کد خبر : 38168
تاریخ انتشار : جمعه 1 مرداد 1400 - 14:45

خط لوله جاسک، ایرانی‌ترین خط لوله

خط لوله جاسک، ایرانی‌ترین خط لوله
ذخیره‌سازی ۱۰ میلیون بشکه نفت خام در جاسک

وزیر نفت گفت‌: خط لوله انتقال نفت از گوره به جاسک، ایرانی‌ترین و سریع‌ترین خط لوله‌ای است که احداث شده است.

آقای بیژن نامدار زنگنه در آیین بهره برداری از طرح‌های وزارت نفت با حضور ویدئو کنفرانس رئیس جمهور افزود: این طرح که مرحله نخست آن به بهره برداری رسید، جلوه‌ای از در هم شکستن تحریم‌ها و تکیه بر توان داخلی بوده است.

وی با بیان این که امروز روز تاریخی در صنعت نفت ایران است، گفت: برای نخستن بار در تاریخ بیش از ۱۱۰ ساله صنعت نفت ایران، عملیات صادرات نفت خام از سواحل مکران در دریای عمان آغاز شد.

وزیر نفت به ایجاد پایانه صادراتی نفت خام در منطقه مکران در سال‌های اولیه دهه شصت و اوج جنگ تحمیلی اشاره کرد و افزود: احداث خط لوله‌ای به نام محرم در آن زمان آغاز شد که با پایان جنگ این خط رها شد و بخشی از این خط به قطر ۵۶ اینچ و به طول ۲۲۰ کیلومتر در استان بوشهر به انتقال آب به مناطق ساحلی اختصاص یافت.

زنگنه گفت: در سفر رئیس جمهور در سال ۹۲ به استان هرمزگان دوباره با دستور شما جنبه بسیار جدی گرفت و بر این اساس بعد از کارشناسی موضوع، توجیه اقتصادی، فنی و زیست محیطی، طرح با اعتباری حدود ۲ میلیارد دلار در شورای اقتصاد تصویب و ابلاغ شد.

وی افزود: فرآیند ساخت و تأمین تجهیزات از سال ۹۷ آغاز و عملیات لوله‌گذاری این طرح به طور رسمی در تیر ۹۹ با دستور رئیس جمهور آغاز شد.

وزیر نفت گفت: این خط لوله با قطر ۴۲ اینچ یعنی ۱۰۶ سانتی‌متر و طول هزار کیلومتر از منطقه گوره استان بوشهر نفت خام سنگین و نیمه سنگین را به جاسک در استان هرمزگان منتقل کند.

زنگنه افزود: در مسیر این خط لوله ۵ تلمبه خانه نفت خام، ۱۰ پست برق و ۳۰۰ کیلومتر خط انتقال نیروی اختصاصی کشیده شده است و همچنین دو ایستگاه توپک رانی داریم.

وی گفت: در انتهای زنجیره نیز یک واحد اندازه‌گیری، یک ایستگاه توپک رانی و تأسیسات بارگیری نفت خام وجود دارد که اساس آن بر این است که سه گوی شناور داشته باشیم.

وزیر نفت افزود: در این طرح سه دستگاه میترینگ داریم که نفت خام منتقل شده را اندازه‌گیری می‌کنند و همچنین شش خط لوله زیردریایی جمعاً به طول ۳۶ کیلومتر وجود دارد.

زنگنه با بیان این که حوضچه آرامش و اسکله پشتیبانی و خدماتی نیز در این طرح در دست اجراست، گفت: در پایانه جاسک در مجموع ۲۰ مخزن با مجموعه ظرفیت ۱۰ میلیون بشکه ذخیره سازی در حال اجرا است.

وی افزود: اکنون نفت خام پس از گذراندن مسافتی حدود هزار کیلومتر بدون هیچ مشکل عملیاتی به منطقه جاسک رسیده و در حال بارگیری در کشتی است، زیرا مخازن ذخیره آماده نبود و نفت به طور مستقیم از لوله به کشتی زده می‌شود.

