کد خبر : 23976
تاریخ انتشار : شنبه 17 آبان 1399 - 9:33

در پی افزایش دپوی کالاها در گمرکات و تشدید تورم صورت گرفت

ترخیص کالا روی دور تند

ترخیص کالا روی دور تند

در حالی که ترخیص دیرهنگام کالاها از گمرک یکی از دلایل افزایش تورم به خصوص در کالاهای اساسی عنوان شده است، در یک هفته گذشته تصمیماتی در این خصوص اتخاذ شد. بر اساس مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی که به تازگی از سوی معاون اقتصادی رییس جمهور ابلاغ شد کالاهای اساسی و کالاهای ضروری مورد نیاز

در حالی که ترخیص دیرهنگام کالاها از گمرک یکی از دلایل افزایش تورم به خصوص در کالاهای اساسی عنوان شده است، در یک هفته گذشته تصمیماتی در این خصوص اتخاذ شد. بر اساس مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی که به تازگی از سوی معاون اقتصادی رییس جمهور ابلاغ شد کالاهای اساسی و کالاهای ضروری مورد نیاز واحدهای تولیدی با تشخیص و اعلام وزارت صمت (دارای قبض انبار تا ۱۰ آبانماه ۹۹)، بدون الزام به کدرهگیری بانک ترخیص می‌شوند. در پی اتخاذ این تصمیمات معاون فنی گمرک اعلام کرده از امروز (شنبه ۱۷ آبان) حدود ۶۰ درصد کالاهای اساسی و ۷۰ درصد کالاهای غیر اساسی و مواد اولیه تولید امکان ترخیص فوری دارند.
این اقدامات در حالی است که بسیاری از دستگاه ها، بانک مرکزی را مقصر ترخیص دیرهنگام کالاها از گمرک اعلام  کردند. بر این اساس هفته گذشته تصمیم بر این شد تا نقش بانک مرکزی برای واردات کالاهای اولویت دار به نوعی کمرنگ و این مسئولیت بر عهده وزارت صمت قرار گرفت. اما بانک مرکزی به این موضوع واکنش نشان داد و تصمیمات اخیر را به نوعی فراهم کردن زمینه برای فعالیت های غیرشفاف عنوان کرد.
برخی کارشناسان نیز معتقدند تصمیمات اخیر برای تسریع در روند ترخیص کالا ممکن است منتج به افزایش قیمت ارز شود. مجیدرضا حریری، عضو اتاق بازرگانی از این دسته از افراد است که معتقد است تصمیمات اخیر برای ترخیص کالاها و واردات با ارز متقاضی از سوی برخی واردکنندگان و با فشار آنها بوده که در نهایت به زیان اقتصاد کشور خواهد  بود.
یکی از نمایندگان مجلس نیز با انتقاد از برخی از واردکنندگان، یکی از مهمترین دلایل گران کالاهای اساسی را شگرد آنها برای ترخیص دیرهنگام کالاها عنوان کرد. سیدناصر موسوی لارگانی، عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: «مافیای واردات در چند ماه اخیر، قیمت
نهاده های دامی و کشاورزی را با نیرنگ های خاص و برنامه ریزی افزایش داده اند. مافیا برای گران کردن نهاده ها دستور می دهند که
کشتی ها در مسیر روی دریا متوقف شده و در اسکله ها پهلوگیری نکنند تا روند تأمین و توزیع نهاده در داخل دچار مشکل شود.»
وی  با انتقاد از افزایش روز افزون قیمت کالاهای اساسی در کشور، گفت: «در شرایط کنونی روند افزایش قیمت ها و تورم سرسام آور است و این مسئله موجب شده که سفره مردم روز به روز کوچک تر شود. متأسفانه مشخص نیست که این افزایش قیمت ها و گرانی ها تا کجا ادامه خواهد داشت.»

