کد خبر : 24238
تاریخ انتشار : چهارشنبه 21 آبان 1399 - 9:22

سخنگوی قوه‌قضاییه:

۴۰ هزار نفر از زندانیان در ۱۸ ماهه اخیر مشمول عفو قرار گرفتند

۴۰ هزار نفر از زندانیان در ۱۸ ماهه اخیر مشمول عفو قرار گرفتند
۴۰ هزار نفر از زندانیان در ۱۸ ماهه اخیر مشمول عفو قرار گرفتند
سخنگوی قوه‌قضاییه، گفت: در ۱۸ ماهه اخیر و در دوره تحول تا روز سه‌شنبه فقط در حوزه زندانیان، حدود ۴۰ هزار نفر از زندانیان مشمول عفو قرار گرفتند که نیمی از آن‌ها از زندان آزاد شدند و نیمی دیگر کاهش مجازات حبس داشتند.
غلامحسین اسماعیلی در سی و پنجمین نشست خبری خود، اجرای برنامه‌های تحولی قوه‌قضاییه را مورداشاره قرار داد و گفت: این روز‌ها مردم و به‌ویژه جامعه نخبگانی و صاحب‌نظران کشور، شاهد آن هستند که برنامه‌های تحولی قوه‌قضاییه و وعده‌های ریاست دستگاه قضا، یکی پس از دیگری با قوت و سرعت در حال عملیاتی و اجرایی شدن است.
وی با خاطرنشان کردن برخی از این اقدامات، تصریح کرد: تنظیم و تصویب سند امینت قضایی، تصویب، ابلاغ و اجرای دستورالعمل رسیدگی به نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی کارمندان و مدیران موسوم به دستورالعمل رسیدگی به ترک فعل‌ها، دستورالعمل رسیدگی به پرونده‌های بازار سرمایه، تشکیل مجتمع مبارزه با مفاسد اقتصادی در سال گذشته، تشکیل مجتمع و شعب ویژه دادگاه‌های تجاری در تهران در هفته آینده، تحول کیفی و کمی عفو محکومان مبتنی بر تنبه، ندامت، توبه، اصلاح مجرمان و کارآمدی وضعیت زندانبانی و کاهش زندانیان ازجمله گام‌هایی است که این روز‌ها مردم عملیاتی شدن آن را شاهد و ناظر هستند.

   عفو و تخفیف مجازات ۳۷۸۰ نفر از محکومان
وی بیان کرد: به برکت موالید عظیم‌الشان ماه ربیع‌الاول و با پیشنهاد رییس قوه‌قضاییه، مقام عظمای ولایت و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی با عفو و تخفیف مجازات ۳۷۸۰ نفر از محکومان موافقت فرمودند. در این جمع، ۲۳۰۱ نفر از زندانیان آزاد شدند که در زمره آن‌ها، ۱۵۷ محکوم امنیتی از محکومانی که اتهامات تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی، شرکت در اغتشاشات سال‌های ۱۳۹۸، ۱۳۹۷، ۱۳۹۶ و سال‌های قبل از آن داشتند، به‌عنوان یک اقدام ویژه مورد عفو قرار گرفتند و همچنین در این جمع به مناسبت هفته وحدت، ۱۶ نفر از اتباع کشور‌های اسلامی مورد عفو مقام عظمای ولایت واقع شدند. وی یادآور شد: در ۱۸ ماهه اخیر و در دوره تحول، تا امروز فقط در حوزه زندانیان، حدود ۴۰ هزار نفر از زندانیان مشمول عفو قرار گرفتند که نیمی از آن‌ها از زندان آزاد شدند و نیمی دیگر کاهش مجازات حبس داشتند.

