کد خبر : 23145
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۴

کابوس ارزش پول ملی برای گردشگران ایرانی

کابوس ارزش پول ملی برای گردشگران ایرانی
کابوس ارزش پول ملی برای گردشگران ایرانی

 افزایش غیرقابل باور بهای انواع ارز و به طبع آن کاهش ارزش پول ملی این روزها نه تنها کاهش قدرت خرید مردم را به همراه داشته است، بلکه در ابعاد مختلف نیز اثر گذار بوده است، افزایش قیمت سفرهای داخلی و خارجی یکی از این موارد به شمار می رود، این درحالی است که اگر چه  طبق گزارش های رقابت ‌پذیری سفر و گردشگری که توسط مجمع جهانی اقتصاد منتشر می‌شود، از ایران به عنوان ارزان ‌ترین مقصد گردشگری در بین ۱۴۰ کشور جهان یاد شده است، اما در ماه های گذشته با ادامه روند صعودی قیمت ارز هزینه های سفر به ایران باز هم برای ساکنان درصد قابل توجهی از کشورهای جهان کاهش چشمگیری یافته است.

داستان سفر خارجی از ریال تا دلار
در مقابل اما این سکه روی دیگری نیز دارد، آن هم ناتوان شدن ایرانیان برای سفر به سایر کشورها است که البته این مقوله با توجه به افزیش قیمت تورهای داخلی در خصوص گردشگری داخلی نیز صادق است. مقوله ای که شاید با نگاهی به آمار و ارقام برای ما ملموس تر شود، این در حالی بوده که در شرایط کنونی و اپیدمی جهانی بیماری کووید۱۹ تردد به کشورهای مختلف با محدودیت های زیادی مواجه است و بیشتر تورهای خارجی نیز لغو شده اند، بنابراین افراد انتخاب های کمی برای سفر به سایر کشورها دارند.
در مجموع اما اگر بخواهیم نگاهی به هزینه اقامت روزانه در هتل های کشورهای دیگر برای ایرانیان داشته باشیم، به اعداد و ارقامی می رسیم که شاید بسیاری از افراد را از سفر به آن سوی مرزها پشیمان کند. به طور نمونه باید گفت؛ اقامت روزانه در محدوده نگارخانه دولتی ترتیاکوف در شهر مسکو رقمی حدود ۱۵۰ دلار به عبارتی چهار میلیون و ۶۵۰ هزار تومان خواهد بود. البته اگر مسافری وسوسه شود و بخواهد اقامت رمانتیکی در یکی از  گران‌ ترین و لوکس ‌ترین هتل ‌های روسیه داشته باشد، هتل چهارفصل مسکو در نزدیکی کاخ کرملین انتخاب مناسبی برای وی خواهد بود ولی باید به ازای هر شب ماندن در آن، حدود ۵۰۰ دلار و با احتساب دلار ۳۱ هزارتومانی ۱۵ میلیون و ۱۵۰۰ هزار تومان پرداخت کند. همچنین هزینه اقامت در هتل‌ های سه و چهار ستاره کانادا هم برای هر شب ۱۰۰ تا ۲۵۰ دلار به عبارتی از سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان تا هفت میلیون و ۷۵۰ هزار تومان بوده که البته این رقم شامل هتل های متوسط در شهرهای بزرگ می شود. این رقم در سنگاپور حدود ۱۴۵ دلار، هنگ هنگ ۱۵۰ دلار، زوریخ ‏۱۷۳ دلار، ژنو ۱۵۰ تا ۲۷۷ دلار و لندن ۱۸۹ تا ۲۴۱ دلار است، ضمن اینکه متوسط هزینه اقامت در پاریس شبی ۲۰۸ دلار، نیویورک ۳۷۰ دلار و لس آنجلس ۲۲۱ دلار برآورد شده است، البته این رقم ها برای هتل های متوسط بوده و اگر فردی بخواهد در هتلی با امکانات بهتر اقامت داشته باشد این ارقام به ازای هرشب اقامت بسیار بیشتر خواهد بود. در دوبی اما این رقم ۳۰۰ دلار برآود شده است و به این ترتیب با یک حساب سرانگشتی و محاسبه آن با نرخ دلار ۳۱ هزار تومانی به طور قطع چنین سفرهایی تنها به رویایی برای بسیاری از ایرانیان تبدیل شده است، زیرا که به طور نمونه یک ایرانی برای اقامت یک ماهه در دبی با محاسبه شبی ۳۰۰ دلار باید در بازه زمانی یک ماه ۲۷۹ میلیون تومان بپردازد، این فرد اگر ماهانه پنج میلیون تومان درآمد داشته باشد باید حدود ۴٫۵سال به فرض ثابت ماندن قیمت دلار تمام درآمد خود را پس انداز کند، با احتساب درآمد ماهانه سه میلیون تومانی نیز این مدت ۷٫۵سال خواهد بود.

