کد خبر : 24885
تاریخ انتشار : شنبه 1 آذر 1399 - 9:42

همدستان واشنگتن، کشورمان را به نقض برجام متهم کردند

هوچی گری تروئیکای اروپا برای فشار به ایران!

هوچی گری تروئیکای اروپا برای فشار به ایران!
هوچی گری تروئیکای اروپا برای فشار به ایران!
در حالیکه مشاوران بایدن خبر از احیای برجام آنهم مشروط به پذیرفتن شروطی از سوی ایران کرده‌اند، هم‌پیمانان عربی، اروپایی و صهیونیستی آمریکا، در حال مقدمه‌چینی جهت عملیاتی شدن این مهم هستند.
زمانیکه «دونالد ترامپ» در سال ۲۰۱۶ در آمریکا به قدرت رسید،در ادامه با این ادعا که برجام توافق ناقصی است، از آن خارج شد و بسیاری از تحریم‌هایی که در دوران اوباما بر ایران تحمیل نشده بود را نیز بر کشورمان تحمیل کرد تا جاییکه مشاور امنیت ملی کاخ‌‎سفید، ماه گذشته اعلام کرد که دیگر تحریمی نمانده که علیه ایران اعمال شود. حال با روی کار آمدن بایدن در کاخ‌سفید، محور عبری-عربی-غربی برای تکمیل پازل فشار بر ایران، دوباره هم‌نوا شده تا کاری را که ترامپ نتوانست بکند را اینها با یک تقسیم کار دوباره علیه کشورمان رقم بزنند. در زمان کارزار انتخاباتی آمریکا، مشاوران بایدن بارها تأکید کرده بودند که اگر وی رأی بیاورد، به برجام باز خواهد گشت اما برای بازگشت، شروطی خواهد داشت. حال که بایدن رأی آورده، دنباله روهای آمریکا تقسیم وظیفه کرده و بایدن به سبک اسلاف دموکرات خود، برای فشار بر تهران، یارگیری کرده است.

 اروپای بدعهد و پررو!
پس از آنکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شد که ایران هنوز درباره سایت‌های مشکوک تورقوزآباد باید به آژانس پاسخ بدهد، تروئیکای اروپایی عضو برجام هم در ادعایی مضحک و برای افزایش فشار بر تهران به جهت حاضر شدن در میز مذاکره در موضعی منفعلانه، اعلام کردند که همه تعهداتشان را انجام داده‌اند و این ایران بوده نقض برجام کرده است. در همین رابطه، انگلیس، آلمان و فرانسه مدعی شده‌اند که به عنوان طرف‌های مشارکت‌کننده در «برجام» برای حفظ این توافق هسته‌ای تلاش کرده و از خروج آمریکا از آن ابراز تأسف کرده‌اند. در این بیانیه آمده است: ما به عنوان مشارکت‌کنندگان برجام بار دیگر بر تداوم تعهد خود برای حفظ توافق هسته‌ای و اجرای کامل آن تأکید می‌کنیم. ما سه کشور اروپایی سخت برای حفظ این توافق تلاش کرده‌ایم. در ادامه این بیانیه آمده است: همواره صراحت داشته‌ایم که از خروج آمریکا از برجام و احیای تحریم‌ها متأسفیم. ما تحریم‌ها را به نحو پیش‌بینی‌شده در برجام رفع کرده و مضاف بر آن از طریق ایجاد ساز و کار مالی اینستکس، تلاش‌هایی اضافی جهت مجاز کردن تجارت مشروع با ایران به کار بسته‌ایم. سه کشور اروپایی در ادامه مدعی شده‌اند: «با وجود این، علی‌رغم این تلاش‌های مبتنی بر حسن نیت، ایران اکنون یک سال و نیم است که مرتکب اقدامات متعددی در نقض جدی تعهدات هسته‌ای خود شده است. ما کماکان به شدت از اقدامات ایران که در حال تهی کردن توافق از مزایای اصلی آن در زمینه منع اشاعه است نگرانیم.» سه کشور اروپایی در ادامه این بیانیه خاطرنشان کرده‌اند: «اکنون اهمیت حیاتی دارد که ایران به سرعت اقداماتش را به عقب برگردانده و به پایبندی کامل برجام برگردد.» «بن والاس» وزیر دفاع انگلیس هم در گفت‌وگو با شبکه «اسکای نیوز» از آمریکا درخواست کرد تا از برجام حمایت کند. وی از ایران نیز درخواست کرد که به تعهدات برجامی خود بازگردد.
علی‌رغم این ادعاهای اروپایی‌ها، تروئیکای اروپا علی‌رغم مخالفت‌های لفظی با خروج آمریکا از برجام به وعده‌های خود برای جبران آثار این خروج عمل  نکردند. جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بی‌عملی کشورهای اروپایی در ۵ گام طبق مفاد برجام تعهدات خود ذیل این توافق را کاهش داد.

