کد خبر : 24587
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 27 آبان 1399 - 9:22

آیت الله رئیسی به دادستان کل کشور و سازمان بازرسی ماموریت داد:

پیگیری ویژه کمبودها و مشکلات برای مقابله با کرونا

پیگیری ویژه کمبودها و مشکلات برای مقابله با کرونا
پیگیری ویژه کمبودها و مشکلات برای مقابله با کرونا
رییس قوه‌قضاییه با تأکید بر اینکه مسأله کرونا دغدغه مردم شده است و نمی‌توان از جان مردم و سلامت آنان گذشت، به دادستان کل کشور به‌عنوان عضو ستاد ملی مقابله با کرونا و سازمان بازرسی کل کشور مأموریت داد کمبود‌ها و مشکلات مربوط به مقابله با کرونا را با اولویت پیگیری کنند.
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه روز گذشته شورای عالی قوه‌قضاییه با اشاره به اعلام شرایط ویژه برای مقابله با کرونا در کشور، تصریح کرد: شرایط موجود اجرای قاطع مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا از موضع حاکمیتی و نظارت بر این فرایند را می‌طلبد و نظارت بر اجرا، شرط موفقیت این تصمیمات است.

   بهترین کمک به کادر درمان رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی است
رییس قوه‌قضاییه با تقدیر از فداکاری و تلاش‌های شبانه‌روزی کادر درمانی و پزشکی کشور، رعایت کامل همه دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های بهداشتی از سوی مردم را بهترین کمک به کادر درمان در این شرایط دانست.

   هم اصول بهداشتی باید رعایت شود و هم روند دادرسی نباید متوقف شود
آیت‌الله رئیسی با تأکید بر رعایت اصول بهداشتی در قوه‌قضاییه نیز به مدیران دستگاه قضایی توصیه کرد برای کاهش تراکم در مجموعه اداری و مراجع قضایی برنامه‌ریزی کنند تا ضمن حفظ سلامتی خود، اصحاب دعوا و ارباب‌رجوع، اجازه ندهند روند دادرسی دچار وقفه یا اختلال شود.

   ابلاغ شیوه‌نامه بهداشتی دستگاه قضایی در روزهای پیش رو
رییس دستگاه قضا در همین راستا خاطرنشان کرد که ظرف امروز یا فردا دستورالعمل اجرایی نحوه انجام مسئولیت‌ها در بخش‌های مختلف قضایی از سوی معاون اول قوه‌قضاییه ابلاغ خواهد شد که برای همه همکاران دستگاه قضا لازم‌الاجراست.

   کرونا دغدغه مردم شده و نمی‌توان از سلامت و جان مردم گذشت
وی بابیان اینکه مسأله کرونا دغدغه مردم شده است و نمی‌توان از جان مردم و سلامت مردم گذشت، متذکر شد: مسائل و مشکلات مربوط به مقابله با کرونا باید با اولویت دنبال شود و دادستان کل کشور به‌عنوان عضو ستاد ملی مقابله با کرونا و سازمان بازرسی کل کشور باید مشکلات و کمبودهای این حوزه و مأموریت‌هایی را که بر عهده دستگاه قضایی قرار دارد، پیگیری کنند.

   مجازات تروریست‌ها مشمول مرور زمان نمی‌شود
آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با تقدیر از سربازان گمنام امام زمان (عج) در دستگیری عناصر تروریست و اقدام اخیر سپاه در انهدام مواضع گروهک‌های ضدانقلاب در غرب کشور، گفت که پیام این اقدامات آن است که جرائم تروریست‌ها مشمول مرور زمان نمی‌شود.

   هیچ نقطه‌ای برای تروریست‌ها امن نیست
رییس قوه‌قضاییه بابیان اینکه هیچ نقطه‌ای برای تروریست‌ها امن نخواهد بود و در هرزمانی در هرکجا که باشند، به دست عدالت گرفتار خواهند شد، برافزایش روزافزون اقتدار امنیتی و انتظامی و قضایی تأکید کرد تا مردم اطمینان یابند دشمنان قسم‌خورده این مرزوبوم هیچ کاری نمی‌توانند انجام دهند.

   انتخابات آمریکا رسوایی بزرگی بود
آیت‌الله رئیسی با اشاره به نابسامانی وضعیت اجتماعی و اقتصادی آمریکا، اظهارکرد: آمریکایی‌ها می‌خواستند تصویری دموکراتیک از خود در جوامع نشان دهند اما انتخابات اخیرشان یک رسوایی بزرگ برای آن‌ها به وجود آورد که پوسته نمایش دموکراسی را کنار زد و چهره واقعی آمریکا را برملا کرد.

