کد خبر : 40805
تاریخ انتشار : دوشنبه 8 شهریور 1400 - 9:26

آمار فوت شدگان کووید19 در هفته اخیر افزایش یافت

نگرانی درباره قارچ سیاه و سویه جدید کرونا

نگرانی درباره قارچ سیاه و سویه جدید کرونا
آمارها در برخی استان‌ها روند صعودی دارد
به‌رغم کاهش تعداد شهرهای قرمز در روزهای اخیر اما امارها حکایت از افزایش 4/10درصدی فوت شدگان بیماری کووید19  در هفته اخیر دارد، این در حالی بوده که احتمال ورود سویه جدید کرونا به کشور و قارچ سیاه دغدغه‌های جدیدی هستند که این روزها در زمینه بیماری کووید19 و فراز و فرودهای آماری در این زمینه با آنها مواجه هستیم.
 آمارها در برخی استان‌ها روند صعودی دارد
براساس آخرین آمارهای منتشر شده از سوی وزارت بهداشت تا روز گذشته مجموع بیماران کووید19 در کشور به چهار میلیون و 926 هزار و 964 نفر رسیده است، ضمن اینکه از ابتدای شیوع کرونا در ایران روزشمار زندگی 106 هزار و 482 نفر به صفحه پایانی خود رسیده است.این در حالی بوده که موج پنجم این بیماری به‌رغم همه تلاش صورت گرفته و اعمال برخی محدودیت‌ها بسیار طولانی شده است و به نظر می‌رسد اگرچه عنوان شده در برخی استان‌ها قله پیک پشت سر گذاشته شده اما هنوز آمارها در بعضی از استان‌ها روند صعودی دارد. ضمن اینکه به‌رغم کاهش تعداد شهرهای قرمز با افزایش 4/10درصدی در تعداد جان‌باختگان ناشی از کووید19  در یک هفته اخیر در مقایسه با هفته ماقبل مواجه هستیم.

 روند صعودی دوباره تعداد بیماران سرپایی
اما جدا از آنچه که اشاره شد، به نظر می‌رسد؛ دلنگرانی‌های دیگری نیز در حال اضافه شدن به فهرست دغدغه‌های حوزه سلامت در زمینه ویروس کرونا هستند. به طور نمونه می‌توان به اظهارات نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران اشاره کرد که ضمن بیان اینکه اما روزهای اخیر متأسفانه تعداد بیماران سرپایی افزایش یافته که این نشان می‌دهد شرایط پایدار نداریم و کاملا در نوسان است، گفته بیشترین نگرانی موجود مربوط به ورود سوش جدید لامبدا می‌شود، چرا که مرزهای ورودی کشور شرایط خوبی ندارد و این سوش مدت زمان بیشتری بیماری ایجاد می‌کند.

 جهش لامبدا یک تهدید جدی
آنچه که به وضوح گویای این مطلب است که بحث جهش لامبدا یک تهدید جدی به‌شمار می‌رود و دلیل آن هم این بوده که ویروس با جابه‌جایی افراد به راحتی می‌تواند وارد کشور ‌شود. موضوعی که باید آن را زنگ خطری جدی در سیستم بهداشت و درمان دانست.
علاوه براین پیام طبرسی، رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری به عنوان یکی از مراکز درمانی اصلی برای مداوای بیماران کرونایی از ابتدا تاکنون معتقد است؛ کرونا تمام نمی‌شود و ممکن است پیک ششم بیماری را با جهش لامبدا شاهد باشیم.
پیش‌بینی نگران کننده که می‌توان آن را تاکیدی در خصوص احتیاج به مقررات بهداشتی قوی‌تر در کشور دانست. زیرا بسیاری از متولیان امر از جمله طبرسی تاکید دارند تا چنین مقرراتی جاری نشود، هر چقدر هم واکسن تزریق کنیم و دارو در کشور باشد بازهم کرونا در کشور کنترل نخواهد شد.

