کد خبر : 31833
تاریخ انتشار : یکشنبه 8 فروردین 1400 - 23:48

یک پژوهشگر ارتباطی: از ماسک به مثابه یک وسیله ارتباطی می توان بهره برد

یک پژوهشگر ارتباطی: از ماسک به مثابه یک وسیله ارتباطی می توان بهره برد
یک پژوهشگر ارتباطی: از ماسک به مثابه یک وسیله ارتباطی می توان بهره برد
در حال حاضر از ماسک در جهان با اهداف تبلیغاتی، سیاسی، اطلاع رسانی، آگاهی بخشی، اعتراضی و انتقادی، ابراز علایق و سلایق و حتی در راستای صنعت مد و لباس و… استفاده می شود.

http://www.shara.ir/media/image/1400/01/07/9343997-b49bcab6-f1ec-42c5-add0-b3bd89a07921.jpg یک پژوهشگر ارتباطی گفت: در حوزه ارتباطات از طریق اشیاء، ماسک یک وسیله ارتباطی تلقی می شود و از آن و آثار ارتباطی اش می توان در تعاملات و ارتباطات خود بهره برد.

مریم سلیمی در گفتگو با شارا اظهارداشت: در حال حاضر از ماسک در جهان با اهداف تبلیغاتی، سیاسی، اطلاع رسانی، آگاهی بخشی، اعتراضی و انتقادی، ابراز علایق و سلایق و حتی در راستای صنعت مد و لباس و… استفاده می شود.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری 1400 قرار داریم بعید نیست که ماسکهای رنگی به نشانه کد رنگی شخصی خاص یا مزین و منقش به پیامها و شعارهای مصور و نوشتاری بر روی ماسکها استفاده شود.

• بار ارتباطی ناحیه دهان به ناحیه فوقانی صورت منتقل شده است

این دکترای علوم ارتباطات با اشاره به اینکه دو ناحیه مهم و کانونی در صورت انسانها در زمان ارتباط چشمها و دهان هستند گفت: استفاده از ماسک سبب شده تا عملاً ناحیه دهان و حالات و… آن را در زمان ارتباطات حضوری از دست دهیم.

این دکترای علوم ارتباطات گفت: ناشی از این شرایط بخشی از بار ارتباطی ناحیه دهان به ناحیه فوقانی صورت اعم از چشمها و ابروها منتقل شده و در زمان ارتباط سعی می شود تا با توجه به حالات چشمها، ابروها، چین اطراف چشم، دفعات پلک زدن، حالت چانه و… به احساسات و حالات فرد پی برد.

• بحران ارتباطات چهره به چهره

وی با بیان اینکه ما با نوعی بحران ارتباطات چهره به چهره در دوران کرونایی روبرو هستیم اظهارداشت: بر این اساس توصیه می شود در کنار ارتباطات حضوری با رعایت پروتکلهای بهداشتی از ارتباطات چهره به چهره مجازی بهره گرفته شود.

وی افزود: همچنین توصیه می شود با وجود ماسک بلندتر و شمرده تر صحبت کرد و از ظرفیت و قابلیتهای دیگر اعضای بدن برای انتقال احساسات و حالات غفلت نشد. به طور مثال در این مسیر حالات چشمها و ابروها، حرکات سر، دستها و… می توانند یاری گر باشند.

این پژوهشگر ارتباطی اضافه کرد: شرایط کرونایی و استفاده از ماسک بعضاً به افراد حسی منفی و نگرانی از عدم زیبایی یا عبوس و غیراجتماعی بودن منتقل کرده و حتی برخی از آنها را به سمت بوتاکس و… سوق داده است.

وی تاکید می کند: گاه آموزه های ارتباطی قبل از کرونا ممکن است یاریگرمان در شرایط فعلی نباشند لذا لازم است مهارت‌های ارتباطی و زبان بدن در شرایط کرونایی بیاموزیم.

7893447 c0fac2c5 36af 4f39 8768 753a4743518c

*ماسک ما را از ثمرات لبخند بی بهره نسازد

سلیمی با اشاره نقش و اهمیت خنده و لبخند در حوزه ارتباطات گفت: استفاده از ماسک نباید ما را از مزایای لبخند بی بهره سازد.

• استفاده از ماسکهای روشن منقش به لبخند

وی با اشاره به قانون تاثیر اول و آخر و اهمیت بهره گیری از لبخند در ارتباطات گفت: برای حل این مشکل سعی شده از ماسک‌های شفاف و نیمه شفاف یا ماسک‌های دارای ال ای دی برای نقش لبخند یا حالات صورت و… استفاده شود.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: حداقل انتظار این است که برای انتقال احساس و انرژی خوب به دیگران به ویژه در زمان استفاده از ماسک‌های پارچه ای، از رنگهایی روشن و نقشی هایی از لبخند بر آن (ترسیمی یا حتی گلدوزی شده) بهره ببریم.

*استفاده درست و بجا از ایموجی ها و استیکرها

سلیمی خاطر نشان کرد: محدودیت‌های ارتباطات حضوری افراد را به سمت ارتباطات مجازی سوق داده و این مهم ملاحظات خاص خود را می طلبد.

وی با بیان اینکه در ارتباطات مجازی باید مراقب زبان بدن و انتقال احساسات به ویژه از طریق ایموجی ها و استیکر ها بود گفت‌: هر یک از علائم و ایموجی ها حاوی پیام خاص هستند و باید به درستی از آنها بهره گرفت تا فرد مقابل را دچار اشتباه در دریافت و برداشت روبرو نساخت.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.