کد خبر : 35820
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 13 خرداد 1400 - 5:35

فرامرز جوادی چروده

پایان متفاوت جشنواره ای که ثبت جهانی شد

پایان متفاوت جشنواره ای که ثبت جهانی شد
پایان متفاوت جشنواره ای که ثبت جهانی شد

سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر که کاملا متفاوت از دوره های قبل، بهصورت آنلاین و به زبان انگلیسی برگزار شد با معرفی برگزیدگان به کار خودپایان داد .

دوره سی وهشتم جشنواره جهانی فیلم فجرکه قرار بود خردادماه سال 1399 برگزار شود به علت شدت یافتن پاندمی کرونا با یک سال تاخیر از پنجم تا دوازدهم خردادماه 1400 در7 سالن پردیس سینمایی چارسو ،دو سالن سینمای آزادی وسینما کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد .

درآیین اختتامیه که در آخرین روز جشنواره (12 خرداد) در پردیس سینماییچارسو برگزار شد، امیر اسفندیاری معاون دبیر و رئیس دبیرخانه مرکزیسی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر که اجرای این مراسم را بر عهده داشت ، گفت: با فراگیری کرونا همه ما در دنیا تحت تأثیر بیماری قرارگرفتیم، ما امسال تصمیم گرفتیم جشنواره را به‌صورت مجازی برگزار کنیم،بازار، ورکشاپ وآنلاین داشتیم، تمام داوران ما کارشان را آنلاین انجامدادند ولی ما فیلم‌ها را به‌صورت فیزیکی در تهران نمایش دادیم. اما همه‌چیزطبق پروتکل‌های بهداشتی بود و از همه شما همراهان ممنونم.

در ادامه محمدمهدی عسگرپور دبیر جشنواره سی وهشتم به ایراد سخن پرداخت و گفت : همان‌طور که می‌دانید سال گذشته به دلیل پاندمی کرونا،جشنواره ما برگزار نشد. در طول یک سال گذشته، تجارب خوبی در برگزاریجشنواره‌های جهانی کسب شد که ما هم در بخشی از آن سهیم بودیم.

او ادامه داد: این تجارب مهم باعث شد که امسال بتوانیم جشنواره را به شکلدوگانه برگزار کنیم، بخشی از جشنواره به شکل مجازی و بخشی همفیزیکی. امسال بازار فیلم جشنواره، به شکل مجازی و با حضور تعداد قابلتوجهی از صاحبان فیلم‌های ایرانی و مدیران جشنواره‌های بین‌المللی وخریداران تشکیل شد که براساس گزارش‌ها تعداد زیادی قرار ملاقات درفضای مجازی شکل گرفت.

دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر ادامه داد: در بخش نمایش فیلم‌ها که به شکلحضوری برگزار شد، ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیش‌از ۳۰۰ نمایشدر طول برگزاری جشنواره با حضور حدود ۱۰هزار تماشاگر، فیلم‌هایبخش‌های مختلف اکران شد. این تجربه که چطور می‌توان با تماممحدودیت‌های این دوران، به برگزاری جشنواره به‌عنوان بخشی مهم ازاکوسیستم سینما پرداخت بسیار مهم و گرانقدر است.

او ادامه داد: حتماً در جریان هستید که از همین دوره، جشنواره جهانی فیلمفجر، با ثبت در فیاپف به‌عنوان یکی از جشنواره‌های مهم رقابتی وارد مسیرجدیدی شد، مسیری که می‌تواند به گسترش سینمای ایران و منطقه هم کمککند. اهمیت وجود جشنواره معتبر و بازار فیلم در منطقه‌ای که هستیم برایبسیاری از فیلمسازان و پخش‌کنندگان بین‌المللی روشن است و برهمین مبناباید برگسترش فضای این جشنواره اصرار داشته باشیم.عسگرپور در پایانگفت: امیدوارم برای سال آینده بتوانیم جشنواره‌ای پربار باحضور میهمانانزیاد از سراسر جهان برگزار کنیم.

در ادامه ، برگزیدگان بخش‌های مختلف توسط داوران که بصورت آنلاین در این مراسم حضور داشتند ،اعلام شد ؛

جایزه بخش نتپک به فیلم «میجر» به کارگردانی احسان عبدی‌پور اهدا شد.

