کد خبر : 36631
تاریخ انتشار : دوشنبه 31 خرداد 1400 - 16:37

رییس جمهور منتخب در نشست خبری؛

 وضعیت اقتصادی مردم را به مذاکرات گره نمی‌ زنیم

 وضعیت اقتصادی مردم را به مذاکرات گره نمی‌ زنیم
دولت مختص جناح خاصی نخواهد بود

رییسی با بیان اینکه حماسه ۲۸ خرداد پیام مهمی برای دنیا خواهد داشت، گفت: با اعتماد و اتکا به مردم ایران، وضعیت و شرایط به نفع مردم تغییر خواهد کرد.

سید ابراهیم رییسی، رییس‌جمهور منتخب مردم ایران عصر امروز(دوشنبه) در نشست خبری با تبریک دهه کرامت و میلاد امام رضا(ع) اظهار کرد: حماسه ملت بزرگ ایران در ۲۸ خرداد ماه امسال به دنبال حماسه‌هایی بود که مردم خلق کردند و جلوه‌ای از حضور با اراده مردم بود. این حضور پیام مهمی برای جهانیان داشت.

رییسی گفت: حضور مردم علیرغم شرایط کرونایی و دشمنی‌های بسیار و ایجاد جنگ روانی از طرف دشمنان ملت ایران انجام گرفت.

وی افزود: حضور مردم ایران که ساعت ها پای صندوق های رأی قرار داشتند، علیرغم برخی گله‌مندی‌های اقتصادی بود.

 

رییس‌جمهور منتخب ملت ایران گفت: با توکل به خدا و اعتماد به داشته های بسیار مردم ایران و نیروی انسانی متراکم و جوانان غیور کشور و با ذخایر ارزشمندی که کشور از آن برخوردار است، وضعیت و شرایط به نفع مردم تغییر خواهد کرد.

 برنامه توسعه هفتم را با همکاری مجمع تشخیص و مجلس دنبال می‌کنیم

وی افزود: باید نظام اداری سالم و کارآمد و قانونمندی توسط نیروهای انقلابی و فسادستیز شکل گیرد. در ۴۰ سال اخیر شاهد تلاش‌های زیادی در کشور بوده‌ایم و در برخی حوزه‌ها به جایگاه عالی و قله‌هایی دست یافتیم اما اما علیرغم زحمات همه دولت‌ها در برخی حوزه‌ها بدلیل کم‌توجهی‌ها و سوءمدیریت‌ها و عدم توجه به داشته‌های داخلی عقب‌ماندگی‌هایی داشته‌ایم.

رییسی ادامه داد: محور تحول برای ما اجرای عدالت در بستر گام دوم انقلاب اسلامی است. به تمام اسناد بالادستی. برنامه توسعه هفتم را با همکاری مجمع تشخیص و مجلس دنبال می‌کنیم. امیدواریم اقدامات ما در جهت بهبود شرایط از زندگی مردم گره‌گشایی کند و امید و اعتماد را به مردم بازگرداند تا احساس همگان این باشد که دولت، دولت امیدآفرین و اعتمادساز است.

دولت مختص جناح خاصی نخواهد بود 

وی گفت: دولت مختص جناح خاصی نخواهد بود و همه وطن‌دوستان و دغدغه‌مندان کشور و انقلاب و معیشت مردم در سراسر کشور همکاران ما خواهند بود.

 وضعیت اقتصادی مردم را به مذاکرات گره نمی‌زنیم

رییس‌جمهور منتخب گفت: باید بدانند تا امروز فشار حداکثری بر مردم کارساز نشده و باید تجدیدنظر کنند و برگردند. مردم ما نشان داده مقاومت می‌کند. باید بدانند سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی‌شود و به برجام هم محدود نخواهد شد. ما تعامل را با همه کشورهای دنیا به عنوان یک اصل تعاملی گسترده و متوازن را در سیاست خارجی دنبال خواهیم کرد.

