کد خبر : 37685
تاریخ انتشار : دوشنبه 21 تیر 1400 - 9:58

تازه‌ترین تحولات مرز افغانستان

تازه‌ترین تحولات مرز افغانستان
تازه‌ترین تحولات مرز افغانستان
آخرین خبرها از وضعیت مرز ایران و افغانستان از این حکایت دارد که فعالیت عادی به مرز ماهیرود برگشته و امکان پذیرش کالا فراهم شده است، در حال حاضر فقط مرز دوغارون بسته بوده و فعلا امکان پذیرش کالا در آن وجود ندارد.
در روزهای اخیر و با درگیری‌های افغانستان،فعالیت در مرزهای ایران با این کشور دچار تغییراتی شد؛ به طوری که در اعلام ابتدایی گمرک ایران  مرز ماهیرود و دوغارون بسته و فعالیت تجاری در آنها متوقف شد.
اما از روز شنبه به تدریج شرایط آرام‌تر شده و آنچه مسئولان گمرک ایران اطلاع دادند از این حکایت داشت که مرز ماهیرود باز شد ولی تبادل کالا در آن به کندی صورت می‌گرفت.
این در حالی است که اعلام دیروز لطیفی، سخنگوی گمرک ایران در رابطه با وضعیت مرز ایران و افغانستان به خصوص در مورد ماهیرود و دوغارون نشان می‌دهد که فعالیت در مرز ماهیرود به حالت عادی برگشته است؛ به طوری که فعالیت‌های تجاری و ترانزیتی سرعت گرفته و امکان پذیرش کالا وجود دارد.
بر این اساس با آغاز مجدد فعالیت ماهیرود در روز شنبه با توجه به مسدود بودن مسیر خروج در بخش‌هایی از مرز، فعالیت تجاری در آن به کندی صورت می‌گرفت. اما دیروز با عادی شدن فعالیت در پایانه مرزی، منطقه ویژه و بازارچه ماهیرود، امکان ارسال محموله‌های تجاری فراهم شده و منعی برای صدور پروانه صادراتی یا ترانزیت وجود ندارد.
این در حالی است که روز شنبه ۱۶۲ کامیون در مرز ماهیرود برای انتقال کالای تجار افغان تردد داشتند که ۹۵ کامیون ایرانی کالای خود را در ماهیرود به ۶۲ کامیون افغان ترانشیپ کردند و ۵کامیون  ترانزیتی حامل کالاهای افغان  که مبدا آن  کشوری دیگر بوده و از مسیر ایران عبور کرده بود از ماهیرود خروج پیدا کردند.
اما تاکید این مقام مسئول در گمرکی آن بر این است که قبل ازهرگونه اظهار و بارگیری کالا به مقصد مرز ماهیرود، صادرکننده یا شرکت حمل با گیرنده افغان کالا هماهنگی کامل کرده و در صورت مهیا بودن پذیرش و تعهد تحویل و خروج کالا از مرز ماهیرود نسبت به بارگیری کالا اقدام کنند که باعث تجمع و توقف کالا و کامیون در مرز نشود، چراکه باتوجه به شرایط مرز ماهیرود وبندر ابونصرفراهی کلیه عواقب ناشی از عدم هماهنگی و توقف و دپوی کالا و کامیون در مرز ماهیرود با صادرکننده و شرکت حمل بوده وگمرکات مبدا و مقصد هیچگونه مسئولیتی در قبال هرگونه توقف ودپوی کالا نخواهند داشت.
اما در این رابطه این‌که در مرز دوغارون فعالیت به چه صورت است سخنگوی گمرک توضیح داد که مرز دوغارون بسته است و هنوز شرایط به ثبات برنگشته بنابراین امکان خروج کالا وجود ندارد.
وی از تجار خواست که فعلا کالای خود را به سمت مرز گمرک دوغارون  ارسال نکند.