جایزه فیپرشی به فیلم «200 متر» به کارگردانی امین نایفه از اردن تعلقگرفت. امین نایفه کارگردان فیلم سینمایی «۲۰۰ متر» در پیامی ویدئویی بهبهانه دریافت جایزه این بخش گفت: از هیئت داوران تشکر می‌کنم، این اولینفیلم سینمایی من بود. این جایزه را به خانواده خودم تقدیم می‌کنم، آن‌ها کمککردند این قصه را بیان کنم. خانواده و آشنایانم به خاطر رژیم آپارتایداسراییل رنج کشیدند.

«سگ‌ها دیشب نخوابیدند» به کارگردانی رامین رسولی از افغانستان جایزهبین‌الادیان را گرفت.

جایزه محمد امین توسط دبیر جشنواره به فیلم «هراس» به کارگردانی ایوایلو هریستوف از کشور بلغارستان اهدا شد. تهیه‌کننده فیلم «هراس» که به جایایوایلو هریستوف کارگردان فیلم در پیامی ویدئویی صحبت کرد، با ابرازخرسندی از دریافت جایزه توضیح داد: مایلم از هیئت داوران، بابت اهدایاین جایزه تشکر کنم. من همیشه سینمای ایران را تحسین کرده‌ام و کسب اینجایزه را افتخار بزرگی برای خودمان می‌دانم. این جایزه نشان‌دهنده تأملفیلم در اخلاقیات پیامبروار است تا بتواند مفهومی را منتقل کند. جا دارد ازبرگزارکنندگان جشنواره جهانی فیلم فجر تشکر کنم.

در ادامه در بخش بهترین فیلم اول ضمن اشاره به فیلم‌های «خودم را اخراجنمی‌کنم» از کره جنوبی و «جزیزه مگس‌ها» از اسپانیا، جایزه به فیلم«بوتاکس» از ایران به کارگردانی کاوه مظاهری اهدا شد.  یکی از داوراناین بخش تاکید کرد که ساخت «بوتاکس» نشان دهنده یک صدای تازه درسینمای ایران است. کاوه مظاهری کارگردان «بوتاکس» بعداز اعلامجایزه‌اش در بخش فیلم‌های اول، در پیامی ویدئویی گفت: از هیئت داورانبابت این جایزه تشکر می کنم. از بازیگران و عوامل این فیلم «بوتاکس» کهکمک کردند، این فیلم، دمای منفی ۱۴ درجه ساخته شود، نیز ممنونم. از آقایعسگرپور و تیم جشنواره جهانی، بخش روابط عمومی و آقای میرکریمی وتیم‌شان که در چند سال گذشته این جشنواره خوب را پایه‌گذاری کردند، کمالتشکر دارم.

در بخش جلوه‌گاه شرق ، جایزه بهترین فیلم کوتاه به «بیت‌الحم ۲۰۰۱» ساخته ابراهیم حنضل از فلسطین اهدا شد. ابراهیم حنضل نویسنده وکارگردان «بیت لحم ۲۰۰۱» بعد از اعلام شدن جایزه‌اش بیان کرد: باعثافتخار من است که تندیس بهترین فیلم کوتاه را برای «بیت لحم ۲۰۰۱» درجشنواره جهانی فیلم فجر دریافت می‌کنم. از اعضای هیئت داوران جشنوارهسپاسگزارم. این جایزه به عوامل، خانواده‌ام و همه کسانی که از ساخت اینفیلم کوتاه حمایت کردند، تعلق دارد. سلام من را از فلسطین دریافت می‌کنید وامید به دیدارتان دارم.

جایزه ویژه‌ای توسط داوران این بخش به «دا این یو» بازیگر زن فیلم «من بهآتش نمی‌زنم» از کره بخاطر بازی قدرتمندش اهدا کردند. دا این یو بازیگرفیلم «من خودم را به آتش نمی‌زنم» در پیامی ویدئویی در این بخش عنوانکرد: سلام به همه. بسیار خوشحال شدم که خبر دریافت این جایزه را شنیدم. از اعضای هیئت داوران و جایزه تقدیر ویژه جشنواره را به من دادند، تشکرکنم. امیدوارم بتوانیم قدم‌به‌قدم مثل کاراکتری که نقشش را ایفا کردم، درزندگی پیش برویم، بهترین ها را برای همه آرزو دارم.

