کد خبر : 36972
تاریخ انتشار : دوشنبه 7 تیر 1400 - 11:58

اطلاعیه‌ بانک ایران زمین،درخصوص شفاف سازی افزایش سرمایه ۵۰۰ درصدی این بانک

اطلاعیه‌ بانک ایران زمین،درخصوص شفاف سازی افزایش سرمایه ۵۰۰ درصدی این بانک
اطلاعیه‌ بانک ایران زمین،درخصوص شفاف سازی افزایش سرمایه ۵۰۰ درصدی این بانک

در اطلاعیه این بانک به سهامداران توصیه ‌شده که طرح توجیهی افزایش سرمایه افشا شده تا زمان رسیدگی به ابهامات حوزه‌های نظارتی (بانک مرکزی و سازمان بورس) ملاک تصمیم‌گیری سهامداران قرار نگیرد.

در این اطلاعیه آمده است که،طرح توجیهی،در نظرات مجموعه نظارتی سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر ضرورت در دسترس بودن آخرین صورت‌های مالی حسابرسی شده بدون تاخیر زمانی شرکت، برای بررسی حساب حقوق صاحبان سهام، زیان انباشته و تاثیر افزایش سرمایه‌ بر آن و همچنین ضرورت خروج از شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت از یک‌سو و آخرین صورت‌های مالی حسابرسی شده مربوط به عملکرد منتهی به پایان سال ۱۳۹۷ از سوی دیگر،ملاک تصمیم‌گیری نباشد.

همچنین در اطلاعیه فوق بر ضرورت افزایش سرمایه بانک تاکید و آمده است که، با توجه به مطالب مطرح شده در جلسه حضوری نمایندگان این بانک با مدیریت نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار تهران در خصوص افزایش سرمایه به اطلاع می رساند که ؛ بانک ایران‌زمین در راستای دستورالعمل محاسبه سرمایه نظارتی و کفایت سرمایه بانک مرکزی برای بهبود سرمایه نظارتی و درنهایت خروج از شمولیت ماده ۱۴۱ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت مکلف به افزایش سرمایه بوده و در این رابطه نسبت به تهیه طرح توجیهی افزایش سرمایه و اخذ نظر حسابرس مستقل و بازرس قانونی و افشای آن در ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ اقدام کرده است؛ بنابراین هیات‌مدیره بانک ایران‌زمین برای به‌روزرسانی صورت‌های مالی حسابرسی شده در سال‌جاری همچنین اخذ مجوزهای لازم تلاش خواهد کرد.

گفتنی است : پیش‌تر نیز (موسسه حسابرسی و خدمات مالی فاطر) در راستای افزایش سرمایه از رقم ۴هزار میلیارد ریال به ۲۰هزار میلیارد ریال از محل آورده نقدی با سلب حق تقدم از سهامداران فعلی برای الزامات مفاد بند ۳ ماده ۲۴ بخشنامه بانک مرکزی در خصوص نسبت کفایت سرمایه و سرمایه نظارتی و بهبود ساختار مالی اظهار نظر کرده‌است.

بدیهی است انجام افزایش سرمایه یادشده منوط به موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار و تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده است که در این خصوص اطلاع‌رسانی لازم صورت خواهد گرفت.

براساس این اطلاعیه ،بانک ایران ‌زمین با نماد «و زمین» اطلاعات و صورت‌های مالی تلفیقی ۱۲ ماهه منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ که هنوز حسابرسی نشده است را منتشر کرده که بر اساس آن درآمد کارمزدی این بانک با ۹۵ درصد رشد نسبت به سال گذشته آن از ۴۶۴میلیارد و ۷۳ میلیون ریال به ۹۰۵میلیارد و ۶۲۸ میلیون ریال رسیده است.

همچنین هزینه‌های مالی بانک نیز حدود ۹۹درصد کاهش داشته است. بانک ایران‌زمین با سرمایه ثبتی ۴هزار میلیارد ریالی توانسته از محل تسهیلات اعطایی ۴هزار و ۵۷۶میلیارد و ۶۲۹ میلیون ریال درآمد شناسایی کند.

این بانک تاکنون ۷۴هزار و ۶۱۰ میلیارد و ۳۰۵میلیون ریال بابت سپرده‌های بانکی هزینه پرداخت کرده است؛ اما در عین ‌حال ۱۰ هزار و ۲۹۰ میلیارد ریال سود خالص از سرمایه‌گذاری‌ها کسب کرد.