وی ادامه داد: هر مذاکره‌ای که منافع ملی در آن تضمین شود مورد حمایت ماست اما وضعیت اقتصادی مردم را به مذاکرات گره نمی‌زنیم و اجازه نمی‌دهیم مذاکرات فرسایشی شکل بگیرد بلکه هر نشست باید همراه با نتیجه باشد و باید آورده‌ای برای ملت داشته باشد.

محور کار اقتصادی ما در دولت، رونق تولید است

سیدابراهیم رییسی گفت: همه بسترهای فسادزا باید جمع‌آوری شود و ساز و کارها باید اصلاح شود. توجه به اشتغال و مسکن جوانان در اولویت است. محور کار اقتصادی ما در دولت، رونق تولید است. نقدینگی را باید به طرف تولید سرازیر کنیم که سازوکارهای این موضوع جزء دستور کار ماست. شرایط به نحوی است که هم تولیدکننده و کارآفرین معترض است و هم کارشناسان می‌گویند رشد نقدینگی موجب مشکلات در کشور است. تولید را پرجاذبه خواهیم کرد به نحوی که مالیات را به طرف ۱۰ درصد بکاهیم و برای اقدامات غیرمولد ایجاد مالیات کنیم؛ مثل سوداگری ارز و طلا و مسکن.

 تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای فعلی کار را دنبال می‌کنند/ آمریکا موظف است همه تحریم‌ها را بردارد

رییسی گفت: تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای فعلی کار را دنبال می‌کنند و تیم سیاست خارجی من در حال بررسی گزارش تیم فعلی هستند. آمریکا موظف است همه تحریم‌ها را بردارد. رفع تحریم و راستی‌آزمایی محور سیاست خارجی ماست.

رسانه‌ها به عنوان پل ارتباطی با مردم دغدغه‌ها را دنبال کنند

رییس‌جمهور منتخب گفت: مردم عزیز باید بدانند در چه وضعیتی دولت جدید شروع به کار می‌کند. اعداد و ارقام و آمار وجود دارد. ما وضع موجود و مطلوب را به مردم اعلام می‌کنیم. آنچه ملت بزرگ ما از دولت می‌خواهد، عمل به وعده‌هاست. ما پیش روی همه دولتمردان وعده‌ها را قرار می‌دهیم تا از ابتدای کار همه جهت‌گیری‌ها در جهت وعده‌ها باشد.

وی افزود: در ابتدا شاید هفته‌ای یک بار و بعد ماهی یک بار و بعدتر ارتباط با مردم را به عنوان زمینه‌ای برای رفع مشکلات حفظ خواهم کرد. رسانه‌ها به عنوان پل ارتباطی با مردم دغدغه‌ها را دنبال کنند و دولت هم باید اقدامات کار خود را تبیین کند. محور کار ما اقدام و عمل است و مردم را در جریان پیشرفت امور می‌گذارم و مشکلات را هم با مردم در میان خواهم گذاشت.

در جایگاه ریاست جمهوری خود را موظف به حفاظت از حقوق بشر می‌دانم

سیدابراهیم رییسی در نشست خبری گفت: همیشه مدافع حقوق مردم بودم و حقوق بشر را همواره به عنوان یک محور دنبال کرده‌ام. اتهام‌زنندگان باید بدانند ما در جایگاه مدعی حقوق انسان هستیم و همه اقداماتم همواره در جهت دفاع از حقوق بشر بوده است. با کسانی که دست به حرکت‌های داعشی و ضدامنیتی زدند همواره در دستگاه قضایی و به عنوان یک قاضی و حقوقدان مدعی بوده‌ام. امروز ناقضان حقوق بشر باید پاسخگو باشند که چگونه در مقابل چشم دنیا حقوق انسان‌ها را نقض می‌کنند.

