کد خبر : 25155
تاریخ انتشار : چهارشنبه 5 آذر 1399 - 9:15

5824 نفر در شرایط بد بیماری کووید19قرار دارند

الهام صادقی

کاهش 76 درصدی ترددهای شبانه

کاهش 76 درصدی ترددهای شبانه
 توصیه برای خودروهای غیربومی ساکن تهران 
مسئولان ناجا در چهارمین روز اجرای محدودیت‌های جدید برای مقابله با بیماری کووید19، از همکاری خوب مردم برای در رعایت مصوبات خبر داده‌اند و اینکه واحدهای صنفی متخلف جریمه یا پلمب شده‌اند.
 همکاری بیش از 95 درصدی اصناف
فرمانده انتظامی پایتخت با اشاره به اجرای محدودیت‌های دو هفته‌ای کرونایی ‌اعلام کرد: انصافاً مردم و اصناف در این چند روز که از این طرح می‌گذرد خوب عمل کرده و اصناف همکاری بیش از ۹۵ درصدی در این طرح داشته‌اند.

 توصیه برای خودروهای غیربومی ساکن تهران
رییس پلیس تهران همچنین درباره وضعیت تردد خودروهای با پلاک غیربومی که سال ها در تهران ساکن هستند و تردد دارند و اکنون با تعطیلی دو هفته‌ای و منع رفت و آمد روبرو شده اند، اظهار کرد: رانندگان این خودروها باید دو هفته تحمل داشته باشند.
سردار رحیمی افزود: به طور مثال وقتی که هزاران واحد صنفی را برای جلوگیری از شیوع بیماری و شیوع ویروس کرونا تعطیل می‌کنیم، رانندگان اینگونه خودروها نیز باید کمک کنند تا مانع شیوع بیشتر این بیماری شویم.  وی خاطر نشان کرد: این خودروها در صورت تردد در تهران جریمه می شوند و نرم افزار به نحوی طراحی شده که آنها را نیز اعمال قانون می کند.

 انتظامات پاساژ‌ها حق بازجویی ندارند
سردار حسین رحیمی در پاسخ به پرسشی در این خصوص که آیا ماموران انتظامات پاساژها و نگهبانان محله می توانند اقدام به بازداشت و بازجویی از افراد کنند، اعلام کرد: هیچ کس به غیر از ماموران پلیس حق بازداشت و بازجویی از افراد را نداشته و چنانچه نگهبانان محله ، ماموران انتظامات پاساژها و مجتمع های تجاری با مجرمان روبرو شوند باید موضوع را به پلیس اطلاع دهند. فرمانده انتظامی پایتخت در ادامه بیان کرد: تنها پلیس به عنوان ضابط عام اجازه دارد که با این موارد و تخلفات از این دست برخورد کنند.

 اعلام تخلفات به سامانه 190
فرمانده انتظامی تهران بزرگ در پاسخ به این که آیا مردم می‌تواند تخلفات مربوط به عدم رعایت پروتکلها علاوه بر سامانه 190 به پلیس نیز گزارش دهند گفت: مردم می توانند در هر ساعت از شبانه روز با سامانه 110 تماس گرفته و گزارشهای خود را اعلام کنند.

تمام جریمه‌ها از سوی پلیس انجام می‌شود
رییس پلیس پایتخت درباره اعلام دو آمارمتفاوت از سوی پلیس و شهرداری تهران درباره اعمال قانون  رانندگان متخلف در طرح شبانه گفت: هیچ کس به غیر از پلیس نمی‌تواند خودرویی را جریمه کند و تمام جریمه‌ها از سوی پلیس انجام می‌شود بنابراین آمار پلیس درست است احتمالا این تفاوت به دلیل لحاظ  تعداد جریمه‌های ارشادی است که در روز اول انجام شده است.