در بخش جلوه‌گاه شرق جایزه بهترین دستاورد هنری به فیلم «آنیما» ساختهچاو جینلینگ از چین اهدا شد. مدیر فیلمبرداری فیلم «آنیما» پس از دریافتجایزه دستاورد هنری گفت: از هیئت داوران که بهترین دستاورد هنری را بهمن دادند، عمیقا سپاسگزارم. ایران کشوری باستانی با فرهنگی غنی وجایگاهی بسیار مهم است و افتخاری برای من است که در جشنواره جهانیفیلم فجر دیده شدم. از کارگردان فیلم خانم جینلینگ تشکر می‌کنم که فرصتهمکاری و فیلمبرداری این فیلم را برای من در دمایی سرد فراهم کرد.

جایزه بهترین فیلمنامه این بخش نیز به «200 متر» از اردن تعلق گرفت. امیننایفه نویسنده «۲۰۰ متر» بعد از اعلام شدن جایزه‌اش برای بهترین فیلم‌نامهگفت: دریافت جایزه بهترین فیلم‌نامه برای من بسیار ارزشمند است و بابتحمایت‌ها و بازخوردهایی که دریافت کردم، بسیار خوشحالم. ساخت «۲۰۰متر» برای من نظیر یک سفر بود. از شما ممنونم و این جایزه به‌عنوان یکنویسنده در آینده کاری من بسیار تأثیرگذار است. جایزه‌ام را به خانواده‌هادر فلسطین اهدا می‌کنم و امیدوارم روزی همه طعم آزادی را بچشیم.

سیمرغ نقره‌ای بهترین کارگردانی در بخش جلوه‌گاه شرق نیز به علیرضاصمدی برای فیلم «صحنه‌زنی» اهدا شد. علیرضا صمدی کارگردان«صحنه‌زنی» بعد از اعلام جایزه‌اش در پیامی ویدئویی گفت: از دریافتجایزه بسیار خوشحالم و این اتفاق فوق‌العاده‌ای برای من است. همچنین یکاتفاق خوب و قابل‌ تحسین در این روزها، پیوستن و ثبت جشنواره جهانی فیلمفجر در فیاپف است که جای تبریک دارد. از بازیگران و عوامل «صحنه‌زنی»تشکر می‌کنم. از همه عوامل پشت دوربین و پشت صحنه و سرمایه‌گذار اینفیلم و همین‌طور مجید رضابالا تهیه‌کننده فیلم که مثل برادر همراه من بودسپاسگزارم.

برنده سیمرغ طلایی بهترین فیلم این بخش را مستانه مهاجر از داوران بخشجلوه‌گاه شرق  معرفی کرد و این جایزه به فیلم «سیارک» به کارگردانی مهدیحسینی‌وند از ایران رسید. مهدی حسینی‌وند تهیه‌کننده و کارگردان فیلم«سیارک» ضمن تشکر از دبیر و عوامل جشنواره گفت: از دبیر و عواملمحترم جشنواره که با تمام انرژی در برگزاری جشنواره کوشش کردند، تشکرمی کنم. قدردان تک تک عوامل فیلمم هستم که اگر نبودند، این فیلم ساختهنمی‌شد. یادمان نرود که فیلمسازی یک کار گروهی است. ابراهیم وخانواده‌اش در عالم واقعی هیچ یک شناسنامه نداشتند و امیدوارم روزیفرابرسد که تعداد این بچه‌ها که در سیستان و بلوچستان و کرمان و سایرمناطق زیاد است، بتوانند هویت خود را ثبت کنند و از مشکلات کوچک اماعدیده‌ای که دچارش هستند، رها شوند.

بخش بعدی معرفی برگزیده‌های سینمای سعادت به داوری میریانا کارانوویچاز صربستان، بریلانته مامندوزا از فیلیپین، لیلا پاکالنینا از لتونی، اِلماتاتاره‌گیج از بوسنی و هرزه‌گوین، مورتن کاوفمان از دانمارک، فاطمهمعتمدآریا و شهرام مکری بود.