   آخرین وضعیت پرونده‌های اتهامی آرمان پرشین پارس و کارما
سخنگوی قوه‌قضاییه با اشاره به پرونده‌های اتهامی آرمان پرشین پارس و کارما که با وعده فروش خودرو پایین‌تر از قیمت بازار و به‌صورت اقساطی از هزار و ۳۷۹ نفر کلاهبرداری کرده بودند، گفت: امر رسیدگی به این پرونده به پایان رسید و بر این اساس سیاوش نیک جعفریان به جرم مشارکت در کلاهبردای، به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری، پرداخت جزای نقدی معادل مبلغ کلاهبرداری و ردمال به مالباختگان محکوم‌شده است. وی ادامه داد: محسن نیک جعفریان نیز به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری، جزای نقدی و رد مال و داریوش نیک جعفریان نیز به ۵ سال حبس و ممنوعیت از فعالیت تجاری به مدت دو سال محکوم‌شده‌اند. همچنین دادگاه حکم به انحلال شرکت‌های آرمان پرشین پارس و کارما و انتشار محکومیت آن‌ها در رسانه‌های عمومی داده است. اسماعیلی تاکید کرد: اموالی را شناسایی کردیم و به مردم می‌دهیم؛ اما این اموال کفاف میزان بدهی را نمی‌دهد و قطعاً هوشیاری مردم زمینه‌ساز ناکامی مجرمان خواهد بود.

   آخرین اقدامات قوه‌قضاییه پیرامون شرکت هفت‌تپه
اسماعیلی در مورد آخرین اقدامات قوه‌قضاییه پیرامون شرکت هفت‌تپه، گفت: خوشبختانه با اقدام از ناحیه قوه‌قضاییه، حقوق معوقه پرداخت‌شده و الان پرداخت حقوق کارگران به‌روز است و با حمایت و اقدامات ویژه قوه‌قضاییه، نه‌تنها از تعطیلی مجموعه جلوگیری شد، بلکه کِشت تداوم پیدا کرد و تعدادی از کارگران اخراج شده بودند که پیگیری شد و به کار برگشتند و مشغول کار هستند. سخنگوی قوه‌قضاییه تصریح کرد: وضعیت خود شرکت از طریق مجاری قانونی و هیات داوری در حال بررسی است، اینکه سرنوشت چه خواهد شد باید تحمل کرد که مراجع ذی‌صلاح تصمیم بگیرند.

   آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده گوهر ناز در قم
وی در خصوص آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده گوهر ناز در قم، گفت: پرونده در دادسرای قم رسیدگی و اموال توقیف‌شده است و با صدور کیفرخواست به دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده‌های اخلال در نظام اقتصادی ارجاع شده است. اسماعیلی گفت: اموال بلوکه‌شده در این پرونده به میزان بدهی صاحبان این شرکت نیست و آنچه از اموال به‌دست‌آمده یا در آینده به دست آید، در اولین فرصت بین مالباختگان توزیع خواهیم کرد.

   هرگونه توهین را خلاف قانون می‌دانیم
سخنگوی قوه‌قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا از ناحیه دولت شکایتی در خصوص توهین‌های اخیر به رییس جمهور به دستگاه قضایی رسیده است یا خیر؟، گفت: هرگونه توهین را خلاف قانون و اخلاق و جرم می‌دانیم. قوه‌قضاییه هم به موارد مجرمانه برابر ضوابط و مقررات قانونی رسیدگی می‌کند. وی ادامه داد: در مورد اخیر، تاکنون اعلام شکایتی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران انجام‌نشده است و اینکه در دادسرای ویژه روحانیت شکایتی صورت گرفته یا خیر، اطلاع ندارم. اسماعیلی تصریح کرد: در دولت فعلی بیش از ۱۵۰ مورد شکایت از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی داشتیم که بخش عمده‌ای از این شکایات رسیدگی و بخشی دیگر هم در جریان رسیدگی است.