 صدور مجوز  تردد با فرمانداری است
سردار رحیمی درباره صدور مجوز  تردد گفت: افراد برای مجوز تردد باید به فرمانداری‌ها مراجعه کنند، اما اگر فردی مجوز گرفت و به اشتباه جریمه شد، می‌تواند به مراکز دهگانه اجراییات پلیس راهور مراجعه کرده تا جریمه‌اش پاک شود.  وی تصریح کرد: براساس اعلام پلیس راهور پایتخت، ترددها از ساعت 21 تا 4 صبح 76 درصد کاهش و در روزها نیز بالغ بر 30 تا 50 درصد کاهش داشته است.
کاهش فوتی‌ها در پایتخت
عضو شورای شهر تهران از کاهش 10 تا 12 درصدی آمار فوتی‌های کرونا در پایتخت خبر داد و گفت: نه تنها محدودیت‌های مربوط به کرونا بلکه محدودیت‌های نیم‌بند هفته‌های گذشته هم در آمار کاهش ابتلا و متوفیان مؤثربوده است.حسن خلیل‌آبادی افزود: دوشنبه گذشته 131 نفر در پایتخت به دلیل کرونا جان خود را از دست داده‌اند که این آمار در هفته‌های گذشته بیشتر بود که البته نه تنها محدودیت‌های کنونی مربوط به کرونا بلکه حتی محدودیت‌های نیم‌بند در هفته‌های پیش هم در کاهش آمار مبتلایان و متوفیان کرونا مؤثر است. البته این آمار باید دقیق‌تر توسط کارشناسان بررسی شود.
شناسایی ۱۳۷۲۱ بیمار جدید
سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۱۳ هزار و ۷۲۱ بیمار جدید خبر داد و گفت: تاکنون ۸۸۰ هزار و ۵۴۲ نفر در کشور به کرونا مبتلا شده‌اند.
سیما سادات لاری از فوت ۴۸۳ بیمار خبر داد و افزود: تعداد کل فوتی ها به ۴۵ هزار و ۷۳۸ نفر رسید. وی ادامه داد: تاکنون ۶۱۷ هزار و ۷۱۵ هزار نفر بهبود یافته اند و پنج هزار و ۸۲۴ نفر نیز در شرایط بد بیماری قرار دارند.
سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: تا روز گذشته پنج میلیون و ۸۷۱ هزار و ۹۸ مورد تست تشخیصی در کشور انجام شده است.

پلمب واحدهای صنفی متخلف و صدور جریمه
با توجه به محدودیت‌های جدید کرونایی معاونت نظارت بر اماکن عمومی از 14هزار و 38 واحد صنفی بازدید کردند، به 69 متصدی متخلف واحد های صنفی اخطار کتبی داده شد و 41 واحد صنفی نیز به دلیل عدم رعایت کامل پروتکل های بهداشتی جریمه 300هزار تومانی دریافت کردند. با هماهنگی های قضائی 11واحد صنفی که هیچ توجهی به پروتکل های بهداشتی نداشته وسلامت جامعه را به خطر انداخته بودند ، پلمب شدند.همچنین به هفت هزار و 124 مراجعه کننده به واحدهای صنفی که بدون ماسک در این واحد ها حضور داشتند، تذکر لسانی استفاده از ماسک داده شد.
کاهش آمار مراجعه به مراکز درمانی
عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: بر اساس آخرین آمار موجود، مراجعه مبتلایان به ویروس کرونا به مراکز درمانی حدود ۳۰ تا ۴۰درصد در مقایسه با هفته گذشته کاهش یافته است.مسعود مردانی با تاکید بر اینکه وضعیت اپیدمی کرونا درحال فروکش است، افزود: اپیدمی درحال فروکش کرونا، نتیجه همکاری خوب مردم مبنی بر رعایت پروتکل های بهداشتی است. وی با بیان اینکه اجرای طرح جدید برای کاهش و کنترل بیماری کرونا بسیار خوب به نظر می‌رسد، گفت: نتیجه اجرای این طرح از حدود سه هفته دیگر مشخص خواهد شد و پیش بینی می‌کنم اجرای آن نتایج بسیار مثبتی داشته باشد.

ایران پیشگام ساخت واکسن در منطقه
دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا از ثبت واکسن های ایرانی کرونا در سازمان جهانی بهداشت خبر داد و گفت: ایران و مصر دو مدعی اصلی ساخت واکسن کرونا در منطقه بوده و در حال فعالیت برای تولید آن هستند. مصطفی قانعی بیان کرد: چند نوع واکسن کرونا در ایران در حال ساخت است که برخی از آنها مرحله حیوانی خود را با موفقیت پشت سر گذاشتند و برخی های دیگر در حال اتمام این مرحله هستند.   وی ادامه داد: آنچه که مسلم است ما تا پایان سال جاری فاز یک انسانی یک یا دو واکسن را آغاز می‌کنیم. دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا یادآور شد: محققان ایرانی به دانش فنی واکسن کرونا که چند روش در دنیا مطرح است، دست پیدا کردند و با تمام توان در تلاش برای دستیابی به آن هستند. قانعی افزود: برخی ها با شنیدن آغاز فاز یک مرحل انسانی، برداشت می کنند که واکسن وارد بازار شد که این باور غلط است و واکسن در حال سپری کردن مراحل تولید خود است، زیرا واکسن باید باید چند مرحله فاز انسانی را با موفقیت بگذرانند تا وارد بازار شود. دبیر علمی ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: برآورد می شود که جمعیت گروه های پرخطر کشور به بیش از ۱۲ میلیون نفر می‌رسد و این افراد حداقل دو دوز واکسن نیاز دارند، پس در مرحله اول باید حدود ۲۵ میلیون دوز واکسن آماده شود. قانعی با یادآوری این که چاره ای جز اتکا به تولید داخل نداریم، گفت: این امید وجود دارد که واکسن‌های مورد نیاز گروه های پرخطر توسط واکسن سازان داخل تامین شود.
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.