کد خبر : 42839
تاریخ انتشار : چهارشنبه 31 شهریور 1400 - 9:19

احتمال پرداخت به‌صورت نقدی قوت گرفت

قدم‌های آهسته برای حذف یارانه‌های پنهان

قدم‌های آهسته برای حذف یارانه‌های پنهان
بررسی امکان حذف یارانه پنهان در سازمان هدفمندسازی یارانه ها
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به تازگی از تهیه طرحی از سوی نمایندگان مجلس خبر داده تا به‌واسطه آن بتوان کل یارانه‌های پنهان را حذف کرد و این یارانه‌ها را به‌صورت نقدی به خانوارها اختصاص داد. همچنین خبرها حاکی از این است که جلسات کارشناسی برای بررسی امکان حذف یارانه پنهان هم در کارگروه برنامه و بودجه هدفمندسازی یارانه‌ها در حال برگزاری است. به نظر می رسد اصلاح روند پرداخت یارانه ها که در دولت قبل بارها حرف آن به میان آمده و نتیجه ای نداشت در دستور کار جدی سیاستگذاران قرار گرفته است. روز گذشته مسعود خوانساری، رییس اتاق بازرگانی تهران نیز با انتقاد از اینکه یارانه به جیب پولدارها می‌رود گفت: اصلاح نظام پرداخت یارانه و همچنین کاهش نرخ تورم باید در اولویت دولت باشد.
سالهاست که مبحث یارانه‌های پنهان از سوی بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران مطرح می‌شود که نشان از اهمیت این موضوع در فرآیندهای اقتصادی کشور دارد. به گفته کارشناسان یارانه‌های پنهان یکی از مراتب تبعیض و ناعدالتی در جامعه ما بوده که در حقیقت هم قابل کنترل و هم قابل مدیریت است. در این خصوص حجت‌الله فیروزی، عضو کمیسیون صنایع و معادن اظهار داشت: اخیرا ما در مجلس شنیدیم که برخی از نمایندگان طرحی را تهیه کردند تا به واسطه آن بتوان کل یارانه‌های پنهان را حذف کرد و این یارانه‌ها را به صورت نقدی به خانوارها اختصاص داد.فیروزی با بیان اینکه رقم یارانه‌های پنهان رقم قابل توجهی است، گفت: رقم یارانه‌های پنهان در حوزه‌های مختلف با هم تفاوت دارد لذا این یارانه‌ها هم در خدماتی همچون آب، برق، گاز و هم سوخت موجود است که باید اقدامات مناسب در این رابطه از سوی دولت و مجلس مد نظر قرار گیرد و جلوی اسراف یارانه‌ها گرفته شود.
   بررسی امکان حذف یارانه پنهان در سازمان هدفمندسازی یارانه ها
در دومین جلسه کارگروه برنامه و بودجه هدفمندسازی یارانه ها بررسی امکان حذف  تمام یا قسمتی از یارانه های پنهان کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی و نهاده های کشاورزی و قیمت حامل های انرژی و آثار و تبعات آن بررسی شد. حاجتی، مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه ها و رییس کارگروه برنامه و بودجه هدفمندسازی یارانه در خصوص مباحث مطرح شده گفت: دومین جلسه کارگروه برنامه و بودجه هدفمندسازی یارانه ها به بررسی امکان حذف تمام یا قسمتی از یارانه های پنهان کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی، نهاده های کشاورزی و قیمت حامل های انرژی و آثار و تبعات آن بصورت تفکیکی با روسای امور سازمان برنامه و بودجه پرداخته شد.
بر این اساس روسای امور سازمان برنامه و بودجه دیدگاه و نظرات خود را در خصوص موضوعاتی چون منابع و مصارف یارانه های پنهان و همچنین چالش ها و تبعات مثبت و منفی خود را در خصوص حذف تمام یا قسمتی از یارانه های پنهان بصورت کارشناسی شده، بیان کردند. گفتنی است، در برخی از حوزه ها که تاثیر به سزای در بهبود وضعیت رفاه جامعه داشته باشد، مورد بررسی قرار گرفت و چالش های اساسی این حوزه به جلسات کارشناسی دبیرخانه موکول شد. همچنین در این جلسه مقرر شد، در دبیرخانه کارگروه، جلسات کارشناسی و مفصل تری به تفکیک حوزه های اجتماعی، خانوار، سلامت، تولید  و همچنین اجزا تفصیلی تر قیمت حامل های انرژی و آب و برق را دستورکار دبیرخانه تا پایان هفته قرار گیرد.
وی به برگزاری جلسات تخصصی دبیرخانه کارگروه مستقر در سازمان هدفمندسازی یارانه ها با مجموعه ای از وزارت خانه ها، دستگاه و سازمان ها مرتبط با موضوع یارانه ها پرداخت و افزود: از ابتدای جلسات کارگروه، کمیته های تخصصی در سازمان هدفمندسازی یارانه به همین منظور تشکیل شد تا کار با سرعت و دقت بیشتری انجام گیرد.در این کمیته ها به بررسی موضوعاتی چون جمع آوری سوابق و بروزرسانی اطلاعات این حوزه، تجمیع و تحلیل گزارشات روسای امور و سازمان های ذی ربط و همچنین تنظیم فرایند چگونگی رسیدن به یک تصمیم مطلوب و مناسب با شرایط روز جامعه  پرداخته می شود.