 581 بیمار جان‌باختند
اما جدیدترین آمارها چگونه است؟ در این خصوص باید گفت طبق معیارهای قطعی تشخیصی در بازه 24ساعته اخیر، 31 هزار و 516 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شده که سه هزار و 614 نفر از آنها بستری شدند. علاوه بر این دیگر اطلاعات وزارت بهداشت خبر از جان‌باختن 581 بیمار دیگر می‌دهد. آماری تاسف برانگیز که حکایت از تداوم روزهای سیاه کرونایی دارد.
این در حالی بوده که به نظر می‌رسد توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی تا حدی افزایش یافته است. به طور نمونه میانگین رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در  اماکن عمومی کشور از 27 مردادماه تا سوم شهریور  بالغ بر 51/65درصد برآورد شده است. البته بر اساس اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت،  با توجه به اینکه تاریخ گزارش مربوط به زمان اعمال تعطیلی و محدودیت ها در کشور بوده، تعطیل بودن اماکن به عنوان رعایت پروتکل در نظر گرفته شده است که البته این امر خود جای تامل دارد.

 افزایش فوتی‌های میانسال و جوان
موضوع دیگری که البته باید به آن اشاره داشت این بوده که طبق اظهارات توکلی مرگ کرونایی در افراد میانسال و جوان بیشتر شده است، آنچه که ضرورت تسریع دوباره در واکسیناسیون به گروه‌های سنی هدف را بیش از پیش گوشزد می‌کند.البته نباید این موضوع را نیز از یاد برد که اگر ویروس جهش یافته کرونا با سویه لامبدا قدم به این سوی مرزها بگذارد آنگونه که گفته می‌شود، در افراد بین 10 تا 20 سال بیماری بیشتر شایع خواهد شد و نوجوانان تا چهار هفته درگیر بیماری خواهند بود. بحثی که معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران از آن سخن گفته است.

 چرایی بروز قارچ سیاه بیماران کرونایی
در این میان اما بروز قارچ سیاه در مبتلایان به کرونا هم دغدغه دیگری است که این روزها سخن از آن به میان آمده است.
آنچه که با انتشار خبرهایی درباره بستری شدن 10 بیمار در بیمارستان امام خمینی(ره) تهران، شناسایی 20 مورد ابتلا به قارچ سیاه در استان مازندران و ثبت چند مورد قارچ سیاه به‌عنوان یکی از عوارض بیماری کرونا در استان زنجان بر سر زبان‌ها افتاد و به دلنگرانی در این زمینه تبدیل شد.با این وجود اما طبرسی تاکید دارد؛ بروز قارچ سیاه در مبتلایان به کرونا موضوع تازه‌ای نیست. ضمن اینکه این موضوع ربطی به پروتکل‌های دارویی ندارد که برای این بیماران استفاده می‌شود.
آنگونه که رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری اظهار کرده است، تعدادی از مبتلایان به کرونا به بیماری زمینه‌ای دیابت نیز مبتلا هستند و اگر به بیمار دیابتی بدون در نظر گرفتن شرایط کورتون زیادی تزریق شود، بروز قارچ سیاه افزایش می‌یابد.
ولی چرا این آمارها در موج پنجم شیوه بیماری کووید19 بیشتر بوده است؟ در این زمینه نیز باید عنوان کرد که تعداد بالای بیماران در پیک پنجم موجب شده تا آمار مبتلایان به قارچ سیاه در این پیک نیز افزایش یابد.
به هر حال باید گفت؛ بیش از دو ماه است که ویروس دلتا در قالب پیک پنجم کرونا در کشور جولان می‌دهد و همچنان نیز قربانی می‌گیرد. این در حالی بوده بازه زمانی فراز و فرود موج‌های قبلی بسیار کمتر بوده است، ولی دلتا به نظر می‌رسد قصد رفتن ندارد، مگر اینکه همه ما ایرانیان دست در دست هم دهیم و مو به مو پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم، ضمن اینکه افزایش مراکز تزریق واکسن و به طبع آن سرعت بالاتر در واکسیناسیون گروه‌های سنی مختلف می‌تواند ما در مقابله با این ویروس منحوس پیروز کند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.