وی ادامه داد: دادستانی که از حقوق مردم در مقابل تهدیدها حفاظت کرده باید مورد تشویق قرار گیرد. افتخار می‌کنم در کسوت دادستان همیشه از حقوق و امنیت و آسایش مردم دفاع کرده‌ام. امروز هم در جایگاه ریاست جمهوری خود را موظف به حفاظت از حقوق بشر می‌دانم. اگر امروز مدعیان و بوجودآورندگان داعش و گروه‌های مسلح مورد مواخذه قرار بگیرند یقین بدانید دنیا به صلح و امنیت خواهد رسید.

حاضر به ملاقات با رییس جمهور آمریکا نیستم

رییسی در نشست خبری گفت: به عنوان رییس جمهور خود را خادم جمهور می‌دانم؛ چه کسانی که به من رای دادند و چه کسانی که به دیگران رای دادند و چه کسانی که به دلیل شرایط کرونایی یا مسائل دیگر پای صندوق حضور نیافتند. نسبت به کاهش هزینه‌های اجتماعی و افزایش سرمایه اجتماعی اقدام خواهم کرد. حاضر به ملاقات با رییس جمهور آمریکا نیستم.

اعتماد مردم را به بازار سرمایه بر می‌گردانیم

ابراهیم رییسی افزود: ما درباره بازار سرمایه اعتماد را به مردم برمی‌گردانیم. دولت بورس را به عنوان قلک برای خود نخواهد دید و کسری بودجه را از این محل تامین نمی‌کنیم. نسبت به سهام خرد تضمین‌هایی برای جبران خسارت‌ها ایجاد می‌کنیم. ساز و کارهای نظارتی در بورس را فعال می‌کنیم که این موضوع از ایجاد تکانه‌ها در بورس جلوگیری خواهد کرد. اقدامات دیگری از جمله عمق‌دادن به بورس در دست بررسی است. کار را برای شرکت‌هایی که آماده ورود به بورس هستند، تسهیل می‌کنیم.

 مسائل منطقه‌ای یا مسائل موشکی قابل مذاکره نیست/ اقدامات هسته‌ای ما همواره صلح‌آمیز بوده است

رییس‌جمهور منتخب در نشست خبری گفت: چرا آقای بایدن به تعهدات دولت‌های قبل متعهد نیست و به وظایف خود عمل نمی‌کند؟ من پیشنهاد جدی‌ام به دولت آمریکا آن است که سریعا به تعهدات خود عمل و تحریم‌ها را رفع کنند و صداقت خود را نشان دهند. مردم از برجام خاطره خوشی ندارند چون آورده‌ای برای مردم آنچنان که در برجام پیش‌بینی شده بود نداشت؛ دلیلش عهدشکنی آمریکا و اروپا بود.

وی اضافه کرد: مسائل منطقه‌ای یا مسائل موشکی قابل مذاکره نیست. آنچه مذاکره و توافق شده عمل نکرده‌اند؛ چگونه می‌خواهند وارد مسائل جدید و نو بشوند؟ اقدامات هسته‌ای ما همواره صلح‌آمیز و بر اساس اعلام‌های سازمان‌های بین‌المللی در چارچوب مقررات بوده است. علیرغم اقدامات قانونی ایران، چرا موانعی را پیش پای ایران قرار می‌دهند؟

سامانه ای  اعلام می‌کنیم که مردم کابینه را معرفی کنند/ محور ما شایسته‌سالاری خواهد بود

رییس‌جمهور منتخب در نشست خبری گفت: در آستانه شهادت آیت‌الله دکتر بهشتی هستیم. سوال این است چرا قاتلان شهید بهشتی، شهید رجایی و شهید باهنر در دامان غرب پناهنده‌اند؟ این کشورها چه پاسخی دارند که پناهگاه قاتل ۱۷ هزار نفرند؟ به عنوان شاگرد مکتب آیت‌الله بهشتی می‌گویم توجه ایشان به مردم و مردم‌باوری، بسیار مهم بود. مردم‌باوری ایشان تشریفاتی نبود. از شهید بهشتی توجه به مردم و ساختارسازی کارآمد در نظام را قابل احترام می‌دانم و آن.

