کد خبر : 37039
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 8 تیر 1400 - 9:30

در بهار امسال صورت گرفت

رشد 70 درصدی درآمدهای مالیاتی

رشد 70 درصدی درآمدهای مالیاتی
رشد 70 درصدی درآمدهای مالیاتی
در سال گذشته صحبت‌های زیادی مبنی بر عبور بودجه کشور از اتکا به درآمدهای نفتی و در این راستا افزایش پایه‌های مالیاتی مطرح شد تا در نهایت در بودجه سال جاری سهم مالیات‌ها در درآمدهای دولت افزایش یافت و پایه‌های مالیاتی چون مالیات بر خانه‌های خالی، خانه و خودروهای لوکس و ‌.‌.. به خانواده مالیاتی کشور افزوده شد. تازه ترین اظهارات معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی نشان می دهد درآمدهای مالیاتی در فصل بهار امسال با افزایش 70 درصدی نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، در مرز ۶۰ هزار میلیارد تومان قرار گرفته است.
هر یک از مالیات‌های اشخاص حقوقی، درآمدها، ثروت، واردات و کالا و خدمات به ترتیب ۱۴ هزار میلیارد تومان، ۱۶ هزار میلیارد تومان، ۱۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان، ۲۰۰۰ میلیارد تومان و ۱۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته که در این بین مالیات بر درآمدها بیشترین افزایش را در سال جاری داشته است.  در این زمینه، محمد مسیحی  درباره تحقق درآمدهای مالیاتی در فصل بهار ۱۴۰۰ گفت: در سه ماهه اول سال جاری نزدیک به ۵۹ هزار میلیارد تومان مالیات وصول شد که نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته از رشد ۷۰ درصدی برخوردار شده است.  مسیحی ادامه داد: همچنین، در سه ماهه ابتدایی سال جاری سهم مالیات‌های مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده از مجموع درآمدهای مالیاتی وصول شده به ترتیب معادل ۳۳ هزار میلیارد و ۲۶ هزار میلیارد تومان است.

    انتقاد از ادامه فرارهای مالیاتی
درآمدهای مالیاتی امسال به ۲۷۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. با این وجود تاکنون اقدامات مناسبی برای اجرای پایه‌های مالیاتی جدید، جلوگیری از فرار مالیاتی و هوشمندسازی مالیات انجام نشده که صدای انتقاد کارشناسان را درآورده است.  در خصوص اخذ مالیات از خانه‌های خالی هر چند وزارت راه و شهرسازی در سال جاری اطلاعیه هایی را صادر کرد اما تا کنون آمار مشخصی از نتایج مراجعات مردم  برای معرفی واحدهای مسکونی شان اعلام نشده است. کارشناسان بر ضرورت اراده جدی بر اجرای قوانین مالیاتی تاکید دارد. اقبال شاکری، نماینده مجلس با انتقاد از کم توجهی به اخذ مالیات بر عایدی سرمایه گفت: نباید فردی که در تهران بیش از چند صد خانه دارد از پرداخت مالیات طفره برود.

    سهم 7 درصدی مالیات از تولید ناخالص داخلی
یکی از بهترین روش های جایگزین درآمدهای نفتی، درآمدهای مالیاتی است. هر چند در حال حاضر وضعیت درآمدهای مالیاتی دولت نسبت به گذشته بهبود نسبی داشته اما میزان فرار مالیاتی به میزان قابل توجهی بالا است. طبق گزارش ها سهم مالیات از تولید ناخالص داخلی 7 درصد است.
کارشناسان بر ضرورت به روز رسانی نظام مالیاتی در این شرایط تاکید دارند. با به روز رسانی نظام مالیاتی بخش قابل توجهی از کسری بودجه به جای چاپ پول وافزایش پایه پولی از طریق مالیات تامین می شود. در سال گذشته به گفته بسیاری از کارشناسان بخشی از کسری بودجه دولت از طریق بورس جبران شد که در ادامه شاهد مشکلاتی در این زمینه برای سهامداران بودیم. بر این اساس بهترین روش درآمدزایی دولت استفاده از منابع مالیاتی از طریق ا فزایش پایه های مالیاتی است.
بر اساس گزارش ها سالانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی وجود دارد. عمده ترین دلیل این مساله نبود سامانه الکترونیک و شفاف مالیات‌ها و تراکنش‌ها است. هر چند در سال های گذشته نهادهای سیاستگذار تلاش کردند تا سهم مالیات را افزایش دهند اما این مساله در مقام عمل موفقیت چندانی نداشته است. حتی در بهار امسال نیز که درآمدهای مالیاتی محقق شده است اما این درآمدها از محل هایی بوده که شفافیت بیشتری داشته است. بر این اساس راه حل اجرای عدالت مالیاتی شناسایی راه های مفر مالیاتی است تا درآمدزایی دولت از افرادی صورت گیرد که بیشترین درآمد و فرار مالیاتی را داشته اند.

    ضرورت اجرای نظام مالیاتی  شخص محور
علی نصیری اقدم، رییس پژوهشکده اقتصادی وزارت اقتصاد، نظام مالیاتی شخص محور را راه حل مناسبی برای یکسان سازی طبقات اجتماعی و همچنین توزیع عادلانه درآمدها عنوان کرد.
وی گفت: این نظام چندین حسن دارد. یکی اینکه دولت را از مداخله‌های متعدد بی نیاز می‌کند. دولت بدون پول پاشی مکانیزمی دارد که بر مبنای انگیزه‌های مردم است و این نظام به من اطمینان می‌دهد که فقیر‌ترین فرد نیز یک کف درآمدی را خواهد داشت؛ بنابراین خودش را به راحتی از هزار مداخله اختلال زا خلاص کرده و فقط روی مالیات بر درآمد متمرکز می‌شود مالیات بر درآمد سعی می‌شود که طوری طراحی شود تا کمترین آثار سوء انگیزشی را با بیشترین آثار توزیعی داشته باشد.
رییس پژوهشکده اقتصادی وزارت اقتصاد  ادامه داد: اگر این اصلاح مالیاتی را بپذیریم، حتی اگر تراز مالی دولت اصلاح نشود همچنان مناسب است. زیرا این سیستم را از یک سیستم نا عادلانه‌ای که توزیع درآمد را مخدوش می‌کرد به سیستم عادلانه منتقل کرده ایم که توزیع درآمد را برابر‌تر می‌کند؛ بنابراین دولت را از پرداخت سایر یارانه‌ها و تحمل سایر هزینه‌ها بی نیاز می‌کند. هزینه‌های دولت که کم می‌شود، بدون افزایش درآمد‌های مالیاتی تراز ایجاد می‌شود. این مهم‌ترین اصلاحی است که باید انجام شود، اما نیاز به طراحی و زمان دارد.

   چشم انتظاری برای اصلاح نظام مالیاتی
یکی از علل تورم‌های سنگین در کشور نا ترازی درآمد و هزینه‌های دولت است. پر شدن این شکاف نیازمند اصلاحات دولت در بخش هزینه‌ها و نظم بخشیدن به آن است. از طرف دیگر در کفه درآمد‌ها نیز باید اقداماتی صورت گیرد که نیازمند اصلاح نظام مالیاتی است؛ بنابراین یکی از موارد مهمی که دولت آینده باید برای پر شدن شکاف درآمد‌ها و هزینه‌های خود در نظر داشته باشد، اصلاح نظام مالیات ستانی است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.