کد خبر : 33298
تاریخ انتشار : یکشنبه 5 اردیبهشت 1400 - 13:06

روزهای نفسگیر مطبوعات در فقدان کاغذ و آگهی

روزهای نفسگیر مطبوعات در فقدان کاغذ و آگهی
روزهای نفسگیر مطبوعات در فقدان کاغذ و آگهی
کاغذ، چاپ ، زینک و حالا هم بحث فقدان آگهی‏های دولتی ، رسانه‏های مکتوب را محکوم به مرگ تدریجی کرده است. نفس‏های مطبوعات سال‎هاست که به واسطه گرانی‏های بی اندازه و کنترل نشده کاغذ و به تبع آن افزایش هزینه‎های چاپ و توزیع به شماره افتاده و حتی نفس بسیاری از مطبوعات محلی را بریده است؛ اتفاقی که تیغ تعدیل و بیکاری را بر گردن اصحاب رسانه انداخته و زندگی در شرایط سخت اقتصادی را برای آنها سخت‏تر کرده است.
اواخر بهمن ماه 99 بود که انتشار خبر لغو الزام دولتی‌ها به انتشار آگهی در روزنامه‌ها در میان اهالی مطبوعات و مسئولان فرهنگی واکنش‌های متفاوتی داشت.
هیأت وزیران، آیین نامه نحوه فعالیت دستگاه‌های اجرایی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) را مورد تصویب قرار داد که مطابق ماده ۱۴ این تصویب‌نامه، مبنی بر مکفی، معتبر و مورد پذیرش بودن انتشار الکترونیکی فراخوان‌ها از طریق سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد)، باید از انجام آن به صورت کاغذی خودداری می‌شد و در واقع دیگر نیازی به درج آگهی روزنامه در روزنامه‌های کثیرالانتشار نبود. البته بر اساس برآوردهای انجام شده در معاملات منتشر شده در سامانه و تخمین هزینه‌های حداقلی دو نوبت چاپ آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار، پیش بینی شد که حداقل ۵۰۰ میلیارد تومان در هزینه‌های دولت جهت چاپ آگهی صرفه جویی خواهد شد!
اما پس از انتشار این خبر پدرام پاک آیین، نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات طی نامه ای به رییس جمهور با یادآوری شرایط دشوار مطبوعات کشور، خواستار لغو آیین نامه نحوه فعالیت دستگاه‌های اجرایی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) و بازگشت آگهی های دولتی به مطبوعات شد.در این نامه با استناد به قوانین آیین دادرسی، تجارت و برگزاری مناقصات که درج آگهی های دولتی را در مطبوعات الزام می کند، اجرای این تکلیف قانونی، کمکی حداقلی و ضروری به مطبوعات توصیف شده است.
در بخشی از نامه پاک آیین آمده بود: در شرایط دشوار اقتصادی و همه گیری بیماری کرونا چراغ مطبوعات کشور، یکی پس از دیگری خاموش و مطبوعات رفته رفته از سبد خانوار حذف می شود. در چنین وضعی از دستگاه های ذیربط انتظار می‌رود تا به وظیفه قانونی خود مبنی بر تامین حداقل های زنجیره مالی مطبوعات عمل کنند و با تحرک و دلسوزی بیشتر باری از دوش مطبوعات نجیب و صبور کشور برگیرند.واقعیت این است که ابلاغ آیین نامه نحوه فعالیت دستگاه‌های اجرایی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) که انتشار فراخوان‌ها بر بستر  مذکور و  حذف آگهی روزنامه برای مزایده‌ها و مناقصه‌ها را مقرر داشته، جامعه مطبوعاتی را مأیوس و حیرت زده کرده است. بنا به توضیحات فوق خواهشمند است مصوبه مورد اشاره را که به مرگ مطبوعات مظلوم و مستقل کشور می انجامد، لغو و کان لم یکن اعلام فرمایید.»

 لزوم تصویب بازگشت آگهی‌های دولتی به روزنامه‌ها
روز گذشته هم  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی اظهارکرد:  تدوین اصلاحیه الزام چاپ آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار و طرح و تصویب آن در جلسه یکشنبه هیات دولت، رفع دغدغه اصحاب مطبوعات خواهد شد.
سیدعباس صالحی تصریح کرد: با تدوین اصلاحیه توسط معاونت حقوقی رئیس‌جمهور در مورد الزام چاپ آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار و طرح و تصویب آن در جلسه یکشنبه هیات دولت و نیز دستور ریاست مجلس و همراهی هیأت محترم تطبیق، رفع دغدغه اصحاب مطبوعات خواهد شد.