بانک ایران‌زمین همچنین در سال مالی ۱۳۹۹ به میزان ۱۰ هزار و ۲۹۰ میلیارد ریال سود سرمایه‌گذاری کسب کرد که در مقایسه با عدد ۶ هزار و ۵۹۳میلیارد ریال در سال ۱۳۹۸ به میزان ۵۶درصد رشد را نشان می‌دهد.
۱۴۰۰ سال تحول و جهش خواهد بود
تسهیلات اعطایی و مطالبات از اشخاص غیردولتی بانک ایران‌زمین از رقم ۳۵هزار و ۷۰۴میلیارد ریال به ۵۱ هزار و ۲۵۸میلیارد ریال رسید که نشان‌دهنده رشد ۴۴درصدی است.

عبدالمجید پورسعید مدیرعامل بانک ایران‌زمین با اعلام این خبر گفت : موجود نقدی این بانک از رقم ۲ هزار و ۶۸ میلیارد ریال به ۴ هزار و ۵۷۹ میلیارد ریال رسید و درمجموع دارایی‌های این بانک به ۴۴۰ هزار و ۳۸۷ میلیارد ریال رسید این درحالیست که این رقم درسال گذشته آن ۳۴۲هزار و ۲۱۲ میلیارد ریال بوده است.

وی افزود:در بخش دارایی‌ها نیز، دارایی‌های ثابت مشهود بانک ایران‌زمین ۴هزار و ۸۷۷میلیارد ریال، دارایی‌های نامشهود ۳ هزار و ۳۴۲ میلیارد ریال، سرمایه‌گذاری در سهام و سایر اوراق بهادار ۸هزار و ۴۳۳ میلیارد ریال و سایر دارایی‌ها ۲۴۸ هزار و ۹۱۹ میلیارد ریال بوده است.

به گفته پورسعید، در کنار آمارهای اعلام‌شده، بانک ایران‌زمین قصد دارد در سال ۱۴۰۰ به‌عنوان بانک تمام‌دیجیتالی و اولین بانک ایرانی در این حوزه باشد.

مدیرعامل بانک ایران‌زمین؛سال ۱۴۰۰ راسال بسیار مهمی برای بانک ایران‌زمین دانست و بیان داشت: سال ۱۴۰۰ سال تحول و جهش خواهد بود.

به گفته پورسعید، بانک ایران‌زمین در چند سال گذشته تمام تلاش خود را برای ایجاد یک ساختار منسجم و پیاده‌سازی بانکداری دیجیتال، با برنامه‌ریزی دقیق انجام داده و امیدواراست بتواند طبق برنامه با ارائه سرویس‌های جدید، تحولی را در صنعت بانکداری ایجاد کند.

وی اظهار کرد: ما سعی کرده‌ایم با فعال کردن استان‌ها و سرپرستی‌های خود به شناسایی واحدهای تولیدی و فعال در همه استان‌های کشور بپردازیم و با ارائه خدمات مالی مناسب به این واحدها ضمن همراهی با تولید، چرخ‌های اقتصاد کشور را به حرکت درآوریم.

مدیرعامل بانک ایران‌زمین،گفت: سال‌ها تلاش کرده و به برنامه‌های خود متعهد بودیم،از این رو زیرساخت‌های زیادی را فراهم کردیم تا بتوانیم تغییراتی اساسی در شیوه ارائه خدمات به مشتریان به‌خصوص استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای نوین ایجاد کنیم.
پورسعید مشارکت با استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های فین‌تکی را معامله برد- برد دانست و یادآور شد: شرکت‌های فین‌تکی با چالاکی و شناسایی نیاز مردم خدمات ارائه می‌دهند که از ارزش‌افزوده بالایی برخوردار است و مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد؛ ازاین‌رو با مشارکت و همکاری با این بازیگران جدید منجر به تثبیت جایگاه بانک و ارائه خدمات نوآورانه به مردم می‌شود.

مدیرعامل بانک ایران‌زمین خاطرنشان کرد: بانکداری دیجیتال مستلزم تحول، فرهنگ‌سازی و مدرن‌سازی در تمام لایه‌های مدیریتی، فرآیندی، عملیاتی و فناوری است و تحقق این امر نیازمند گذار از یک دیدگاه محصول‌گرا به مشتری‌گرا و خدمت محور است که این روند در بانک ایران‌زمین دنبال می‌شود.

