کد خبر : 31805
تاریخ انتشار : یکشنبه 8 فروردین 1400 - 12:27

ماراتن تورم در سال 1400 ادامه دارد؟

گوشت، تخم مرغ و روغن، خوراکی‌های رکورددار افزایش قیمت

گوشت، تخم مرغ و روغن، خوراکی‌های رکورددار افزایش قیمت
گوشت، تخم مرغ و روغن، خوراکی‌های رکورددار افزایش قیمت در سال گذشته
به اعتقاد برخی از کارشناسان در صورت ادامه روند فعلی، در سال جاری ممکن است، سقف افزایش نرخ تورم بشکند و این ماراتن نفسگیر و پرچالش برای خانواده های ایرانی در سال 1400 نیز ادامه داشته باشد، این در حالی بوده که با مروری بر بهای اقلام مختلف متوجه می شویم که تقریبا بیشترین اقلامی که در سال 1399 در گروه خوراکی ها افزایش قیمت را تجربه کرده اند، در زیر مجموعه کالاهای اساسی قرار داشته اند.

 عمر دولت دوازدهم در شرایطی به ماه های پایانی خود نزدیک می شود که بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که در هشت سال گذشته امورات مربوط به اقتصاد کشور از بنیان های علمی فاصله گرفته است، آنچه که شمس الدین حسینی وزیر اسبق اقتصاد و عضو کنونی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز به آن اشاره دارد. به اعتقاد وی در بازه زمانی عنوان شده دولت کمتر از افراد آکادمیک و کارشناسانی که تحلیل های علمی در این زمینه داشته اند، یاری گرفته است، همچنین از تجربه انباشته شده در اقتصاد استفاده نکرده و به نوعی تجربه ستیزی نیز داشته است. به عبارتی وی تاکید دارد که متاسفانه دولت از نیروی انسانی کارآمد در حوزه اقتصاد بهره نبرده است. آنچه که نتیجه اش در ملموس ترین شکل خود برای مردم، روند پرشتاب گران شدن بهای انواع اقلام و کالاها بوده است. روندی که این روزها موجب شده تا خانواده ها از سر اجبار بسیاری از نیازهای اساسی خود را نیز قلم بگیرند. افزایش حدود 50 درصدی نرخ تورم سالانه و ناتوانی بسیاری از افراد در تهیه کالاهای اساسی خود گواهی بر این امر است.

۳۸ کالا دارای تورم نقطه‌ای بالاتر از نرخ تورم نقطه‌ای 
در این زمینه اگر بخواهیم نگاهی آماری نیز داشته باشیم با استناد به آمارهای رسمی می توان عنوان کرد که تورم نقطه ‌ای در اسفند ماه گذشته به عدد 48.7 درصد رسیده است، به این معنا که خانوارهای ایرانی به طور میانگین 48.7 درصد بیشتر از اسفند ماه سال ١٣٩٨ برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده‌اند. ضمن اینکه باید گفت که در مقایسه اجمالی بهای اقلام در گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات، بیشترین افزایش قیمت کالا در اسفند ماه نسبت به ماه قبل از آن مربوط به گروه گوشت قرمز، گوشت ماکیان قند و شکر بوده است، همچنین روغن نباتی جامد، روغن زیتون، روغن مایع هم روند صعودی قابل توجهی را در بهای خود تجربه کرده اند. در این میان اما اشاره به این موضوع نیز ضرورت دارد که  نرخ تورم نقطه ‌ای بهمن ماه سال 1399 در مقایسه با ماه قبل از آن به عبارتی دی ماه هم دو واحد درصد افزایش را تجربه کرده و براین اساس آمار و ارقام گویای این مطلب است که نرخ تورم نقطه‌ ای گروه عمده خوراکی‌ ها در بازه زمانی عنوان شده با افزایش 6.9 واحد درصدی به ۶۷ درصد رسید.
در یک جمع بندی کلی می توان اینگونه عنوان کرد که طبق گزارش منتشر شده از سوی مرکز آمار کشور از میان ۵۳ قلم کالای منتخب، ۳۸ کالا تورم نقطه‌ای بالاتر از نرخ تورم نقطه‌ای کل کشور را تجربه کرده‌اند. در این میان درباره رکورد داران افزایش بها نیز باید گفت که گروه خوراکی ‌ها که یک‌ چهارم هزینه سبد مصرفی خانوارهای کشور را شامل می شوند بیشترین تورم را تجربه کرده اند. به عبارتی مرغ و تخم مرغ از رکورد داران افزایش بهای در شیب صعودی و نفسگیر نرخ تورم بوده اند، خوراکی هایی که با توجه به گرانی گوشت قرمز، دسترس ترین و شاید ارزان ترین پروتئین مصرفی خانوارها در دهک های پایین هستند، هر چند که در ماراتن گران شدن ارقام و تورم قیمت ها آنها نیز به تدریج روند حذف شدن از سفره های کم رونق بسیاری از اقشار جامعه را تجربه می کنند.