حال خوش گردشگران خارجی در ایران
اگر در مقابل این هزینه ها برای گردشگران خارجی که راهی ایران می شوند چگونه است؟ به عنوان نمونه هزینه اقامت هر شب در هتل عباسی اصفهان اکنون به طور میانگین ۴۸۳ هزار تومان بوده که رقم در هتل اسپیناس پالاس تهران ۷۷۲هزار تومان، هتل آنا در ارومیه ۹۶۰هزار تومان، هتل داریوش کیش یک میلیون و ۲۹۰ هزار تومان و هتل ترنج کیش یک میلیون ۸۰۵ هزار تومان بوده که همگی از هتل های لوکس هستند. قیمت هایی که از حدود ۱۶ تا ۴۱٫۶ دلار به ازای اقامت یک شب است.

محاسباتی ساده اما متاثرکننده
این را بگذارید کنار این اعداد و ارقام که به طور مثال پایین ترین حقوق ماهانه یک کارمند در کانادا ۲۱ هزار دلار با احتساب دلار ۳۱ هزارتومانی سالانه ۶۵۱ میلیون تومان، ایرلند ۲۴ هزار دلار، به عبارتی ۷۷۴ میلیون تومان و امارات ۲۵ هزار معادل ۷۷۵ میلیون تومان وده که به این ترتیب اگر یک گردشگری خارجی بخواهد در مدت یک ماه در هتلی به قیمت میانگین شبی یک میلیون تومان اقامت داشته باشد، این اقامت برای وی مبلغ ۳۰ میلیون تومان خواهد بود، که با احتساب هزینه روزانه یک میلیون تومان از بابت وعده های غذایی، تردد و … این رقم به ۶۰ میلیون تومان خواهد رسید که حدود یک دوازدهم تا یک پانزدهم حداقل حقوق سالانه کشورهایی است که به آنها اشاره شده است، البته نسبت در مورد حداقل حقوق افراد بوده و اگر به طور نمونه مسافری از دوبی با درآمد به نسبت مناسب راهی ایران شود و در هتلی با میانگین قیمت ۴۰۰ هزار تومان سکونت کند تنها نیاز است تا حقوق ۴ روز خود را برای این اقامت هزینه کند.

