کد خبر : 36150
تاریخ انتشار : یکشنبه 23 خرداد 1400 - 9:23

7 نامزد ریاست جمهوری در آخرین مناظره با موضوع «دغدغه های مردم» برنامه های خود را تشریح کردند

قضاوت با مردم

قضاوت با مردم
قضاوت با مردم
سومین مناظره انتخاباتی نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با موضوع دغدغه های مردم برگزار شد.
آخرین مناظره انتخاباتی کاندیداهای سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری به شیوه دو مناظره قبلی، روز گذشته راس ساعت17 آغاز شد. در این مناظره، شیوه پرسش از کاندیداها و زمان پاسخگویی آنها متفاوت بود و سوال‌های مشترک از همه کاندیداها پرسیده شد و هر کاندیدا نیز ۷دقیقه فرصت داشت تا به این پرسش‌ها پاسخ دهد. اما آخرین مناظره با موضوع «دغدغه‌های مردم» برگزار شد.

 منابع کشور به درستی توزیع نمی‌شود
سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در رابطه با «طرح جامع خود درخصوص ۷دغدغه تورم، عدالت، رکود، مقابله با فساد، یارانه‌ها، اشتغال و مسکن»، گفت: این موارد به درستی دغدغه مردم هستند اما باید ریشه یابی شوند و در روش اصلاح آنها، اصلاح صورت بگیرد. وی ضمن نشان دادن برخی تصاویر و نمودار درباره وضعیت توزیع منابع و درآمد در کشور، افزود: بر اساس شاخص‌هایی که داریم، روندهایی از سال ۱۳۴۵ تا کنون وجود داشته و در برخی استان‌ها وضعیت نرخ بیکاری و همچنین معضلات در حوزه اشتغال در حال افزایش است. قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: دلایل این معضلات روشن است، علت اصلی این است که منابع کشور به طور نادرست در حال توزیع است. مجموعه منابعی که در کشور وجود دارد، نادرست توزیع می‌شود و ساختارها متأسفانه استضعاف گر هستند. این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: خطاب به مسئولین مربوطه به خصوص جناب روحانی عرض می‌کنم که مناظرات را مورد تفقد قرار داده‌اند. در جمع حاضر که کسی حاضر نیست عملکرد این دولت را گردن بگیرد بنده اعلام آمادگی می‌کنم، فقط شما از دفتر خود خارج شوید به صدا و سیما بیایید، بنده حاضر هستم هم در موضوع کرونا هم در همه موضوعات با شما مناظره کنم.

 تاخت‌وتازها در سیاست مانع حل مشکلات کشور است
محسن رضایی دیگر نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری هم گفت: ایران اسلامی امروز اقتدار از دست رفته خودش را بعد از ۳۰۰سال به دست آورده است و در بعضی از زمینه‌های دفاعی و امنیتی پیشرفت‌های خارق‌العاده‌ای کرده، وقتی مردم این دو را می‌بینند و مقایسه می‌کنند، احساس می‌کنند یک جایی از کار گیر است. رضایی افزود: وقتی نگاه می‌کنیم می‌بینیم چادر مشکی در اختیار یک عده است، ذرت در اختیار عده‌ای دیگر است، گوشت در اختیار عده دیگری، کمی که بیشتر توجه می‌کنیم آقازاده‌ها را می‌بینیم و عقب‌تر که می‌رویم مافیاها را مشاهده می‌کنیم. چرا اینها درست شده است؟ این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: جنگ زرگری که بین جناح‌های سیاسی راه افتاده، همه آنجا درگیرند. یک دفعه بحث حجاب مطرح می‌شود، عده‌ای دیگر بحث فیلترینگ را پیش می کشند، عده‌ای دیگر می‌گویند چرا ایران در سوریه است، بحث موشک، دیوارکشی، کنسرت؛ یعنی هر چند وقت یک بار یک موضوعی مطرح می‌شود که عده‌ای موافق و مخالف آن هستند. جنگ زرگری این وسط شکل می‌گیرد و تمام انرژی‌ها و افکار به این سمت می‌رود.

