کد خبر : 35733
تاریخ انتشار : چهارشنبه 12 خرداد 1400 - 11:24

فعالان بازار از عدم واریز منابع صندوق توسعه به بازار سرمایه در زمان مقرر انتقاد کردند

عیارسنجی تحقق وعده های حمایت از بورس

عیارسنجی تحقق وعده های حمایت از بورس
عیارسنجی تحقق وعده های حمایت از بورس
درحالی که روز گذشته آخرین مهلت بانک مرکزی برای واریز۲۰۰ میلیون دلار از منابع ارزی به حساب صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه بود که طبق آخرین اعلام منابع رسمی کشور، تاکنون فقط ۵۰میلیون‌دلار از این مبلغ واریز شده و مشخص نیست برنامه رییس کل جدید بانک مرکزی در این باره چیست.
اوایل اردیبهشت ماه امسال در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مصوب شد که بانک مرکزی نسبت به فروش تدریجی 200 میلیون دلار از منابع ارزی به حساب صندوق توسعه ملی اقدام و منابع حاصل را به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز کند. طبق ابلاغیه که در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت معین شده، مهلت واریز 200 میلون دلار به بورس، دیروز سه شنبه  11 خرداد به پایان رسید درحالی که تاکنون یک چهارم از این مبلغ معادل با ارزش 1034 میلیارد تومان، از جانب بانک مرکزی به حساب صندوق تثبیت واریز شده است.

   اجرای تعهدات ضرورت بازگشت اعتماد
این تاخیر در شرایطی است که در حال حاضر سهامداران با وجود متغیرهای بنیادی قوی در بورس همچنان در تردید به سر می برند و بنابراین عدم تحقق وعده های حمایتی بیش از هر زمان دیگر به بازار سرمایه لطمه وارد می کند.
هر چند به باور کارشناسان بازار سرمایه عوامل از جمله قیمت‌های جهانی، نرخ ارز و شرایط سیاسی همگی به نفع بورس در حال بازی هستند، اما آنچه در این میان تعیین کننده است بازگشت اعتماد و جلب نظر سهامداران است.
آخرین گزارش اجماع تحلیلگران نیز حاکی از کاهش نسبت قیمت به درآمد آینده‌نگر کل بازار سهام به ۶/ ۶ واحد است. با این حال باید دید چه زمانی اعتماد سرمایه‌گذاران به این بازار که طی ماه‌های گذشته با فراز و فرود چندباره مواجه شده، جلب می‌شود. کمااینکه طی دو روز گذشته مجددا شاهد افت نسبی شاخص بورس بوده ایم. روز گذشته شاخص بورس افت ۵۴۳۸ واحدی داشت و  به یک میلیون و ۱۴۰ هزار و ۴۹۱ واحد رسید. پیش از این روز دوشنبه نیز شاخص بورس حدود 11 هزار واحد افت داشت.