سفر کالایی لوکس می شود
در این میان اما به طور قطع افراد  کمی هستند که هم توانایی مالی و هم فرصت سفرهای طولانی مدت به سایر کشورها را داشته باشند، براین اساس سفر چند روزه با تورهای گردشگری به طور حتم برای اشخاص زیادی مقرون به صرفه تر خواهد بود. این درحالی است که این روزها اعداد و ارقام هزینه این سفرها هم رقم قابل توجهی است. به طور نمونه می توان به تورهای گردشگری با مقصد ترکیه اشاره کرد، کشوری که یکی از مقاصد پر تردد گردشگری برای ایرانی های به شمار می رود. در شرایط کنونی اگر شما بخواهید در هتل پنج ستاره در شهر استانبول به مدت چهار شب اقامت داشته باشید و با یکی از شرکت های هواپیمایی داخلی به این کشور سفر کنید، باید رقمی حدود رقمی حدود ۱۹ میلیون تومان به ازای هر نفر بپردازید، البته این رقم برای سکونت در اتاق دو تخته بوده و اگر قصد سفر به تنهایی را داشته باشید این عدد به ۲۹ میلیون تومان خواهد رسید، هرچند اگر توقع خود را کمی درباره امکانات هتل ۵ ستاره و نزدیک بودن آن به مرکز شهر پایین بیاورید و برای اسکان چند روزه در هتلی دور از مرکز شهر مستقر شوید، این عدد به حدود ۱۴ میلیون تومان خواهد رسید. در این شرایط البته با توجه به اینکه هر لیر ترکیه در بازار ارزی چهار هزار تومان ارزش دارد، باید هزینه قابل توجهی برای تردد در روزهای اقامت خود در این شهر پرداخت کنید.
البته درصورتی که تمایل به اقامت در هتل سه ستاره دور از مرکز شهر نیز داشته باشید کمترین رقمی که باید بپردازید حدود ۱۱ میلیون تومان خواهد بود، ضمن اینکه چه ساکن هتل پنج ستاره در مرکز شهر باشید و چه هتل سه ستاره دور از مرکز شهر این مکان های اقامتی خدماتی در زمینه ناهار و شام به شمار ارائه نخواهند داد، این هزینه ها را نیز باید به فهرست هزینه های خود و البته رقمی که باید برای ترد و خرید تورهای داخل شهری بپردازید اضافه کنید. در این جا به این مقوله نیز باید اشاره کرد که هزینه تورهای لحظه آخری و تخفیف دار رقم هایی به نسبت از قیمت های عنوان شده است. حتی به طور نمونه در مورد هتل  سه ستاره این رقم حدود هشت میلیون تومان خواهد بود.
علاوه بر ترکیه ارمنستان نیز یکی دیگر از مقاصد گردشگری بوده که هرساله مردم زیادی از کشورمان به آن سفر می کنند، اما حال و هوای بهای چنین تورهایی برای ایرانیان چگونه است؟ مسافران برای اقامت در چنین هتل هایی باید حدود هشت میلیون تومان بپردازند، البته این تمام رقمی که باید هزینه کنند نیست، بلکه باید به این عدد، هزینه دلاری را نیز اضافه کرد که شرکت های گردشگری آن را در کنار هزینه محاسبه شده براساس پول ملی دریافت می کنند.
به طور نمونه برای یک هتل چهارستاره این رقم ۳۱۴ دلار برای هر نفر خواهد بود که با احتساب قیمت ۳۱ هزار تومانی دلار باید معادل ۹ میلیون و ۷۳۴ هزارتومان به این عدد اضافه کرد، البته این رقم برای ارزان ترین هتل سه ستاره نیز حدود ۷۴ دلار خواهد بود. بنابراین سفر چهار روزه به این کشور حدود ۱۷ میلیون و ۸۵۰ هزارتومان و در ارزان ترین شرایط ۱۰ میلیون و ۴۱۴ هزارتومان خواهد بود.
این اعداد و ارقام برای داشتن سفر چهار روزه به مالدیو اما حدود ۲۸ میلیون تومان و برای ارزان ترین هتل ۷۷۴ دلار و بالاترین آن یک هزار و ۱۹۵ دلار است که در مجموع بازه قیمتی حدود ۵۲ تا ۶۵ میلیون تومان را نشان می دهد. اعدادی که در مجموع وقتی در تعداد افرادی یک خانواده ضرب شود رقم بسیار بالایی خواهد بود.
با این اوضاع و محاسبات اشاره شده به نظر می رسد این روزها سفر به سایر کشورها حتی کشورهایی که تا پیش از این مقصدی ارزان قیمت برای ایرانیان بوده اند تبدیل به رویایی دور یا خاطره ای قدیمی در اذهان بسیاری از افراد شده اند، ضمن اینکه حتی سفرهای داخلی نیز این روزها به انتخابی پرهزینه برای درصد قابل توجهی از افراد تبدیل شده است. به این ترتیب می توان از ایران به عنوان بهشت ارزان قیمت گردشگران خارجی و از  ارزش پول ملی  به عنوان کابوسی برای گردشگران ایرانی یاد کرد. ضمن اینکه باید گفت با این روند به زودی باید شاهد حذف آن از فهرست برنامه ریزی های بیشتر خانواده ها باشیم، آنچه که ضمن فراهم آوردن زمینه ورشکستگی فعالان این صنعت تبعات غیر مستقیمی مانند افسردی افراد و … را نیز به دنبال خواهد داشت. آنچه که به نظر می رسد با تمام اهمیتی که دارد چندان مدنظر متولیان اقتصادی کشور قرار ندارد.نقد دولت

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.