کد خبر : 31569
تاریخ انتشار : چهارشنبه 27 اسفند 1399 - 12:26

گزارش ها از رشد 37 درصدی نقدینگی در سال 99 حکایت دارد

وضعیت نامطلوب نرخ نقدینگی

وضعیت نامطلوب نرخ نقدینگی
وضعیت نامطلوب نرخ نقدینگی
نقدینگی در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ رشدی معادل ۳۷درصد و افزایشی بیش از ۹۰۰هزار میلیارد تومان را تجربه کرده است و در صورت عدم اصلاح سیاست ها، پیش بینی می شود مقدار نقدینگی در انتهای سال ۱۴۰۰ به حدود ۴۶۰۰هزار میلیارد تومان خواهد رسید. کارشناسان نسبت به روشن شدن زنگ خطر نقدینگی هشدار می دهند و افزایش تورم از این بابت را پیش بینی می کنند. با این وجود رییس بانک مرکزی معتقد است که میزان رشد نقدینگی با مشکلاتی که پیش رو بوده کنترل شده است. عبدالناصر همتی روز گذشته در شصتمین مجمع سالیانه بانک مرکزی که با حضور رییس جمهور برگزار شد گفت: با کمک وزارت اقتصاد طی ۴۱ حراج توانستیم ۱۱۵ هزار میلیارد تومان اوراق دولتی را به فروش برسانیم و اگر این کار انجام نمی پذیرفت پایه پولی ۳۲ واحد درصد و نقدینگی ۲۶ واحد درصد افزایش می یافت که بانک مرکزی جلوی تحقق آن را گرفت.
وضعیت نقدینگی در سال 1399 نسبت به سال های قبل وخیم تر شده است. بررسی آمارهای منتشره نشان می ‌دهد که ماندۀ نقدینگی از رقم 2472 هزار میلیارد تومان در اسفندماه 1398، به بیش از 3210 هزار میلیارد تومان در دی ‌ماه 1399 رسیده است و برآوردها نشان می ­دهد که تا انتهای سال 1399 به حدود 3380 هزار میلیارد تومان میرسد. به‌عبارت دیگر، نقدینگی در سال 1399 نسبت به سال 1398، رشدی معادل 37 درصد و افزایشی بیش از 900 هزار میلیارد تومان را تجربه کرده است و در صورتی که مدیریت فعلی در حوزۀ نقدینگی برقرار باشد، مقدار نقدینگی در انتهای سال 1400 به حدود 4600 هزار میلیارد تومان خواهد رسید.
در صورتی که مقامات بانک مرکزی قصد داشته باشند به‌منظور بازارگردانی در عملیات بازار باز، اقدام به خرید اوراق کنند، پیش‌بینی نقدینگی در سال 1400 از رقم مذکور فراتر نیز خواهد رفت.

 ارقام روزانه نقدینگی
باوجود آنکه بررسی ماندۀ کل نقدینگی نیز به‌وضوح حکایت از وضعیت فاجعه‌ بار نقدینگی دارد، لیکن بررسی آمار خلق روزانۀ نقدینگی، تحلیلی جامع تر را نشان می ‌دهد. طبق آمارها، خلق روزانۀ نقدینگی از رقم 1614 میلیارد تومان در سال 1398، با افزایشی 55درصدی، تا انتهای سال 1399 به حدود 2500 میلیارد تومان می‌رسد، بااین ‌حال، بررسی خلق روزانۀ نقدینگی در هر فصل نشان می دهد که اوضاع وخیم‌تر است.
در سال 1399، خلق روزانۀ نقدینگی در هر فصل نسبت به فصل قبل افزایش یافته است. به گزارش تسنیم، منطبق با آمارها، با گسترش عملیات بازار باز، نه ‌تنها افزایش نقدینگی مهار نشده است، بلکه در هر فصل تشدید هم شده است. نتیجه عملکرد مذکور آن است که علاوه بر خلق بی ‌رویۀ نقدینگی، کشور در مسیر باتلاق بدهی نیز گام برمی ‌دارد.
همچنین گزارش ها نشان می دهد تولید حقیقی و نقدینگی مسیر متفاوتی را طی 10 سال اخیر و به‌ویژه در سه سال اخیر طی کرده­ اند و نقدینگی ایجادشده توسط شبکۀ بانکی، برای ایجاد تورم و نه تولید حقیقی بوده است.