لطیفی در مورد سایر مرزها نیز یادآور شد که  در سایر بخش‌های مرز ایران و افغانستان از جمله مرز میلک مشکلی وجود ندارد و تبادل کالا صورت می‌گیرد.
رایزن بازرگانی سابق ایران در افغانستان نیز در این باره گفت: تردد کامیون های تجاری در گمرکات میلک و ماهیرود در جریان است اما در مرز دوغارون به صورت یکطرفه است.
محمد مهدی جوانمرد در مورد آخرین وضعیت نقل و انتقال کالا از مرزهای ایران و افغانستان گفت:  طبق اطلاعات واصله در حال حاضر تردد کامیون ها فقط در گمرک دوغارون با کندی روبرو است  و امکان تردد کامیون ها به صورت یکطرفه انجام می شود اما دو مرز دیگر یعنی ماهیرود و میلک باز است و تردد کامیون ها از این مرزها در حال انجام است.
رایزن بازرگانی سابق ایران در افغانستان افزود: هنوز انسجام گمرکی در مرز دوغارون برقرار نشده است و بنابراین امکان عبور کامیون ها از این مرز  به طور کامل فراهم نشده است.
رییس کل حوزه ریاست سازمان توسعه تجارت ایران با تاکید بر اینکه تمایل ایران کار کردن با دولت مرکزی افغانستان است، بیان داشت: اگرچه کنترل دو گمرک دوغارون و ماهیرود در دست طالبان است اما با توجه به اینکه تجار افغانستانی به شدت خواستار ارسال اجناس خود به افغانستان هستند لذا ما نیز به خواسته آنها عمل کرده ایم زیرا در صورت بسته شدن این مرزها مطمئنا شاهد کمبود اجناس در افغانستان و سایر مشکلات از جمله افزایش قیمت کالا خواهیم بود.
وی با بیان اینکه  براساس شنیده ها دولت مرکزی افغانستان در حال حاضر با توجه به اینکه گمرک ها بازگشایی شده در دست طالبان است تمایلی برای عبور و مرور کالا از این گمرکات را ندارد، گفت: در این شرایط  با تردد کامیون ها حقوق گمرکی به طالبان پرداخت می شود لذا ما از یک طرف با عدم تمایل دولت مرکزی افغانستان در انتقال کالا به این کشور مواجه هستیم و از طرفی با اصرار تجار افغانستان و درخواست آنها برای ادامه روند تجاری مواجه هستیم.
رایزن بازرگانی سابق ایران در افغانستان افزود: در شرایط فعلی طبق قوانین بین المللی گمرکی، ایران در حال ادامه روند تجاری با افغانستان است، زیرا بسیاری از کامیون هایی که در مرز معطل مانده اند و بیش از 90 درصد این کالا متعلق به تجاری افغانستانی است در صورتی که محموله هایشان به مقصد نهایی در کشور افغانستان نرسد آن محموله ها فاسد شده و از بین می رود.
جوانمرد قصاب بیان داشت: البته اگر دولت مرکزی افغانستان خواستار جلوگیری از ورود کالا به این کشور است باید نسبت به مسدود کردن گمرکات اقدام کند و یا اینکه از تجار کشورش بخواهد بطور موقت از آوردن محموله های تجاری به افغانستان تا بازگشت شرایط به حالت عادی خودداری کنند یا از گمرک میلک این اقدامات صورت پذیرد.
وی با اشاره به اینکه مشکل اصلی دولت مرکزی افغانستان اخذ حقوق گمرکی است، گفت: براساس اطلاعات واصله پیش از این شرایط نیز تجار افغانستانی یک بار در مرز حقوق گمرکی پرداخت می کردندو یک بار بعد از عبور از گمرک اصلی  در خاک افغانستان نیز حقوق گمرکی طالبان را در گمرک طالبان پرداخت می کردند لذا با تسلط طالبان به گمرکات این کشور اکنون حقوق گمرکی فقط به طالبان پرداخت می شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.