کد خبر : 34509
تاریخ انتشار : شنبه 25 اردیبهشت 1400 - 15:12

کارشناس مسائل سیاسی و روابط بین‌الملل:

دولت آینده ویرانه‌ اقتصادی و اجرایی را تحویل خواهد گرفت

دولت آینده ویرانه‌ اقتصادی و اجرایی را تحویل خواهد گرفت
دولت آینده ویرانه‌ اقتصادی و اجرایی را تحویل خواهد گرفت

 مهدی خورسند  اظهار کرد: در هر دوره به طور تقریبی حدود 6ماه پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری شاهد شکل گیری فضا و جو انتخاباتی هستیم، البته این امر در تمام کشورهای جهان که دارای نظام دموکراتیک هستند در قالب فضای رقابتی و هیجان انتخاباتی، مرسوم است. بااین وجود امسال به دلایل شرایط خاصی که در کشور ما حاکم بود، به عبارتی اپیدمی کرونا و وقوع موج چهارم این بیماری، کمی فضای انتخاباتی از شور افتاد.
وی در ادامه بیان کرد: با این وجود اما نکته‌ ای که باید به آن توجه داشت، این بوده که شاید حرف‌های عجیب برخی از نامزدهای احتمالی انتخابات تا پیش از آغاز ثبت‌نام نتوانست فضای انتخابات را به سمت پرشور شدن ببرد، نه صحبت‌‌های مصطفی تاج‌زاده، نه ادعای سیدحسن خمینی مبنی بر توصیه رهبری برای عدم حضور در انتخابات و نه سخنان ساختارشکنانه محمود احمدی‌نژاد یا دیگر کاندیداهای احتمالی و یا حتی فایل صوتی محمدجواد ظریف نتوانست فضای کشور را به سمت و سوی فضای انتخاباتی بکشاند.

بی‌اعتمادی عمومی حاصل سیاست‌های اشتباه دولت تدبیر و امید
این کارشناس مسائل سیاسی و روابط بین‌الملل با بیان اینکه البته باید گفت این امر در چند موضوع ریشه دارد که باید ریشه‌یابی شود، تصریح کرد: متاسفانه دولت تدبیر و امید در هشت سال گذشته کاری با اعتماد عمومی کرد که به واقع مردم را نسبت به جمهوریت نظام بدبین کرد. این بزرگترین آفت ‌ها و از بزرگ ترین آثاری است که از دولت حجت الاسلام حسن روحانی در دو دوره اخیر ریاست جمهوری باقی مانده است.
این کارشناس مسائل ایران توضیح داد: عدم اعتماد عمومی حاصل سیاست‌‌هایی بوده که دولت تدبیر و امید در پیش گرفت و نتایج آن دامن کشور را گرفته است؛ مشکلات اقتصادی و سیاسی ناشی از اثرگذاری عملکردهای غلط دولت یازدهم و دوازدهم است که بر جامعه ما تحمیل شده است. به طور نمونه می‌توان به فشارهایی اقتصادی فراوان، زیان قابل توجه مردم در بازار بورس، نوسانات شدید بهای ارز همچنین جو روانی که این شرایط برای مردم به همراه داشت، اشاره کرد. تحمیل این شرایط به جامعه موجب شکل‌گیری تکانه‌های بسیار زیاد اقتصادی و سیاسی شد.

چرا گمانه‌زنی‌ها فضا را به سمت و سوی شور انتخاباتی نبرد؟
خورسند با بیان اینکه شاید مردم در انتخابات سال 1396 این نگاه را داشتند که اگر می‌‌خواهند به فرد خاصی رای دهند، شرایط اقتصادی و قیمت ارز گران خواهد شد و به رقم پنج هزار تومان خواهد رسید، اما شاهد بودیم که دلار در دولت دوازدهم به آستانه 33 هزار تومان رسید، تصریح کرد: براین اساس با توجه به اینکه در جامعه ای زندگی می کنیم که شرایط تورمی افزایش قیمت اقلام مختلف را تجربه کرده ایم و با توجه به ساختاری اقتصاد کشور ما  و اصل چسبندگی قیمت‌ ها درحوزه تورمی، شاهد هستیم هرچند در شرایط حاضر قیمت ارز کاهش یافته است، اما به طور حتم با ایجاد یک تکانه عجیب داخلی و خارجی مجدداً آستانه حداقل قیمت جابجا و احتمالا سقف قیمتی را هم رد خواهد کرد.
وی تاکید کرد: البته امیدوارم که این اتفاق نیفتد، اما بر اساس اصول ثابت شده اقتصادی، این امر در شرایط عنوان شده رخ خواهد داد.