   آخرین وضعیت پرونده ۲۵۰ صادرکننده ارز
اسماعیلی در مورد پرونده ۲۵۰ صادرکننده ارز، اظهار کرد: در موضوع ارز، ابتدا یکسری پرونده درباره تخصیص ارز دولتی و عدم ورود کالا داشتیم که شکایتی از ناحیه دولت انجام و بخشی از آن توسط مراجع قضایی رسیدگی شد و بخش دیگر در حال رسیدگی است. وی ادامه داد: در مورد موضوع ۱۰ میلیارد دلار، نسبت به ۴ میلیارد دلار آن‌که مربوط به ۵ شرکت بود، رسیدگی‌های قضایی انجام‌شده و متهمان بازداشت و رأی صادرشده است. در ارتباط با ارز‌های تخصیص داده‌شده پیگیری‌های جدی انجام و بخش قابل‌توجه آن مسترد شد و کالا وارد یا رفع تعهدات ارزی صورت گرفت و بخشی هم در حال رسیدگی است.
سخنگوی قوه‌قضاییه تاکید کرد: درباره ارز‌های ناشی از صادرات نیز دو بخش محصولات پتروشیمی و بخش صادرات غیرپتروشیمی داریم که بیش از ۱۱ میلیارد یورو از ارز‌های ناشی از صادرات پتروشیمی رفع تعهد ارزی شد. اسماعیلی تصریح کرد: در مورد سایر شکایات که در یک نوبت ۱۵۰ صادرکننده، در نوبت دیگر صد نفر و یک‌بار هم هزار و ۳۳ نفر را به ما معرفی کردند که در این حوزه نیز پیگیری‌های جدی انجام‌شده است.
وی ادامه داد: بیش از ۳.۵ میلیارد یورو از این قبیل از افراد نیز رفع تعهد ارزی شده و جمعاً حدود ۱۴.۵ میلیارد یورو ارز ناشی از صادرات، رفع تعهد شد که این موفقیت بسیار بزرگی است. سخنگوی قوه‌قضاییه گفت: اینکه برخی از این افراد از کارت‌های صوری و اجاره‌ای و اصطلاحاً از متهمان کارتن‌خواب برای کار‌های بازرگانی استفاده می‌کردند، درست است و تا الان بیش از ۱۰۰ نفر از این افراد شناسایی و بعضی‌ها بازداشت هستند و برخی نیز با قرار تأمین آزاد شدند. اسماعیلی تاکید کرد: برخی از واردکنندگان بزرگ پشت سر این مجموعه بودند، این افراد شناسایی شدند و تحت تعقیب قرار گرفتند. وی تصریح کرد: یک ارتباطاتی هم در برخی از گمرکات با عوامل ترخیص‌کار گمرکی داشتند که در این حوزه هم مراجع قضایی در گمرکات کرمانشاه، بندرعباس و غرب تهران و جا‌های مختلف ورود پیدا کردند و با شناسایی عناصر ناباب و برخورد قانونی با آن‌ها خوشبختانه روال ترخیص کالا در گمرکات، روال عادی و قانونی پیداکرده و اقدامات خوبی برای بازگشت تعهدات ارزی انجام‌شده است.

   اقدامات قوه‌قضاییه در مورد مهریه
اسماعیلی در خصوص اقداماتی که قوه‌قضاییه در مورد مهریه انجام داده است، گفت: سیاست قوه‌قضاییه حمایت از حقوق یکایک شهروندان ازجمله بانوان است؛ اقدامی هم که سال گذشته قوه‌قضاییه انجام داده تدوین لایحه صیانت از بانوان و حمایت از حقوق آن‌ها است که در یک بازه زمانی کوتاه‌مدت بعد از شروع تحول قوه‌قضاییه این لایحه نهایی و به دولت ارسال شد. سخنگوی قوه‌قضاییه گفت: متاسفانه باگذشت ۱۴، ۱۵ ماه از شهریور سال گذشته هنوز این لایحه نهایی نشده است.