وی افزود: پلت‌فرم بانکداری دیجیتال ایران‌زمین با نام «فراز» با بهره‌گیری فناوری روز ایران‌زمین تلاش می‌کند تا با پیاده‌سازی بانکداری دیجیتال ضمن کمک به رشد و توسعه فعالیت‌های اقتصادی کشور، پنجره‌ای جدید از خدمات بانکی را همگام با تکنولوژی‌های روز دنیا به مردم کشورمان ارائه کند.

وی یادآور شد:بانک ایران‌زمین قصد دارد تا با رعایت کامل قوانین و مقررات پولی و مالی کشور، تجربیات برتر بین‌المللی را به‌کار بندد و خدمات خود را در بالاترین استانداردهای کیفی ارائه کند و با استفاده از نوآوری‌ها و فناوری‌های روز دنیا به لحاظ عملیات و کارآیی، پیشرو بانک‌های خصوصی کشور باشد تا راهکارهای بانکی و مالی کامل را به همه مشتریان خود ارائه کند.

از طرفی، توسعه فرهنگ کسب‌وکار خصوصی، بسط و گسترش بازار هدف و افزایش روزمره فعالیت‌های تجاری، تولیدی و خدماتی، از طریق انجام فعالیت‌های اعتباری و اعطای تسهیلات، تجهیز منابع و هدایت آنها به‌جانب فعالیت‌های مولد در بخش‌های مختلف بازرگانی، تولیدی و خدماتی و مسکن و ساختمان، ارائه خدمات پولی کارآمد به دارندگان منابع مالی، کارآفرینان و متقاضیان واجد شرایط، توسعه، عرضه و خلق ابزارهای نوین بانکی و شناسایی و اجرای شیوه‌های جدید تجهیز و تخصیص منابع، بهره‌برداری و استفاده بهینه از فرصت‌های محیطی، برای حفظ و افزایش سرمایه‌های مشتریان و سهامداران، فراهم‌آوردن سود بالاتر برای سپرده‌گذاران و سهامداران، کسب اعتبار و حسن‌شهرت برای بانک در تمامی فعالیت‌ها و ایجاد زمینه‌های لازم برای رشد کمی و کیفی بانک، سبقت از رقبا در بازار پول و سرمایه از طریق شناسایی فرصت‌ها و تهدیدها و بهره‌برداری مناسب و بهینه فرصت‌ها و جلب‌اعتماد مردم و رضایتمندی مشتریان ازجمله اهدافی است که بانک ایران‌زمین از بدو تاسیس ترسیم کرده و با برنامه‌ریزی و ارائه طرح‌های مبتکرانه در پی تحقق آنها بوده است.

زمانی برای به بار نشستن سرمایه گذاری های عظیم در وزمین
بانک ایران زمین در مقابل زیانی که دارد ٢ برابر آن را دارای املاک عمدتا ملکی و سهام شرکت هایی می باشد، که ارزش افزوده بالایی داشته و به راحتی زیان انباشته بانک را پوشش می دهد.

این بانک اگر چه در نگاه اول با روند زیاندهی همراه است اما کم کم شاهد شکوفایی سرمایه گذاری های بانک به عنوان آیتم اصلی و به بار نشستن سرمایه گذاری های عظیم در بانک هستیم.

براساس همین گزارش ،در عملکرد ۱۲ ماهه سال ۹۹ شاهد رشد ۵۶ درصدی سود سرمایه گذاری ها و رسیدن این سود به بیش از ۱۰۲۹ میلیارد هستیم که بخش عمده ای از منابع شرکت صرف سرمایه گذاری در شرکت های زیر مجموعه شده که ارزش بالایی نیز پیدا کرده است.

بانک دارای زیان انباشته ۱۲۸۷۷ میلیاردی در مقابل رشد ۳۴ درصدی سایر دارایی ها است. در این شرایط شاهد رسیدن ارزش این دارایی ها به ۲۴۸۹۲ میلیارد هستیم. به عبارتی بانک منابع مهمی را بر روی سرمایه گذاری ها و پروژه های ملکی اختصاص داده است.

همچنین عمده سرفصل سایر دارایی های بانک را پروژه های ملکی تشکیل می دهد، که از جهت انحلال و ادغام موسسه مولی الموحدین دریافت شده که ارزش بالایی داشته و بانک می تواند این پروژه ها را در افزایش سرمایه استفاده یا به فروش برساند.

به عبارتی دیگر،بانک در مقابل زیانی که دارد ۲ برابر آن را دارای املاک عمدتا ملکی و سهام شرکت هایی می باشد، که ارزش افزوده بالایی داشته و به راحتی زیان انباشته بانک را پوشش می دهد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.