افزایش بیش از 300 درصدی بهای مرغ
به طور نمونه قیمت هر کیلوگرم مرغ در ۱۱ ماهه نخست سال 1399 با ثبت رشد ۷۸ درصدی از هر کیلوگرم ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان به بیش از ۲۳ هزار تومان رسید که البته این رقم در اسفندماه رکورد زد و اکنون نیز مرغ در سطح شهر هر کیلو حدود 40 هزار تومان به خریداران عرضه می شود. قیمتی که در مقایسه با بهای 12 هزار و 800 تومانی عنوان شده بیش از 300 درصد افزایش داشته است. این در حالی است که همچنان عباس تابش رئیس سازمان حمایت تولید کنندگان و مصرف کنندگان حداقل در روزهای پایانی سال جاری تاکید داشت که قیمت مصوب مرغ ۲۰ هزار و ۴۰۰ است!

4799 1616831323 3 611033
با این وجود اما عظیم ‌حجت، عضو هیات مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با قید این جمله که تغییری رسمی در قیمت مصوب مرغ نداشتیم به نوعی تغییر غیر رسمی در نرخ این کالا را پذیرفته و توضیح داده است که با وجود افزایش هزینه های تولید، برخی استانداران بنابر اختیارات قانونی به منظور تداوم تولید ممکن است مجوزهای کوتاه مدتی برای افزایش قیمت در نظر بگیرند تا تولیدکنندگان بتوانند به امر تولید ادامه دهند. هرچند که شیب صعودی نه تنها این کالای خوراکی بلکه برخی دیگر از اقلام در کنار صف های طولانی خرید آنها حکایت از این امر دارد که نظارتی در بازار از سوی نهادهای متولی وجود ندارد و تورم همچنان بدون درپیش رو داشتن موانع قابل توجه افسارگسیخته جولان می دهد.آنچه که موجب شده تا حسینی از وجود  تورم  40 درصدی در سال 1398 و تورم نقطه به نقطه حدود 50 درصدی در سال 1399 سخن بگوید.

ممکن است، سقف افزایش تورم را بشکنیم
در این میان از نظر علی موسی زاده، کارشناس اقتصادی هم در ماه های اخیر شاهد تورم بالای ۴۰ درصد بودیم، در صورت ادامه روند فعلی ، در آینده ممکن  است، سقف افزایش تورم را بشکنیم و حتی  تورم ۵۰ درصدی را تجربه کنیم. وی این را هم گفته است که آمارهای رسمی کشور با واقعیت تورم فاصله بسیاری دارد. تورم براساس تغییرات قیمتی  یک کالا محاسبه می شود که  با زندگی واقعی مردم تطابق ندارد. آنچه که البته این روزها همه خانواده ها در هنگام محاسبه دخل و خرج به طور ملموس آن را شاهد هستند.

4802 1616831375 3 657789
از این مقولات که بگذریم، به نظر می رسد با نگاهی به گزارش های مرکز آمار و روندی که این روزها بازار در حال تجربه کردن آن است می توان گفت که نرخ تورم در حال حاضر بالاترین رقم را در سال های گذشته تجربه می کند همچنین می توان در خصوص رشد اقتصادی نیز می توان بیان کرد که طولانی ترین رشد منفی اقتصادی در سه دهه اخیر به دولت دوازدهم تعلق دارد. به گفته عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم در بازه زمانی دولت یازدهم و دوازدهم مجموع رشد اقتصادی کشور به هفت درصد و سالانه کمتر از یک درصد بوده است، به عبارتی ما از منفی هشت درصد تا مثبت چهار درصد رشد در این حوزه داشته ایم. البته وی تاکید کرده که رشد اقتصادی مثبت هشت درصد تنها یکسال اتفاق افتاد که مربوط به فروش مقطعی نفت بوده است. در این شرایط اما این سئوال مطرح می شود که به واقع شعار دولت دوازدهم در خصوص تغییرات گسترده اقتصادی تا چه میزان عملی شده است؟!

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.