کد خبر : 40667
تاریخ انتشار : شنبه 6 شهریور 1400 - 9:46

تشریح اولویتهای فرهنگی و هنری؛ در قدم اول

تشریح اولویتهای فرهنگی و هنری؛ در قدم اول
رسیدگی به عوارض ناشی از کرونا در اولویت است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیزدهم از بعد از ظهر روز پنجشنبه ۴ شهریور وارد وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی شد و رسما مسند وزارت را برعهده گرفت. محمدمهدی اسماعیلی توانست با کسب 188 رأی موافق، 77 رأی مخالف و 28 رأی ممتنع از مجلس ، به عنوان چهاردهمین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب شود.
 وزیر پیشنهادی ارشاد کمیسیون فرهنگی را قانع کرد
در خصوص انتخاب وزیر چهاردهم فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: محمدمهدی اسماعیلی توانست با تسلط بر برنامه های ارائه شده اعضای کمیسیون فرهنگی را قانع کند.
سیدرضا تقوی در گفت وگو با فارس با اشاره به بررسی برنامه های وزیر پیشنهادی دولت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: برنامه های محمدمهدی اسماعیلی در کمیسیون فرهنگی بررسی شد و توانست رأی اکثر اعضا را کسب کند.
وی با بیان اینکه من هم از موافقان اسماعیلی برای وزارت ارشاد هستم گفت: پاسخ های وزیر پیشنهادی قانع کننده بود و توانست با تسلط کامل نمایندگان را اقناع کند.

 اسماعیلی برنامه محور است
همچنین زهره الهیان نماینده مردم تهران و عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسامی نیز در گفت وگو با فارس با اشاره به اینکه محمدمهدی اسماعیلی وزیر پیشنهادی وزارت ارشاد با برنامه‌ها و رویکرد خود توانسته نظر اکثر اعضا در کمیسیون فرهنگی را جلب کند، اظهار کرد: وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی نشان داده که برنامه محور است و به زیرساخت‌های فرهنگی توجه دارد. نماینده مردم تهران با تأکید براینکه اسماعیلی از وزرای جوان دولت محسوب می شود، گفت: به وی رأی مثبت دادیم و امیدوارم وی با انگیزه و قدرت در ارتباط با اهالی فرهنگ بتواند مسائل این حوزه را مرتفع کند.