 شیوه درج آگهی دولتی در مطبوعات رفع ایراد می‌شود
همچنین نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات ضمن تشریح راهکارهای رفع ایراد هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین به درج آگهی‌های دولتی در مطبوعات، اعلام کرد این راهکارها به معاونت حقوقی رییس جمهور ارسال شده است.
پدرام پاک آیین درباره این راه حل‌ها در گفت‎وگو با فارس گفت: راه حل اول، تصویب یک فرآیند برنامه‌ریزی سه تا چهارساله در دولت برای راه اندازی سامانه تدارکات الکترونیکی، راه حل دوم هم ارسال یک لایحه فوریت‌دار از دولت به مجلس برای اصلاح ماده ۹ برنامه ششم توسعه و راه حل سوم، ارائه  استفساریه جامعه رسانه ای به مجلس برای تفسیر این ماده و ماده ۵۰ قانون احکام دایمی برنامه های توسعه است.
وی با تاکید بر این که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتظار می‌رود هر سه راه حل را همزمان پیگیری کند، افزود: هم تدوین کنندگان برنامه ششم توسعه و هم قانونگذار در تصویب این مواد که مطبوعات را از آگهی دولتی محروم می کند، به سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری ، توجه کافی نداشته اند زیرا در ماده ۹ این سیاست‌ها به جلب مشارکت ذی نفعان که در اینجا مدیران مسئول رسانه ها هستند، تاکید شده و حال آن که ماده ۹ قانون برنامه ششم بدون توجه به نیازهای حیاتی جامعه رسانه ای تصویب شده است.
پاک‌آیین با اشاره به تعارضات موجود در قانون برنامه ششم توسعه نسبت به حذف آگهی های دولتی از مطبوعات خاطرنشان کرد: در حالی که ماده ۵۰ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه، دولت را مجاز به راه اندازی سامانه تدارکات الکترونیکی کرده، ماده ۹ قانون برنامه از تکلیف دولت در این باره سخن می گوید. البته در چنین مواردی باید دولت را مکلف فرض کرد، اما نکته اینجاست که همان طور که در ایراد مجلس آمده، دولت برای تاسیس سامانه نیاز به زمان‌بندی دارد و چون یک سال بیشتر به پایان برنامه ششم نمانده است، مسلما نمی‌توان تکمیل این سامانه را عملیاتی و آگهی های دولتی را از مطبوعات حذف کرد.
وی با اشاره به راه حل رفع ایراد هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین ادامه داد: خوشبختانه این هیات مصوبه دولت مبنی بر بازگشت آگهی‌های دولتی به مطبوعات را کلا مغایر با قانون ندانسته و از دولت برنامه زمان‌بندی خواسته است‌. این زمان‌بندی که نمی‌تواند کمتر از یک سال باشد، باید  از سوی دولت در آیین نامه نحوه فعالیت دستگاه های اجرایی در سامانه تدارکات الکترونیکی گنجانده شود‌ . این اقدام باعث رفع ایراد و ابقای مصوبه دولت می‌شود‌، در نتیجه در مدت باقی مانده از عمر قانون برنامه ششم،  همچنان می‌توان به مطبوعات آگهی دولتی داد و در برنامه هفتم هم که قلمرو اجرای آن  از سال ۱۴۰۱  آغاز می‌شود، باید مشارکت ذینفعان جلب و راه حلی اساسی ارائه شود‌.
وی با اشاره به اشکالات اساسی درج آگهی های معاملات دولتی در سامانه دولت ادامه داد: اشکال اساسی  این است که وقتی یک آگهی باید چند نوبت درج شود، رعایت مواعد  قانون مناقصات در سامانه بر خلاف مطبوعات معنا نداشته و ایجاد رانت خواهد کرد؛ در حالی که درج  چند نوبت آگهی در چند رسانه، حقوق شرکت کنندگان در معاملات را بهتر تامین می کند.
نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات تاکید کرد: معاون حقوقی رییس جمهور از این هیات درخواست کرده که راه حلی  برای رفع ایراد هیات تطبیق ارائه کنیم .محسن اسماعیلی، رئیس هیات تطبیق مصوبات نیز گفت و گویی در این خصوص داشته اند که باید در انتظار نتایج آن باشیم. در مجموع تصور می کنم بتوان با مطالعه ای تطبیقی و بررسی وضع  فراخوان های دولتی در جهان،  طوری تدبیر کرد که هم از ظرفیت فضای مجازی به خصوص سایت های خبری در  نشر این فراخوان ها سود جست و هم مطبوعات را دچار بحران نکرد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.