کد خبر : 45100
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 29 مهر 1400 - 9:07

گاز طبیعی ۲۰۰ میلیون مترمکعب کسری دارد

آزمون دستگاه‌های متولی برای تامین پایدار سوخت زمستانی

آزمون دستگاه‌های متولی برای تامین پایدار سوخت زمستانی
آزمون دستگاه‌های متولی برای تامین پایدار سوخت زمستانی
آمارهای رسمی حکایت از آن دارد که برای زمستان امسال با توجه به معضلات افزایش مصرف برق، کم توجهی به اجرای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی و افت طبیعی تولید گاز در میدان‌های کشور، با کسری دست‌کم روزانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی باید دست‌وپنجه نرم کنیم. این مساله علاوه بر مشکلات خاموشی ها منجر به ضربه اقتصادی ۸۰ هزار میلیارد تومانی می‌شود.
با کاهش دمای هوا و جهش مصرف گاز طبیعی توسط مشترکان خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده، کشور با کسری گاز روبه‌رو می‌شود که با توجه به اولویت‌بخشی تأمین گاز زمستانی شهرها و روستاها، صنایع و نیروگاه‌ها در اولویت کمبود، کاهش عرضه و حتی قطع گاز طبیعی قرار خواهند گرفت.
در این بین با توجه به کاهش شدید بارندگی‌ها در هفت ماهه امسال از یکسو و نادیده گرفتن توان و پتانسیل تولید برق از نیروگاه‌های برق‌آبی در سال‌های گذشته، مشکلات تأمین سوخت زمستانی نیروگاه‌ها دوچندان می‌شود، زیرا با توجه به افت تولید و راندمان نیروگاه‌های برقابی فشار بیشتری روی نیروگاه‌های گازی می‌آید و نتیجه افزایش تولید نیروگاه‌های گازی چیزی جز افزایش مصرف گاز یا سوخت‌های مایع نیست.
همچنین نکته مغفول‌مانده برای تأمین سوخت زمستانی امسال به مزارع «بیت کوین» و رمزارزها برمی‌گردد که به‌دلیل عدم ساماندهی این مزارع از سوی دولت قبلی و فعالیت‌های گسترده غیرمجاز و بعضاً زیرپله‌ای، متوسط مصرف روزانه، هفتگی و ماهانه برق کشور را هم تحت تأثیر قرار داده است و عملاً عدم ساماندهی مزارع رمزارز منجر به جهش بیشتر مصرف برق و به تبع آن جهش مصرف سوخت گاز و فرآورده‌های نفتی در نیروگاه‌ها خواهد شد که زمستان امسال هم از این قاعده «جهش مصرف» مستثنی نیست.
افزایش میزان مصرف گاز و برق خانگی در فصل سرد سال گذشته نیز سبب شد تا کشور با مسئله‌ پیچیده انرژی مواجه شود، مثلث شومی که سال گذشته در قالب نتایج این مسئله پیچیده عیان شد، از 3 ضلع قطعی گاز، قطعی برق و خاموشی و آلودگی هوا مشکلات زیادی به وجود  آورد.

 میزان مورد نیاز سوخت برای نیروگاه‌ها
بر اساس آمار مستند شرکت برق حرارتی، میزان درخواست روزانه سوخت معادل نیروگاه‌های حرارتی، از آبان‌ سال 1400 لغایت اسفند سال جاری به ترتیب در هر ماه معادل 250 میلیون متر مکعب در آبان‌ماه، 235 میلیون متر مکعب در آذرماه، 225 میلیون متر مکعب در دی‌ماه و بهمن‌ماه و در نهایت 235 میلیون متر مکعب در اسفند ‌پیش‌ِ رو است.
بر همین اساس در شرایطی که امکان تامین نیاز بنابر در خواست نیروگاه‌های حرارتی انجام پذیر است، طبیعتا علاوه بر نداشتن قطعی برق برنامه‌ریزی شده، دلیلی برای استفاده از سوخت مایع و به دنبال آن آلودگی هوا وجود ندارد.
با توجه به نیاز بیان شده به دلیل رشد قابل توجه مصرف در بخش خانگی، امکان تامین سوخت گاز طبیعی برای واحدهای نیروگاه معادل نیاز این واحدها وجود ندارد. بر همین اساس، امکان تحویل گاز طبیعی به واحدهای نیروگاه حرارتی برای شرکت ملی گاز ایران در آبان‌ماه معادل 213 در روز میلیون متر مکعب است و این میزان در 3 ماهه، آذر، دی و بهمن‌ماه به 100 در روز میلیون متر مکعب خواهد رسید. این آمار در اسفندماه پیش‌رو با 50 میلیون متر مکعب افزایش به 150 میلیون متر مکعب در روز می‌رسد.
ناتوانی بیش از 200 میلیون متر مکعبی تامین گاز طبیعی مورد درخواست واحدهای نیروگاهی کشور، به دلایلی از جمله مصرف نجومی گاز در بخش خانگی متهم ردیف اول مشکلات تلقی می‌شود.‌

