کد خبر : 32385
تاریخ انتشار : یکشنبه 22 فروردین 1400 - 9:26

صدور کارت اعتباری سهام عدالت تا اردیبهشت

صدور کارت اعتباری سهام عدالت تا اردیبهشت
صدور کارت اعتباری سهام عدالت تا اردیبهشت
با توجه به اینکه در راستای صدور کارت اعتباری سهام عدالت تاکنون تنها دو بانک ملی و تجارت اعلام آمادگی کرده‌اند و در حال صدور این کارت به متقاضیان هستند، معاون وزیر اقتصاد از ورود سایر بانک‌ها به ارائه کارت اعتباری سهام عدالت تا اردبیشهت سال جاری خبر داد.
دریافت کارت اعتباری سهام عدالت از ۲۵ بهمن پارسال برای مشمولان این سهام فراهم شده است که تاکنون تنها دو بانک ملی و تجارت برای صدور این کارت اعلام آمادگی کرده‌اند و متقاضیان می‌توانند به صورت غیرحضوری کارت خود را دریافت کنند.
طبق آخرین اعلام مدیر عامل بانک ملی، تا اوایل اسفند سال گذشته معادل ۷۰ هزار کارت اعتباری سهام عدالت از سوی این بانک صادر شده است.
همچنین در این زمینه، عباس معمارنژاد، معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزیر اقتصاد، درباره آخرین وضعیت بانک‌های ارائه دهنده کارت اعتباری سهام عدالت گفت: در این راستا مصوبه‌ای از سوی دولت آماده شده است که به جز بانک‌های ملی و تجارت باید بانک‌های دیگر هم برای صدور کارت اعتباری سهام عدالت مشارکت کنند.
به گفته او، تا اردیبهشت سال جاری، سایر بانک‌ها نیز به صدور کارت اعتباری سهام عدالت ورود خواهند کرد.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره پرداخت سود سهامداران وابسته بانک‌های نظامی ادغام شده در بانک سپه نیز اظهار کرد: ارزش گذاری انجام شده است اما اکنون در حال بررسی و راستی آزمایی ارزش گذاری هستیم که سازمان حسابرسی در حال انجام این کار است و هنوز نهایی نشده است.
همچنین خبری دیگر از سهام عدالت روز گذشته اعلام  شد.  مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی در مورد تکلیف سهام عدالت متوفیان در مجامع الکترونیکی شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت توضیح داد: وراث متوفیان سهام عدالت برای تعیین تکلیف این سهام باید به مراجع قضایی مراجعه کرده و گواهی حصر وراثت را اخذ کنند. در این شرایط می توانند در مجامع شرکت کنند در غیر این صورت امکان حضور در مجامع را نخواهند داشت.
حسین فهیمی در نشست خبری برگزاری مجامع الکترونیکی شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت با اشاره به فرایند آزادسازی سهام عدالت در سال ۱۳۹۹ گفت: در ۱۰ خرداد سال گذشته اولین مرحله از این طرح بزرگ انجام شد و افرادی که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده بودند، توانستند دارایی خود را در سامانه های شرکت سپرده گذاری مرکزی ملاحظه کنند. در مرحله دوم ۱۹ میلیون نفری که روش مستقیم را انتخاب کرده بودند توانستند سهام خود را معامله کنند.
وی ادامه داد: در مرحله سوم آزادسازی شرکت‌های استانی تجدید ساختار و در سامانه‌های بورسی و سپرده گذاری ثبت شدند. در مرحله چهارم نیز امکان معامله این شرکت ها فراهم شد و سود سهام عدالت در مرحله پنجم در روزهای پایانی سال گذشته به مشمولان پرداخت شد.
مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی ادامه داد: در ششمین مرحله سازماندهی شرکت های سرمایه گذاری استانی صورت خواهد گرفت. عصاره فرمان رهبری در مورد آزادسازی سهام عدالت این بود که “مدیریت سهام به مردم داده شود” که این کار در روش مستقیم صورت گرفت و در روش غیرمستقیم مدیریت دارایی در اختیار شرکت های سرمایه گذاری قرار گرفت.
فهیمی با بیان اینکه ۳۱ شرکت تشکیل شده است، گفت: باید مجامع عمومی عادی به طور فوق العاده این شرکت ها تشکیل شوند تا اعضای هیأت مدیره توسط سهامداران انتخاب شوند. هر کدام از شرکت ها به پنج عضو هیأت مدیره به عنوان اعضای اصلی و دو عضو علی البدل نیاز دارد. در واقع باید حداقل ۱۶۰ عضو هیأت مدیره داشته باشیم.
وی ادامه داد: همه افرادی که مشمول سهام عدالت هستند و روش غیرمستقیم را انتخاب کردند می توانند در انتخابات شرکت کنند. همچنین افرادی که طی این مدت سهام این شرکت ها را در بازار خریداری کردند نیز حق شرکت در مجامع را دارند.
مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی در مورد افرادی که برای عضو هیأت مدیره کاندید می شوند، توضیح داد: داشتن مدرک کارشناسی در هر رشته ای برای کاندیدا شدن لازم است اما تأکید بر این است که رشته مرتبط باشد. همچنین باید تجربه اجرایی مرتبط داشته باشد. ثبت نام به صورت الکترونیکی در سامانه ستان بوده و اطلاعات در کمیته ها بررسی و سپس کاندیداهای نهایی اعلام می شوند. فهیمی در ادامه در مورد سهام افرادی که فوت کرده اند، توضیح داد: وراث این افراد باید در قدم اول به مراجع قضایی برای گرفتن گواهی حصر وراثت مراجعه کنند.
وی  از حدود سه میلیون نفر سهامدار عدالت که فوت کرده اند فقط ۱۲۰ هزار نفر برای اخذ گواهی مراجعه کرده اند و بدیهی است که فقط افرادی که این موضوع را تعیین تکلیف کرده اند می توانند در انتخابات شرکت کنند.
مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی در مورد به حد نصاب نرسیدن حضار توضیح داد: این موضوع در قانون تجارت تعیین تکلیف شده است. در مرحله اول برگزاری مجمع باید بیش از نیمی از سهامداران شرکت کنند. چنانچه در مرحله اول به حد نصاب نرسید مرحله دوم با ۱۰ روز فاصله و با حضور هر تعداد افراد برگزار خواهد شد.
فهیمی ادامه داد: در مورد اعضای هیأت مدیره نیز برای هر شرکت حداقل اعضا باید وجود داشته باشد. اگر این اتفاق نیفتاد اعلام تنفس صورت می گیرد تا حد نصاب تشکیل شود. در سال گذشته مرحله نخست مجامع ۱۴ شرکت تشکیل شد اما به حد نصاب نرسید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.