کد خبر : 32943
تاریخ انتشار : دوشنبه 30 فروردین 1400 - 9:32

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در نشست با مديران صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک عنوان كرد:

سرمايه صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، جوابگوی نیازهای صنايع كوچك كشور نيست

سرمايه صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، جوابگوی نیازهای صنايع كوچك كشور نيست
60 درصد واحدهاي صنعتي راكد به دلیل مشکلات تأمین مالی غیرفعال شدند

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: توان مالي صندوق‌هاي تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت باید به گونه‌ای تجهیز شود که بتواند پاسخگوی جدی بنگاه‌های اقتصادی فعال در بخش صنعت، معدن و تجارت کشور باشد.

 

IMG 8327 1 2

علی رسولیان  با بيان اين مطلب در نشست مشترك با مدیرعامل و اعضاي هيأت مديره صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک افزود: در حال حاضر 48 هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط در شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور وجود دارد و صندوق ضمانت سرمايه‌گذاري صنايع كوچك، بدون توان مالي و افزایش سرمایه قادر به حمایت همه جانبه از این واحدها نیست.

وي با اشاره به اين‌كه در سال گذشته علی‌رغم همه مشکلات موجود، بخش قابل توجهی از شاخص‌های بخش صنعت با رشد مواجه بوده است، اضافه كرد: در سال جهش توليد با همكاري همه اركان حاكميت در استان‌ها، دستگاه قضايي و شبكه بانكي، 1575 واحد توليدي راکد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور را فعال و به چرخه تولید هدایت کردیم، كه در بررسی‌های صورت گرفته، نزدیک به 60 درصد این واحدها به دلیل مشکلات مرتبط با تأمین مالی غیرفعال شده بودند.

رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران همچنين به اهمیت و جایگاه شرکت‌های دانش بنیان نيز اشاره کرد و ادامه داد: یکی از برنامه‌های جدی و مهم اين سازمان در سال جاری، تمرکز بر استقرار و حمايت از شرکت‌هاي دانش بنيان در شهرک‌های صنعتی كشور است که صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک نيز می‌تواند در بخش تأمین مالی این برنامه نقش آفرینی کند.

رسوليان در پايان بار ديگر بر افزايش سرمايه صندوق ضمانت سرمايه‌گذاري صنايع كوچك به منظور انجام رسالت قانوني و ايفاي تعهدات اين نهاد حمايتي در قبال صنايع كوچك و متوسط كشور تأكيد كرد.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک نيز در اين نشست با بیان توضيحاتی پیرامون رسالت و فلسفه وجودی اين صندوق، گزارشی از عملکرد و فعالیت‌های مرتبط، شامل آمار صدور ضمانت نامه‌ها، خسارت‌های پرداختی به ذینفعان و وضعیت وصول مطالبات ارائه کرد.

محمد حسین مقیسه همچنين ضمن بیان اولویت‌های موجود صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک که در راستای سیاست‌های کلان اقتصادی دولت و همچنین برنامه‌های مورد عمل وزارت صنعت، معدن و تجارت اتخاذ شده است، چالش‌ها و محدودیت‌های پیش روی اين صندوق را تشریح كرد.

در بخش ديگر اين نشست، علی مهدوی عضو هیأت مدیره صندوق ضمانت سرمایه‎گذاری صنایع کوچک نيز به جایگاه ممتاز صنایع کوچک در اقتصاد دنیا اشاره کرد و گفت: رشد و توسعه اقتصادی در بسیاری از کشورهای توسعه یافته مدیون توجه ویژه به این جایگاه و همچنین اهتمام به تأمین مالی مناسب صنایع کوچک و متوسط بوده است.

ديگر عضو هیأت مدیره و معاون فنی و برنامه‌ریزی صندوق ضمانت سرمایه‎گذاری صنایع کوچک نیز در ادامه اين نشست اظهار داشت: اين صندوق یکی از حامیان اصلی و مؤثر در تأمین مالی صنایع کوچک است و با توجه به جامعیت و گستردگی ذینفعانی که می‌توانند از خدمات موجود استفاده نمایند، لازم است منابع مالی گسترده‌ای در اختیار داشته باشد تا امکان کمک به تأمین مالی بنگاه‌های واجد شرایط را در قالب صدور انواع ضمانت‌ نامه فراهم نماید.

محبوب پناهی افزود: با تغییرات گسترده در شرایط اقتصادی كشور، از جمله افزایش نرخ ارز، تورم و … در سنوات اخیر و نیاز به تأمین مالی بیشتر بنگاه‌های اقتصادی، افزایش سرمایه اين صندوق اجتناب ناپذیر خواهد بود.

معاون مالی و اقتصادی صندوق ضمانت سرمایه‎گذاری صنایع کوچک نيز در بخش ديگر اين نشست، دسترسی به آمار و اطلاعات واحدهای صنعتی کوچک را شرط اولیه برای هرگونه برنامه‌ریزی و سیاستگذاری عنوان کرد.

محمد صادق محمدیاری همچنين آمادگی اين صندوق براي همكاري با سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران در تکمیل بانک اطلاعاتی جامع صنایع کوچک كشور را اعلام كرد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.