 

در بخش بهترین فیلم کوتاه این بخش «وضعیت اورژانسی» به کارگردانیمریم اسمی‌خانی جایزه گرفت و سیمرغ نقره‌ای برای بهترین فیلم کوتاه به فیلم «دیوار سفید» ساخته آندرا بروشا و مارکو اسکوتوزی از ایتالیا اهدا شد.مارکو اسکوتوزی یکی از کارگردانان «دیوار سفید» در پیامی ویدئویی گفت: من و آندرا بروشا، بابت دریافت این جایزه بسیار خوشحالیم. زیرا این جایزهکمک می‌کند بدانیم که مشکل آزیست‌ها صرفا مشکل ایتالیا نیست، بلکه برایسراسر دنیا دغدغه است و همه با هم باید برای محیط زیست حفاظت کنیم. ازشما برای اهدای این جایزه مهم ممنونیم.

سیمرغ نقره‌ای بهترین بازیگر مرد به حمید فرخ‌نژاد برای بازی در فیلم«میجر» تعلق گرفت.فرخ‌نژاد در یک پیام کوتاه ویدیویی گفت: «میجر» فیلمیاست که با عشق ساخته شده و امیدوارم در اکران هم دیده شود.

در بخش بعدی برای معرفی بهترین بازیگر زن بخش سینمای سعادت،‌ فاطمهمعتمدآریا عضو هیئت داوران گفت: افتخار من است که سیمرغ سیمینبهترین بازیگر زن را اعلام کنم. این جایزه به لائورا برن بازیگر «هلن» بهکارگردانی آنتی یوکینن می‌رسد که بازی فوق‌العاده‌ای داشت و به او تبریکمی‌گویم.امیر اسفندیاری هم گفت: این جایزه حق او بود اما متاسفانهنتوانستیم با عوامل این فیلم ارتباط برقرار کنیم. به فیلم «هلن» و بازیگرشتبریک می‌گویم.

جایزه بهترین فیلمنامه هم به «حافظ برادر» تولید مشترکی از رومانی و ترکیهبه کارگردانی فریت کاراهان اهدا شد. فریت کاراهان گفت: خوشحالم که بعداز زحماتی که برای این فیلم کشیدیم این جایزه را می‌گیرم.

سبمرغ نقره‌ای بهترین کارگردانی به دنی کوت از کانادا برای ساخت فیلم«بهداشت اجتماعی» تعلق گرفت.دنی کوته از کانادا بعد از اعلام شدنجایزه‌اش به‌عنوان بهترین کارگردان بخش سینمای سعادت گفت: از هیئتمحترم داوران تشکر می‌کنم. اولین بار است فیلمی در جشنواره جهانی فیلمفجر دارم. اگرچه از نظر مسافت از هم دوریم، اما سینما ما را به هم پیوندمی‌دهد. امیدوارم فیلم من لبخندی را به لب‌های مخاطبان این رویداد نشاندهباشد. امیدوارم اوقات خوب و خوشی را در فستیوال گذرانده باشید.

در بخش پایانی اهدای جوایز سینمای سعادت هم سیمرغ زرین بهترین فیلمبه «نور طبیعی» ساخته دنیس ناگی از مجارستان رسید. شهرام مکری عضوهیئت داوران این بخش در معرفی فیلم برگزیده گفت: با افتخار اعلام می‌کنماین جایزه به خاطر نگاهی تازه به مقوله زندگی خانوادگی به «نور طبیعی»می‌رسد.«نور طبیعی» به کارگردانی دنژ ناگ و تهیه‌کنندگی اینسه بوکاگروبه، کارولین پیراس و ملانی بلاکس دورف محصول مجارستان، لتونی،فرانسه، آلمان سیمرغ زرین بهترین فیلم بخش سینمای سعادت را از آن خودکرد.

دنژ ناگ کارگردان «نور طبیعی» در پیامی ویدئویی عنوان کرد: عمیقاتحت‌تاثیر این جایزه ارزشمند قرار گرفته‌ام. افتخار بزرگی برای من است کهاز ایران با فرهنگ سینمایی غنی و جذاب جایزه‌ای دریافت می‌کنم. اولینتجربیات سینمایی من به تماشای فیلم «خانه دوست کجاست؟» فیلم شاعرانه،ساده و پاک زنده‌یاد عباس کیارستمی برمی‌گردد. از هیئت داوران و جشنوارهبابت دریافت این جایزه تشکر می‌کنم و غمگینم که در تهران کنار شما نیستمو از بوداپست مجارستان همراه‌تان هستم.