    سهم ۲۰ برابری دهک‌های بالا از یارانه بنزین
موضوع اصلاح پرداخت یارانه ها روز گذشته مورد توجه رییس اتاق بازرگانی تهران نیز قرار گرفت.  مسعود خوانساری در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: آقای مسعود میرکاظمی، رییس سازمان برنامه، اعلام کرده‌اند که سالانه ۶۳ میلیارد دلار صرف یارانه انرژی می‌شود. از سوی دیگر آژانس بین‌المللی انرژی هم در گزارشی عنوان کرده است که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ در ایران ۹۸۶ میلیارد دلار یارانه انرژی پرداخت شده که به صورت میانگین، سالانه رقمی بیش از ۹۸ میلیارد دلار و بالاتر از رقمی است که رئیس‌ سازمان برنامه اعلام کرده‌اند. با این حال اگر همان رقم ۶۳ میلیارد دلار را ملاک در نظر بگیریم سهم هر ایرانی از یارانه انرژی حدود ۱۹ میلیون تومان در سال خواهد بود. حالا اگر بتوان این پول یا بخش قابل‌توجهی از آن را به صورت هدفمند به اقشار آسیب‌پذیر رساند، تحول بزرگی در نظام یارانه‌ای و همین‌طور اقتصاد کشور رخ می‌دهد. او ادامه داد: در حال حاضر دهک‌های بالا و برخوردار بالاترین بهره را از یارانه‌ها و به طور خاص یارانه انرژی می‌برند. برای مثال دهک‌های پایین ۱.۶ درصد از یارانه بنزین استفاده می‌کنند در حالی که این رقم برای دهک‌های بالا ۲۱.۸ درصد است، یعنی دهک‌های برخوردار ۲۰ برابر دهک‌های آسیب‌پذیر از یارانه بنزین استفاده می‌کنند. در اکثر یارانه‌ها دیگر هم همین روال وجود دارد و متاسفانه سالیان سال است که این روش ادامه دارد. اثرات این نظام یارانه‌ای نه‌تنها کمک به اقشار آسیب‌پذیر نیست که دامن زدن به اختلافات طبقاتی است که روز به روز بیشتر می‌شود. یارانه‌های فعلی با وجود ارقام بالا و فشار سنگین روی منابع کشور، اثر مثبتی در رفاه مردم ندارد و از طرف دیگر باعث می‌شود دولت هم‌چنان به کنترل قیمت‌ها ادامه دهد و از آزادسازی پرهیز کند که نتیجه آن هم افزایش قاچاق کالا و صدمه دیدن بخش تولید در کشور است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.