وزیر نفت گفت: بخش‌هایی که امروز به بهره برداری رسید شامل هزار کیلومتر خط لوله، ایستگاه تلمبه خانه شماره ۲، تأسیسات ارسال و دریافت توپک و تجهیزات بارگیری نفت در جاسک با ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه در روز است.

زنگنه با بیان این که پیشرفت کل طرح تاکنون ۸۲ درصد بوده است، افزود: تاکنون حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در این طرح هزینه شده است.

وی با اشاره به این که برق مورد نیاز تلمبه خانه‌های مسیر خط لوله، ۱۰۰ مگاوات و در ظرفیت کامل است، گفت: دو شرکت تابعه شرکت ملی نفت ایران یکی شرکت مهندسی و توسعه نفت و دیگری شرکت نفت و گاز پارس به ترتیب مسئولیت بخش‌های خشکی و دریایی این طرح را بر عهده داشتند.

وزیر نفت افزود: در شرکت مهندسی و توسعه نفت قرارداد‌هایی که با پیمانکاران امضا شده هزار و ۱۵۰ میلیون دلار است که تاکنون ۹۷۰ میلیون دلار پرداخت شده و در شرکت نفت و گاز پارس قرارداد‌هایی که با پیمانکاران و تأمین کنندگان به امضا رسیده معادل ۳۰۰ میلیون دلار است که تاکنون ۲۰۰ میلیون دلار آن پرداخت شده است.

زنگنه گفت: بهره‌برداری از خط و تلمبه خانه‌ها و تمام تأسیسات مسیر به شرکت خط لوله و مخابرات نفت سپرده شده که دارای بالاترین تجربه حرفه‌ای در امر بهره برداری از خطوط نفت و فرآورده است.

 

وی افزود: عملیات بارگیری و صادرات نفت در جاسک در حال حاضر از طریق نفت و گاز پارس انجام می‌شود، اما در ماه‌های آتی به طور کامل به شرکت پایانه‌های نفتی واگذار خواهد شد.

وزیر نفت با بیان این که طرح انتقال نفت از گوره به جاسک در ابتدای سال ۱۴۰۱ به بهره‌برداری کامل خواهد رسید، گفت: ما اکنون با ۳۰۰ هزار بشکه در روز آغاز می‌کنیم، اما در مهر تا آبان به ظرفیت ۴۰۰ هزار بشکه در روز و از آبان تا دی به ۵۰۰ هزار بشکه خواهد رسید.

زنگنه افزود: با آمدن تلمبه خانه‌ها و یک مخزن ذخیره در جاسک از دی تا اسفند، ظرفیت به ۷۵۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد و از اسفند به بعد ظرفیت به ۲ میلیون بشکه خواهد رسید که این موضوع مهمی است.

وی گفت: بهره‌برداری مرحله‌ای از طرح‌های بزرگ اینچنینی امری طبیعی است، همان‌طور که نیروگاه‌ها به صورت واحدی به بهره‌برداری می‌رسند.

وزیر نفت افزود: در تمام بخش‌های خط لوله جاسک و تأسیسات مرتبط آن استاندارد‌های ملی و بین‌المللی از جمله استاندارد‌های IPS و API رعایت شده است.

زنگنه طرح خط لوله گوره به جاسک را جلوه‌ای از در هم شکستن تحریم‌ها و تکیه بر توان داخلی بیان کرد و افزود: وقتی که ما کار را آغاز کردیم برای ورود ۴۰۰ هزار تن ورق مسی که ورق مخصوص مقاوم به نفت ترش است قرارداد‌هایی را با شرکت‌های خارجی بستیم و بخشی از ال‌سی‌ها نیز باز شد، از طریق این قرارداد‌ها مقدار کمی ورق مسی تحویل ما شد، اما دیگر امکان تحویل آن نبود.

