کد خبر : 26889
تاریخ انتشار : دوشنبه 8 دی 1399 - 10:46

مراحل تعیین قیم

مراحل تعیین قیم
مراحل تعیین قیم
مطابق قانون و رویه دادگاه‎ها، تمام افراد (چه دختر و چه پسر) کمتر از ۱۸ سال تمام شمسی حق تصرف و مداخله در امور مالی را ندارند به تغییر حقوقی رشید محسوب نمی‎شوند. همچنين پسران کمتر از ۱۵ سال و دختران کمتر از ۹ سال تمام در امور غیرمالی نیازمند سرپرست هستند و طفل محسوب می‎شوند. از سوي ديگر، تمام افرادی که توانایی ذهنی اداره اموال را ندارند (سفیه و مجنون) نیازمند سرپرستی هستند. همه اين افراد، محجور ناميده مي‌شوند.
 ولی‎قهری کیست؟
پدر یا جد پدری (پدربزرگ پدری) سرپرست طفل، غیررشید یا مجنون هستند و با وجود آنها، نوبت به قیم نمی‎رسد. بنابراین زماني قیم تعیین و نصب می‎شود که پدر یا پدربزرگ پدری زنده نباشند.
هرکدام از پدر یا جد پدری در زمان حیات می‎تواند برای بعد از خود و سرپرستی کودک و مجنون، وصی مشخص کند. در این صورت نیز تا زمانی که وصی باشد، نوبت به قیم نمی‎رسد. به عبارت دیگر تا زماني که پدر، جد پدری یا وصی منتخب آنها باشد، قیم تعیین نخواهد شد و با عدم وجود آنهاست که نوبت به نصب قیم (سرپرست قانونی) می‎رسد.
مطابق ماده ۱۱۸۴ قانون مدنی اصلاحی سال 1379، اگر ولی‎قهری مراعات مصلحت طفل را نکند به درخواست یکی از بستگان طفل و اثبات آن، دادگاه ولی‎قهری را عزل و به جای او قیم تعیین می‎کند. باید توجه داشت که اگر ولی‎قهری (پدر یا جد پدری) بیمار یا با توجه به کهولت سن قادر به اداره امور محجور نباشد، دادگاه پس از تشخیص فردی را به عنوان امین همراه ولی‎قهری خواهد کرد.
برای همه افراد کمتر از ۱۸ سال تمام، مجانین و کسانی که توانایی ذهنی اداره اموال ندارند، قیم تعیین می‎شود.
مادر تا زمانی که ازدواج نکرده است و در صورت داشتن صلاحیت، بر سایر بستگان محجور برای قیمومت اولویت دارد. در صورت محجور شدن زن نیز شوهر او در صورت داشتن صلاحیت بر سایر نزدیکان و بستگان زن اولویت دارد و در نبود اشخاص مذکور (مادر و شوهر) سایر بستگان محجور با داشتن صلاحیت بر سایرین مقدم هستند.
کسانی که محکوم قطعی به سرقت، کلاهبرداری، اختلاس، ورشکستگی، تجاوز، جرایم منافی عفت، جنایت علیه اطفال شده یا معروف به فساد اخلاق باشند، نباید به عنوان قیم منصوب شوند. همچنین قیم یا اقوام درجه یک قیم نباید با محجور پرونده مالی و غیرمالی در دادگاه داشته باشند.

 مهمترین وظایف و اختیارات قیم
قیم نماینده قانونی شخص محجور است. بنابراین مواظبت از همه امور مالی محجور با قیم است. قیم باید قبل از هر اقدامی لیست کامل اموال و دارایی بالقوه و بالفعل محجور را به دادسرای امور سرپرستی ارائه کند و در صورت پنهان‎کاری تعمدی، از قیمومت عزل خواهد شد. قیم باید لااقل هر سال یک بار شرح اقدامات مالی خود را به دادسرای سرپرستی اعلام کند. قیم به عنوان نماینده قانونی نمی‎تواند در دادگاه یا دادسرا پرونده مربوط به محجور را به صلح خاتمه دهد، مگر با تصویب دادسرای امور سرپرستی.
هرگاه قیم زن باشد و شوهر کند، باید به دادگاه (دادسرای امور سرپرسی) اعلام کند. در صورت عدم اعلام، این موضوع می‎تواند از علل عزل او باشد. همچنین زن بدون اجازه شوهر نمی‎تواند قبول قیمومت کند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.