کد خبر : 32518
تاریخ انتشار : دوشنبه 23 فروردین 1400 - 15:03

کووید19 به اصناف 250 هزار میلیارد تومان خسارت زد

کاهش درآمدهای اصناف در نبود حمایت های دولتی

کاهش درآمدهای اصناف در نبود حمایت های دولتی
خلاء تسهیلات حمایتی کرونایی برای مشاغل و کوچ اجباری به شغل‌های موقت
 اپیدمی بیماری کووید19 چالش های فراوانی را در ابعاد مختلف با خود به همراه داشته است، زیان مالی چندین هزار میلیاردی اصناف و بیکار شدن شاغلان در برخی از مشاغل نمونه ای از این موارد است که در خلاء تسهیلات حمایتی موجب شده تا برخی ها کوچ اجباری به شغل های موقت داشته باشند.

 کرونا ویروس جدید که از دسامبر 2019 ابتدا در ووهـان چیـن مشاهده شد، سپس به سایر نقاط جهان تسری یافت، همچنان چالـش هـای زیـادی را با خود در همـه ابعـاد مختلـف به همراه دارد، که بخش زیادی از آن مربوط به زیان مالی اصناف می‌شود. آن هم درشرایطی که تدابیر ویژه‌ای برای حمایت از مشاغل مختلف مانند برخی از کشورها مدنظر قرار نگرفته است. پیامد ضعف در سیاستگذاری در این زمینه نیز زیان 250 هزار میلیارد تومانی اصناف بر اثر اپیدمی بیماری کووید19 بوده است که محمد باقر مجتبایی دبیرکل اتاق اصناف ایران از آن خبر داده است.

تسهیلات کاغذی تا افزایش چک های برگشتی 
واقعیت این است که شیوع بیماری مذکور روی فعالیت تمامی مشاغل اثرات منفی قابل توجهی گذاشته و بسیاری از آنها را تعطیل کرده است. این در حالی بوده که متاسفانه اگرچه دستورالعمل ‌هایی مانند معافیت ‌های مالیاتی برای اصناف مختلف در قابل تدبیری نوشته شده مدنظر قرار می گیرد، اما این امر تنها روی کاغذ باقی مانده است و رنگی از اجرا به خود نمی بیند.
جای خالی عملیاتی شدن چنین تدابیری را می توان در اظهارات مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک شاهد بود که گفته است؛ دولت باید در مورد اخذ مالیات ، نظری به اصناف می کرد. به اعتقاد وی تعطیلی 10روزه کنونی نیز که به اجبار ستاد مقابله با کرونا اجرایی شده است، موجب وارد شدن زیان هنگفتی به اعضای صنف مشاوران املاک خواهد شد. نماد این آسیب اقتصادی به اصناف مختلف شاید میزان چک های برگشتی در بازه زمانی شیوع کووید19 در کشور باشد، اینکه به طور مثال میزان چک ‌های برگشتی در دی ماه سال 1398 که هنوز خبری از ایپدمی بیماری کرونا در کشور نبود از نظر تعداد ۳.۹ درصد و از نظر مبلغ ۷.۷ درصد افزایش داشت، همچنین در بهمن‌ ماه همان سال نیز میزان چک‌های برگشتی از نظر تعداد ۳.۶ درصد و از نظر مبلغ ۴.۱ درصد بالا رفت، اما به یکباره در اسفند ماه با شروع کرونا و تعطیلی اصناف اما و ارزش چک‌های برگشتی رشد شتابانی به خود گرفت.
طبق گزارش ها در اسفندماه سالی 1398، حدود یک میلیون و ۳۶ هزار فقره چک به ارزش حدود ١٧٧ هـزار میلیارد ریال در کل کشور برگشت داده شد که نسبت به بهمن‌ماه همان سال از نظر تعداد ۴۴.۲ درصد و از نظر ارزش ۵۱.۹ درصد افزایش داشته است. به هر حال برآورد های اولیه در فرودین ماه 1399  نشان داد از میان سه میلیون واحد صنفی، یک میلیون و ۴۴۱ هزار واحد صنفی به صورت مستقیم از ۳۰ تا ۱۰۰ درصد از شیوع کرونا آسیب دیدند.