در حاشیه ؛

*بی گمان مهمترین اتفاق سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر ثبتجهانی آن بود .در خبری رسمی از سوی مدیر امور جشنواره‌های فیاپف وهمچنین دبیر جشنواره فیلم فجر اعلام شد که جشنواره جهانی فیلم فجر ثبتجهانی شد. فلورانس ژیرو مدیر امور جشنواره‌های فیاپف درباره ثبتجشنواره جهانی فیلم فجر در این فدراسیون گفت: ۳۶ سازمان ملی تهیه‌کنندهفیلم از ۲۹ کشور جهان در فدراسیون بین‌المللی انجمن تهیه‌کنندگان فیلم(FIAPF) به اتفاق آرا با ثبت جشنواره جهانی فیلم فجر به عنوان «جشنوارهفیلم رقابتی» از  دوره ۲۰۲۱ موافقت کرد. با این تصمیم، فدراسیون بین‌المللیانجمن تهیه‌کنندگان فیلم نقش بنیادین جشنواره جهانی فیلم فجر را جهتمعرفی فیلم و همچنین حمایت از صنعت ملی و منطقه‌ای را تأیید می‌کند. الحاق جشنواره جهانی فیلم فجر به فیاپف فرصت‌های جدید را برای فیلم‌هارقم می‌زند که به منظور همراهی و حمایت صنعت سینما در سراسر جهانپس از دوران پاندمی حایز اهمیت است.محمدمهدی عسگرپور دبیر سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر نیز اظهار کرد: جشنواره جهانی فیلم فجرمفتخر است که در فهرست فیاپف تایید شده است و می‌تواند نقش موثرتریدر معرفی بهتر سینمای ایران، منطقه و جهان ایفا کند.عسگرپور بیان کرد: این اعتباربخشی توسط فیاپف مورد قدردانی جشنواره جهانی فیلم فجراست.

*مراسم اختتامیه سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر که به شکلی کاملامتفاوت از دوره های قبل، به صورت آنلاین و به زبان انگلیسی برگزار شد.

*داوران و برگزیده‌های این جشنواره به دلیل شیوع ویروس کرونا از کشورهایمختلف به صورت مجازی و با ارسال ویدیو درآیین اختتامیه حضور داشتند.

*مارینا گلبهاری داور افعانستانی بخش جلوه گاه شرق در نیمه راه داوری بهکرونا مبتلا و در بیمارستان بستری شد.

*بولتن چندرسانه‌ای جشنواره سی‌وهشتم که به صورت روزانه منتشر می‌شد،از طریق بسترهای مجازی ارتباط با جشنواره درطول برگزاری جشنواره دردسترس مخاطبان قرار گرفت.

*نمایندگان بیش از ۷۵ جشنواره مهم از جمله نمایندگان جشنواره‌هایآنتالیا، گلدن اپریکوت، باتومی، بی اف آی لندن، جشنواره فیلم بوسان،کارتاژ، چنای، شیکاگو، داکا، دوبلین و ده‌ها جشنواره مهم در بازار فیلمسی‌و‌هشتمین جشنواره جهانی فجر حضور داشتند.

*یکی از نقاط مثبت وقابل تقدیر این جشنواره که باید الگویی برای سایر جشنواره و رویدادهای دیگر باشد توجه ویژه دست اندرکاران برگزاری جشنواره به رعایت پروتکل های بهداشتی بخاطر ویروس کرونا  توسط کلیه شرکت کنندگان در جشنواره بود.بطوری که کوچکترین بی توجهی از سوی حاضرین در رعایت پروتکل های بهداشتی با تذکرجدی افراد مسئول روبرو می شد.در ضمن وسایل بهداشتی هر روز دراختیار بازدیدکنندگان قرار می گرفت .      

گفتنی است،سی‌و‌هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، از ۵ تا ۱۲ خرداد۱۴۰۰ به دبیری محمدمهدی عسگرپور نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده سینمادر تهران، برگزار شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.