   امنیت شهروندان و مردم خط قرمز ما است
اسماعیلی در خصوص اهداف تشکیل قرارگاه مبارزه با اراذل‌واوباش، گفت: آنچه نسبت به آن باور داریم و از سیاست‌های قوه‌قضاییه است، آن است که امنیت شهروندان و مردم خط قرمز ما است و به‌هیچ‌وجه اجازه نمی‌دهیم که برخی از افراد خصوصاً افراد شرور و سابقه‌دار امنیت شهروندان را به مخاطره بیندازند. وی ادامه داد: تشکیل قرارگاه، باعث افزایش هماهنگی شده، رسیدگی‌ها را تسریع و دیدگاه و نقطه نظرات را به یکدیگر نزدیک کرده و کمک می‌کند که در بازه زمانی کوتاه با جمع‌آوری ادله و کنار هم قرار گرفتن ضابط، قاضی دادسرا و قاضی دادگاه بتوانیم برخورد قاطع و بازدارنده‌ای با این قبیل افراد داشته باشیم. علاوه بر این قرارگاه، مقررشده است که این قبیل از پرونده‌ها در دادسرا و دادگاه به شعب ویژه ارجاع شود و این شعب هم سریع و قاطع نسبت به این موضوعات رسیدگی کنند.
اسماعیلی در خصوص ورود دادستان‌ها به ماجرای ترخیص کالا‌های موجود در گمرک، گفت: در این حوزه در دو بخش اقداماتی صورت گرفت. اشکالاتی در ترخیص کالا در گمرکات بود که دادستان‌ها ورود پیدا کردند و با حذف برخی از عناصر ناباب و جایگزین کردن عناصر شایسته و اصلاح فرآیندها، کمک شایسته‌ای برای انضباط در این حوزه انجام گرفت. سخنگوی قوه‌قضاییه تصریح کرد: در بخش دیگر نیز حضور در گمرکات و بنادر، به‌منظور بررسی کالا‌هایی که وارد گمرکات شده و ترخیص نمی‌شد، صورت گرفت و حضور مقامات قضایی در گمرکات کشور به‌ویژه در گمرک شهید رجایی بندرعباس، موجب شد که یک محموله روغن نباتی معطل‌مانده ترخیص شود. اسماعیلی در پاسخ به سوالی در مبنی بر اینکه آیا به‌جز دادگاه آقایان زاکانی و احمدی، پرونده‌های دیگری برای مجرمان سیاسی تشکیل‌شده است، گفت: در آذرماه هم دادگاه دیگری در این حوزه برگزار خواهد شد.

   تمهیدات قوه‌قضاییه برای ارائه خدمات قضایی در شرایط کرونایی
اسماعیلی در خصوص تمهیدات قوه‌قضاییه برای ارائه خدمات قضایی در شرایط حاد کرونایی، گفت: ما در این حوزه اقدامات گسترده‌ای را در قوه‌قضاییه در جهت پیشگیری از ابتلای همکاران و مراجعان به دادگستری در ارتباط با رسیدگی‌های ایام کرونا انجام دادیم و سعی کردیم با بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت سامانه‌ها و دادرسی‌های الکترونیک حضور مراجعان به واحد‌های قضایی را کاهش و امر دادرسی را انجام دهیم.
اسماعیلی گفت: برای این منظور فقط در سال ۱۳۹۹ در این قریب به ۸ ماهی که از سال گذشته است، بیش از ۳۰ سامانه راه‌اندازی کردیم که این سامانه‌ها به امر دادرسی الکترونیک و کاهش مراجعه مردم به واحد‌های قضایی و استمرار امر دادرسی در شرایط کرونایی کمک می‌کند. سخنگوی قوه‌قضاییه افزود: در ۷ ماهه اول امسال، بیش از ۵۰۰ هزار نفر از مراجعین به دادگستری نیاز به مراجعه پیدا نکردند. ۵۰۰ هزار نفر دیگر با بهره‌گیری از سامانه‌های نوبت‌دهی به‌موقع مراجعه کردند و کارشان انجام‌شده است.
سخنگوی قوه‌قضاییه افزود: با بهره‌گیری از این سامانه‌ها در سال جاری ۲۲۰ هزار لایحه از طریق سامانه‌های خودکاربری وکلا ارسال‌شده است و ۲۵ هزار دادرسی الکترونیک با اصحاب پرونده در این ایام انجام دادیم و درماه‌های اخیر بیش از ۲۰ هزار جلسه دادرسی با زندانیان از طریق سامانه‌های تصویری انجام شد. وی ادامه داد: سامانه استعلام آنی و مکاتبات الکترونیکی، راه‌اندازی مکانیزم احراز هویت از راه دور، راه‌اندازی مراکز پشتیبانی خدمات الکترونیک با خدمت‌دهی از ساعت ۸ صبح تا ۱۱ شب به‌صورت تلفنی با شماره تلفن ۹۷۷۹۸۰۰۰، دادگاه‌های مجازی، اضافه کردن بیش از ۳۰۰ دفتر به دفاتر خدمات الکترونیک، ایجاد مکانیزم دورکاری برای پرسنل قوه‌قضاییه ازجمله اقداماتی بود که در راستای ارائه خدمت در ایام کرونایی توسط قوه‌قضاییه انجام شد.

