کد خبر : 35175
تاریخ انتشار : دوشنبه 3 خرداد 1400 - 9:47

دولت در مدیریت حوزه های مختلف بازار انسجام خاصی ندارد

سونامی افزایش قیمت مصالح

سونامی افزایش قیمت مصالح
افزایش تا ۲۰۰ درصد بهای مصالح ساختمانی در یکسال

در حالی که بازار مسکن تلاش دارد تا بعد از روند پرشتاب افزایش قیمت ها، ثبات را تجربه کند، اما آمارها حکایت از آن دارند که قیمت ۲۷ قلم از مصالح ساختمانی در بازه زمانی یکسال اخیر حدود ۸۰ تا ۲۰۰ درصد گران شده است، ضمن اینکه برخی از کارشناسان براین باور هستند؛ با توجه به رشد قیمت مصالح نباید وعده کاهش قیمت مسکن را داد.

طبق اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار کشور قیمت نهاده‌ های ساختمانی در سال گذشته درمقایسه ما قبل آن ۷۶.۴ درصد افزایش  داشته است، عدد و رقمی که البته مربوط به پایتخت بوده، ولی به طور قطع سایر استان ها و مناطق کشور نیز با رشد در این اعداد و ارقام مواجه بوده اند.

 

سونامی افزایش قیمت مصالح

به طور نمونه اواخر سال گذشته بود که رئیس انجمن انبوه‌ سازان خوزستان عنوان کرد؛ ما با یک سونامی وحشتناک افزایش قیمت در مصالح ساختمانی رو به ‌رو بوده ‌ایم. فرشید پورحاجت این را هم گفت که با آمدن وزیر جدید به وزارت صمت انتظار می رفت که دریای پرتلاطم حوزه صنعت کشور به آرامش برسد، ولی این اتفاق رخ نداد.این در حالی است که باید گفت؛ پیش تر بیشترین نرخ تورم مصالح ساختمانی به سال 1397 تعلق داشت که البته این رقم عدد بسیار کمتری بود. به عبارتی در آن سال  نرخ افزایش قیمت در این حوزه به سطح حدود ۴۸ درصد رسیده بود.

 

کمترین و بیشترین تورم نقطه به نقطه

همچنین باید عنوان کرد؛ در زمستان سال گذشته در بین مصالح مختلف ساختمانی، گروه سنگ با حدود ۱۴۰ درصد بیشترین رشد بها را تجربه کرده است. در آن سوی این طیف نیز گروه خدمات تورم نزدیک به ۴۰ درصد را پشت سر گذاشته است که کمترین تورم نقطه ‌به ‌نقطه در میان مصالح مذکور بوده است.

در توضیح بیشتر مثال هایی را نیز می توان در این باره زد، اینکه داده های منتشر شده از سوی مرکز آمار گویای این مطلب است که در فصل زمستان سال گذشته متوسط قیمت هر کیسه ۵۰ کیلویی سیمان پرتلند پاکتی، به 32 هزار و 250 تومان رسید که در مقایسه با فصل قبل به عبارتی پاییز، 36.2 درصد افزایش داشت تا عنوان بیشترین افزایش بها را در میان نهاده‌ های ساختمانی انتخاب شده به خود اختصاص دهد.

همچنین دربازه زمانی اشاره شده متوسط قیمت هر هشت ساعت، ۲۶ روز کاری برای استادکار تاسیسات به بیش از هقت میلیون و 188 هزارو 380 تومان رسید که معادل 19.4 درصد افزایش بوده تا رتبه بعدی در خصوص روند صعودی هزینه های مربوط به ساخت بنا را به خود اختصاص دهد. ضمن اینکه باید گفت؛ متوسط قیمت هر متر سیم تلفن هم به حدود هفت هزار و 250 تومان رسید که روند صعودی با شیب 17.5 درصدی را نشان داد در جایگاه رتبه سوم افزایش قیمت ها در این حوزه نسبت با فصل ما قبل خود بنشیند.

 

جدیدترین آمارها چه می گویند؟

در این میان اما جدیدترین و شاید هم داغ ترین آمارها حکایت از این دارد که بهای 27 قلم از مصالح ساختمانی حدود 80 تا 200 درصد شیب افزایشی را پشت سر گذاشته است. آنچه داده ها و اطلاعات مرکز آمار کشور حکایت از آن دارد.

