کد خبر : 36235
تاریخ انتشار : دوشنبه 24 خرداد 1400 - 11:10

تکلیف یارانه‌ای مجلس به دولت جواب داد

احتمال پرداخت یارانه جامانده ها از تیر

احتمال پرداخت یارانه جامانده ها از تیر
احتمال پرداخت یارانه جامانده ها از تیر
ثبت نام مجدد از یارانه بگیران جامانده و یا انصراف داده که در بودجه امسال از سوی مجلس به دولت الزام شده در هیات دولت تصویب و برای اجرا ابلاغ شده است. طبق اظهارات روز گذشته رئیس سازمان هدفمندی یارانه ها، به احتمال زیاد یارانه جامانده ها از تیر ماه پرداخت می شود.
تازه‌ترین آمار دریافتی از سازمان هدفمندی یارانه‌ها در رابطه با جریان پرداخت یارانه نقدی تا پایان سال گذشته نشان می‌دهد که ماهانه حدود  ۲۴ میلیون و ۸۲۷ هزار و ۱۲۷ خانوار  دریافت یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی داشته اند.
این در حالی است که  ۷۷ میلیون و ۱۴۶ هزار و ۵۰۷ نفر یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دریافت می‌کنند که در مجموع در ۱۲ ماه سال گذشته دولت برای ۹۲۱ میلیون و ۳۴۰ هزار و ۲۵۰ نفر پرداخت یارانه نقدی انجام داده است.
تعداد یارانه بگیران در ماه‌های مختلف نوسان داشته و افزایش نیز یافته است؛به طوری که در فروردین ماه حدود ۷۶.۴ میلیون، اردیبهشت  ۷۶.۵ میلیون، خرداد۷۶.۵ میلیون، تیر ۷۶.۶ میلیون،مرداد ۷۶.۶ میلیون، شهریور ۷۶.۷ میلیون، مهر ۷۶.۸، آبان‌۷۶.۷ میلیون،آذر ۷۶.۹ میلیون،دی‌ ۷۷ میلیون،بهمن۷۷‌ میلیون واسفند ۷۷.۱ میلیون نفر دریافتی یارانه داشتند که در مجموع به بیش از ۹۲۱ میلیون نفر می‌رسد.

   تکلیف یارانه ای مجلس به دولت
اما در جریان بودجه سال جاری، دولت به روال چند بار قبل در بودجه مکلف به ثبت نام از جاماندگان و یا حتی انصراف دهندگان از یارانه نقدی و معیشتی شده است که در همین رابطه اخیرا آئین نامه مربوطه در دولت مصوب و در دستور کار سازمان هدفمندی یارانه ها و وزارت رفاه قرار دارد.
آنطور که  امید حاجتی، مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه ها گفته در صورت آماده شدن بستر برای ثبت نام این احتمال وجود دارد که از تیر ماه افراد جدید بعد از انجام بررسی های لازم به جمع یارانه بگیران اضافه شوند.
این افزایش تعداد در حالی صورت می گیرد که در قانون بودجه سال جاری تکلیفی برای حذف دهک های بالا وجود ندارد و عملا آنچه اتفاق می‌افتد افزایش تعداد یارانه بگیران است و اصلاحی در روند گذشته صورت نمی گیرد، هر چند که دولت در سال هایی که مکلف به حذف بود نیز در نهایت اعلام کرد که هزینه و تبعات حذف بیش از پرداخت است و آن را عملا در سال گذشته متوقف کرد. حاجتی روز گذشته در نشست خبری گفت: طی جلسات مکرر با وزارت رفاه حتی پیش از تصویب آیین نامه موضوع مورد بررسی قرار گرفته و توافقاتی در رابطه با تبادل بانک های اطلاعاتی انجام شده است و وزارت رفاه مسئولیت آماده سازی بستر ثبت نام از جاماندگان را بر عهده داشته و به نظر می رسد که در حالت خوشبینانه اگر ثبت نام صورت گرفته و اسامی در اختیار سازمان هدفمندی قرار بگیرد پرداخت بتواند از ماه آینده انجام شود.
وی در رابطه با این که چرا در سالهای قبل هم ثبت نام جاماندگان از یارانه به دولت تکلیف شد اما انجام نگرفت و امسال اتفاق می افتد. توضیح داد: تفاوت در این است که سال گذشته الزامی برای ثبت نام جاماندگان نبود اما باید سه دهک بالا حذف می شد ولی در سال جاری الزام حذف سه دهک بالا از بودجه کنار رفته ولی باید جاماندگان ثبت نام شوند. ما بر اساس تکلیفی که خود مجلس در قانون بودجه به عهده دولت گذاشته اقدام به تصویب آیین نامه مربوط به ثبت نام جاماندگان کرده ایم و این عین قانون است و شائبه انتخاباتی هم ندارد.