تعیین وقت دادگاه رییس سابق سازمان خصوصی‌سازی
اسماعیلی در خصوص دادگاه رییس سابق سازمان خصوصی‌سازی، گفت: برای این پرونده کیفرخواست صادرشده بود، ولی نواقصی داشت و برای رفع نواقص به دادسرا اعاده شد و با اقدامات دادسرا پرونده مجدد به دادگاه آمده و تعیین وقت شده است. وی ادامه داد: اولین جلسه رسیدگی به این پرونده در آذرماه برگزار خواهد شد. همچنین دادگاه در دادگاه کیفری یک برگزار می‌شود نه شعب ویژه اخلال در نظام اقتصادی.

آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده‌های تعاونی اعتباری فرشتگان و کاسپین
اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده‌های تعاونی اعتباری فرشتگان و کاسپین بیان کرد: در خصوص این پرونده کیفرخواست صادر و اخیراً به دادگاه ارجاع شده و در شعبه ویژه رسیدگی به اخلال در نظام اقتصادی به‌زودی رسیدگی خواهد شد. وی تصریح کرد: تمام سپرده‌گذارانی که مبلغ سپرده آن‌ها تا سقف یک میلیارد تومان بوده تاکنون پول آن‌ها داده‌شده است. سپرده افراد از یک‌میلیون تومان، پنج میلیون تومان، ۱۰ میلیون تومان، ۱۰۰ میلیون تومان و تا یک میلیارد تومان در این مجموعه‌ها سپرده‌گذاری داشته‌اند مسترد و تسویه شده‌اند. اسماعیلی ادامه داد: ارقام باقی‌مانده بالای یک میلیارد تومان است که تعداد سپرده‌گذاران این بخش محدود است. برای این موضوع با همکاری بانک مرکزی جمهوری اسلامی قرار شده بانک عاملی برای تحویل املاک و دارایی‌های این تعاونی و گشایش خط اعتباری و ما به ازای این اموال و تسویه سایر طلبکاران که در دست انجام است در نظر گرفته شود و این موضوع به نتیجه خواهد رسید و جلسات دادگاه به‌زودی برگزار خواهد شد.

   آخرین وضعیت پرونده ادعای نفوذ در تأیید صلاحیت کاندیدا‌های مجلس
سخنگوی قوه‌قضاییه در خصوص آخرین وضعیت پرونده ادعای نفوذ در تأیید صلاحیت کاندیدا‌های مجلس که توسط یکی از نمایندگان سابق مطرح‌شده بود، گفت: در ارتباط با این موضوع در دادسرای عمومی و انقلاب تهران پرونده‌هایی تشکیل شد و این پرونده‌ها اغلب رسیدگی و در برخی از آن‌ها تا روز سه‌شنبه رأی صادرشده است.
وی بابیان اینکه چهار نفر از متهمان تاکنون دراین‌ارتباط محکوم‌شده‌اند، گفت: یک نفر به یک و نیم سال حبس، یک نفر به ۲۰ ماه حبس، یک نفر به یک سال حبس و یک نفر به ۱۵ ماه حبس محکوم‌شده‌اند؛ اما منتهی، چون پرونده در مرحله دادگاه تجدیدنظر است، نمی‌توانم اسامی این افراد را اعلام کنم و رسیدگی دادسرا انجام‌شده و دادگاه بدوی نیز رسیدگی و صدور حکم کرده است.
اسماعیلی اذعان کرد: یکی دو پرونده مفتوح هنوز در دادسرا داریم که به جهت اینکه غیرازاین موضوع متهمان آن‌ها اتهامات دیگری در حوزه کاری خود داشته‌اند و به‌موجب قانون باید به اتهامات متعدد متهمان توأم و یکجا رسیدگی کنیم؛ چون تحقیقات در خصوص سایر اتهامات دامنه‌دار شده و هنوز تصمیم نهایی اتخاذ نشده است. سخنگوی قوه‌قضاییه خاطرنشان کرد: در برخی از موارد نیز ادعای بدون دلیل بوده که در دادسرا رسیدگی و مختومه شده است. همه این‌ها ادعای اعمال‌نفوذ و کلاهبرداری بوده و اعمال‌نفوذی انجام‌نشده است و ارتباطی با مراجع نظارتی و بررسی صلاحیت نمایندگان مجلس نداشته‌اند و هیچ‌کس از این طریق تأیید صلاحیت نشده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.