کد خبر : 34684
تاریخ انتشار : دوشنبه 27 اردیبهشت 1400 - 12:14

تحلیلی بر تغییر نقش ها و رویکردهای روابط عمومی

تحلیلی بر تغییر نقش ها و رویکردهای روابط عمومی
بیست و هفتم اردیبهشت ماه روز ملی ارتباطات و روابط عمومی فرصتی است جهت یادآوری نقش ها و مسئولیت های اجتماعی روابط عمومی و بررسی رویکردهای آن

قطعا همکاران بنده به این نکته اذعان دارند که روابط عمومی امروز نقش آفرینی متفاوتی از دهه های گذشته دارد و در ساختار اداری جایگاه روابط عمومی بعنوان یک نهاد موثر مشورتی ونخبه پرور به تثبیت رسیده است .

روابط عمومی امروز همانند گذشته درگیر تفکرات سنتی و وظایف پلاکاردی نیست ، روابط عمومی ها تقویم های سخن گوی ادارات نیستند که رویکردشان یادآوری مناسبت ها و رویدادهای ملی مذهبی باشد ؛ تبریک ، تسلیت ، تقدیر و تجلیل آرمان هیچ روابط عمومی نبوده و اتفاقا روابط عمومی که در گزارش عملکرد خود این اقدامات را به تنهایی ارائه نماید مورد انتقاد و نقصان است .

نگاه مدیران به روابط عمومی به عنوان یک پایگاه اجتماعی موثر در توفیق اهداف سازمانی این توقع را ایجاد نموده که روابط عمومی پلی مستحکم و مورد وثوق بین اهداف سازمان و انتظارات جامعه ایجاد نماید که از یکسو اقدامات ، راهبردها و خدمات ارگان ها را در قابی مخاطب پسند ارائه نموده و از سویی دیگر توقعات ، انتقادات و انتظارات عمومی را نسبت به نهادها درغالبی موجه و تاثیرگذار منعکس نماید .

درگذشته روابط عمومی در تصمیم گیری و سیاست گذاری سازمان ها نقش مهمی نداشت ، یا تنظیم گزارش و اخبار می نمود و یا ابزاری در دست مدیران اجرایی بود تا خلاهای سازمانی خود را با بکارگیری عوامل روابط عمومی پر نمایند ولی امروزه مدیران هوشمند و با درایت در اتاق فکر خود صندلی اختصاصی مدیر روابط عمومی را تعبیه نموده اند تا از ابتدای هر تصمیمی مسیر کامل نیل هدف را بر اساس ذائقه ی عمومی ارائه و برآیند هر اقدامی را بر مبنای شناخت مخاطبان ترسیم نمایند .

حالا دیگر نگرانی ها ، گلایه ها و دغدغه های دیروز مدیران روابط عمومی از جایگاه سازمانی و تفکر مدیران توجیهی نداشته و به مسئولان روابط عمومی که همچنان درگیر این حواشی هستند توصیه می شود در اسرع وقت از این جایگاه کناره گیری نمایند چرا که شان روابط عمومی را با عدم کفایت خود تنزل داده اند.

روابط عمومی بعنوان هنر هشتم با تلفیق سایر هنرها ترکیبی دلپذیر را خلق می نماید که مورد پسند مدیران و دلخواه جامعه است .

روابط عمومی همانند گذشته ابزارکار یا اصطلاحا آچارفرانسه نیست بلکه تکنیسین مجرب و کاردانی است که باید از تمامی ابزار ها برای خلق اثر ، رفع نواقص دستگاه ها و نیل به یک خروجی مطلوب در جهت رضایت مشتریان گام بردارد .

ابزارهای ارتباطی هوشمند و مدرنیته ، بسترهای سهل الوصول و در دسترس  ، رسانه های متعدد با خروجی های متفاوت نقاط قوت روابط عمومی امروز هستند که مدیری هوشمند و خلاق میتواند با تکیه بر دانش ارتباط جمعی و تعامل با اصحاب رسانه از آنها در جهت نیل به اهداف سازمان و رضایت جامعه ی مخاطبین بهره مند گردد .

ثبت روز ملی ارتباطات و روابط عمومی در تقویم کشور موید این نکته است که روابط عمومی موثر و کارآمد جایگاه سرآمدی در ساختار اداری کشور داشته و مدیران روابط عمومی باید از این نقطه عطف در جهت توسعه و تحول واحدهای روابط عمومی بهره مند گردند .

فرا رسیدن 27 اردیبهشت ماه روز ملی ارتباطات و روابط عمومی را به همکاران عزیز و سخت کوش خود در عرصه ارتباطات تبریک عرض نموده و از خداوند توفیق ، سعادت و سلامتشان را خواهانم .

  سید حسین دلبری

مدیر روابط عمومی موسسه فرهنگی ورزشی و رفاهی پیام
عضو شورای هماهنگی روابط عمومی های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.