 برنامه صهیونیست‌ها برای برجام بعدی!
وزارت خارجه رژیم صهیونیستی هم تیمی برای اثرگذاری روی سیاست خارجی دولت آتی آمریکا در قبال ایران تشکیل داده است. دو مقام رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با پایگاه خبری «آکسیوس» گفتند اسرائیل در حال تدوین راهبردی برای تعامل با دولت «جو بایدن» درخصوص ایران است.  «گابی اشکنازی» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در جلسه‌ای محرمانه در کنست(پارلمان رژیم صهیونیستی) خواستار اثرگذاری بر هرگونه برنامه احتمالی بایدن برای بازگشت به برجام شده است. اشکنازی در جلسه استماع کمیته روابط خارجی کنست مدعی شده هدف این تیم اطمینان یافتن از گنجانده شدن مفاد مهم برای اسرائیل در هر توافق هسته‌ای احتمالی با ایران است. به نوشته آکسیوس، از نگاه اشکنازی این راهبرد به معنی گره زدن مسئله برنامه هسته‌ای ایران به برنامه موشکی و رفتارهای منطقه‌ای ایران است. بعد از گزارش آکسیوس، روزنامه «یو‌اس‌ای‌ تودی» هم در مطلبی مدعی شد: نتانیاهو در تلاش است از بازگشت جو بایدن به برجام، به شکلی که در حال حاضر هست جلوگیری کند.  «دنی دایان» سرکنسول سابق اسرائیل در نیویورک، ادعا کرد: نتانیاهو به خوبی می‌داند که بایدن به توافق هسته‌ای باز می‌گردد و مأموریتش این است که بایدن را متقاعد کند تا از بازگشت به این توافق به شکلی که در حال حاضر هست خودداری کند. اعراب هم به این سازوکار محور عبری-غربی پیوسته‌اند. در همین رابطه، سفیر عربستان سعودی در اتریش و نماینده این کشور در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به گزارش اخیر مدیرکل آژانس، ایران را به داشتن فعالیت‌های اتمی غیرصلح‌آمیز متهم کرد.

 سیاست آمریکا حفظ فشارها بر ایران است
اما مقامات فعلی آمریکا، سیاست فشار بر تهران را غیرقابل تغییر می‌دانند. در همین رابطه، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در دیدار با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، با بیان ادعاهای همیشگی خود علیه جمهوری اسلامی ایران، به ستایش از رژیم صهیونیستی پرداخت و مدعی شد: فشارها علیه ایران را کاهش نمی‌دهیم. «الیوت آبرامز» نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران هم مدعی شده که کشورهای اروپایی خواستار تمدید «بندهای زوال‌پذیر برجام» هستند. آبرامز در گفت‌وگو با «الشرق‌الاوسط» درباره برنامه‌های احتمالی دولت آتی آمریکا برای بازگشت به برجام، ادعا کرد: برخی از تحریم‌های ما علیه ایران به برنامه هسته‌ای مربوط می‌شوند اما پاره‌ای دیگر تحریم‌های حقوق بشری یا ضد تروریستی هستند. وی اضافه کرد: دشوار می‌توان تصور کرد که یک رئیس‌جمهور بخواهد همه این تحریم‌ها را- در حالی که می‌دانیم موارد نقض حقوق‌بشر و حمایت از تروریسم ادامه دارند- لغو کند. نماینده ویژه دولت آمریکا در ادامه مدعی شد بازگشت به برجام پیچیده است و به آسانی فشار دادن یک کلید برق نیست. وی افزود: بازگشت به برجام، مثل فشار دادن کلید برق نیست[استعاره از ساده بودن]. کار بسیار پیچیده‌ای است و برای من روشن نیست چطور این اتفاق می‌تواند در یک روز یا حتی ظرف چند ماه بیفتد. آبرامز در ادامه به همگرایی‌های آمریکا و اروپا درخصوص سیاست‌های دو طرف در قبال ایران هم اشاره کرد و مدعی شد که کشورهای اروپایی هم خواستار تمدید بندهایی از برجام هستند که با گذشت زمان منقضی می‌شوند. «جو لیبرمن» سناتور سابق ایالت کنتیکت ضمن «اشتباه» خواندن توافق هسته‌ای ایران، مدعی شد بازگشت سریع دولت احتمالی بایدن به برجام، آمریکا را به دوران بسیار بدتری بازخواهد گرداند.

ایران به کسی بدهکار نیست
اما تهران که همواره تأکید کرده بر روی توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، مذاکره مجددی نخواهد کرد، اینبار هم اعلام کرده که ایران در برجام بدهکار هیچکس نیست. در همین رابطه، کاظم غریب‌آبادی نماینده دائم ایران در آژانس انرژی اتمی با بیان اینکه ایران در برجام بدهکار نیست، گفت:‌ ۲۰۰میلیارد یورو خسارتی که ایران در دو سال و نیم بعد از خروج آمریکا متحمل شده را چه کسی باید جبران کند؟ وی افزود: ‌ارائه دسترسی به مکان مورد درخواست آژانس بر مبنای حسن نیت و داوطلبانه بود و این موضوع بایستی به عنوان مبنایی برای حل و فصل موضوع دیده و از ارائه هرگونه نظر و نتیجه‌گیری عجولانه پرهیز شود. این در حالی است که روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز مدعی شد که سیدعباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران تلاش کرده از طریق واسطه‌هایی، به تیم جو بایدن درباره بازگشت بدون پیش شرط آمریکا به برجام پیام ارسال کند که البته این خبر از سوی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تکذیب شد. کوتاه سخن اینکه، محور عبری-عربی-غربی پس از تغییر آرایش سیاسی در کاخ‌سفید، تلاش می‌کنند با تحت فشار گذاشتن تهران، شروطی غیرمعقولی را به توافق هسته‌ای بیافزایند تا به اهداف پلید خود برسند اما ایران نیز در مقابل ابزاری دارد که می‌تواند بدون توجه به خواست غیرقانونی آنها بهره ببرد. خروج ایران از ان.پی.تی و تعامل بیشتر با شرق یعنی روسیه و چین، می‌تواند توازن مناسبی را در مقابل محور تخاصم علیه تهران ایجاد کند.

مهدی خورسند
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.