 ضرر 80 هزار میلیارد تومانی  ناترازی گاز
علاوه بر آلودگی هوا و قطعی برق، مصرف غیرمتعارف گاز و به دنبال آن ناترازی، زمینه ضربه بزرگ اقتصادی به کشور را نیز فراهم می‌کند.
بر همین اساس، در شرایطی که هم اکنون در لحظه انتشار خبر هر لیتر گازوئیل در بازار جهانی 60 سنت دلار معادل 15 هزار تومان ارزش دارد، بر اساس مصوبه هیئت وزیران در سال 99، گازوئیل جایگزین گاز طبیعی تنها به نرخ 6 تومان به واحدهای نیروگاهی ارائه می‌شود.
به گزارش فارس، بر همین مبنا فرصت صادراتی نزدیک به 15 هزار تومان برای هر لیتر در نتیجه این اتفاق هدر خواهد رفت. با توجه به ظرفیت سوختی گازوئیلی که در 5 ماه پیش رو در هر روز  35 میلیون لیتر به واحدهای نیروگاهی داده می‌شود، روزانه ضرر 538.2 میلیارد تومانی از محل صادر نشدن گازوئیل به کشور وارد می‌شود.
در شرایطی که این روند در طول 5 ماه ادامه پیدا کند، ضرر 80 هزار میلیارد تومانی متوجه کشور خواهد شد. این رقم معادل یارانه پرداختی دولت به مردم در طول 24 ماه برآورد می‌شود. لازم به ذکر است، ضرر بیان شده تنها برای گازوئیل بوده و همین مسئله در نفت کوره هم صادق است. علاوه بر این استفاده سوخت مایع در واحدهای نیروگاهی نزدیک به 20 درصد هزینه تولید برای برای نیروگاه‌های کشور افزایش می‌دهد.

 آخرین اقدامات انجام شده
مجید شهیدی، کارشناس اقتصاد انرژی و پژوهشگر صنایع پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در  خصوص راهکارها و اقدامات دستگاه های متولی برای مدیریت کمبود گاز در زمستان گفت: شرکت پالایش و پخش به تازگی دستور بازسازی، احیا و تقویت ناوگان نفتکش‌های جاده‌پیما را صادر کرد تا با افزایش توان انتقال سوخت از دو مسیر جاده‌ای و ریلی کسری ۲۰ درصد ذخیره‌سازی سوخت مایع در نیروگاه‌ها و صنایع کشور در مقایسه با مدت مشابه پارسال جبران شود.
وی ادامه داد: هم‌زمان با تجهیز و توسعه ناوگان نفتکش‌های جاده‌پیما، بسیج مناطق مختلف پخش فرآورده‌های نفتی در سراسر کشور برای تأمین و توزیع هوشمندانه سوخت و تلاش برای ذخیره‌سازی سوخت مایع در صنایع و نیروگاه‌ها با استفاده از ظرفیت‌های موجود، تلاش شده تا برای زمستان امسال خطر توقف تولید کارخانه‌ها یا خاموشی‌های گسترده برق به حداقل کاهش یابد. با توجه به جزییات بیان شده، خلاء حکمرانی انرژی موثر در کشور زمینه ضرر جبران ناپذیری اقتصادی و غیر اقتصادی را به کشور وارد می‌کند و تداوم این رویکرد در سال‌ها آتی مسئله را پیچیده‌تر از گذشته خواهد کرد. باید دید دستگاه های متولی از پس این آزمون چگونه برمی آیند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.