرمایه‌گذاران بورس معطوف به آینده این بازار است. در این میان مولفه های متفاوتی بر وضعیت شاخص اثرگذار است. شرایط کلی اقتصاد و تورم حاکم بر بورس و همچنین کاهش
محدودیت های تجاری در کنار سایر عواملی که درمقدمه عنوان شد از مولفه های تاثیرگذار بر آینده بازار سرمایه است. کارشناسان نسبت به تورم زا بودن بودجه سال آینده هشدار می دهند. در واقع یکی از مهمترین منابع درآمدی دولت در سال آینده انتشار اوراق مشارکت است که همانند امسال اثرات تورمی خواهد داشت. برخی کارشناسان تورم حاصل از افزایش نقدینگی و کسری بودجه را عاملی برای رشد بورس می دانند. برخی نیز معتقدند در صورت کاهش محدودیت های تجاری و کاهش نرخ ارز، شرایط به نفع برخی شرکتهای بورسی نخواهد بود.
علاوه بر این نرخ ارز نیز از مولفه های مهم در جهت دهی بازار سرمایه است؛ موضوعی که در سال جاری شاهد آن بودیم. با افزایش نرخ ارز در نیمه ابتدایی سال و همچنین رکود بازارهای موازی در شرایط کرونا، عنوان بهترین بورس جهان به لحاظ کسب سود بالا به بورس کشور تعلق گرفت. اما در ادامه با کاهش نرخ دلار در نیمه دوم سال ، کمتر روزی بود که شاهد سبزپوشی شاخص باشیم. بر این اساس در صورت کاهش نرخ دلار که رقم های 20 هزار و 15 هزار تومان برای آن عنوان شده، پیش بینی می شود که شاخص نیز با نوسانات کاهشی روبه رو باشد.
قیمت‌های جهانی کالا دیگر متغیر مهم در
جهت دهی بازار سرمایه است.  حدود دو سوم وزن شرکت‌های بازار سرمایه ایران به لحاظ ارزش بازار را شرکت‌هایی تشکیل می‌دهند که به نحو مستقیم یا غیر مستقیم از نرخ جهانی نفت و مواد خام و فلزات و محصولات پتروشیمی و معدنی تاثیر می‌پذیرند. از این رو، پیش بینی افق قیمت‌ها در این بخش برای سهامداران ایرانی حائز اهمیت زیادی است. به این ترتیب، به‌رغم رشد سریع قیمت کالاها در ماه‌های اخیر، این انتظار برای شرکت‌های بورس تهران وجود دارد که کماکان از مزایای ثبات نرخ در محدوده بالای کنونی در افق سال آینده برخوردار شوند.
سهراب دل انگیزان، کارشناس اقتصادی درباره آینده بازار سرمایه در سال آینده گفت: پیش بینی  می شود که شاخص بورس در نقطه یک میلیون تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد به آرامش برسد و این فرآیند را تا سال ۱۴۰۱ ادامه دهد.
اما فردین آقابزرگی، از دیگر کارشناسان بازار سرمایه معتقد است که بازار سرمایه دستکم در سه ماه ابتدایی سال آینده روزهای امیدوارکننده ای را پیش رو دارد.
وی با تاکید بر اینکه اصلاح قیمتی که در چند ماه اخیر انجام شد زمینه مساعدی را برای ایجاد تعادل در بازار سرمایه فراهم کرده است، اظهار کرد: هرچند تصورات غیرکارشناسی وجود دارد مبنی بر اینکه دامنه نوسان نامتقارن باعث بازگشت تعادل نسبی به بازار سرمایه شده است، درصورتی که این تصور اشتباه محض است. ذات و درون بازار نظام عرضه و تقاضا را به سطحی رسانده است که شرکت های پر وزن مانند پالایشی، پتروشیمی، فولاد، کانی و… تعدیلات قیمت داشته داشتند و اکنون به نقطه ارزنده برای سرمایه گذاری بلند مدت و میان مدت رسیده اند.
وی ادامه داد:  از طرف دیگر نرخ ارز ثبات نسبی را تجربه میکند و باعث انفعال در سایر بازارها از جمله بازار مسکن شده است. در این روزهای باقی مانده اتفاقی در شاخص رخ نمیدهد. اما در ماه های ابتدایی سال آینده به دلایل مذکور با محوریت تجربیاتی که در سال ۱۳۹۹ رخ داده است، نگاه به ارزش ذاتی سهم ها محور اصلی تحلیل ها خواهد بود.
همچنین دکتر علی سعدوندی، کارشناس اقتصاد نیز معتقد است که در صورت افزایش پایه پولی، در نیمه دوم سال آینده شرایط تورمی خواهیم داشت و بدین ترتیب بازار سرمایه در این زمان به دوران مثبت برمی‌گردد.
همچنین مهدی رباطی، یکی دیگر از کارشناسان بورس گفت: در افق یکساله انتظار بهبود برای بورس را نخواهیم داشت و بازار شرایط رکودی خود را طی خواهد کرد مگر اینکه شرایط تورمی تداوم پیدا کند و دلار سرکوب نشود. ‌
در هر صورت با همه این تفاسیر آنچه که باید مدنظر قرار گیرد این است که بازار سهام ایران به‌رغم افت اخیر، هنوز هم درصدر جدول بازدهی سه ساله از زمان شروع کاهش ارزش ریال در بین کل بازارهای دارایی ایستاده است. در سال جاری هم رشد شاخص تا به این جا حدود ۱۴۰ درصد به ریال بوده که باز هم نسبت به سایر بازارها بالاتر بوده است.
هرچند دوره افت پرشتاب شاخص بورس تهران احتمالا به انتهای خود نزدیک است اما پتانسیل بازار سرمایه نشان داده که در چهار دهه اخیر همواره از سایر بازارها بالاتر بوده است. در سال آینده با فرض ثبات سیاست‌های پولی و تثبیت نرخ کنونی ارز و رشد قیمت‌های جهانی کالا و همچنین رصد فرصت‌ها، شرایط مناسبی برای بهره برداری از این بازار فراهم است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.