وی ادامه داد: من به صورت مستقل وارد میدان شده‌ام و از همه گروه‌ها و احزاب و شخصیت‌ها صمیمانه سپاسگزارم اما برای تشکیل دولت خود را مقابل خدا مسئول می‌دانم و فقط وامدار مردمم. نگاهم در انتخاب اعضای کابینه به انقلابی‌بودن، کارآمد بودن، فسادستیز بودن و مردمدار بودن است. رسانه‌ها گمانه‌زنی نکنند. سامانه‌ای قرار می‌دهیم که همه آحاد مردم با شاخص‌هایی که اعلام می‌کنیم کسانی که فکر می‌کنند می‌توانند خدمت کنند خود را معرفی کنند. محور ما شایسته‌سالاری خواهد بود.

باید ارتباط سفره مردم و کالاهای اساسی را با دلار یا خارج از کشور قطع کنیم

رییس‌جمهور منتخب در نشست خبری تاکید کرد: موضوع کالاهای اساسی اولویت دولت است. نظارت بر زنجیره تامین و تولید کالاهای اساسی مردم تا مصرف از اولویت‌هاست منتها باید ارتباط سفره مردم و کالاهای اساسی را با دلار یا خارج از کشور در یک کار میان‌مدت و طولانی‌مدت قطع کنیم تا مردم به یک خودکفایی واقعی برسد. این کار را اجرایی می‌دانیم و از ابتدای کار، این موضوع را کلید خواهیم زد.

مانعی از طرف ما برای بازگشایی سفارت ایران و عربستان در دو کشور وجود ندارد

ابراهیم رییسی گفت: از نظر ایران، فلسطینیان صاحب فلسطینند و قبل از اینکه رژیم صهیونیستی از ناحیه ما احساس خطر کند باید از مردم فلسطین و گروه‌های مقاومت بترسد. جمهوری اسلامی همواره حامی مظلومان خواهد بود. یمن هر چه زودتر باید توسط خود یمنی‌ها مدیریت شود و هرگونه دخالت سعودی‌ها و حامیانش متوقف شود. روابط با همه کشورها را اعلام کردیم بویژه کشورهای همسایه و اولویتمان همسایه‌ها خواهد بود. مانعی از طرف ما برای بازگشایی سفارت ایران و عربستان در دو کشور وجود ندارد.

بهترین و امن‌ترین مکان برای سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج از کشور، ایران است

رییسی گفت: همه زمینه‌ها را برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور فراهم می‌کنیم و ما نسبت به همه آنان مسئولیت داریم. ورود ایرانیان به کشور باید از طرف همه دستگاه‌ها تسهیل شود. بهترین و امن‌ترین مکان برای سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج از کشور، ایران است. ایران جزء امن‌ترین مکان‌هاست و این امنیت را برای همه کارآفرینان و سرمایه‌گذاران تضمین می‌کنیم.

ارتباط با مردم از شاخص‌های همکاری دولتمردان خواهد بود

وی افزود: سامانه‌ای را برای ایده‌ها راه‌اندازی می‌کنیم تا نخبگان، اصحاب رسانه، حوزویان و دانشگاهیان و همه صاحبان اندیشه هر ایده‌ای دارند در هر حوزه‌ای ایده‌های خود را به اشتراک بگذارند. ارتباط مردم با من از طریق اقوام و خویشان و بستگان نباید باشد. ما سامانه‌ای را فعال می‌کنیم برای ارتباط دائمی با مردم در همه سطوح اجتماعی. غیر از آن حضور در اجتماعات مردمی است که ان‌شاءالله کرونا ریشه‌کن شود و بتوانیم این ارتباط علی‌الدوام با همه سطوح بصورت دائمی وجود داشته باشد. ارتباط با مردم از شاخص‌های همکاری دولتمردان خواهد بود. از اصحاب رسانه تشکر می‌کنم که در دوره انتخابات بهترین کانال ارتباطی با مردم بودند. معتقدم رسانه‌ها نقش مهمی در انعکاس نظرات مردم خواهند داشت.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.