کد خبر : 38316
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 5 مرداد 1400 - 9:40

تولید فولاد ایران افزایش یافت

آبدیده شدن صنعت فولاد در تحریم

آبدیده شدن صنعت فولاد در تحریم
ایران  در میان 10 کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان
انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد؛ تولید فولاد ایران در ماه ژوئن 2021 مطابق با خرداد 1400 به 2.5میلیون تن رسیده و ایران در 6 ماه نخست سال جاری میلادی 15میلیون تن تولید فولاد داشته که افزایش 8 درصدی را نشان می‌دهد. همچنین در شرایط تحریم صادرات فولاد نیز در بهار امسال افزایش 125 درصدی داشته است.
انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، تولید فولاد ایران در ماه ژوئن 2021 (خرداد 1400) نسبت به مدت مشابه سال 2020 با افزایش 1.9 درصدی به 2.5 میلیون تن رسیده است.
همچنین بر اساس این گزارش، تولید فولاد ایران در 6 ماه نخست سال جاری میلادی به 15 میلیون تن رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال 2020 افزایش 8 درصدی را نشان می‌دهد.

    ایران  در میان 10 کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان
بر اساس این گزارش، ایران در فوریه 2021 (بهمن 1399)، در میان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان در جایگاه دهم قرار گرفت که از آن ماه تاکنون همین جایگاه را حفظ کرده است.
چین با تولید 93.9 میلیون تن، هند با 9.4 میلیون تن و ژاپن با 8.1 میلیون تن در رتبه‌های نخست تا سوم تولید فولاد در جهان قرار دارند.
پس از این کشورها، آمریکا با تولید 7.1 میلیون تن، روسیه با 6.4 میلیون تن، کره جنوبی با 6 میلیون تن، آلمان با 3.4 میلیون تن، ترکیه با 3.4 میلیون تن، برزیل با 3.1 میلیون تن و ایران با 2.5 میلیون تن، جایگاه‌های چهارم تا دهم را به خود اختصاص داده‌اند.
با شروع همه گیری ویروس کرونا در جهان از دسامبر سال 2019، صنایع، کارخانه‌ها و تقریبا تمامی کشورها در تعطیلی فرو رفتند و خسارات اقتصادی بیشماری در جهان به بار آورد، اما پس از گذشت بیش از یک سال از این وضعیت برخی از کشورها در حال بازیابی نسبی خود هستند.

    سهم 70 درصدی ایران در تولید فولاد غرب آسیا
همچنین تولید فولاد در غرب آسیا با افزایش 9.1 درصدی به 3.6 میلیون تن رسیده است که با توجه به تولید 2.5 میلیون تنی ایران در این ماه، 69.4 درصد تولید فولاد غرب آسیا در اختیار ایران است.
بر اساس این گزارش، تولدی فولاد برزیل نسبت به ماه ژوئن سال گذشته میلادی 45.2 درصد افزایش یافته که بیشترین افزایش در میان در 10 کشور نخست تولیدکننده فولاد در این ماه را به خود اختصاص داده است.
پس از آن تولید فولاد آمریکا و ژاپن نسبت به ماه ژوئن سال گذشته میلادی 44.4 درصد افزایش یافته و در جایگاه دوم افزایش تولید قرار گرفتند؛ سپس آلمان با افزایش 38.2 درصدی در جایگاه سوم قرار گرفت.
در این ماه، تمامی 10 کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان، نسبت به مدت مشابه سال 2020 افزایش تولید داشتند، اما کمترین افزایش با 1.5 درصد به چین رسید و بیشترین افزایش را برزیل از آن خود کرد. هند با 21.4 درصد، ترکیه با 17.9 درصد، کره جنوبی با 17.3 درصد، روسیه با 11.4 درصد، ایران با 1.9 درصد و چین 1.5 درصد در جایگاه های بعدی قرار دارند.
از زمان شیوع کرونا در جهان، علی رغم اینکه در دوره‌ای رشد تولید سایر کشورها منفی شد، رشد تولید فولاد ایران مثبت باقی ماند.
ایران در فوریه 2021 (بهمن 1399) با ثبت رشد 11.5 درصدی تولید، بیشترین رشد را نسبت به فوریه 2020  در میان ده کشور نخست تولیدکننده فولاد به خود اختصاص داد.
همچنین در ماه فوریه 2020 (بهمن 1398) نیز بیشترین افزایش تولید را در میان ده کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان به خود اختصاص داده بود.
بر اساس این گزارش، تولید فولاد جهان در ماه ژوئن 2021 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 11.6 درصد افزایش یافته است و به 167.9 میلیون تن رسیده است.
تولید فولاد در کشورهای اتحادیه اروپا در ماه ژوئن با افزایش 34.7 درصدی به 13.2 میلیون تن رسیده است.
تولید فولاد کشورهای آسیا و اقیانوسیه در ماه ژوئن 2021 یعنی خرداد ماه امسال، 122.5 میلیون تن فولاد تولید کردند که افزایش 6.4 درصدی نشان می‌دهد.
تولید فولاد کشورهای آمریکای شمالی نیز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 45.2 درصد افزایش یافته و به 10 میلیون تن رسیده است.
همچنین تولید فولاد کشورهای مستقل مشترک المنافع در این بازه زمانی با 9.1 درصد افزایش به 8.9 میلیون تن رسیده است. کشورهای آمریکای جنوبی نیز با 51.3 درصد بیشتر تولید فولاد در ماه ژوئن، 3.9 میلیون تن تولید داشته‌اند.

    رشد ۷ درصدی در بهار 1400
تولید محصولات فولادی و شمش فولاد در کشور طی ۳ ماهه نخست امسال به ترتیب ۷ و ۶ درصد افزایش یافت. از ابتدای فروردین تا پایان خرداد ۱۴۰۰ بیش از ۸ میلیون و ۷۴ هزار تن شمش (بیلت، بلوم و اسلب) در کشور تولید شد. این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۷ میلیون و ۵۸۷ هزار تن بود.
همچنین میزان تولید محصولات فولادی (تیرآهن، میلگرد، ناودانی، نبشی، انواع ورق و غیره) در کشور طی این مدت حدود ۵ میلیون و ۳۹۶ هزار تن بود. میزان تولید این محصولات طی مدت مشابه سال گذشته ۵ میلیون و ۴۲ هزار تن بوده است.
میزان تولید آهن اسفنجی نیز با رشد حدود ۸ درصدی طی ۳ ماهه نخست ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۸ میلیون و ۱۳۳ هزار تن) به ۸ میلیون و ۷۵۸ هزار تن رسید.

    افزایش صادرات شمش، محصولات فولادی و آهن اسفنجی
از ابتدای فروردین تا پایان خرداد امسال، میزان صادرات شمش «یک میلیون و ۶۱۸ هزار تن»، محصولات فولادی «۸۷۳ هزار تن» و آهن اسفنجی «۳۲۱ هزار تن» بود که در مقایسه با رقم تولید مدت مشابه سال گذشته (یک میلیون و ۴۱ هزار تن شمش، ۳۸۸ هزار تن انواع محصولات فولادی و ۲۰ هزار تن آهن اسفنجی) به ترتیب ۵۵، ۱۲۵ و ۱۵۰۵ درصد افزایش داشته است.
همچنین در ۳ ماهه نخست امسال همچون مدت مشابه سال گذشته، میزان واردات شمش هزار تن و محصولات فولادی ۱۹۴ هزار تن بود. واردات آهن اسفنجی نیز نداشتیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.