کد خبر : 37330
تاریخ انتشار : دوشنبه 14 تیر 1400 - 9:31

مسئولان برای خاموشی‌های بی‌موقع پاسخگو باشند

مسئولان برای خاموشی‌های بی‌موقع پاسخگو باشند
تعیین سقف مصرف برق برای تمام استان‌ها
تأمین برق مورد نیاز امروزه به یکی از مولفه‌های زیربنایی رفاه و پیشرفت اقتصادی کشورها بدل شده است. با این حال چند سالی است که روند تأمین برق مورد نیاز کشور با مشکلاتی مواجه شده است. این معضل در سال جاری با آغاز زودهنگام خاموشی‌ها در هفته‌های پایانی فصل بهار، خیلی زودتر از سالیان گذشته به موضوع بحث و بررسی تبدیل شد. با افزایش خاموشی ها روز گذشته در نشست خبری مسئولان وزارت نیرو در این باره توضیحاتی ارائه کردند. مدیرعامل توانیر در این نشست ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص علت خاموشی ها گفت: برای تمام استان‌ها سقف مصرف تعیین شده است، اگر میزان مصرف از سقف تعیین‌شده عبور کند، احتمال وقوع خاموشی وجود دارد و تمام تلاش ما این است که خاموشی اتفاق نیفتد اما اگر خاموشی اتفاق افتاد براساس جداول زمان‌بندی باشد.
محمدحسن متولی‌زاده، مدیرعامل شرکت توانیر در نشست خبری تأمین آب و برق کشور در تابستان سال 1400، اظهار داشت: در دو روز اخیر به‌دلیل گرمای هوا شاهد ایجاد مشکلاتی در شبکه برق بودیم و قرار است که جداول خاموشی مطابق با آنچه اتفاق می‌افتد باشد.
وی افزود: امسال گرمای بسیار شدید باعث شد مصرف برق افزایش یابد و این افزایش در ابعاد مختلفی صورت گرفته است؛ در دو هفته پیشِ‌رو نیز به‌علت افزایش دمای هوا، شرایط بسیار حساسی را در پیش خواهیم داشت که نیازمند مدیریت مصرف از سوی مردم هستیم.

    افزایش بی سابقه گرما
متولی‌زاده با بیان اینکه “حدود 5000 تا 6000 مگاوات مصرف چاه‌های کشاورزی است”، گفت: تفاهم‌نامه‌های خوبی با بخش‌های صنعت و کشاورزی برای مدیریت بار به امضا رسید که این مدیریت بار و به‌عبارتی جابه‌جایی بار، تأثیر بسزایی در پایداری شبکه برق و کاهش خاموشی‌ها داشت. وی ادامه داد: مسئله بعدی دستگاه‌های سرمایشی بوده است که بسیار زودتر از موعد وارد مدار شدند و 40 درصد از مصارف را به خود اختصاص دادند؛ هم‌اکنون به‌طور متوسط 24 هزار مگاوات از مصرف برق پیک مربوط به وسایل سرمایشی است که مدیریت مصرف در این بخش، می‌تواند مشکل بروز خاموشی‌ها را حل کند.
مدیرعامل توانیر تصریح کرد: اگر پیک را 60 هزار مگاوات در نظر بگیریم حجم زیادی از سوی وسائل سرمایشی به این بخش اختصاص یافته است؛ همچنین مراکز استخراج رمزارز نیز که حجم آن بسیار گسترش یافته است 2000 مگاوات از میزان مصرف را شامل می‌شود.

      فاصله 10 هزارمگاواتی بین تولید و مصرف
متولی‌زاده، گرمای زودرس، افزایش مصرف برق و نبود تمام ظرفیت نیروگاه‌های برق‌آبی در مدار را دلیل فاصله تولید و مصرف برق دانست و گفت: شاهد افزایش 20درصدی مصرف برق و ایجاد فاصله 10هزار مگاواتی بین تولید و مصرف برق هستیم. وی افزود: به‌دلیل سیاست‌هایی که از سالیان گذشته وجود داشته است قادر به افزایش قیمت برق نیستیم و اکنون ارزان‌ترین برق را داریم؛ در طول تاریخ صنعت برق، این تنها زمانی است که ارزان‌ترین قیمت برق عرضه می‌شود که همین موضوع باعث شده است انگیزه لازم برای مصرف بهینه وجود نداشته باشد.