دلنگرانی جامعه نسبت تغییر شرایط موجود
این کارشناس مسائل سیاسی و روابط بین‌الملل در خصوص اینکه چرا این گمانه زنی ها و اتفاقات نتوانست فضای جامعه را به سمت و سوی شور انتخاباتی ببرد، نیز بیان کرد: دلیل آن شاید این دلسردی است که برخی کاندیداها و نامزدها در جامعه ایجاد کرده‌ اند و باعث شدند، به مردم القاء شود که شاید هیچ کس نمی تواند، این شرایط اقتصادی را جبران کند. به عبارتی این تصور در جامعه به وجود آمده است که شاید انتخاب یک رئیس جمهور اصلح از میان گزینه های موجود نیز  دیگر نتواند شرایط را تغییر دهد. این امر تا حدی نگران کننده است.

واگذاری دولت به رییس‌جمهور آینده با بدهی‌های اقتصادی
خورسند با اشاره به حضور آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری، اظهار کرد: مردم باید بدانند که با آمدن آیت‌الله رئیسی معجزه‌ای رخ نخواهد داد. زیرا که متاسفانه کشور با مقدار بسیار زیاد بدهی اقتصادی داخلی و حجم انباشته مطالبات؛ چه مردمی و چه مطالبات اقتصادی پیمانکاری به دولت بعدی واگذار خواهد شد که می تواند با یک تورم بسیار زیاد همراه باشد.

اهمیت قرار گرفتن جریان انقلابی و اصولگرایی در کنار یکدیگر
وی با اشاره به این موضوع که با شرایط موجود دولت آینده حقیقتاً ویرانه ای را تحویل خواهد گرفت، گفت: دولت آینده عملاً با تورم و ویرانی اقتصادی روبرو خواهد شد. من معتقدم که اگر جریان انقلابی و اصولگرایی واقعاً در کنار یکدیگر قرار گیرند، نامزدهایی که در این دوره به نام جریان اصولگرایی هستند شاید بتوانند مکمل هم بوده و تیم بسیار قوی را تشکیل دهند.
این کارشناس مسائل سیاسی و روابط بین‌الملل ادامه داد: سعید محمد به عنوان یک مدیر جوان که سابقه اجرایی و کارنامه قوی دارد، بسیار می‌تواند به آیت‌الله رئیسی در صورت پیروزی در انتخابات به عنوان رییس‌جمهور، کمک کرد  و نقش بازوی قوی اجرایی را ایفا کند. همچنین از نظر در حوزه سیاست خارجی، دکتر امیرعبداللهیان و دکتر سعید جلیلی می ‌توانند به دولت آقای رئیسی کمک کند. بنابراین انتظار می رود که با وجود یک مجلس انقلابی و جوان که ما در این دوره داریم، بتوانیم شاهد یک اتفاق مثبت باشیم. اما مردم نباید چندان انتظار داشته باشند که شاهد یک تحول و شاید یک چوب جادویی از سوی رئیس‌جمهور بعدی باشیم، زیرا اصلاحی این ویرانه‌ها زمانبر خواهد بود.

ترمیم و بهسازی سیاسی زمان‌بر است
این کارشناس مسائل سیاسی و روابط بین‌الملل توضیح داد: آواربرداری ویرانه تحویل داده شده، ترمیم و شاید بهسازی و حتی نوسازی یک بنای جدید محکم سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، زمان‌بر است و مردم باید این نگاه و این دورنگری را داشته باشند که فرصتی را به دولت آینده بدهند تا بتواند شرایط مناسبی را برای آنها رقم بزند.

چاره کار مشارکت در انتخابات است
وی تصریح کرد: بنده خیلی به دولت آینده امیدوار هستم، به‌رغم اینکه معتقدم ویرانه ای به دولت بعدی تحویل داده خواهد شد، اما بر این باورم که تنها چاره رفتن به پای صندوق انتخابات و مشارکت در آن است. مردم باید واقعا متوجه باشند که درگیر جوسازی‌های رسانه ای و موج سازی های جریان های خاص نشوند.
خورسند با بیان اینکه متاسفانه در دوره قبل رئیس دولت دوازدهم  به وضوح در خطاب به آیت‌الله رئیسی اعلام کرد؛ اجازه دهید تا امام رضا(ع) برای مردم باقی بماند، اکنون اما دولت وقت باید پاسخگو باشد، با این فشارهای اقتصادی که به مردم وارد شده، به چه میزان به دیانت آنها نیز آسیب وارد آمده است و به چه میزان نگاه مردم به دین دچار دلنگرانی شده است؟

افزایش شکاف طبقاتی که در دولت تدبیر
وی ادامه داد: مولای متقیان حضرت علی(ع) می فرمایند: از هر دری که فقر وارد شود، ایمان و دیانت از در دیگر خارج می‌شود. حجت‌الاسلام روحانی باید به این موضوع پاسخگو باشد که واقعا شکاف طبقاتی که در دولت وی افزایش پیدا کرده و تورم سرسام آور چه روزگاری را در این زمینه رقم زده است.
این کارشناس مسائل سیاسی و روابط بین‌الملل با تاکید براینکه ما نمی‌توانیم با بازی با اعداد، تورم را کنترل کنیم، اظهار کرد: وقتی تورم به صورت دستوری کنترل شود، این پول‌پاشی‌هایی که در دوره‌های زمانی خاص برای کنترل قیمت دلار در بازار انجام می شود به طور قطع در آینده عوارضی با خود به دارد.

