کد خبر : 35824
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 13 خرداد 1400 - 12:54

محمد ابویی، آینده‌پژوه و فعال اجتماعی:

تدوین سند جامع استان تهران بدون حمایت ساختارهایفرادستی عملاً غیرممکن است

تدوین سند جامع استان تهران بدون حمایت ساختارهایفرادستی عملاً غیرممکن است
لزوم استفاده از ظرفیت سمن‌هابرای پیشبرد اهداف مدیریت شهری/ مدیریت جهادی؛ راهکار عبور از مشکلات پایتخت/ مبارزه با رانت‌خواری و جلوگیریاز خاندان سازی؛ اولویت اصلی جبهه انقلاب

محمد ابویی مهریزی، آینده‌پژوه و فعال اجتماعی اظهار داشت: تدوینسند جامع استان تهران بدون حمایت ساختارهای فرادستی عملاً غیرممکن است لذا جبهه انقلاب اسلامی در مدیریت شهری آیندهباید با رعایت اصول و بهره‌گیری از ظرفیت جوانان و سازمان‌هایمردم‌نهاد و حمایت دولت انقلابی و مردمی آینده راه تدوین این سند را هموار کند.

برنامه‌ریزی شهری سطوح و ابعاد مختلفی را شامل می‌شود و یکی از حساس‌ترین و چالش‌برانگیزترین مرحله، تعیین چشم‌اندازی برای آیندهشهر است، تعیین دورنمایی از شهر ازآن‌جهت اهمیت دارد که قاعدتاً مدیریت شهری باید منابع و زیرساخت‌های لازم برای انجام فرآیندهاو روندهای شهری را از قبل پیش‌بینی کند.

يكي از اولویت‌های مهم مدیریت شهری آینده تأکید بر تحقق طرح جامع برای استان تهران است،‌ لذا تدقيق و تطبيق طرح‌های تفصيلي با طرح جامع و استقرار طرح‌های تفصيلي در سيستم يكپارچه شهرسازي و نيز اجراي ضوابط شهرسازي مبتني بر طرح جامع از اهميت خاصي برخوردار است.

تحقق چشم‌انداز توسعه شهر تهران در طرح جامع كه شهري با اصالت و هويت ايراني اسلامي، دانش‌پایه و هوشمند،‌ سرسبز و زيبا و شاداب با فضاهاي عمومي گسترده و متنوع،‌ امن و مقاوم،‌ پايدار و منسجم با ساختاري مناسب براي سكونت،‌ فعاليت و فراغت را نويد می‌دهد می‌بایستمحور همه برنامه‌ها و اقدامات مدیریت شهری آینده قرار گيرد.

* لزوم استفاده از ظرفیت سمن‌ها برای پیشبرد اهداف مدیریت شهری

در همین زمینه محمد ابویی، آینده‌پژوه و فعال اجتماعی عنوان کرد: شهر مکان زندگی مردمی است که تحرک، تشکل و توسعه استمرار آن است. درنتیجه برای این‌که بتوان چهره‌ای انسانی‌تر به ساخت شهر بخشید،ناگزیر باید به فضاهایی روی آورد که همگانی‌اند و زنده‌ترین حرکت‌هایشهری در آن‌ها رخ می‌دهد، در غیر این صورت شهر خسته‌کننده و بی‌روح جلوه کرده و ناتوان از پاسخ‌گویی به نیازهای کلیدی مردم آن، تجربه‌ای شکست‌خورده است.

ابویی افزود: برای اینکه این اتفاق رخ دهد مردم باید در ساخت کالبد شهر مشارکت کنند که این مشارکت در غایت تشکل‌ها و سازمان مردم‌نهاد صورت می‌پذیرد. سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند به‌عنوان ناظر و دیده‌بان مشکلات شهری کمک بسیار زیادی در راستای پیشبرداهداف مدیریت شهری داشته باشند.

*با مدیریت جهادی بسیاری از مشکلات پایتخت مرتفع می‌شود

این فعال اجتماعی اضافه کرد: به‌هرحال اداره شهرها و کلان‌شهرها بدون مشارکت و تعامل شهرداری و شورای شهر با سازمان‌های مردم‌نهاد غیرممکن است. از طرف دیگر یکی از مشکلات کلان‌شهرها علی‌الخصوص تهران سرریز شدن جمعیت شهرهای مجاور به پایتختاست که خود آسیب‌های اجتماعی فراوانی به همراه دارد لذا ضرورت تدوین طرح جامع برای استان تهران یکی از مواردی است که مدیریتشهری آینده باید برای آن برنامه‌ریزی گسترده داشته باشد تا به همراه حرکت‌های جهادی برای حل مشکلات و معضلات کنونی بتواند الگویانقلابی مؤثری برای سایر استان‌ها باشد.

* تدوین سند جامع استان تهران بدون حمایت ساختارهایفرادستی عملاً غیرممکن است

ابویی گفت: از طرفی اگر در شهرستان‌های اطراف تهران امکانات رفاهی متناسب با نیاز شهروندان وجود داشت هیچ‌وقت جمعیت از این مناطق به سمت پایتخت سرریز نمی‌شد لذا برگ برنده شورای شهر آینده می‌تواندطرح جامعی برای استان تهران باشد که تمامی این چالش‌ها در آن لحاظ شود.

وی همچنین اضافه کرد: البته تدوین سند جامع استان تهران بدون حمایت ساختارهای فرادستی عملاً غیرممکن است لذا جبهه انقلاب اسلامی در مدیریت شهری آینده باید با رعایت اصول و بهره‌گیری از ظرفیت جوانان و سازمان‌های مردم‌نهاد و حمایت دولت انقلابی و مردمی آینده راه تدوین این سند را هموار کند.

* مبارزه با رانت‌خواری و جلوگیری از خاندان سازی؛ اولویت اصلی جبهه انقلاب

این فعال اجتماعی گفت: مسلماً تا زمانی که توسعه‌یافتگی برایشهرستان‌های اطراف تهران رخ ندهد هر برنامه‌ای که تدوین شود خروجیمطلوبی نخواهد داشت چون همین معضلات کنونی کماکان وجود خواهد داشت و به‌صورت اجباری و ناخودآگاه سروکله چالش‌های موجود داخل کلان‌شهر تهران مجدداً پیدا خواهد شد.

محمد ابویی، آینده‌پژوه و فعال اجتماعی در پایان عنوان کرد: از دیگر سو مبارزه با رانت‌خواری و جلوگیری از خاندان سازی در شهرداری و شورایشهر تهران یکی دیگر از مواردی است که با توجه به انتخابات پیش رو باید در دستور کار مدیریت شهری آینده که بر خواسته از جبهه انقلاب اسلامی است، قرار گیرد تا بتوان با کمک سمن‌ها و تدوین سندی جامع برای استان تهران و با حضور نیروی‌های انقلابی و کارآمد و رانت ستیز در مدیریت شهری آینده تمامی مشکلات و معضلات پایتخت را حل کرده و شهری پویا و توسعه‌یافته درخور مردم به وجود آورد

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.