کد خبر : 26063
تاریخ انتشار : یکشنبه 23 آذر 1399 - 9:21

امیدواری ناشران به نمایشگاه مجازی

امیدواری ناشران به نمایشگاه مجازی
امیدواری ناشران به نمایشگاه مجازی
اوایل آذرماه بود که اعلام شد ناشران متقاضی حضور در نمایشگاه مجازی کتاب تهران باید برای کنترل اطلاعات کتاب‌های خود به سامانه موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران مراجعه و نسبت به اعلام وصول کتاب‌ها اقدام کنند؛ نمایشگاه کتابی که البته زمان برگزاری آن چندین بار تغییر کرده اما رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران به برگزاری آن امیدواراست!

رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان با بیان اینکه شرایط، ما و جهان را به سمت نمایشگاه مجازی سوق داد، ابراز امیدواری کرد در این نمایشگاه، گردش مالی خوبی برای ناشران رقم خورده و بنیه نشر تقویت شود.
هومان حسن‌پور در گفت‌وگو با فارس درباره نخستین نمایشگاه کتاب مجازی اظهار کرد: نکته نخست اینکه این نمایشگاه نخستین آوردگاه مجازی برای کتاب است که با عنوان نمایشگاه مجازی کتاب برگزار خواهد شد و ما هنوز به واسطه شرایط کرونا نمی‌توانیم پیش بینی داشته باشیم و حتی شاید مسیر زمان‌بر هم باشد، ولی در شرایط کنونی شاید گریزی نباشد.
وی با بیان اینکه باید دقت شود در این نمایشگاه بیشترین بهره‌برداری توسط مخاطب و ناشر صورت گیرد، توضیح داد: اگر در این نمایشگاه نتوانیم به اهداف مدنظر دست یابیم، ممکن است امکانی را از دست دهیم. به همین دلیل، روی ظرایف کار باید دقت شود تا اعتماد لازم به دست آید.
رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با تاکید بر اینکه مسئله بسیار پیچیده است؛ چرا که تعدد ناشران و عناوین و مخاطبان قابل پیش‌بینی نیست، هم گفت: این نمایشگاه احتمالا مخاطبان متفاوتی دارد، اما آنچه مدنظر صنف و موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران است، اینکه تا می‌توانیم کاری کنیم تا ناشران انتفاع لازم و کافی را از این برگزاری ببرند؛ چرا که شرایط ناشران خوب نیست.
حسن‌پور به کمک‌های صورت گرفته تاکنون اشاره کرد و گفت: عمده کمک‌ها تا پیش از نمایشگاه مجازی اغلب در قالب وام و تعهد بازپرداخت بوده و طبیعی است در این شرایط برای ناشر هم تعهد ایجاد می‌کند، بنابراین شرایط مساعد نیست، پس این نمایشگاه می‌تواند امکانی مالی برای ناشران باشد و بنیه مالی‌شان را تقویت کند.
وی اضافه کرد: اگر نمایشگاه مجازی کتاب به شکلی برگزار شود که تمام طیف ناشران را در برگیرد و منتفع کند، مطلوب نظر خواهد بود. تلاش بر این است تنها تعداد محدود و مشخصی از ناشران تحت حمایت و انتفاع نباشند. متولیان برگزاری در موسسه خانه کتاب هم تاکید بر توازن میان ناشران در این نمایشگاه دارند.
حسن‌پورهمچنین با بیان اینکه تحول در برگزاری نمایشگاه از فیزیکی به مجازی مخاطبان را ممکن است تغییر دهد، خاطرنشان کرد: در اجرای نمایشگاه فیزیکی ممکن بود مخاطب با ناشر و کارشناس فروش ارتباط گرفته و از او هم حتی نظرخواهی کند، اما در نمایشگاه مجازی مخاطبان روش دیگری را تجربه می‌کنند و همه چیز در حد حدس و گمان است.
وی درباره آیین نامه هم توضیح داد: تدوین آیین نامه برای نمایشگاه فیزیکی و مجازی لازم است، چرا که چارچوب‌ها را نمایان می‌کند. در واقع این قوانین برای آن است تا سوءتفاهم‌ها کمتر شود.

 نمایشگاه مجازی کتاب دی ماه برگزار می‌شود
اما در خصوص تغییر زمان برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب هم محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران اظهارکرد: نمایشگاه مجازی کتاب دی ماه برگزار می‌شود. تعطیلات دو هفته‌ای ادارات باعث شد روند تدارک برنامه نمایشگاه با تاخیر انجام شود؛ به همین دلیل زمان برگزاری نمایشگاه تغییر کرد.

 اعلام زمان و بانک عامل نمایشگاه مجازی کتاب
معاون اقتصاد و فرهنگ موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران هم از نهایی شدن آیین نامه داخلی و خارجی نمایشگاه مجازی کتاب خبر داد و گفت: به زودی زمان ثبت نام ناشران برای حضور در نمایشگاه مجازی و ثبت نام دانشجویان برای اخذ یارانه اعلام می‌شود.
حسین صفری اظهارکرد: عمده برنامه‌ریزی‌های نخستین نمایشگاه مجازی کتاب انجام شده و ما جلسات مهم و نهایی را با سازمان‌ها و نهادهای همکار برگزار کرده‌ایم.آیین نامه در بخش داخلی و خارجی نهایی شده و به زودی پس از ویرایش نهایی منتشر می‌شود. در کنار آن با مجموعه‌هایی چون پست و وزارت ارتباطات هم جلساتی برگزار شد.
صفری با بیان اینکه در این نمایشگاه هم موضوع یارانه مهم شمرده می‌شود و در دستور کار خواهد بود، اعلام کرد: مانند نمایشگاه فیزیکی برای دانشجویان، طلاب و اساتید یارانه‌هایی در نظر گرفته شده که به زودی مراحل ثبت نام در آن نیز اعلام می‌شود، اما به دلیل نهایی شدن سامانه، احراز هویت مخاطبان این بخش فهرست نهایی دانشجویان دریافت شده و به زودی در سامانه مجازی بارگذاری خواهد شد تا شاهد احراز هویت سیستمی باشیم.
به گفته معاون اقتصاد و فرهنگ موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، بانک عامل نمایشگاه مجازی کتاب هم «صادرات» است؛ از این رو مذاکراتی با بانک عامل صورت گرفته تا مسئله یکپارچه‌سازی نهایی شود.
وی در پاسخ به این سوال که میزان یارانه دانشجویان، طلاب و اساتید مشخص شده یا نه گفت: به زودی این مسئله نهایی خواهد شد و قرار است یارانه اعتباری در اختیار دانشجویان و طلاب قرار گیرد تا با این اعتبار خرید کنند. این خرید قابل رصد بوده و امکان نقد کردن را به صفر می‌رساند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.