کد خبر : 32008
تاریخ انتشار : یکشنبه 15 فروردین 1400 - 9:33

زنگ خطر وابستگی به واردات گندم

زنگ خطر وابستگی به واردات گندم
زنگ خطر وابستگی به واردات گندم
نارضایتی از قیمت خرید تضمینی گندم به همراه کاهش بارش ها، زنگ خطر افزایش وابستگی به واردات این محصول استراتژیک را به صدا در آورده است. طبق گزارش‌ها بعضی از کشاورزان مزارع سبز گندم را به دامداران فروخته‌اند. رییس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی پیش بینی کرد که دولت در پایان سال زراعی جاری احتمالا نمی‌تواند بیشتر از ۵ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کند که با احتساب ذخایر استراتژیک، ناچار به واردات حدود ۸ میلیون گندم خواهد بود.
برداشت گندم در مناطقی از استان‌های سیستان و بلوچستان، استان فارس و خوزستان در حالی آغاز شده که کشاورزان همچنان سردرگم قیمت‌ها هستند. سال گذشته نیز اعلام دیرهنگام قیمت خرید تضمینی گندم و همچنین نارضایتی از قیمت های اعلامی موجب شد تعداد قابل توجهی از گندمکاران عطای کشت این محصول را به لقایش ببخشند.

   فاصله زیاد قیمت گندم با کشورهای همسایه
در سال جاری نیز گزارش هایی از عدم افزایش قیمت گندم اعلام شده است و این موضوع نگرانی کشاورزان را در پی داشته است. قیمت خرید محصولات کشاورزی در سال زراعی 99-1400، 4000 تومان اعلام شده بود. این در حالی است که هم اکنون قیمت این محصول در کشورهای همسایه بسیار بالا و در کشوری مانند عراق بالای ۱۰ هزار تومان است که این مساله زمینه برای قاچاق این محصول را فراهم می کند.
در این خصوص  محمدشفیع ملک زاده، رییس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با تاکید بر ضرورت تعیین تکلیف قیمت گندم گفت: هیچکس باور نمی‌کند نرخ این محصول همچنان ۴ هزار تومان باقی مانده باشد.

   استفاده از گندم به عنوان خوراک دام!
وی با بیان اینکه در برخی مناطق از مزارع گندم سبز به عنوان خوراک دام  استفاده می شود، کاهش بارندگی ها را دومین عامل کاهش تولید این محصول استراتژیک دانست و با اشاره به اینکه کاهش بارندگی و خشکسالی در سال زراعی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ خسارت چشمگیری به تولید محصولات کشاورزی از جمله گندم وارد کرده است، گفت: در اکثر استان‌های گندم خیز از جمله خوزستان، فارس و گلستان با کاهش جدی بارندگی مواجه بودیم ضمن اینکه بارش‌ها با پراکنش مناسبی نیز همراه نبوده است.
این فعال بخش خصوصی دلیل کاهش تمایل به کشت گندم را در وهله اول به عدم تناسب قیمت گندم نسبت به جو و سایر نهاده‌های دامی مرتبط دانست و به مهر گفت:  دلیل دیگر آن پایین بودن عملکرد مزارع گندم به دلیل کاهش بارندگی و شرایط اقلیمی است که باعث شده کشاورزان مزارع را سبز واگذار کنند تا نخواهند هزینه برداشت برای محصول بپردازند. وی تصریح کرد: مجموع این شرایط باعث می‌شود دولت در پایان سال زراعی جاری احتمالاً نمی‌تواند بیشتر از ۵ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کند و با احتساب ذخایر استراتژیک ناچار به واردات حدود ۸ میلیون گندم خواهد بود. ملک زاده با انتقاد از سیاست‌های دولت در حمایت از بخش کشاورزی، گفت: متأسفانه برخی مسئولان یا به کشاورزی اهمیت نمی‌دهند یا تشخیص نمی‌دهند که تعیین قیمت ۴ هزار تومان برای محصولی مانند گندم در شرایط فعلی با توجه به هزینه‌های سرسام‌آور تولید اقدام درستی نیست و موجب نارضایتی کشاورزان، ناپایداری تولید و عدم دستیابی به خودکفایی می‌شود؛ این در حالی است که مسئولان شعار حمایت از تولید، مقابله با تحریم‌ها، جهش تولید، رشد اقتصادی بخش کشاورزی و ارزآوری از طریق این بخش را هم سر می‌دهند. این فعال حوزه کشاورزی قیمت پیشنهادی تشکل‌ها برای خرید گندم را حدود ۶ هزار تومان اعلام کرد و گفت: قیمت تمام شده تولید در شرایط فعلی 5842 تومان و این نرخ پیشنهادی ما با در نظر گرفتن حداقل سود برای کشاورزان است. سید جعفر حسینی، مشاور عالی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی نیز  با اشاره به اینکه در اتفاقی بی‌سابقه قیمت جو طی سال‌های اخیر در کشور ما از قیمت گندم پیشی گرفته است، گفت: هم اکنون قیمت جو حدود ۵۵۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان است و گندم ۴۰۰۰ تومانی در دامداری‌ها و مرغداری‌ها خوراک دام و طیور می‌شود.

   ابراز امیدواری به تعادل بین قیمت خرید گندم و نهاده‌های دامی
در حال حاضر سطح زیر کشت گندم نسبت به سال زراعی گذشته کاهش یافته است. اکثر گندم کاران با توجه به اصلاح قانون خرید تضمینی و تشکیل شورای ۹ نفره و افزایش امید به اصلاح نرخ (افزایش) نرخ خرید تضمینی، اقدام به کشت گندم کردند و امیدوار بودند که قیمت گندم به مرز واقعی خود برسد، اما به دلیل عدم افزایش قیمت، خیلی از کشاورزان ناراضی هستند. البته جواد وفابخش، معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی نسبت به اصلاح قیمتها ابراز امیدواری کرده است.  وی با اشاره به قیمت امسال خرید محصولات کشاورزی گفت: در خصوص گندم و محصولات رقیب گندم به عنوان نهاده دامی، امیدواریم دولت در چند روز آینده تصمیماتی بگیرد که تعادل بین قیمت گندم و قیمت جو و ذرت و سایر نهاده‌های دامی برقرار شود.

   تحمیل هزینه های بیشتر به دولت در صورت واردات
در شرایطی که با کاهش تولید گندم و آسیب به مزارع به علت کاهش بارندگی ها رو به رو هستیم، اگر کشاورزان نیز همه گندم تولیدی خود را تحویل دولت ندهند، چالش بزرگی ایجاد خواهد شد.
در صورت عدم تحویل گندم تولیدی کشاورزان به دولت، دولتمردان ناچار به واردات این محصول خواهند شد که در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی و محدودیت منابع ارزی کشور این کار به دشواری انجام خواهد شد. با توجه به قیمت جهانی گندم و هزینه‌های حمل و بیمه و…. قیمت گندم وارداتی هم کمتر از 7000 تومان برای دولت تمام نمی‌شود. تعیین قیمت مناسب و پرداخت به موقع وجه گندم به کشاورزان دو راهکاری است که کشاورزان را ترغیب به تحویل گندم تولیدی به دولت می‌کند.  فعالان حوزه کشاورزی خواستار نظارت بیشتر مجلس بر نحوه اجرای قانون اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی هستند تا در ماه‌های آینده با سیلوهای خالی گندم در کشور مواجه نشویم که در صورت چنین رخدادی، هیچ کمیته یا قرارگاهی قادر به حل مشکل و ساماندهی بازار نخواهد بود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.