کد خبر : 36718
تاریخ انتشار : چهارشنبه 2 تیر 1400 - 9:40

گزارش جدید مرکز آمار بررسی شد

ارتفاع تورم در خرداد

ارتفاع تورم در خرداد
ارتفاع تورم در خرداد
نرخ تورم سالانه خردادماه بر اساس گزارش روز گذشته مرکز آمار، با رشد دو درصدی به ۴۳ درصد رسیده است. هر چند انتظارات تورمی در سال جاری کاهش داشته، اما افزایش پایه پولی برای تامین حقوق کارمندان از سوی بانک مرکزی عاملی برای افزایش تورم ارزیابی می شود. این در شرایطی است که به فرصت تامین منابع از طریق اوراق کم توجهی شده و تامین منابع همچنان از سوی بانک مرکزی با هزینه های زیاد، صورت می گیرد.
تازه ترین گزارش بانک مرکزی نیز نشان می دهد که بالغ بر ۲۸ هزار میلیارد تومان پول در اردیبهشت سال‌جاری توسط بانک مرکزی چاپ شده و پول موجود در حساب‌های بلند مدت بانکی به نزدیکی ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومان شده است.
طبق اعلام بانک مرکزی رشد نقدینگی در ۱۲ ماهه منتهی به پایان اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ به ۳۸.۸ درصد رسیده که حجم نقدینگی در پایان دومین ماه از سال جاری به ۳۶۰۱ هزار میلیارد تومان رسیده است.
همچنین رشد ماهانه این متغیر نیز در اردیبهشت ۳.۲ درصد برآورد می‌شود که این افزایش به ارزش ۱۱۲ هزار میلیارد تومان است.

   پرداخت حقوق دلیل افزایش پایه پولی!
پایه پولی در پایان اردیبهشت با 6 درصد افزایش نسبت به فروردین، به حجم بالغ بر ۴۸۹ هزار میلیارد تومان رسیده که به دیگر بیان در ماه مذکور بالغ بر ۲۸ هزار میلیارد تومان پول توسط بانک مرکزی چاپ شده است.
این رشد ماهانه در ۱۴ ماه گذشته بی سابقه بوده و رشد نقطه به نقطه این متغیر پولی در اردیبهشت حدود ۳۰.۶ درصد است.
به گفته بانک مرکزی، افزایش چشمگیر پایه پولی در اردیبهشت ماه ناشی از افزایش سقف حساب تنخواه گردان خزانه بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۰ بوده است. این مساله به روایتی گل به خودی در مهار تورم بوده است.

   افزایش نرخ تورم به 47.6 درصد
بر اساس گزارش مرکز آمار، تورم نقطه‌ای که در اردیبهشت ما کاهش داشت بار دیگر روند افزایشی پیدا کرده و  به ۴۷.۶ درصد در خرداد ماه رسیده است، میزان رشد تورم نقطه به نقطه که بیانگر تغییرات نسبت به ماه مشابه سال قبل است ۰.۷ درصد اعلام شده است.
بر این اساس، نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با افزایش ١.٢ واحد درصدی به ٦٢.٣ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ٠.٥ واحد درصدی به ٤٠.٨ درصد رسیده است.
همچنین نرخ تورم ماهانه خرداد به ٢,٥ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ١.٨ واحد درصد افزایش دارد. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ٣.٢ درصد و ٢.٢ درصد بوده است.

   راهکارعلاج تورم
حسین صمصامی، کارشناس اقتصادی با بیان اینکه نرخ تورم در دو سال اخیر بیش از 30درصد بوده است گفت:  در سالهای گذشته سیاست‌گذاری نامناسب ارزی و تضعیف شدید ارزش پول ملی به‌بهانه تبعیت از سازوکار بازار، موجباب رواج سفته‌بازی و انحراف نقدینگی از بخش واقعی اقتصاد، رواج قاچاق و فرار سرمایه و از بین بردن میلیاردها دلار منابع ارزی و ایجاد رانتی تقریباً معادل بودجه عمومی کشور برای اقشار خاصی را فراهم کرد، این رانت به‌صورت افزایش قیمت از جیب و سفره مردم برداشته شده است.
وی ادامه داد: همچنین تضعیف پول ملی، موجب افزایش خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی که عامل اصلی رشد پایه پولی بود شد.
صمصامی به تسنیم گفت: به‌رغم این پیامدهای سوء بر اقتصاد، همچنان این شیوه سیاستگذاری ادامه دارد و نکته حایز اهمیت آن است که صاحبان منافع و البته برخی ناآگاهانه به‌بهانه حذف رانت، به‌دنبال تضعیف بیشتر پول ملی کشور هستند.
وی با اشاره به ساختار نامناسب بودجه دولتف این مساله را یکی از عوامل مهم تورم عنوان کرد و گفت: اتکای دولت به درآمدهای ناشی از فروش نفت که متأسفانه در بودجه سال جاری بیشتر هم شده است و وابستگی آن به تبدیل ریالی توسط بانک مرکزی و همچنین کسری بودجه دولت که در نهایت از منابع نظام بانکی و بانک مرکزی تأمین می‌شود از یک سو، و بازدهی بالای بخش سفته‌بازی و غیرمولد در مقابل بخش واقعی و مولد اقتصاد از سوی دیگر، موجب هدایت این حجم نقدینگی ایجادشده از این محل در بخش غیرمولد شده است.
این کارشناس اقتصادی استفاده از ابزار مالیات جهت هدایت نقدینگی و تأمین درآمدهای دولت و کنترل رشد نقدینگی را در کاهش نرخ تورم موثر عنوان کرد.
صمصامی افزود: استفاده از ابزار مالیات و جذب سودهای کوتاه‌مدت و بالا در بخش غیرمولد و غیرجذاب کردن بخش غیرمولد موجب می‌شود؛ درآمدهای مالیاتی دولت افزایش یابد و وابستگی به نفت کمتر شود، نقدینگی به‌سمت فعالیتهای مولد سرازیر شود و افزایش تولید رشد صادرات غیرنفتی و درآمدهای ارزی را به‌دنبال دارد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.