کاهش درآمدهای اصناف در نبود حمایت های دولتی
از سوی دیگر بررسی اطلاعت منتشر شده از سوی بانک مرکزی گویای این مطلب بوده که در آذرماه سال گذشته که محدودیت دوهفته‌ ای برای مشاغل گروه‌ دو، سه و چهار اجرایی شد، تعداد کل تراکنش‌های کارتخوان‌ ها، ابزار اینترنتی و توسط تلفن همراه رقمی در حدود  68میلیون تراکنش نسبت به آبان‌ ماه روند کاهشی را تجربه کرد. این درحالی است که در آذرماه سال 1398 در مقایسه با آبان ماه همان سال تعداد تراکنش‌ها افزایش 31میلیونی واحدی داشت. مجموع این موارد حکایت از کاهش درآمدهای اصناف بود که در نبود حمایت های دولتی موجبات ضرر مالی و بیکاری مشاغل مختلف را به همراه داشت.
آن هم در شرایطی که تعداد قابل توجهی از واحدهای صنفی اجاره ‌ای هستند. آنچه که باعث شده تا ابراهیم درستی، نایب رئیس اتاق اصناف ایران هم بیان کند که کاسبان با مغازه های بسته چگونه توان اجاره بها را خواهند داشت. بنابراین تعطیلات کرونایی واقعا مشکلات زیادی را برای اصناف بوجود می آورد. در این اظهار نظر باز هم می توان ردپای نبود حمایت از مشاغل مختلف را شاهد بود.

اشتغال 40درصد مشاوران املاک در تاکسی‎‌های اینترنتی
به طور نمونه رییس اتحادیه مشاوران املاک عنوان کرده است که این شرایط موجب شده تا تعدادی از شاغلان در این صنف به عبارتی مشاوران املاک برای گذران زندگی جذب فعالیت به تاکسی های اینترنتی و اسنپ شوند. براین اساس طبق اظهات قلی خسروی اکنون ۳۵ تا ۴۰ درصد این افراد به دلیل کسادی بازار ناشی از شیوع کرونا، جذب اسنپ و تپسی شده اند. علاوه براین  حدود ۲۸ تا ۳۰ درصد از اعضای این صنف که بیشتر آنها مستاجر بوده اند، انصراف داده و نسبت به ابطال پروانه کسب خود اقدام کرده اند.

بیکاری تعداد زیادی از زنان سرپرست خانوار
اگر بخواهیم از بعد دیگر به اوضاع و احوال موجود نگاه کنیم نیز باید گفت که این شرایط حتی گریبان بسیاری از زنان سرپرست خانوار را گرفت، به طور نمونه تعطیلی‌ طولانی مدت بعضی از اصناف مانند تالاردارن که فرصت های اشتغال قابل توجهی را در بر می گرفت، با توجه به اینکه بیشتر شاغلان در این حوزه را زنان تشکیل می ‌دادند و تعداد زیادی از آنها سرپرست خانوار نیز بودند متاسفانه موجبات این امر را فراهم آورد. آنچه که مجتبایی هم از آن سخن گفته است. البته این امر تنها به زنانی که برای گذران زندگی و کسب درآمد در تالارها مشغول به کار بودند نمی شود و بخش دیگری از زنان شاغل در شرکت های خصوص و … را نیز در بر می گیرد که با توجه به آسیب پذیری این دسته از بانوان موضوع بسیاری مهمی خواهد بود و نیاز به همکاری و کمک مسئولان دارد.

جای خالی حمایت از حداقل 3 میلیون شاغل آسیب دیده
به طور کلی باید گفت که در واحدهای صنفی آسیب دیده از بیماری کووید19  بیش از پنج میلیون و ۱۶۴ هزار نفر مشغول به کار بوده اند. در این میان هرچند که مجتبایی از این موضوع خبر داده است که با سیاست های حمایتی مدنظر شامل حال حدود ۷۵۸ هزار واحد و  دو میلیون و ۳۶۰ هزار شاغل شده است، اما به نظر می رسد اگر این آمار را نیز بپذیریم باز هم جای حمایت از حدود سه میلیون شاغل در حرفه های مختلف خالی است.
این در حالی است که به نظر می رسد این آمارها بیشتر مربوط به مشاغلی بوده که در فرصت های شغلی اصناف مشغول به کار بوده اند و شامل برخی ها از جمله دست فروشان، نیروهای خدماتی و … نمی شود.
با این وجود اما حداقل تا به امروز تدبیر حمایتی خاصی که تمامی گروه های شغلی آسیب دیده را در بر گیرد مدنظر قرار نگرفته است و جای خالی این امر در کنار افزایش بی سابقه نرخ تورم، ناتوانی مالی بسیاری از ایرانیان برای تامین هزینه های زندگی و … موجب حال ناخوش و دلنگرانی های مالی اصناف مانند دیگر اقشار شده است. آنچه باز هم حکایت از ضعف برنامه ریزی ها از سوی متولیان امر برای کمک به اقشار مختلف در شرایط کرونایی دارد. آنچه که گواهی بر سیاست ها و یک بام و دو هوا بودن تدابیر مقابله با بیماری کووید 19 در کشور است، زیرا که به طور قطع درنظر گرفتن محدودیت و تعطیلی اصناف بدون حمایت مالی نه منصفانه بوده و عقلانی خواهد بود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.