وزیر نفت افزود: در مورد پمپ‌ها نیز همین مشکل را پیدا کردیم و ما پمپ‌های ۶ مگاواتی در نظر گرفته بودیم که امکان تحویل این‌ها وجود نداشت.

زنگنه اضافه کرد: یک کار یک ساله میان شرکت ملی نفت ایران، شرکت فولاد مبارکه و شرکت فولاد اکسین انجام شد، توانستیم سیستم استاندارد تولید تختال با همت فولاد مبارکه و ورق با تلاش فولاد اکسین را داشته باشیم.

وی با بیان این که بخش اصلی ورق مقاوم به گاز و نفت ترش برای نخستین بار در ایران تولید شد، گفت: پمپ‌ها را از ۶ مگاوات به ۲ و نیم مگاوات تبدیل کردیم و شرکت‌های ایرانی ۵۰ پمپ ساختند و اکنون ۴ پمپی که در ایستگاه شماره ۲ کار می‌کند، پمپ‌های ساخت داخل است.

وزیر نفت با اشاره به تولید هزار کیلومتر لوله از طریق شرکت‌های داخلی ابراز امیدواری کرد: این طرح به عنوان مهمترین طرح پایه‌ای، زمینه ساز توسعه اقتصادی منطقه مکران باشد و پس از سالها، توسعه آن منطقه کلید بخورد.

زنگنه با بیان این که تاکنون مجوز احداث ۹۰۰ هزار بشکه پالایشگاه را داده‌ایم که در حال انجام است، افزود: همچنین ۲۰ میلیون مخزن با سرمایه‌گذاری حدود ۲۳۰ میلیون دلار از طریق بخش خصوصی به روش BOT در آنجا احداث می‌شود.

وی گفت: در پی آن هستیم که یک هنرستان صنعتی نیز در منطقه بسازیم که نیرو‌های ماهر برای آینده آنجا که ده‌ها هزار نیرو نیاز است، تربیت شوند.

وزیر نفت افزود: ۵ هزار هکتار زمین در آن منطقه گرفته شده که قرار شد هزار و ۱۰۰ هکتار آن به سازمان بنادر برای ایجاد یک اسکله عظیم تجاری داده شود.

زنگنه تصریح کرد: در واقع ما اکنون یک پایانه صادراتی داریم که برای نخستین بار نفت را از دریای عمان صادر می‌کند که باعث افزایش ظرفیت صادراتی ایران و تنوع و انعطاف در پایانه‌های صادراتی ما و کاهش ریسک‌های عملیاتی و امنیتی می‌شود.

وی گفت: بهره‌برداری از این خط و صادرات در آنجا، منجر به کوتاه شدن مسیر رفت و برگشت مشتریان نفت کشور به حدود هزار مایل دریایی می‌شود.

وزیر نفت افزود: هزینه هر بشکه نفتی که به این منطقه می‌آوریم حدود ۴۰ سنت در بشکه است در حالی که اگر نفت با نفتکش منتقل شود ۶۰ سنت هزینه دارد و از نظر اقتصادی نیز هزینه آن به سرعت برمی‌گردد.

زنگنه گفت: در این طرح بیش از ۲۵۰ شرکت بزرگ و کوچک داخلی ظرفیت خود را به این کار اختصاص دادند و حدود ۱۰ هزار نفر کار کردند.

وی افزود: تملک اراضی در هزار کیلومتر با عرض ۲۰۰ متر در دو طرف انجام شد که این یک رقم بزرگی است.

 

وزیر نفت ابراز امیدواری کرد: فاز‌های دیگر این طرح ادامه یابد و از این امکانات برای افزایش ظرفیت صادراتی در این منطقه استفاده شود.

زنگنه طرح خط لوله انتقال نفت از گوره به جاسک را استراتژیک‌ترین طرح این دولت بیان کرد و به ملت ایران تبریک گفت.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.