 دولت روحانی فاجعه تورمی ایجاد کرده است
علیرضا زاکانی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در تبیین دیدگاه برنامه‌های دولت خود، در سومین مناظره تلویزیونی گفت: عمده مشکلات کشور گرانی و تورم است به ویژه در حوزه خوراکی و پوشاک این تورم تشدید شده و مردم را بیچاره کرده است. وی اظهار داشت: دولت تلاش دارد تا از تورم و جیب مردم ارتزاق کرده و خود را اداره کند. بنده در کوتاه‌مدت با مدیریت نرخ ارز و مدیریت نرخ بهره بانکی و در بلند مدت با اصلاح ساختار بودجه و شفاف‌سازی، اصلاح ناترازی بانک‌ها و حذف نقدینگی، در سال اول تورم را به نصف کاهش خواهم داد. زاکانی گفت: امروز رقابت بین غارتگران و غارت‌شدگان است. تلاش دارم که صدای مظلومان و غارت‌شدگان باشم. مفاسد و بی‌عدالتی بسیار بالاست. تلاش داشته‌ام که با گردن‌کلفت‌ها درگیر شوم، با دادستان تهران، وزیر ۲۰سال پیش اطلاعات، وزیر نفت، معاون رییس‌جمهور و برادر رییس‌جمهور طرف شده‌ام غیر از این هم راه چاره‌ای برای برخورد با فساد نیست.

 مسائل امروز کشور ناشناخته نیست
سعید جلیلی دیگر نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری نیز در سومین مناظره انتخاباتی، گفت: سوال شما این بود که چه رویکردی ما نسبت به دغدغه‌های اصلی مردم داریم، چرا که اینها موضوعاتی است که مطرح شده و کاملاً درست است. اما علاوه بر این مسائل، دغدغه‌های مردم موارد دیگری است. جلیلی بیان کرد: مسئله‌ها که مشخص است و مردم هم در کوچه و بازار، این موضوعات را مطرح می‌کنند و در زندگی خود این مسائل را لمس می‌کنند. دغدغه این است که چرا این راه حل‌ها پایدار نیست. برای مثال دولت می‌گوید که ۲سال تورم را کنترل کرده است و باید بگویم که تورم مثل باران نیست که بگوییم سال دیگر باران می‌آید یا نمی‌آید. این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: رویکرد دولت ما این است که هر کدام از این مسائل، پاسخ‌های خاص خودش را دارد. بحث ما این است که اگر می‌خواهیم این مسائل را حل کنیم، یک برنامه جدی می‌خواهد. اگر بخواهیم یک قالی ایرانی که قدمت زیادی داشته باشد، ببافیم، باید برای آن نقشه داشته باشیم و مشخص باشد که در هر نقطه‌ای چه نخ و چه رنگی بکار برده شود. وی تاکید کرد: رئیس جمهور، رئیس جمهور ایران با همه ظرفیت‌هایش است. اینکه بعد از ۴ سال بگوید که چند تا مسئله حل شده است، کاملاً حداقلی است و یا ایران و یا ظرفیت‌های کشور را نشناخته است و یا اینکه به موضوع اشراف ندارد.

 در دنیا مبارزه با گرانی وجود ندارد
عبدالناصر همتی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری هم در سومین مناظره انتخاباتی گفت: بدون اعاده رشد اقتصادی در حداقل ۵درصد، نه می‌شود بیکاری را حل کرد و نه می‌توان رفاه را به کشور آورد. وی ادامه داد: ظرف یک دهه گذشته میانگین رشد اقتصادی ما نیم درصد بیشتر نبوده است. در طول یک دهه گذشته تقریباً میشه گفت سرمایه‌گذاری ما شیب منفی زیادی را داشته است و بدون سرمایه‌گذاری نیز رشد اقتصادی معنا ندارد. همتی تصریح کرد: دوستان در مورد یکسری از روبناها صحبت می‌کنند درصورتی که اقتصاد، مفاهیم خودش را دارد. علم اقتصاد به ما می‌گوید که باید محیط سرمایه گذاری امن باشد و بر مبنای یک محیط سرمایه گذاری هم بتوانیم به رشد اقتصادی برسیم و این رشد اقتصادی را بتوانیم بین مردم عادلانه توزیع کنیم. وی افزود: تورم عامل گرانی است. در دنیایی که تورم ۲ و ۳ درصد است، گرانی وجود ندارد. شما در اروپا می‌بینید که مبارزه با گرانی وجود ندارد؛ چرا قیمت ارز بالا رفت؟ چرا قیمت مسکن بالا رفت؟

