کد خبر : 33677
تاریخ انتشار : شنبه 11 اردیبهشت 1400 - 9:50

نگرانی مطبوعات و ناشران برای تامین کاغذ

نگرانی مطبوعات و ناشران برای تامین کاغذ
نگرانی مطبوعات و ناشران برای تامین کاغذ
با اینکه سفره اقتصادی مردم در اولویت قرار دارد اما هنوز هم توجه به نیازهای بخش فرهنگ از اهمیت بالایی برخوردار است. برای مثال با فقدان کاغذ، بسیاری از فعالیت‌ها متوقف می‌شود، سرانه مطالعه کاهش می‌یابد و دسترسی مردم به کتاب دشوارتر می‌شود.
کاغذ یکی از مواد ضروری برای ادامه فعالیت ناشران و مطبوعات است. به دلیل ارتباط مستقیم فعالیت این گروه با سرانه مطالعه کشور و اطلاع‌رسانی و رشد فرهنگی جامعه، ایجاد امکانات لازم و تسهیل فعالیت آنها ضرورت دارد.
با گذشت چند ماه از بحران کمبود کاغذ در بازار و پیگیری مسئولان وزارت ارشاد، هنوز این مشکل حل نشده است. ناشران نمی‌توانند عناوین جدید چاپ یا عناوین پرفروش را تجدید چاپ کنند و همچنین خطر کمبود کاغذ، مطبوعات را تهدید می‌کند.
محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد ۳۰ فروردین‌ماه اعلام کرد هنوز اقدامات انجام‌شده برای تامین ارز مورد نیاز تهیه کاغذ به نتیجه نرسیده‌ است.
به گفته وی در سال ۹۸ دولت با تخصیص ارز دولتی برای کاغذ تحریر و مطبوعات نیازهای نشر کشور و مطبوعات را به صورت حداقلی تامین کرد. همین موضوع موجب ثبات نسبی در قیمت کاغذ در بازار آزاد شده بود.

   کاغذ از شمول ارز دولتی خارج شد
به گفته معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد، با توجه به اینکه دولت در سال ۹۹ تصمیم گرفت به دلیل کمبود ارز، تخصیص ارز دولتی به کالاهای مصرفی را به کمتر از نصف تقلیل دهد، کاغذ هم از شمول ارز دولتی خارج و از گروه کالایی اول، بیرون رفت.
این موضوع علاوه بر مشکلاتی که برای سال ۹۹ و ۱۴۰۰ ایجاد می‌کرد درخصوص ترخیص کاغذهای وارادتی با ارز دولتی ۹۸ هم که در بهار سال ۹۹ وارد کشور شدند، مشکلات زیادی را موجب شد. البته برخی پیگیری‌های متوالی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مشکل ترخیص کاغذهای قبلی را حل کرد و بخشی از همان کاغذها ، اکنون در دست توزیع است.
وزارت فرهنگ و ارشاد با توجه به حساسیت موضوع کاغذ برای نشر و مطبوعات در نیمه دوم ۹۹ و در ۱۴۰۰، در چندین مرحله موضوع را به مسئولان مربوطه منتقل و دلایل نگرانی خود را بازگو کرد.

    نگرانی معاون مطبوعاتی
به گزارش ایرنا، از طرفی محمد خدادی معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد، اول اردیبهشت از نبود کاغذ روزنامه‌ها ابراز نگرانی کرد.
وی با یادآوری تغییرات مدیریتی در وزارت صمت و همچنین خروج کاغذ از تخصیص ارز دولتی، تاکید کرد: اکنون پیگیر این موضوع هستیم که گروه کالایی کاغذ در ستاد اقتصادی دولت مطرح و تغییر آن، تصویب و راه برای تامین ارز باقیمانده ۹۸ یا تامین ارز جدید برای سال ۱۴۰۰ فراهم شود . امیدوارم در نخستین جلسه ستاد اقتصادی دولت درباره آن تصمیم‌گیری شود تا چرخه نشر و مطبوعات در سال جدید با چالش جدی مواجه نشود؛ ضمن آنکه بازار کاغذ نیز از تنش و اختلال خارج شود.

