کد خبر : 36354
تاریخ انتشار : چهارشنبه 26 خرداد 1400 - 9:28

آخرین برنامه ها و تلاش های نامزدهای ریاست جمهوری

ایران درشور و شوق انتخابات

ایران درشور و شوق انتخابات
ایران درشور و شوق انتخابات
در کمتر از 24ساعت مانده به پایان زمان تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری، کشور شور انتخاباتی بسیار خوبی گرفته و امیدها از حضور حداکثری مردم حکایت دارد.
روز جمعه ۲۸خردادماه استان‌های مختلف کشورمان شاهد برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و در برخی حوزه‌ها انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان خواهند بود؛ نامزدها در روزهای باقی‌مانده همه تلاش خود را برای جلب افکار عمومی به کار گرفته‌اند.
برخی نامزدها با سفرهای استانی، برخی دیگر با وعده‌های اقتصادی و عده‌ای دیگر با تکیه بر لزوم شفافیت و برخورد با فساد، تلاش کردند که رأی اکثریت را به خود اختصاص دهند. اما در سراسر کشور خبر می‌رسد، شور انتخاباتی به حداکثر رسیده و در این 24ساعته باقیمانده تا پایان رسمی زمان تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری1400، حامیان نامزدها، در حال تبلیغات حداکثری برای کاندیداهای مدنظر خود هستند.

 پنجه در پنجه مفسدین قرار داده‌ایم
اما تبلیغات نامزدها نیز همچنان ادامه دارد. در همین رابطه، علیرضا زاکانی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در نشست خبری روز گذشته خود، اظهار داشت: ما در دو دهه گذشته با فساد مبارزه کردیم که 70بار به دادسرا رفته و 15پرونده برای ما باز کردند اما هر بار آنها محکوم شدند چراکه ما صدای مردم و محرومان بودیم. ما در مقام نظر با آنها اختلاف داریم زیرا ما با یک نگاه فلسفی درست به جامعه و کشور نگاه می‌کنیم و باید بگویم ما احساس تزلزل نکرده و خودمان را محروم نخواهیم کرد. زیرا برخی تفکرات افراطی در کشور وجود دارد؛ چراکه نگاه ما پیشرفت بوده و شاگرد نمی‌مانیم. البته دچار افراط و تحجر هم نمی‌شویم. وی همچنین تصریح کرد: در حال حاضر مانع‌های داخلی و خارجی نمی‌تواند نگاه مردمی ما را نسبت به واقعیت جامعه منحرف کند. اکنون من صدای غارت‌شدگان هستم چراکه دیده‌ام چگونه یک شبکه فساد راه‌اندازی کرده و کرده‌اند. بر همین اساس ما پنجه در پنجه مفسدین قرار داده‌ایم. زاکانی همچنین گفت: بزرگی‌ها و عظمت‌های جمهوری اسلامی از تفکر انقلابی به وجود آمده است که باعث شد در نانو، تکنولوژی و بیوتکنولوژی، تجهیزات دفاعی و بسیاری دیگر از بخش‌های مختلف پیشرفت کنیم. انتخابات ما شب قدر ما است، در همین راستا زمینه استحکام درونی نظام را فراهم کرده و شرایط را به سمتی می‌بریم که مردم بر قدرت بنشینند.

 فرهنگ و هنر نباید در مبارزه بافساد غایب باشد
آیت‌الله سیدابراهیم رییسی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در نشست با جمعی از نویسندگان و شاعران و ناشران ضمن تبریک دهه کرامت اظهار داشت: پیشنهادات اهالی فرهنگ می‌تواند برای دولت منشا تصمیم‌سازی و تصمیم‌‎گیری جدی باشد. وی با بیان اینکه حمایت از اهالی فرهنگ و هنر نباید لفظی باشد و باید منجر به عمل شود، گفت: هم نظریه‌پردازان و کسانی که صاحب نظر در دانشگاه و حوزه هستند و هم کسانی که در میدان کار هستند باید از نظرشان استفاده شود و هر نظری بدون استفاده از نظر میدان‌داران انتزاعی هست. رئیسی افزود: حمایت از اهالی فرهنگ و هنر هم حقوقی و هم مالی و هم میدان دادن به ابتکارات و خلاقیت های آنها بویژه جوانان است. وی تاکید کرد: منویات رهبر انقلاب در مورد فرهنگ باید توسط دولت اجرا شود و نکات رهبر انقلاب توصیه نیست بلکه جنبه دستوری دارد و اگر دستورات رهبری اجرا نشود ناامیدی ایجاد می‌کند و باید آن را فعال کنیم اظهار داشت: می‌توانیم با کمک کارشناسان فرهنگی کالاهای فرهنگی بسیار دلنشین تولید کنیم. وی با تاکید بر اینکه اجرای عدالت و مبارزه بافساد اگر به حوزه هنر بیاید باعث می‌شود این مفاهیم در ذهن‌ها ماندگار شود، گفت: در اجرای عدالت عقبیم و باید  آن را جبران کنیم و فرهنگ و هنر در اجرای عدالت نباید غایب باشد و نقش اینکه قانونگزاری در جامعه ارزش و قانون گریزی ضد ارزش باشد خیلی مهم است. آیت‌الله رییسی همچنین روز گذشته وارد تالار بورس تهران شد. وی در این بازدید تأکید کرد: از مسائل مهم بورس خدشه‌دار شدن اعتماد مردم است و این اعتماد را باید برگردانیم. رئیسی همچنین قرار است امروز در میان مردم آذربایجان شرقی سخنرانی کند.