   خوش بینی به آینده بازار و تاکید بر پرهیز از اقدامات محدودکننده
با همه این عوامل وضعیت این روزهای بورس هنوز کارشناسان را به بهبود شرایط امیدوار نگه داشته است.  یک تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه در روزهای گذشته منابع جدید مالی از کارگزاری‌ها و صندوق‌های با درآمد ثابت به سمت خرید سهام کوچ کرده‌، گفت: روند صعودی بازار به صورت منطقی آغاز شده است.
شاهین احمدی  از آغاز روند منطقی صعود شاخص خبر داد و گفت: سهم‌های مختلف به خصوص سهم‌هایی که حجم خورده و معامله خوبی داشته‌اند، هم اکنون در بازار سرمایه متعادل شده‌اند و خریدار و فروشنده‌های متعادلی پیدا کرده‌اند؛ این در حالی است که برخی از این سهم‌ها، کاهش قیمت زیادی داشته و نمونه آن هم، سهام پالایشگاهی‌ها، پتروشیمی‌ها و فلزی‌ها است که کاهش قیمت داشته‌اند.
تحلیلگر بازار سرمایه افزود: این‌ها سهم‌های شاخص‌سازی هستند که در کف قیمتی خود قرار گرفته‌اند، ضمن اینکه اکنون با توقف روند کاهش نرخ ارز و ابطال این سناریو که دولت در ماههای باقیمانده از عمر خود، ارزپاشی گسترده‌ای صورت خواهد داد، بسیاری از سهامی که دارای محصولات صادراتی بوده یا محصولات آنها در بازارهای داخلی با معیار ارزی قیمت می‌خورد، وضعیت رو به رشدی را به خود می‌بینند.
وی تصریح کرد: در واقع، محصولاتی مثل کالاهای فلزی، سرب و روی و فولاد اگرچه به خاطر کاهش قیمت دلار آسیب می‌بینند؛ اما اکنون که دورنمای کاهش قیمت دلار منتفی است و دولت ابزار آن را هم در اختیار ندارد، وضعیت رو به بهبودی را تجربه می‌کنند؛ ضمن اینکه به نظر می‌رسد که مذاکرات برجامی نیز در فاصله کوتاهی به نتیجه نمی‌رسد؛ پس همین موارد باعث می‌شود که در سهم‌های صادراتی و وابسته به قیمت‌های جهانی که بخش زیادی از بازار را تشکیل می‌دهند، حرکت رو به کاهش نرخ منتفی باشد؛ پس در حالت کلی، حرکت کاهشی و افت شدید شاخص کل هم عملاً رخ نخواهد داد.
احمدی به مهر گفت: البته موضوع در مورد شاخص کل هم وزن اندکی متفاوت است و با توجه به اینکه بسیاری از سهم‌های کوچک هنوز متعادل نشده‌اند و با بازگشایی نماد آنها، شاهد افت شدید هستیم، ممکن است شاخص کل هم وزن کمی کاهش یابد.
وحید کشمیری پور، یکی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه نیز در این باره گفت: بازار سهام در شروع یک روند صعودی چند ماهه قرار دارد.
وی با اشاره به نوسانات روزهای اخیر شاخص بورس گفت: نوسانات شاخص و رشد بورس ظرف روزهای گذشته را باید متأثر از این دانست که بازار بیش از آنچه که باید، در هفته‌های گذشته ریزش کرده؛ در حالیکه بخش بسیار بزرگی از بازار سرمایه، بسیار ارزنده و در حال معامله کمتر از ارزش‌های واقعی خود بوده است.
این تحلیلگر بازار سرمایه افزود: علت این ریزش آن است عده زیادی از مردم، به خاطر اینکه قیمتها هر روز پایین می‌آمد، دچار شک و تردید نسبت به بازار شده و سهم‌های ارزشمند خود را به فروش رسانند؛ اما بعد از اینکه روز چهارشنبه استارت بازگشت بازار با خبر احتمال افزایش تخفیف نرخ خوراک در صنعت پالایشگاهی زده شد، روند کلی بازار شروع به تغییر کرد و ظرف روزهای گذشته نیز افزایش قیمت دلار این اطمینان و سیگنال را به فعالان بازار داد که خبری از ارزپاشی و پایین نگاه داشتن تصنعی ارز از سوی دولت نخواهد بود.
وی تصریح کرد: البته تحلیل سیاسی این روند در بازار سرمایه خیلی مشخص نیست؛ اما بسیاری از افراد نگران بودند که دولت به صورت مصنوعی، نزدیک انتخابات قیمت ارز را پایین خواهد آورد؛ ولی ظاهراً دولت و بانک مرکزی نیز از این امر عقب نشینی کرده اند که به نظر می‌رسد دلیل اصلی آن، مخاطرات ارزپاشی برای اقتصاد ایران است که این موضوع باعث شده نرخ سهامی که با قیمت دلار نرخگذاری شده‌اند، همچنان با دلار خیلی خیلی پایین‌تر از قیمت‌های فعلی در حال معامله باشد؛ پس شرکتها به توقف روند کاهش نرخ ارز واکنش مثبت نشان داده‌اند و بازار رشد خوبی را در روزهای اخیر شاهد بوده است.
کشمیری پور معتقد است که نباید از این روند غافل شد که قیمت‌های جهانی برخی از کالاها رشد خوبی داشته و سهم‌ها، اصلاحات سنگین داشته‌اند؛ ضمن اینکه پی به ای کلی بازار به یک نرخ منطقی رسیده و به نظر می‌رسد که بازار برای سرمایه گذاری میان مدت بسیار ارزنده باشد.
این تحلیلگر بازار سرمایه ادامه داد: تصور بر این است که روند رو به رشد ادامه می‌یابد و اکنون بازار سرمایه در شروع یک روند صعودی خوب قرار دارد؛ البته در این بین قطعاً نوساناتی خواهیم داشت ولی روند کلی بازار صعودی خواهد بود. وی ضمن تاکید بر ضرورت پرهیز از دخالت و اقدامات محدودکننده سیاستگذار این حوزه  دامنه نوسان را عاملی برای تخریب بورس دانست.
در این شرایط با توجه به حضور گسترده مردم در بازار سرمایه و زیان شدید آنها از این محل، ضروری است تا برنامه های حمایتی از بورس با وسواس بیشتری اجرا شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.