کد خبر : 40802
تاریخ انتشار : دوشنبه 8 شهریور 1400 - 9:25

تعلل در تخصیص ارز برای واردات

کاغذ باز هم گران شد!

کاغذ باز هم گران شد!
کاغذ باز هم گران شد!
تلاطم بازار کاغذ تمامی ندارد؛ نوسانات قیمت در فصول مختلف و به بهانه‎های متفاوت، مصرف کنندگان این کالای فرهنگی را دچار مشکلات بسیار کرده است. عدم تخصیص ارز برای واردات در چند ماه اخیر هم سبب شده تا دوباره قیمت این کالا، سیرصعودی بگیرد.
افزایش قیمت‌ها در بازار آزاد کاغذ همچنان روند صعودی خود را حفظ کرده است؛ به طوری که هر بند کاغذ چاپ و تحریر در بازار آزاد 650 هزار تومان قیمت خورده است،‌ همچنین قیمت کاغذ روزنامه و گلاسه نیز با افزایش چند هزار تومانی مواجه است.
دلایل بسیاری برای گرانی‌های اخیر در بازار کاغذ برشمرده‌اند، افزایش نرخ ارز اما مهمترین دلیل این گرانی‌هاست. گرانی‌های اخیر در بازار کاغذ در حالی ایجاد شده است که رکود همچنان بر بازار حکمفرماست،‌ با توجه به احتمال غیر حضوری بودن مدارس در سال تحصیلی پیش‌رو و عدم ورود ناشران به بازار برای تأمین کاغذ تقاضای چندانی در این بازار وجود ندارد.
از سوی دیگر چند ماهی است ساز و کار واردات کاغذ با سهمیه ارز دولتی باقی مانده از سال 98 توسط وزارت ارشاد در دست انجام است. به نظر می‌‌رسد با ورود این کاغذها به کشور صنعت نشر رونقی دوباره بگیرد،‌ اما آیا واردکنندگان از واردات این محموله‌ها استقبال کرده‌اند؟
در این خصوص، رییس انجمن واردکنندگان کاغذ می‌گوید: بانک مرکزی چند ماهی است در تخصیص ارز برای واردات کاغذ دولتی زیر نظر وزارت ارشاد تعلل می‌کند.
سیدحسن‌میرباقری، در گفت‌وگو  با تسنیم اظهارکرد: با توجه به اینکه واردات کاغذ برای وزارت ارشاد بدون ریسک و با سود ایمن 15 درصد است و در مقابل واردات کاغذ با ارز آزاد یا در سامانه نیما با تفاوت 500 درصدی روبرو بوده و ریسک بالایی دارد،‌ استقبال ، نسبتاً خوب بوده است.
وی ادامه داد: انجمن واردکنندگان کاغذ نیز به عنوان یکی از تشکل‌هایی که در این واردات مشارکت کرده است،‌ اکنون منتظر تخصیص ارز برای واردات است.
میرباقری افزود: سهمیه‌ای که وزارت ارشاد با ارز دولتی قرار است وارد کند،‌ محدود است و نمی‌تواند نیاز کاغذ کشور را برطرف کند،‌ با توجه به نگاه دولت تازه نیز به نظر نمی‌رسد که ارز دوباره اختصاص داده شود،‌ بنابراین انتظار ما این است که دولت نرخ دلار را حداقل برای شش ماه ثابت نگاه دارد،  تا ما بتوانیم ثبت سفارش‌ها را انجام دهیم. علاوه بر آن ،تخصیص ارز برای واردات پرونده‌های تأیید شده نیز بدون تأخیر انجام شود.
میرباقری تصریح کرد:‌ در سال‌های گذشته بسیاری از واردکنندگان کاغذ نه تنها سودی از واردات خود کسب نکردند‌، بلکه با زیان هم مواجه شدند؛ بنابراین دیگر کمتر حاضر به ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار  هستند. از سوی دیگر مشکلات بسیاری بر سر راه واردات کاغذ وجود دارد،‌ بانک مرکزی ارز را با تعلل اختصاص می‌دهد،‌ از سوی دیگر شرکت خارجی پس از ثبت سفارش کالا را تولید کرده و هزینه انبارداری از وارد‌کننده دریافت می‌کند که درصد سود را پایین آورده و زیان‌آور می‌شود.
وی گرانی‌های اخیر در بازار کاغذ به ویژه گلاسه را متوجه افزایش قیمت جهانی این نوع کاغذ و افزایش هزینه‌های حمل و نقل دانست و با اشاره به بحث تولید کاغذ در کشور گفت: ما نیز از خودکفایی در عرصه کاغذ استقبال می‌کنیم‌، برای ما فرقی ندارد،‌ کاغذ وارد‌ کنیم یا مواد اولیه تولید آن را. اما اگر بخواهیم خودکفا شویم، باید در زمینه مواد اولیه هم خودکفا شویم تا تولید سودآور باشد.
وی یادآورشد: با توجه به اینکه نیاز سالانه کشور به کاغذ حدود 350 هزار تُن است و در صورت رفع موانع تولید،‌ ظرفیت اسمی تولید در کشور ما 150 تا 200 هزار تُن خواهد بود و مابقی این نیاز باید توسط واردات انجام شود؛ بنابراین ساماندهی عرصه کاغذ توجه به تولید و واردات به صورت توأمان است و رها کردن هر کدام از این دو طیف منجر به ناکارامدی سیستم خواهد شد؛ البته باید در نظر داشت که کفه سنگین‌تر در این میان تولید است.

 یارانه کاغذ آفت‌زاست
مدیر انتشارات هزاره ققنوس اما بر این باور است که یارانه کاغذ چاپ کتاب، عاملی آفت‌سازاست و باید حذف شود چون هیچ‌وقت به دست اهلش نمی‌رسد.
رضا حاجی‌آبادی در گفت وگو با مهر، درباره بازار کاغذ ناشران گفت: سوبسید یا یارانه کاغذ، عاملی آفت‌سازاست و باید حذف شود. کلا نیازی به آن نیست چون هیچ‌وقت به دست اهلش نمی‌رسد.
وی افزود: من دو سال است که کاغذ یارانه‌ای نگرفته‌ام و نیاز نشرم را از بازار آزاد تامین کرده‌ام. اما هستند کسانی که بلدند کاری کنند که ارشاد کتابشان را بخرد و کارهای لازم درباره کاغذ را هم بلد هستند.البته این را هم بگویم که اگر الان و در این‌شرایط هم بخواهی کاغذ یارانه‌ای بگیری، از مسیر قانون کاری می‌کنند که نتوانی این‌کاغذ را بگیری. حرف کلی من این است که حداقل در نبودن امکانات با هم برابر باشیم.
این‌مدیر نشر ادامه داد: یکی از کارهایی که وزارت ارشاد جدید می‌تواند برای بهبود وضعیت کاغذ ناشران انجام دهد، این است که کار را به اهلش بسپارد. راهکار دیگر برای بهبود وضعیت کاغذ هم این است که به هرکسی مجوز نشر ندهند و دادن مجوز نشر، امتیازی برای ساکت‌کردن یک‌عده و در حکم رانت به آن‌ها نباشد.
حاجی‌آبادی گفت: یک‌مورد مهم دیگر هم در این‌بحث وجود دارد و آن، چندگانگی در حوزه فرهنگ است. تصمیم‌گیرنده در این‌زمینه باید یک‌دستگاه باشد. اگر نهادی به اسم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داریم، دیگر نباید نهادهای دیگر در این‌زمینه تصمیم‌گیرنده باشند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.