کد خبر : 42923
تاریخ انتشار : چهارشنبه 31 شهریور 1400 - 16:35

تبديل شبكه مترو تهران از حالت خطي به شكل حلقه يكپارچه

تبديل شبكه مترو تهران از حالت خطي به شكل حلقه يكپارچه
تبديل شبكه مترو تهران از حالت خطي به شكل حلقه يكپارچه

مسأله احداث خطوط جديد در شبكه حمل و نقل ريلي زيرزميني پايتخت، يك انتخاب نيست بلكه يك الزام است. نگاهي به پراكندگي ايستگاههاي افتتاح‌ شده تا به امروز و همچنين ايستگاههايي كه قرار است در خطوط 6 و 7 تكميل شوند،‌ نشان مي‌دهد نحوه جانمايي آنها بر اساس طرح‌هاي جامع حمل و نقل ريلي تهران در دهه‌هايي بوده كه گستره جغرافيايي و جمعيتي پايتخت به شكل كنوني نبوده است.
در واقع وضعيت كالبدي تهران در حال حاضر با توجه به تغييرات احتمالي در افق 20 سال آينده،‌ ايجاب
مي‌كند آخرين روايت از طرح جامع حمل و نقل ريلي پايتخت (مصوب بهمن 1398)حتماً به مرحله اجرا درآيد؛ آن هم در كوتاهترين زمان ممكن.
اما پرسش روز اين است كه با توجه به وضعيت اقتصادي امروز و مشكلات عديده شهرداري تهران، احداث 4 خط جديد و خطوط اكسپرس چگونه ميسر است؟ آن هم وقتي صحبت از نياز به دهها ميليارد تومان منابع مالي (به ارزش حال حاضر پول ملي) است !
نكته مهم و قابل توجه همين جا است كه قرار نيست (و اصولاً شدني نيست) تأمين منابع مالي لازم براي ساخت خطوط جديد از محل درآمدهاي رايج شهرداري تهران باشد. در تعريف الزامات و پيش نيازهاي خطوط جديد، استفاده از منابع غيرنقد،‌ تهاتر املاك، ظرفيت مالي مجتمع‌هاي ايستگاهي،‌ تلاش شهرداري مناطق براي به مشاركت طلبيدن بخش خصوصي و مواردي از اين قبيل مطرح شده كه حساب آن از حساب خرج و مخارج صورت گرفته براي ايستگاههاي خطوط هفتگانه و نيز تكميل آنها جدا است.
به تعبير ديگر تكميل ايستگاههاي باقي‌مانده براي اتمام شبكه موجود، هيچ منافاتي با روند احداث خطوط جديد نخواهد داشت و هر دو مسير با كمترين ضريب تداخل مالي و اجرايي قابل پيمودن است.
البته در صورت بهره‌مندي از منابع دولتي كه حدود 2 دهه است به صورت قطره چكاني به كمك توسعه خطوط مترو كلانشهرها (و خصوصاً تهران) آمده و گرفتن مطالبات از محل مصوبات قانوني،‌ قطعاً سرعت بهره‌مندي شهروندان از خطوط جديد بيشتر شده و اسباب آسايش امورات حمل و نقل ريلي ايشان زودتر فراهم مي آيد.
با احداث خطوط جديد، امكانات شبكه مترو شامل حال اكثر نقاط دور و نزديك پهنه 700 كيلومترمربعي پايتخت شده و مناطق كم‌برخوردار نيز سهم بيشتري از اين حق عمومي خواهند برد؛ ضمن آنكه مسير خطوط جديد طوري طراحي شده تا شبكه راه آهن ريلي زيرزميني از حالت خطي كنوني به شكل يك حلقه متصل و يكپارچه درآمده و حتي بهره‌وري خطوط و ايستگاههاي موجود فعلي نيز مضاعف مي شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.