     فرصت مطالعه از مردم گرفته می‌شود
چند روز پیش هم سیدرضا تقوی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه رسیدگی به مشکلات دسترسی به کاغذ از مسائل بسیار مهم فرهنگی است، گفت: دولت باید از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این مشکل را حل کند، زیرا نمی‌توان مطالعه و فرهنگ را به تاخیر انداخت.
وی افزود: نبود کاغذ به فعالیت اهالی فرهنگ و رسانه، معلمان و روند کتابخوانی لطمه می‌زند. کاغذ که نباشد بخشی از فعالیت چاپخانه‌ها تعطیل است. کاغذ در فرهنگ نقش مهمی دارد؛ اگرچه فضای مجازی مصرف کاغذ را در برخی از بخش‌ها کاهش داده است، اما نقش کاغذ در فرهنگ بسیار مهم است و نباید آن را از نظر دور بداریم.
به گفته این نماینده مجلس، همان‌طور که در حوزه اقتصاد، به نان، لبنیات و گوشت نیاز است در حوزه فرهنگ هم به موادی مانند کاغذ نیاز است.وی ادامه داد: در بازار کاغذ تنش به وجود آمده‌ است و بسیاری از ناشران نگران ادامه فعالیت هستند.
تقوی با تاکید بر اینکه یکی از وظایف مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فراهم کردن امکانات فرهنگی برای اهل فرهنگ است، نیز بیان کرد: همانطور که مسئولان در حوزه اقتصاد برای نان و سفره مردم فعالیت می‌کنند، مسئولان حوزه فرهنگی هم برای سفره فرهنگ مردم باید اقداماتی انجام دهند. کاغذ یکی از اقلام ضروری فرهنگ کشور است که به بسیاری از فعالیت‌ها ارتباط دارد.
این نماینده مجلس ادامه داد: درست است که فضای مجازی در حوزه رسانه به انتشار اخبار کمک می‌کند، اما جامعه ما با روزنامه و نشریات مانوس است. روزنامه باید در شبانه‌روز به دست بسیاری از فرهیختگان برسد. اگر نباشد اطلاع‌رسانی با مشکل مواجه می‌شود، نشریات مهم هستند؛ باید آنها را حفظ کنیم.

    ضرورت اقدامات جدی برای تامین مواد اولیه
از سوی دیگر، مهشید پورداد دبیر سندیکای تولیدکنندگان کاغذ با تاکید بر اینکه اگر دولت شرایط را برای تولیدکنندگان فراهم کند، بازار کاغذ چاپ و تحریر وضعیت بهتری خواهد داشت گفت: مدتی است که به‌صورت عمده تولیدکننده داخلی کاغذ چاپ و تحریر نیستیم، بنابراین درباره شیوه توزیع آن نمی‌توانم نظری ارائه دهیم؛ اما می‌توانم اعلام کنم اگر دولت اقداماتی برای تسهیل تامین مواد اولیه تولید کاغذ انجام دهد، می‌توانیم به‌عنوان تولیدکننده داخلی سهم مناسبی از بازار کاغذ چاپ و تحریر کشور را داشته‌ باشیم و بخشی از نیاز بازار را تامین کنیم. وی تاکید کرد: در نتیجه بخشی از تلاطم بازار کاغذ کاسته خواهدشد.
وی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر تعدادی از کارخانجاتی که در زمینه تولید کاغذ تحریر توانمند بودند، تعطیل شده‎اند یا تغییر کاربری داده‌ و به تولید کاغذهای دیگر اشتغال دارند.
به گفته پورداد، بخشی از تامین مواد اولیه برای تولید کاغذ چاپ و روزنامه از طریق واردات انجام می‌شود. برای بهبود وضعیت بازار کاغذ چاپ و تحریر نیاز به ایجاد زیرساخت‌های مناسب در این حوزه است.
وی افزود: باید توجه داشت، در بحث ارزش افزوده و پرداخت مالیات، تولیدکننده ضرر اصلی را متحمل می‌شود، زیرا برای تامین مواد اولیه باید ارزش افزوده را پرداخت کنند، اما در زمان فروشِ کالا، به این دلیل که کاغذ چاپ و تحریر کالای خاص است، از پرداخت مالیات ارزش افزوده معاف است. تولیدکننده نمی‌تواند کاغذ را با ارزش افزوده بفروشد، در همین جا ضرر بزرگی را تحمل می‌کند که صرفه اقتصادی آن را از بین می‌برد.
وی تاکید کرد: به پایان فعالیت نشر و رسانه به صورت کاغذی اعتقادی ندارم، اما در دنیا برخی از رسانه‌ها به سمت مجازی شدن می‌روند و پیشرفت فناوری و تغییر سبک زندگی باعث می‌شود به تعداد کتاب‌هایی که به صورت الکترونیک چاپ می‌شود، افزوده شود. اما هنوز کتاب‌های کاغذی محبوبیت خود را حفظ کرده و  طرفداران خود را دارند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.