کد خبر : 36675
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 1 تیر 1400 - 14:58

مدیر گروه حقوق اداری پژوهشگاه قوه قضاییه خبر داد

تدوین پیش‌نویس آیین دادرسی ویژه مراجع شبه قضایی

تدوین پیش‌نویس آیین دادرسی ویژه مراجع شبه قضایی
تعریف پروژه‌های پژوهشی در رابطه با استخدام قضات و نگهداشت نیروی انسانی

مدیر گروه حقوق اداری پژوهشگاه قوه‌قضاییه از تدوین پیش‌نویس آیین دادرسی ویژه مراجع شبه قضایی تا پایان سال 1400 و همچنین تعریف پروژه‌های پژوهشی با همکاری معاونت منابع انسانی قوه قضاییه برای استخدام قضات و نگهداشت نیروی انسانی در دستگاه قضایی خبر داد.

 دکتر فاطمه افشاری، ضمن گرامیداشت هفته قوه‌قضاییه و یاد و خاطره شهدای هفتم تیر به ویژه شهید بهشتی، اظهارکرد: در سال گذشته، در گروه حقوق اداری پژوهشگاه قوه‌قضاییه، محور مهم دادرسی اداری و بحث استخدامی قضات مطرح بود که در بحث دادرسی اداری دو محور مهم دیوان عدالت اداری و بحث مراجع شبه قضایی و ساماندهی آن مورد بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: در رابطه با بحث مراجع شبه قضایی و نظارت بر این مراجع، نشست‌هایی برگزار و مطالعاتی در گر.ه حقوق اداری انجام شده که این مطالعات همچنان ادامه دارد تا در نهایت به راهکارهای کاربردی دادرسی منصفانه در مراجع شبه قضایی دست یابیم.

مدیر گروه حقوق اداری پژوهشگاه قوه‌قضاییه بیان کرد: در خصوص سیاست‌های کلی امنیت قضایی و قانون‌گذاری در حقوق اداری(کاهش دعاوی) نیز در حال پژوهش هستیم که امیدواریم نتیجه مطلوب داشته و منجر به تحول در قوه‌قضاییه شود.

افشاری با بیان اینکه در بحث استخدام قضات و نگهداشت نیروی انسانی در حال تعریف پروژه ای برای ارتقا علمی قضات هستیم، اظهارکرد: در خصوص استخدام قضات چندین جلسه با معاونت منابع انسانی قوه قضاییه و دانشگاه علوم قضایی برگزار کردیم و در بررسی‌های علمی به دنبال پیدا کردن راهکارهای بهتری برای جذب علمی و تخصصی‌تر قضات هستیم.

مدیر گروه حقوق اداری پژوهشگاه قوه‌قضاییه بیان کرد: در بحث نگهداشت قضات نیز به دنبال این موضوع هستیم که چه کاری انجام دهیم تا انگیزه‌ها برای ترک قوه قضاییه از سوی قضات کاهش یابد.

وی واکاوی ماهیت حقوقی مرکز وکلای قوه قضاییه و بررسی آرای دیوان عدالت اداری و دیوان عالی کشور در حوزه حقوق اداری در قالب نشست‌های نقد رای را از دیگر پروژه‌های پژوهشی در دست انجام این گروه عنوان کرد.

مدیر گروه حقوق اداری با بیان اینکه جلد سوم کتاب «گفتار‌ها در دیوان عدالت اداری» در حال چاپ است گفت: در واقع این کتاب برگرفته از مجموعه نشست‌ها و گزارش های پژوهشی سال گذشته پژوهشگاه است.

افشاری با بیان اینکه در دوره تحول قضایی، پژوهشگاه قوه قضاییه برنامه‌های جدیدی با رویکرد تحول در حکمرانی قضایی داشته است، افزود: از جمله این برنامه‌ها، تعریف دو پروژه بزرگ و مهم تحت عنوان «تدوین آیین دادرسی تخصصی برای مراجع شبه قضایی» و «راهکارهای کاهش دعاوی فاقد ماهیت قضایی» است. مسئله مهم در این زمینه آن است که این مراجع در کشور شبه قضایی بوده و با وجود اینکه در دورن قوه قضاییه نیستند اما کار قضایی می‌کنند بنابراین باید سعی کنیم این مراجع به سمت دادرسی منصفانه پیش بروند.

وی تدوین آیین دادرسی مراجع شبه قضایی و لایحه جامع دادرسی اداری را از جمله برنامه‌های مهم این گروه خواند و گفت: تا پایان سال 1400 آیین دادرسی مراجع شبه قضایی را تدوین خواهیم کرد.

و سرپرست دبیرخانه جذب اعضای هیات علمی پژوهشگاه قوه قضائیه ادامه داد: در خصوص جذب اعضای هیات علمی نیز، پژوهشگاه تا کنون در پنج فراخوان جذب شرکت کرده و اخیراً نیز هیات اجرایی جذب اعضای هیات علمی پژوهشگاه به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده و مستقل شده که امیدوارم نخستین جلسه هیات اجرایی در نزدیک‌ترین زمان ممکن برگزار شود.

وی اضافه کرد: کار دیگر، استفاده از دستورالعمل به‌کارگیری اعضای وابسته به هیات علمی است تا بتوانیم از افراد با تجربه استفاده کرده و ظرفیت پژوهشگاه قوه قضاییه را ارتقا دهیم.

 

مولف: روابط عمومی و امور بین الملل پژوهشگاه قوه قضاییه

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.