 همه مردم باید از انرژی سهم داشته باشند
سعید جلیلی دیگر نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری نیز با اشاره به طرح خود درباره تخصیص سهم انرژی به همه مردم گفت: برخی دوستان دولت اصلاً نگاهشان فرق می‌کند و می‌گویند اینکه ما سهم انرژی‌ همه مردم را به آن‌ها بدهیم غلط است. آن‌ها می‌گویند بنزین مربوط به ماشین است نه افراد. وی در ارتباط تصویری با اصناف کشاورزی استان‌های مختلف گفت: سؤالی که برای مردم پیش آمده این است که مشکلات کشور که نه موضوعش ناشناخته است و نه راه حلش، پس چرا حل نمی‌شوند. جلیلی یکی از علت‌های حل نشدن مشکلات کشور را رویکردهای متفاوت نسبت به مشکلات دانست و گفت: برخی رویکردشان متفاوت است. مثلاً در بحث مسکن برخی مثل وزیر سابق مسکن می‌گویند دولت وظیفه‌ای در این حیطه ندارد. وی با اشاره به طرح خود درباره تخصیص سهم انرژی به همه مردم گفت: برخی دوستان دولت اصلاً نگاهشان فرق می‌کند و می‌گویند اینکه ما سهم انرژی‌ همه مردم را به آن‌ها بدهیم غلط است. آن‌ها می‌گویند بنزین مربوط به ماشین است نه افراد. می‌گویند اگر دارویی را ارزان در اختیار بیماران می‌گذاریم، قرار نیست این دارو را در اختیار همه مردم اعم از بیمار و غیربیمار قرار دهیم. بالاخره برای خودشان استدلال‌هایی دارند که البته ما این دیدگاه را قبول نداریم. جلیلی با بیان اینکه اگر سهم مردم را از انرژی در اختیار خودشان قرار بدهیم، هم الگوی مصرف اصلاح می‌شود هم شکاف طبقاتی کم‌ می‌شود، گفت: طبق طرحی که ما داریم، انرژی را به جای ماشین به افراد می‌دهیم و کسی که نیاز ندارد می‌تواند سهم خود را به دیگران که مصرف بیشتری دارند بفروشد. در این حالت به بازار و دولت هم فشاری نمی‌آید. وی ادامه داد: گاهی هم حل نشدن مشکلات ناشی از عدم وجود اراده جدی است و  مثلاً با اندک مشکل یا مانعی، از حل مشکلات ناامید می‌شوند.

 برنامه یک نامزد برای واردات روزانه یک میلیون بشکه نفت
محسن رضایی یکی از نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در گفت‌وگویی با اشاره به برنامه‌های وی برای جلوگیری از خام‌فروشی، گفت: اگر تولید ملی راه‌اندازی شود به جایی می‌رسیم که حتی روزانه یک میلیون بشکه نفت باید وارد کنیم و حتی یک قطره نفت هم برای صادرات نداریم. وی افزود: برای این کار باید زنجیره تولید را تکمیل کنیم و از سویی دیگر بازاریابی در سطح بین‌الملل را داشته باشیم و در کنار تقویت و تولید فناوری‌های نوین، فناوری‌های را نیز راه بیندازیم. این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تاکید کرد: ما می‌توانیم با تکمیل چرخه تولید، میلیاردها دلار کالا تولید و نیاز خود را برطرف کرده و مازاد آن را به خارج صادر خواهیم کرد.
سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی دیگر کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری هم در موضعی تاکید کرد: محکم و استوار در سراسر کشور اعلام کنید که بنده محکم خواهم ماند و کنار رفتنی در کار نیست.

 با تهاتر نمی شود کشور را اداره کرد
همچنین از اردوی جریان اصلاحات هم خبر می‌رسد که جبهه اصلاحات ایران که نخست اعلام کرده بود در این دوره از رقابت‌های ریاست‌جمهوری از هیچ نامزد خاصی حمایت نمی‌کند، دوشنبه‌شب نیز درخصوص درخواست دو نامزد اصلاح‌طلب انتخابات نشست برگزار کرده و در پایان، حمایت از هیچ دو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در صحن علنی این شورا رأی نیاورد، بنابراین اصلاح‌طلبان به عبدالناصر همتی و مهرعلیزاده مجددا دست رد زدند.  در همین حال، عبدالناصر همتی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری طی نشست خبری خود، اظهار داشت: برجام مسئله مهم مورد تایید نظام است و مصمم هستیم اجرایی شود و دولت فعلی هم دنبال آن است. امیدوارم آمریکا به برجام برگردد و تعهدات آن راستی آزمایشی شود، اگر در دولت فعلی تحریم‌ها برداشته شود مورد استقبال من است و اگر در این دولت نشود جزو اولویت اول من است. وی افزود: ما نیاز به تعامل با دنیا داریم. ما به سرمایه خارجی و بازارهای خارجی نیاز داریم. با تهاتر نمی‌شود کشور را اداره کرد. همتی تاکید کرد: در شرایطی که فشار حداکثری بود، ما مقاومت کردیم چون دنبال فشار اقتصادی بودند و ما در بانک مرکزی هم جلوی آن ایستادم. توسعه با تهاتر و خنثی‌سازی تحریم نمی‌شود. محسن مهرعلیزاده دیگر نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری هم در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری اظهار کرد: اولویت اصلی امروز کشور و مردم معیشت و گذران زندگی‌شان است. مردم خیلی تحت فشار هستند و خیلی به سختی زندگی می‌کنند، اما نجابت به خرج می‌دهند، امیدوارم نامزدهای انتخابات که امثال بنده هستند، برنامه‌های واقعی برای حل مشکلات مردم ارائه دهند. وی تصریح کرد: کشورما برای حل مشکلات اقتصادی راه حل دارد که باید از این راه‌حل‌ها استفاده شود، خوشبختانه کشور ما، کشور ثروتمندی است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.