دلیل کنترل دستوری قیمت‌ها در حال حاضر
خورسند بیان کرد: به طور حتم این کنترل دستوری قیمت‌ها در حال حاضر برای این بوده که نگاه جامعه نسبت به مذاکرات وین مثبت شود و مردم به نتایج آن امیدوار شوند. این امر برای دولت آینده عوارضی دارد، دولت سیزدهم در عین اینکه مشکلات ساختاری و دولت ویرانه را تحویل می‌گیرد، متاسفانه با تورمی بزرگ در ابتدای دولت خود مواجه خواهد شد. اما معتقدم اگرچه خیلی از افراد جامعه انتظار دارند که با آمدن آیت‌الله رئیسی شرایط و جو انتخاباتی در کشور ایجاد شود، ولی همه ما باید به شاخص‌ های انتخاب اصلح دقت داشته باشیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر فردی نیاز است که بتواند با استفاده از پتانسیل ها و ظرفیت های کامل شرایطی موجود را کنترل کند. ما هیچ راهی جز این نداریم که بتوانیم از همه ظرفیت ها، همچنین دولت جوان و انقلابی حمایت کنیم. امیدواریم انتخاب مردم سبب شود که دولتی جوان، انقلابی وحزب اللهی تشکیل یابد.

جامعه زخمی صحبت‌ها و شعارهای ساختارشکنانه کاندیداها
خورسند همچنین تصریح کرد: شاهد هستیم که بسیاری از نامزدها با زدن حرف های ساختارشکنانه در تلاش هستند تا نظر جامعه را نسبت به خود جلب کنند. اما جامعه زخمی صحبت ها و شعارهای ساختارشکنانه است، متاسفانه افرادی که در قالب این ساختار حضور داشتند و در روند انتخابات رئیس‌‌جمهور شدند، متاسفانه امروز به ساختارشکنی و تابوشکنی روی آورده‌اند و می‌‌گویند که ما ساختار را قبول نداریم. اتفاقاً باید به این افراد گفت که شما ذبح‌کننده ساختار قانونی کشور هستید. این شرایط متاسفانه موجب شده تا از مظلومیت نظام سوءاستفاده شود. نظام در مقوله ساختارشکنی برخی افراد دارای گذشته مثبت، تا جای ممکن کوتاه می‌آید تا در کشور چندصدایی وجود داشته باشد، این در حالی بوده که اگر چنین ساختارشکنی‌هایی در سایر کشورهای جهان حتی در لیبرال‌ترین کشورهای دنیا صورت گیرد به طور قطع در نطفه خفه خواهد شد. با این وجود جمهوریت و اسلامیت کشور ما اجازه چنین برخوردهایی را نمی‌‌دهد و منتقدین آزادانه نقد می‌کنند و گاها پای خود را از محدوده حد و قانون فرارتر می‌گذارند.

سوء استفاده برخی افراد از آزادی های نظام
این کارشناس مسائل سیاسی و روابط بین‌الملل خاطرنشان کرد: به هر حال شاهد هستیم برخی افراد از آزادی‌های موجود در نظام کشور سوءاستفاده می ‌کنند، در حالی که نظام در مقابل آنها سعه‌صدر به خرج داده می دهد. به طور حتم مردم ما بزرگ‌ ترین پاسخ گو نسبت به این هتک حرمت‌ها هستند. همانطور که در فتنه سال1388 وقتی که به اسلامیت نظام جمهوری اسلامی ایران هتک حرمت شد، خود مردم در ۹دی بساط فتنه گران را برچیدند.

دولت نیاز به خون و تفکر جدید دارد
وی تصریح کرد: باید به این موضوع مجددا تاکید داشته باشم که  دولت نیاز به خون جدید و تفکر جدید دارد. براین اساس امید می رود، این تفکر جدید دولت جوان، حزب اللهی و انقلابی باشد تا کشور و جامعه ما را انشاالله به سرمنزل مقصود خود برساند.

گفتمان مقاومت در منطقه دست برتر را دارد
خورسنددر خاتمه گفت: در حقیقت نظام ما در شرایط و پیچ تاریخی قرار دارد ما در منطقه در اوج قدرت هستیم. کشورهای متخاصم منطقه ما که تا چند سال پیش می گفتند ما باید بحران ها را به داخل ایران بکشانیم ولی امروز به پای میز مذاکره با ما آمده‌اند. براین اساس باید گفت اکنون گفتمان مقاومت در منطقه حرف اول را می زند. به عبارتی مقاومت در منطقه بسیاری از معادلات را برهم ریخته وانتفاضه سنگ جای خود را به انتفاضه موشک داده است. در این شرایط ما نیز باید دولتی را انتخاب کنیم که در راستای اهداف متعالی نظام جمهوری اسلامی ایران بتواند اقدام کند. به طور قطع یک دولت جوان انقلابی مشکل‌گشا و راهگشای ما خواهد بود.

 

کانال تلگرامی #مهدی_خورسند_لیه_چاک

mehdikhoorsand@

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.