کد خبر : 36338
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 25 خرداد 1400 - 17:43

عبور معادن احیاء و فعال شده از ۵۰۰ معدن

عبور معادن احیاء و فعال شده از ۵۰۰ معدن
عبور معادن احیاء و فعال شده از ۵۰۰ معدن

رئیس هیئت عامل ایمیدرو خبر از تحقق احیا و فعال سازی ۵۰۰ معدن کوچک داد و تصریح کرد: این تعداد به میزان هدف اولیه پایه پیشنهادی برای ایجاد طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک بوده است.

 وجیه اله جعفری امروز در شورای هماهنگی طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، افزود: از ابتدای امسال تا ۲۳ خرداد ماه سال جاری، ۱۰۱ معدن کوچک احیا و فعال شده است.
به گفته جعفری، از ابتدای اجرای طرح (سال ۹۸) تا خرداد ماه امسال، ۵۰۰ معدن احیا و فعال شده اند.
وی با تاکید بر اینکه اجرای این طرح همچنان ادامه دارد، گفت: انجام اقدامات کلینیکی مناسب، زمینه مطلوب تری برای احیا این نوع معادن ایجاد می‌کند که در نهایت به افزایش اشتغال و تولید در معادن خواهد انجامید.
رئیس شورای هماهنگی طرح در ادامه با اشاره به اینکه کارگروه، هماهنگیِ بیشتری با ساختار وزارت صنعت معدن و تجارت داشته باشد، اظهار داشت: این امر موجب خواهد شد تا معادن غیرفعال نیز وارد مدار تولید و اشتغال شده و طرح نیز تقویت شود.
وی گفت: با توجه به تحلیل‌های آماری جدید در صورت نیاز، ساختار دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت صمت قابل بازبینی خواهد بود و چنانچه مواردی برای سرعت بخشیدن به اجرای طرح، نیاز به اصلاح اداری دارد، تصمیم سازی برای اقدام لازم میسر خواهد شد.

استفاده از قالب شرکت‌های سهامی عام

جعفری همچنین درباره تهیه بسته‌های سرمایه گذاری در معادن کوچک گفت: بسته‌ها باید به گونه‌ای باشند که بتوان اقدام یکپارچه بر روی آن‌ها انجام داد و در این مسیر، استفاده از قالب “شرکت‌های سهامی عام پروژه”، خروجی مطلوب تری در برخواهد داشت.
در این جلسه، امیرعلی طاهرزاده مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، گزارشی از نحوه اجرای طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک، توسعه زیرساخت ها، تهیه بسته‌های مزایده معادن در استان ها، تهیه پرسشنامه برای سازمان نظام مهندسی معدن ارایه داد.
همچنین سید رضا عظیمی مدیر اجرایی طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک با اشاره به تاثیر ورود سازمان نظام مهندسی معدن در سرعت گرفتن اجرای طرح فوق، گفت: کارگروه‌های استانی مشترک با حضور نمایندگان سازمان نظام مهندسی معدن ایران و استان ها، خانه معدن ایران و سازمان‌های صمت استان‌ها تشکیل شده است که می‌تواند هم افزایی قابل توجهی در اجرای فرآیند‌های طرح و موارد تشخیصی کلینیکی معادن غیر فعال و قابل توسعه داشته باشند و فرآیند‌های اداری در سازمان صمت استان‌ها را نیز تسریع کند.
وی با برشمردن برخی چالش و مشکلات برای فعال سازی معادن گفت: بر اساس پرسشنامه‌های تکمیل شده تا کنون و بر مبنای اظهار معدنداران و نمایندگان تکمیل کننده فرم‌های فوق، ۲۳ درصد از این معادن مشکل نقدینگی، ۸ درصد نیاز به اکتشاف تکمیلی، ۱۴ درصد مشکل بازار، ۳ درصد مشکل زیرساخت، ۱۵ درصد موانع اداری، ۲۱ درصد تامین تجهیزات معدنی و ۱۱ درصد تامین نیروی انسانی ماهر بر دارند.
 وی در ادامه گفت: چنانچه بررسی‌های تکمیلی و کلینیکی نیز پس از تکمیل پرسشنامه‌ها انجام شود قطعاً اطلاعات جامع تری برای تصمیم سازی و موارد عدم تطابق تهیه خواهد شد.
شاهسوارانی نماینده سازمان نظام مهندسی نیز اعلام کرد: تاکنون اطلاعات ۳۰۲۷ معدن غیرفعال از طرف شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران برای تکمیل پرسشنامه به سازمان نظام مهندسی معدن ایران ارایه کرده که از این میزان، تعداد ۲۴۱۷ معدن نیز وارد سامانه سطام شده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.