به عنوان نمونه می توان گفت که در بین این اقلام، کابل در بازکن با 204 درصد، بالاترین میزان افزایش قیمت را در زمستان 1398 تا زمستان 1399 داشته است. پس از آن، سیم آنتن با 171 درصد، گونی چتائی با 162 درصد، کابل کولر با 154 درصد، پروفیل در و پنجره با 148 درصد و سیم برق با 146 درصد بیشترین افزایش قیمت را داشته‌ اند.

علاوه براین در زمینه بتن آماده با 136 درصد، سیم تلفن با 135 درصد، سنگ نما با 127 درصد و پوکه معدنی با 125 درصد از دیگر اقلامی هستند که بیشترین افزایش قیمت را در سال 1399 داشته ‌اند.

این در حالی بوده که درست در آخرین روز فروردین ماه اخیر اعلام شد، با مصوبه انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان و هماهنگی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، قیمت سیمان فله و کیسه‌ای 50 کیلویی افزایش یافت.

 

وادادگی را در کنترل قیمت ها

در چنین اوضاع و احوالی صدیف بدری، عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به افزایش قیمت مصالح ساختمانی به ویژه سیمان بیان کرده است که متأسفانه دولت در مدیریت حوزه های مختلف بازار انسجام خاصی نداشته و وادادگی را در کنترل قیمت بازار شاهد هستیم. ضمن اینکه سوداگران و دلالان با واسطه‌گری موجب می ‌شوند از تولید تا مصرف کننده چرخه‌ای با پنج تا ۱۰ «دست به دستی» رخ دهد. در این خصوص باید گفت؛ اگر چه وی دلالان را دلیلی بخش کوچکی از قیمت بالا اقلام ساختمانی می داند، اما واقعیت این است که تجربه نشان داده است، در هر بازاری که نظارت مستقیم متولیان امر در آن صورت نگیرد، شرایط به همین گونه خواهد بود. به عبارتی باید بیان کرد؛ واسطه ها خود محصول ضعف مدیریتی و نظارتی موجود در بازر از سوی نهادهای دولتی متولی امور هستند.

 

تثبیت بهای مصالح از راهکارهای کنترل بهای مسکن

این در حالی بوده که تثبیت همچنین واقعی کردن بهای انواع مختلف مصالح ساختمانی یکی از عوامل موثر در کنترل و جلوگیری از جهش قیمت مسکن بوده و بر این اساس ضرورت دارد که در این خصوص نظارت و محاسبات منطقی در قیمت ها صورت گیرد.

ضمن اینکه می توان به اظهار نظر کارشناسان در زمینه بهای مسکن اشاره کرد، مبنی براینکه اگرچه قیمت مسکن به ثبات رسیده است، ولی هنوز زود است که راجع به چشم ‌اندازها و پییش بینی ها در این زمینه صحبت کنیم. بحثی که پورحاجت، در کسوت کارشناس بازار مسکن به آن اشاره کرده است، با این توضیح که با توجه به رشد قیمت مصالح ساختمانی نباید وعده کاهش قیمت بدهیم و مردم را سردرگم کنیم.

 

ورود شورای رقابت تا شناسنامه دار شدن مصالح فروش‌ ها

براین اساس برخی از افراد از جمله بدری تاکید دارند که برای تعیین قیمت صحیح تمام شده و سود منطقی باید شورای رقابت با ورود خود، سقف قیمت ها در این زمینه را تعیین کند.

در این میان البته عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن سیمان تاکید دارد؛ باید صنوف از جمله مصالح فروش و بتن فروش ها شناسنامه دار شوند. براین اساس وی از این موضوع خبر داده است که در این راستا تفاهم نامه ای با وزارت صمت امضاء می شود که به حذف دلالان کمک بسیاری می کند.

با این وجود اما همانطور که عنوان شد و عدد و رقمی که عضو کمیسیون عمران مجلس نیز بیان کرده است واسطه ها اگر چه سهمی در گرانی اقلام ساختمانی دارند، اما اصل ماجرا به موضوعات دیگری از جمله همانطور که گفته شد ضعف مدیریت باز می گردد. ضمن اینکه باید گفت از نظر شیخان دلیل مهم حضور دلالان در این حوزه رکود اقتصادی و به تبع آن رکود ساخت و ساز است. براین اساس به نظر می رسد؛ این بازار هم مانند سایر بازارها از نبود مدیریت اصولی و علمی در رنج است و پیامد این امر نیز روند صعودی به نسبت پرشتاب بهای مصالح و به تبع آن بازار مسکن است.

 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.