   تهدیدات آمریکا تأثیری بر جامعه روشن و بصیر ما ندارد
رییس قوه‌قضاییه افزود: آمریکایی‌ها تلاش می‌کردند خود را یک جامعه پیشرفته نشان دهند اما ناکام ماندند و امروز برای ما و همه ملت‌ها روشن است که آن‌ها می‌خواهند با تاکتیک تهدید و تحریف بر جوامع و افکار و اندیشه‌های مردم دنیا تسلط یابند ولی تهدیدات آن‌ها تأثیری بر جامعه روشن و بصیر ما نخواهد داشت.

   لبخند آمریکایی حلاوتی در کام مردم ما ایجاد نمی‌کند
آیت‌الله رئیسی با تأکید بر اینکه لبخندها و شیرینی‌های آمریکایی حلاوتی در کام مردم ما ایجاد نمی‌کند و باید مقابل نظام سلطه باقدرت ایستاد، ادامه داد: ارسال پالس‌های غلط برای آمریکایی‌ها پیام ملت ایران نیست و پیام ملت ما به تبعیت از رهبر معظم انقلاب، مقاومت و ایستادگی فعال و تولید قدرت در حوزه امنیت و اقتصاد و نمایش اقتدار ایران در همه عرصه‌هاست.

   پیام ملت ما مأیوس کردن دشمن است
رییس دستگاه قضا تصریح کرد: اگر کسی می‌خواهد پیام ملت اصلی ایران را بداند، این پیام در کلام مقام معظم رهبری نهفته است که بارها فرمودند «باید با مجاهدت درراه هدف دشمن را مأیوس کرد».
وی بر همین اساس متذکر شد که نباید برای آمریکایی‌ها پیام ضعف فرستاد و ارسال پیام ضعف و پالس غلط، هیچ تناسبی با پیام ملت بزرگ ایران ندارد.

   از قضات باصلابت و قانونمند حمایت می‌کنیم
آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تلاش‌های دشمنان برای تخریب چهره‌های انقلابی در دستگاه قضا، گفت: قضات باصلابت و شجاع که از حقوق مردم و حاکمیت دفاع می‌کنند و با عمل به موازین شرع و قانون عدالت را اجرا می‌کنند و نمی‌گذارند حقی ضایع شود، موردحمایت مدیریت دستگاه قضایی هستند.

   قضات شجاع و مقتدر سرمایه‌های اصلی قوه‌قضاییه هستند
رییس قوه‌قضاییه تصریح کرد: دشمن می‌خواهد با عملیات روانی و فضاسازی رسانه‌ای چهره قضات شجاع و مقتدر را مخدوش کند اما این قضات مورد اعتماد و سرمایه‌های اصلی قوه‌قضاییه هستند و همواره از آن‌ها حمایت خواهیم کرد.

   انتقاد رییس سازمان ثبت از بی‌توجهی به سامانه شناسایی اموال محکوم‌علیهم
خداییان، رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در این جلسه با اشاره به تکلیف قانونی برنامه ششم توسعه برای ایجاد «سامانه شناسایی اموال محکوم‌علیهم»، گفت که باوجود تدوین آیین‌نامه آن از سوی دولت و فراهم کردن زیرساخت‌های آن توسط مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضاییه، دستگاه‌های دولتی به این تکلیف قانونی عمل نمی‌کنند و بانک‌ها نیز تاکنون وظایف خود در این زمینه را انجام نداده‌اند و تأکید کرد: تسریع در راه‌اندازی‌ای سامانه‌ها، نقش مهمی در اجرای احکام مدنی و مفاد اسناد رسمی دارد.
رییس قوه‌قضاییه نیز در واکنش به این گزارش تأکید کرد: اگر در متن قانون الزام وجود دارد که بانک‌ها و بخش‌های مختلف باید این کار را انجام دهند، حتماً باید پیگیری شود تا قانون اجرا شود.

   پذیرش لوایح وکالت از اول آذر فقط از طریق ثبت در سامانه ثبت الکترونیک قرارداد
محمد مصدق، معاون حقوقی قوه‌قضاییه نیز در این نشست اعلام کرد هفته گذشته در اجرای بخشنامه رییس قوه‌قضاییه در خصوص ساماندهی نظام وکلا، به روسای کل دادگستری‌ها تذکر داده شد از ابتدای آذرماه هیچ لایحه‌ای را که در سامانه الکترونیک ثبت قرارداد وکالت ثبت‌نشده، از وکلا نپذیرند و اگر وکلا مبلغ قراردادشان را نیز در سامانه ثبت نکنند، قضات به آن‌ها مجوز وکالت در پرونده‌ها را ندهند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.