 2 دلیل افزایش نقدینگی
افزایش پایه پولی: طبق آمارها، پایه پولی از رقم 353 هزار میلیارد تومان در اسفندماه 1398 به حدود 408 هزار میلیارد تومان در آذرماه 1399 رسیده است. بررسی تغییر اجزای پایه پولی نشان می ‌دهد که خالص دارایی ‌های خارجی بانک مرکزی، 10 درصد، خالص سایر
دارایی ‌ها در حدود 4.6 درصد و بدهی بانک ها به بانک مرکزی بیش از 14 درصد رشد یافته است. خالص بدهی بخش دولتی نیز در حدود 21 درصد کاهش یافته است، لذا مشخص است که بی نظمی
بانک ها عامل مؤثر در افزایش پایه پولی بوده است و با توجه به آمارها، این بی ‌نظمی از جانب بانک های غیردولتی بوده است.
افزایش ضریب فزاینده: تحلیل وضعیت ضریب فزاینده در سال 1399 نشان می‌دهد که این متغیر روندی افزایشی را در پیش گرفته و از 7.1 در اسفند 1398 به بیش از 7.7 در پائیز 1399 رسیده است. تحلیل روندهای فصلی نشان می ‌دهد که در تابستان 1399، رقم 7.8 را نیز تجربه کرده است که با عنایت به آنکه کوچکترین تغییری در ضریب فزاینده، منجر به خلق فزایندۀ نقدینگی می ‌شود، افزایش ضریب حتی به‌مقدار 1/0 نیز آثار تورمی خود را در شرایط رکودی به‌جای می‌گذارد. باتوجه به آنکه ضریب فزاینده شاخصی از قدرت خلق نقدینگی توسط بانک ها است، قدرت خلق اعتبار بی ‌رویه بانک ها در سال 1399 افزایش یافته است.
اما مقامات بانک مرکزی، افزایش ضریب فزاینده را ناشی از کاهش نرخ ذخیره قانونی برای ارائه تسهیلات کرونایی اعلام کرده‌اند. لازم است ذکر شود که بانک مرکزی نرخ ذخیرۀ قانونی را برای کل شبکه بانکی کاهش داد، لذا بانک های خصوصی که مقدار بسیار ناچیزی تسهیلات کرونایی ارائه دادند نیز از موهبت مذکور، بهره‌مند شدند و به افزایش نقدینگی دامن زدند.

 جلوگیری از جهش نقدینگی با فروش 115 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی
رییس بانک مرکزی روز گذشته توضیحاتی پیرامون افزایش نقدینگی داد. همتی  با اشاره به فشار بی سابقه تحریم ها بر اقتصاد کشور گفت: علیرغم کاهش شدید درآمدهای نفتی دولت در سال جاری، بانک مرکزی موفق به تامین ارز 10 میلیارد دلار با نرخ ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی، دارو و نهاده های دامی و مواد اولیه واحدهای تولیدی شد.
رئیس شورای پول و اعتبار همچنین تاکید کرد: مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا فشار مضاعفی را بر اقتصاد کشور وارد و شرایط سخت و بی سابقه ای برای سیاستگذاری پولی و ارزی ایجاد کرد. از این لحاظ برای حمایت از اقتصاد 42 هزار میلیارد تومان وام کرونایی تخصیص داده شد که از این میزان 28.5 هزار میلیارد تومان مختص خانوارها بود. با این حال بانک مرکزی حداکثر تلاش خود را برای مدیریت نقدینگی انجام داد و با وجود کاهش قابل ملاحظه درآمد ارزی و شوک ناشی از کرونا، متوسط رشد نقدینگی در سه سال گذشته 30.3 درصد بوده که این میزان از متوسط 20 سال گذشته تنها 2.8 درصد بیشتر بوده است.
وی گفت: با کمک وزارت اقتصاد طی 41 حراج توانستیم 115 هزار میلیارد تومان اوراق دولتی را به فروش برسانیم و اگر این کار انجام نمی پذیرفت پایه پولی 32 واحد درصد و نقدینگی 26 واحد درصد افزایش می یافت که بانک مرکزی جلوی تحقق آن را گرفت.
همتی با اشاره به رشد اقتصادی 2.2 درصدی کشور در 9 ماهه سال جاری ابزار امیدواری کرد: افزایش رشد اقتصادی طی فصول دوم و سوم سال 1399 نوید بخش عبور از شرایط سخت بخش واقعی اقتصاد ایران و حاکی از خروج از رکود و آغاز دوره رشد مجدد اقتصادی است.
رئیس کل بانک مرکزی، اجرای موفق ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح را پروژه ای مهم در راستای اصلاح ساختاری نظام بانکی دانست و گفت: در خصوص اصلاح ناترازی
بانک ها که سابقه ای طولانی در اقتصاد کشور دارد اقدامات موثری توسط بانک مرکزی انجام شده که نتایج آن به مرور نمایان خواهد شد.
همتی افزود: اجرای عملیات بازار باز به عنوان یک سیاست پولی نوین مبتنی بر کنترل نرخ سود که سال ها در نظام بانکی مغفول مانده بود از اقدامات مهم بانک مرکزی در سال جاری بود که منجر به بازتعریف رابطه بانک مرکزی و
بانک ها شده و مسیر اصلاح ناترازی های بانکی را هموارتر می کند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.