   کسری 70 هزار میلیاردی یارانه ها در سال گذشته
رئیس سازمان هدفمندی یارانه ها در ادامه با اشاره به وضعیت تامین منابع گفت که ما در سال گذشته و زمانی که در سال گذشته کسری حدود 70 هزار میلیارد تومانی یعنی 30 درصد منابع هدفمندی را داشتیم و انبوهی از تعهدات برای سازمان وجود داشت اما به هر ترتیب توانستیم در مقابل مصارفی که ماهیت اجتناب ناپذیری هم دارد به نوعی مدیریت کنیم تا شرایط حاکم را سامان دهیم.
وی افزود: باید توجه داشت که برخی موارد در تامین منابع هدفمندی که از محل شرکت های نفت  و گاز تامین می شود محدودیت ایجاد کرد مانند تصمیم ستاد ملی کرونا برای محدودیت درون و برون شهری و یا تحریم ها که در بحث صادرات فرآوردهای نفتی آثر گذار بود دو عامل مهم برای عدم تحقق منابع به شمار می رفت. با این حال ما در سوی مقابل برخی مصارف با اولویت از جمله پرداخت یارانه های نقدی را داریم.
حاجتی با اشاره به سایر مصارف و هزینه هایی که باید در رابطه با پرداخت های هدفمندی انجام شود گفت: که ما در سال جاری با افزایش 338 درصدی پرداختی به کمیته امداد مواجه شده ایم. که از اهمیت ویژه ای برخوردار است در کنار آن باید منابع مربوط به بنیاد شهید، آثار گران و پزشکان خانواده و خریدهای تضمینی کشاورزی، حمایت از تامین آب شرب و یا مسکن محرومین را انجام دهیم.   به گفته حاجتی در این مدت در طرح تحول سلامت نیز سازمان هدفمندی یارانه ها بابت تامین 10 میلیون دز واکسن پرداختی به وزارت بهداشت داشته است.

  یارانه ها باید هدفمند شود
رییس سازمان هدفمندی یارانه ها در ادامه با اشاره به این که باید پرداخت یارانه به صورت کارشناسی شده هدفمند شود و ضعفهای موجود از بین برود گفت: این که مثلا حجم بالایی از یارانه در دو سال به دارو اختصاص پیدا می کند و در اختیار عده ای محدود است خود مشکلات به همراه دارد و می تواند مشکلاتی ایجاد کند. در حالی که اگر این یارانه از وارد کننده حذف و با نرخ ارز نیمایی وارد شود و مابه التفاوت را از پرداخت افراد محدود برداشته و به صندوق ها و شرکت های بیمه ای که نظام ارجاع را اجرا می کنند پرداخت کنیم آن گاه هم فساد موجود در ارز یارانه ای از بین می رود و هم این که حمایت به صورت هدفمند در بخش دارو و درمان صورت خواهد گرفت.

  کنترل تورم شرط اثرگذاری یارانه ها
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس روز گذشته  با اشاره به اینکه پرداخت یارانه، یک بخشی از تقویت قدرت خرید مردم است، گفت: اگر قرار باشد دولت به عنوان مثال ماهی ۱۰۰۰ واحد به مردم یارانه بدهد، اما با پیش گرفتن سیاست‌های اشتباه در حوزه‌های مالی و ارزی، باعث تحمیل ماهانه تورم ۱۲۰۰ واحدی به خانواده‌ها شود، نه تنها کمکی به بهبود وضعیت معیشتی نشده بلکه منجر به کاهش قدرت خرید هموطنان نیز شده است.
محمدرضا پورابراهیمی با تاکید بر اینکه مردم به قدرت خرید نگاه می‌کنند، افزود: صحبت از یک عدد ریالی مطلق به عنوان یارانه، یک خطای کارشناسی است و نمی‌تواند مبنای علمی داشته باشد، اما در صورتی که عوامل دیگر اقتصاد، مانند تورم کنترل شود پرداخت یارانه می‌تواند به مردم کمک کند.
وی با اشاره به اینکه تقویت متغیر اقتصادی فقط با پرداخت رشد نمی‌کند، گفت: اگر نتوانیم با برنامه‌ریزی دقیق برای کسری بودجه و پرداخت یارانه، منابع پایدار تعیین کنیم، پرداخت‌های جدید یارانه نه تنها منجر به افزایش رفاه مردم نخواهد شد بلکه با افزایش آثار بیشتر تورمی و کاهش قدرت خرید مردم، منجر به زیان مردم خواهد شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.