 همه راه های ترخیص فوری میلیون ها تن کالا
در حال حاضر حدود هشت میلیون تن کالا در گمرک و بنادر دپو شده است که از این رقم ۳٫۵ میلیون تن کالای اساسی و حدود چهار میلیون تن کالای غیراساسی است.
مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به مصوبات جلسه ۱۱ آبان ماه در وزارت صمت که به ریاست وزیر صمت و با حضور دستگاه های مربوطه برگزار شد، گفت: «بر این اساس دو تصمیم گرفته شده است که اول، بانک مرکزی با قید فوریت نسبت به تامین ارز ترجیحی کالاهای اساسی موجود در گمرک و بنادر که اسناد آن هنوز به خریدار منتقل نشده اقدام کند، به عبارتی با این اقدام بانک مرکزی و انتقال ارز تأمین شده به فروشنده، بلافاصله اسناد مالکیت به خریدار منتقل و نسبت به اظهار و انجام تشریفات گمرکی اقدام می شود.»
وی با اشاره به تصمیم اخذ شده برای تامین ارز کالاهایی که ترخیص آنها منتظر صدور کد رهگیری بانک مرکزی است به ایسنا گفت: «بر این اساس مقرر شد بانک مرکزی برای صدور اعلامیه تامین ارز به صورت اعتباری اقدام و تعهد تامین ارز ترجیحی ظرف سه ماه از تاریخ ترخیص کالا را بر اساس مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت انجام دهد تا کالاها قابل ترخیص از گمرک و بنادر باشد.»
به گفته وی به غیر از اقلامی که هنوز مالکیت آن به خریدار منتقل نشده صاحبان کالا به استناد این مصوبات می توانند از روز شنبه(۱۷ آبان) نسبت به ترخیص کالاهای اساسی خود اقدام کنند که در این حالت بخش عمده ای از کالاهای اساسی در هفته جاری ترخیص می شود.
این مقام مسئول در گمرک ایران در ادامه به تعیین تکلیف سایر کالاها اشاره کرد و افزود: «در حال حاضر حدود چهار میلیون تن کالای غیر اساسی غیر کانتینری در گمرک وبنادر موجود است که بیش از ۸۰ درصد آن مربوط به واحدهای تولیدی، مواد اولیه، مواد
واسطه ای، ماشین آلات و تجهیزات خطوط تولید است که توسط واحدهای تولیدی یا بازرگانان و
تجار وارد شده و این کالاهای مرتبط با تولید در گروه های ۲۱ تا ۲۴ و بخشی در گروه ۲۵ – که توسط وزارت صمت اعلام شده – طبقه بندی شده اند. بر اساس مصوبات اخیر، گمرک مکلف شده نسبت به ترخیص این کالاها دارای قبض انبار تا ۱۰ آبانماه سال جاری و با ارز اشخاص بوده و با ارز بانکی تامین ارز نشده اند – با اعلام اولویت وزارت صمت و بدون کد رهگیری بانک – با رعایت مقررات مربوطه اقدام کنند.»
وی افزود: «بازرگانان یا صاحبان کالا نسبت به ویرایش ثبت سفارش با ارز اشخاص و یا ارز واردات در مقابل صادرات خود یا غیر در سیستم اقدام و با قید فوریت با همان ثبت سفارش و مجوزهای قبلی که مورد تایید وزارت صمت قرار گرفته نسبت به ترخیص کالاهای خود اقدام می کنند. این در حالی است که در خصوص رویه واردات مقابل صادرات بانک مرکزی مکلف شده است طی ۲۴ ساعت کد رهگیری مربوطه را صادر کند.»
معاون فنی گمرک در رابطه با اینکه با مصوبات اخیر چه میزان از کالاهای اساسی و غیر اساسی امکان ترخیص خواهند داشت ادامه داد: «با توجه به اینکه حدود چهار و نیم میلیون تن از کالاهای موجود را کالاهای اساسی تشکیل می دهند پیش بینی می کنیم که بر اساس این مصوبات بیش از ۶۰ درصد کالاهای اساسی قابل ترخیص باشد، به غیر از مواردی که صاحب کالا اسناد مربوط به مالکیت را در اختیار نداشته و نمی تواند آن را به گمرک اظهار کند.»
وی افزود: «در مورد کالاهای تولیدی نیز با توجه به ردیف تعرفه هایی که توسط وزارت صمت در حال استخراج است در گروه ۲۱ تا ۲۴ توانایی ترخیص وجود دارد و به نظر می رسد بیش از
۷۰ درصد مواد اولیه و نهاده های تولید ترخیص و در اختیار صاحبانشان قرار گیرد.»
حال باید دید تصمیمات اخیر چه تاثیراتی در حل مشکلات تولیدکنندگان و تامین آسانتر مواداولیه آنها و همچنین کاهش قیمت ها خواهد داشت.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.