 اقتصاد و معیشت ما دچار سیاست‌زدگی شده است
همچنین محسن مهرعلیزاده نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در سخنانی اظهار کرد: برنامه دولت زندگی، برنامه اقتصادمحور است که تنظیم شده و برنامه‌ای اقتصادی، اجتماعی است که هم به توسعه اقتصادی و هم به تأمین اجتماعی و معیشت مردم می‌پردازد و شامل مسائل کلان تولید و نیز مسائل سرمایه‌گذاری، از بین بردن موانع، افزایش GDP، کارگران، معلمان، جوانان و ایجاد صندوق درآمد پایدار، ایجاد صندوق بیمه تکمیلی رایگان، توسعه گردشگری، تنش‌زدایی در سطح دنیا و ورود به عرصه رقابت‌های جهانی، ۵ برابر کردن یارانه‌های نقدی و واکسیناسیون کرونا تا پایان سال، اجرای سه‌جانبه‌گرایی در تأمین اجتماعی، افزایش حقوق و دستمزد کارگران براساس نرخ تورم، واگذاری اختیارات هنر و اصناف هنر، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان است. این نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه بی‌اعتمادی مردم به عملکردها باعث می‌شود مردم با مجموعه دولت و دستگاه‌های اجرایی همکاری نکنند، گفت: مصداق این بی‌اعتمادی همین صدا وسیماست. کاری شده که مرجعیت رسانه امروز از تهران به لندن انتقال پیدا کرده است. وی تأکید کرد: امروز اقتصاد و معیشت ما نیز متأسفانه دچار این فضای سیاست زدگی سنگین است. بعضی‌ها هیچ التزامی به قانون و برنامه ندارند. این همه برنامه در این برنامه گفته شد اما افسوس که هیچ التزامی به اجرای قانون نیست بلکه مشکل از عملکرد مدیران و ساختارهاست.

 بانک‌ها مانع تولید هستند
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی دیگر نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری هم در سومین مناظره انتخاباتی، اظهار داشت: سه موضوع اصلاح دولت، مبارزه با فساد و ناکارآمدی، حمایت از خانواده‌ها و محرومین و جهش تولید و رونق کسب و کار از دغدغه‌های مهم مردم است. ما در دستگاه قضائی با مفسد برخورد کردیم اما برخورد با فساد در دولت است. حتماً باید، سامانه شفافیت داده‌های اقتصادی طراحی کرد که تمامی قراردادها پشت ویترینی قرار بگیرد تا مردم آن را ببینند. این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه در تجربه مشابهی در آستان قدس، این اقدام را انجام دادیم، اظهار داشت: با شفافیت مواردی مانند، قاچاق کنترل خواهد شد. در خصوص اصلاح نظام بانکی و نظام مالیاتی نیاز به برنامه ریزی داریم. کاهش مالیات از ۲۵ درصد و واحدهای تولیدی به ۱۰ درصد با یک شیب ملایم امکان پذیر است. رئیسی تصریح کرد: به همه کارکنان دولت احترام می‌گذارم اما نظام اداری باید اصلاح شود.بسیاری از نظارت‌های پیشینی باید به نظارت پسینی تبدیل شود؛ مجوز درست است اما تا حدی. وی با بیان اینکه در خصوص خانواده‌ها و اقشار محروم، برخی موارد قابل تحمل نیست، اظهار داشت: اقدامات ما باید منجر به کاهش تورم تا نیم درصد و کمتر از آن شود. رونق کشاورزی و افزایش نظارت‌های میدانی و ارائه کارت اعتباری خرید برای سه دهک پایین، امکان پذیر است. باید برای تولید و ایجاد فعالیت‌های مولد جذابیت ایجاد کرد. این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، با بیان اینکه ضابطه‌های دست و پاگیر و مجوزهایی که حال تولید کننده را می‌گیرد باید اصلاح شوند، گفت: ما بانک‌ها را یکی از موانع تولید می‌دانیم. بیش از ۵ میلیون بیکار و شبه‌بیکار داریم. وی ادامه داد: کسب و کارها و مستاجر ها بسیار آسیب دیدند ما باید در پساکرونا کاری کنیم تا مردم احساس کنند فکر اساسی برای آسیب دیدگان کسب و کار دیده شده است نه اینکه بگوییم در یک مقطع این قدر وام می‌دهیم. این مشکل در کشور معضل ایجاد کرده و مردم را در زمینه کسب و کار با معضل مواجه کرده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.