 رسیدگی به عوارض ناشی از کرونا در اولویت است
وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین سخنان زمان تصدی‌اش با بیان اینکه اولویت اول ما در همه حوزه‌ها از جمله حوزه فرهنگ و هنر رسیدگی به عوارض ناشی از کرونا خواهد بودتاکید کرد: سعی ما در بر این است که بتوانیم سریعا یک فضای حمایتی و پشتیبانی را ایجاد کنیم.
محمدمهدی اسماعیلی که روز پنج‌شنبه در محل این وزارتخانه حضور یافته و رسما کار خود را آغاز کرده بود در جمع
خبرنگاران با تصریح کرد: در 18ماه گذشته که کشور با فراگیری کرونا روبرو بوده تمامی فعالیت‌های فرهنگی و هنری کشور تحت الشعاع قرار گرفته و رو به تعطیلی و نیمه تعطیلی رفته است. وی ادامه داد: اصحاب فرهنگ و هنر به موجب این شیوع با روزگار سختی روبرو بودند و سعی ما در دولت مردمی بر این است که از وضعیت فعلی عبور کنیم و بتوانیم سریعا یک فضای حمایتی و پشتیبانی را ایجاد کنیم. اسماعیلی افزود: در جلسه هیات دولت نیز همین موضوع مطرح و قرار بر این شد که مجموعه‌های پشتیبان در دولت همانند سازمان برنامه و بودجه بتوانند کمک‌های لازم را داشته باشند. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: بحث واکسیناسیون سراسری اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه که پیش از این توسط جناب صالحی و همکاران‌شان آغاز شده بود را تکمیل خواهیم کرد و تلاش ما براین است که با کاهش شیوع ویروس کرونا، بازگشایی فعالیت‌های فرهنگی و هنری را با حفظ پروتکل‌های بهداشتی داشته باشیم؛ تمام دغدغه ما این است که هرچه سریع‌تر فضای فرهنگی و هنری کشور به شرایط عادی باز گردد. اسماعیلی در ادامه با بیان اینکه اتمام دوران وزارت آقای صالحی به معنای قطع همکاری ایشان با مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نخواهد بود، تصریح کرد: سعی ما بر این است که از شخصیت‌های فرهنگی همچون آقای صالحی که مایه افتخار کشور هستند بهره ببریم و سوابق و تجربیات علمی و فرهنگی ایشان ایجاب می‌کند که از نظرات کارشناسی‌شان استفاده کنیم، تاکید رئیس جمهور نیز براین است که در یک فضای تعاملی از تجارب مدیران گذشته بهره برده و آن را به شرایط حال و آینده پیوند بزنیم تا در یک مسیر هم‌افزا بتوانیم بهترین عملکرد را داشته باشیم. وی خاطرنشان کرد: تلاش ما در دوران جدید این است که بتوانیم یک مسیر رو به جلو را ترسیم کنیم .
سیدعباس صالحی نیز با تبریک انتخاب محمدمهدی اسماعیلی به عنوان وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امیدوارم در مسیر جدید مسئولیت خود موفق باشید و من نیز به عنوان سرباز این کشور هرجایی که نیاز است در خدمت شما و حوزه فرهنگ و هنر کشور خواهم بود.
وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: یکی از کارهایی که در انتهای دوره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دوازدهم انجام دادیم کاری با عنوان «تجربه‌نگاری» بود، در این طرح من به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی 7ساعت مصاحبه از وضعیت 4سال وزارتخانه را داشته‌ام، همچنین سایر معاونان و مدیران نیز به صورت مجزا گفت‌وگوهایی را داشتند که تمام این مصاحبه‌ها در قالب فیلم، فایل صوتی و کتاب در اختیار مدیریت جدید قرار می‌گیرد.
صالحی یادآور شد: یکی دیگر از اقدامات تجربه‌نگاری ارائه تصویری روشن از 27پروژه اصلی این وزارتخانه در دوره 4ساله دولت دوازدهم بود که مدیران جدید می‌توانند از آن استفاده کنند، یکی از مسائلی که در این نوع نقل و انتقال‌های مدیریتی باید مورد توجه قرار بگیرد همین حافظه تاریخی مدیریتی است، پیشنهاد می‌کنم این اتفاق در دوره‌های دیگر هم ادامه پیدا کند تا دانش مدیریتی اتصال خود را با مدیران جدید حفظ کند و قطعا این به هم پیوستگی می‌تواند به دوره جدید مدیریتی یک دستگاه کمک کند.

 به‌زودی بسته حمایتی آماده می‌شود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین جلسه شورای مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم نیز گفت: به‌زودی بسته حمایتی حوزه‌های فرهنگ، هنر و رسانه برای جبران خسارت‌های ناشی از کرونا آماده می‌شود.
اسماعیلی با اشاره به برخی خسارت‌های ناشی از کرونا بر فعالیت‌های فرهنگی و هنری کشور، تاکید کرد: پس از بررسی‌های همه جانبه و جمع بندی‌های لازم، بسته حمایتی آماده و تمهیدات ضروری برای اجرای آن در نظر گرفته می‌شود.
وی با اشاره به اهمیت ضرورت توجه بر مرجعیت سیاست‌گذاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود: مرجعیت این وزارتخانه باید تقویت شود و این موضوع باید مورد توجه قرار بگیرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به برخی اقدامات و فعالیت‌های این وارتخانه در بخش‌های مختلف هم اشاره کرد و گفت: فعالیت‌های جاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با کمترین وقفه ادامه خواهد داشت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: فعالیت‌های فرهنگی و هنری در مناطق مرزی و کم برخوردار دارای اهمیت است و وضعیت ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها از نظر ساختاری و منابع بودجه ای با محدودیت‌های جدی برخوردار است که در این دوره این موضوع مورد توجه قرار می‌گیرد و اقدامات مهمی در این راستا در دستور کار قرار داده شده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.