    استفاده بی رویه از رمزارزها
مدیرعامل توانیر با ابراز اینکه بعضاً این سؤال مطرح می‌شود که؛ “آیا اعمال خاموشی‌ها از قبل قابل پیش‌بینی بوده است یا خیر؟”، گفت: باید گفت این شرایط قابل پیش‌بینی نبود چرا که این میزان گرمای شدید و عوامل مصرف زیاد که رمزارزها یکی از آنها هستند، شرایط را برای ما بسیار دشوار کرد؛ علاوه بر این برق ارزان موجب شده است که افراد تجهیزات استخراج رمزارز را به‌صورت قاچاق وارد کشور کنند و استفاده از آنها منجر به افزایش مصرف برق شود. وی ادامه داد: کشوری همچون فرانسه 365 روز را به سه رنگ تقسیم کرده است بدین گونه که 300 روز رنگ سفید، 40 روز آبی و 20 روز قرمز است و به مردم اطلاع می‌دهند که در روزهای سفید قیمت برق 9 سنت یورو، در روزهای آبی 11 سنت یورو و در روزهای قرمز 60 سنت یورو است و مردم می‌دانند که در آن روزها باید مبلغ بیشتری را برای برق پرداخت کنند که همین مسئله موجب مدیریت مصرف می‌شود.
متولی‌زاده با تأکید به اینکه “قطعاً توسعه انرژی تجدیدپذیر یک راه‌حل اساسی و متناسب است”، گفت: توسعه تجدیدپذیرها رابطه متقابلی با تأمین خواسته سرمایه‌گذاران در داخل کشور دارد؛ در ایران تمام کسانی که علاقه‌مند به فعالیت در این حوزه بودند به‌دنبال یک خریدار به‌اسم دولت‌اند که عملاً این مسئله برای ما قابل حل نبوده و نیست. وی ادامه داد: در زمان حاضر 50 درصد انرژی‌ای که در کشور مورد مصرف  قرار می‌گیرد توسط کنتورهای هوشمند قرائت می‌شود و با ظرفیت قانون بودجه نیز این کار را با سرعت بیشتری پیش خواهیم برد.
مدیرعامل توانیر خاطرنشان کرد: برای احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه 200 هزار میلیارد تومان پول لازم است؛ تأمین این میزان برای صنعت برق مقدور نیست و این در حالی است که اگر مشترکان خانگی دمای منزل را روی 25 و 26 درجه تنظیم کنند بیش از 4000 مگاوات میزان مصرف برق کاهش می‌یابد.
    امتیاز برای صنایع همراه
وی همچنین گفت: صنایعی که امکان جابه‌جایی بار دارند امتیازات و مشوق‌هایی را برای آنها در نظر ‌می‌گیریم که این کار انجام شده است و این پاداش‌ها به آنها پرداخت می‌شود.
متولی‌زاده تصریح کرد: اعتقاد ما بر این است که ما به‌عنوان دولت نیروگاه‌هایی که مدیریت می‌کنیم باید تمرکز آنها روی تأمین برق برای مردم باشد و صنایع بزرگ خودشان تولید برق کنند، در زمان حاضر امکان این مسئله را فراهم کرده‌ایم و امیدواریم به‌زودی بتوانیم خبر خوبی را در این حوزه بدهیم و صنایع بزرگ بتوانند بخش نیاز بزرگ خود را تأمین کنند.
مدیرعامل توانیر اظهار کرد: حدود یک ماه آینده شرایط اضطراری است و امید می‌رود با کمک مردم از این شرایط عبور کنیم.
متولی‌زاده با اشاره به اینکه امسال بارها اعلام شد سال 1400 از چند جهت سالی استثنایی است، گفت: گرمای بی‌سابقه در ایران و اغلب کشورهای جهان عامل اصلی رشد مصرف برق بود؛ به‌ازای هر یک درجه افزایش دما حدود 1500 مگاوات به مصرف برق کشور اضافه می‌شود. در ایران به‌ویژه که 40 درصد مصرف برق صرف وسایل سرمایشی می‌شود؛ این از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

    کشف ۱۹۶ هزار و ۲۳۳ دستگاه ماینر
همچنین مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق  در این نشست در خصوص رمزارزها اظهار کرد: تعداد ماینرهای کشف و جمع آوری شده تاکنون ۱۹۶ هزار و ۲۳۳ دستگاه بوده که توان برق مصرفی این تعداد ۵۷۰ مگاوات تخمین زده شده است و با کشف اینها توانسته‌ایم این میزان را از شبکه جدا کنیم. همچنین فعالیت کلیه رمزارزهای مجاز متوقف شده و در زمان آتی که محدودیت‌ها برطرف شود ماینرهای مجاز می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.
به گفته وی در حال حاضر مطالبات ما از دولت بیش از ۵۱ میلیارد تومان است که اگر می‌توانستیم آن را دریافت کنیم شرکت‌های خصوصی می‌توانستند مطالبات خود را دریافت کنند و انگیزه برای سرمایه گذاری در این صنعت افزایش می‌یافت. اما در حال حاضر نیز براساس پیش بینی‌ها می‌توانیم مطالبات‌مان را از طریق بودجه داشته باشیم و این موضوع به افزایش سرمایه گذاری کمک خواهد کرد.
به گفته سخنگوی صنعت برق از پیک گذشته تاکنون ۲۵۰۰ مگاوات نیروگاه ساخته یا به توان نیروگاه‌ها اضافه شده است و محدودیت‌های موجود مربوط به کمبود نیروگاه‌های برق آبی است. وی همچنین در خصوص ضرورت استفاده مراکز حساس مانند بیمارستان‌ها از مولدهای اضطراری نیز گفت: بیمارستان‌ها یا هر مرکز حساس دیگری که نیاز حیاتی به برق دارد، موظف به احداث مولدهای اضطراری است ضمن آنکه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی هیچگاه در اولویت قطع برق قرار نمی‌گیرند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.