کد خبر : 35939
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 18 خرداد 1400 - 10:01

رکود  در بخش خرده فروشی 

رکود  در بخش خرده فروشی 
رکود  در بخش خرده فروشی 
بررسی گزارش دوره دوازدهم طرح شاخص مدیران خرید خرده فروشی بیانگر رکود وضعیت بخش خرده فروشی در فروردین ماه ۱۴۰۰ نسبت به اسفند ماه ۱۳۹۹ است.
معاونت اقتصادی و برنامه‌ریزی اتاق اصناف ایران هر ماه گزارش طرح شاخص مدیران خرید(PMI) که «شامخ» نامیده می‌شود را منتشر می‌کند، بر اساس این گزارش عدد شامخ کل (۳۴.۶۲) نشان‌دهنده نشان دهنده رکود وضعیت بخش خرده فروشی در فروردین ماه ۱۴۰۰ نسبت به اسفند ماه ۱۳۹۹ (۵۸.۳۳) است.
شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان (۲۶.۹۲) در فروردین، با (۵۳.۸۵) درصد کاهش نسبت به ماه قبل، بیشترین میزان تغییر شاخص‌ها در بین ۵ مؤلفه اصلی شامخ بوده است.
در فروردین ۱۴۰۰ کلیه شاخص‌ها (به غیر از شاخص قیمت خرید مواد اولیه یا لوازم مورد نیاز و شاخص قیمت محصولات تولید شده) نسبت به ماه قبل روند کاهشی داشته‌اند.
طبق نظرسنجی‌های به عمل آمده از فروشگاه‌های زنجیره‌ای سراسر کشور شاخص بخش خرده فروشی در فروردین ۱۴۰۰، عدد (۳۴.۶۲) به دست آمده که در مقایسه با ماه گذشته کاهش (۴۰.۶۶) درصدی را نشان می‌دهد که متأثر از تعطیلات نوروز و گسترش موج چهارم کرونا از تاریخ ۱۶ فروردین و تعطیلی برخی مشاغل و اعمال محدودیت‌ها است. بنا بر گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، خریدهای کارتی مردم در فروردین ماه سال جاری در مقایسه با اسفند ماه سال گذشته که دوران پیک خریدهای عیدانه بود، (۱۲.۷۶) درصد در تعداد و (۲۹.۴۷) درصد در ارزش کمتر شده است.
در ماه مورد مطالعه، کلیه شاخص‌ها (به غیر از شاخص قیمت خرید مواد اولیه یا لوازم مورد نیاز و شاخص قیمت محصولات تولید شده) نسبت به ماه قبل روند کاهشی داشته‌اند.
بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم ماهانه فروردین ۱۴۰۰ به (۲.۷) درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل (۰.۹) واحد درصد افزایش داشته است و به همین علت شاهد افزایش (۳۵.۱۶) درصدی شاخص قیمت خرید مواد اولیه یا لوازم مورد نیاز و به تبع افزایش (۱۲.۰۹) درصدی شاخص قیمت محصولات تولید شده یا خدمات ارائه شده، هستیم. شاخص سرعت انجام و تحویل سفارش و یا فرایند کار به دلیل تعطیلات عید و هم چنین تعطیلی برخی از مشاغل در شهرها با کاهش (۲۷.۴۷) درصدی مواجه شده است.
با توجه به این امر که مردم اکثر خریدهای خود را معمولاً در اسفندماه و روزهای پایانی سال انجام می‌دهند لذا میزان فروش کالاها و خدمات در فروردین ماه با کاهش (۶۰.۴۴) درصدی همراه بوده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.