مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اصفهان درآئین امضای این تفاهم نامه گفت: هدف از انعقاد تفاهم نامه شرکت برق با اداره آموزش و پرورش استان فرهنگ سازی و آموزش مصرف بهینه به خانواده ها و دانش آموزان است.

 حمید علاقمندان با اشاره به اینکه تفاهم نامه  های همکاری میان دستگاه های اجرایی یک تعامل دوجانبه است، که در راستای تسریع در امورکارگشا خواهد بود، اظهار داشت: اداره کل آموزش و پرورش به عنوان نهاد سازنده فرهنگ و پرورش دهنده نسل آینده کشور می تواند درایجاد فرهنگ بهینه مصرف برق کمک شایانی در راستای افکار عمومی جامعه داشته باشد .

وی ادامه داد: متاسفانه در مصرف برق هر چه میزان مصرف بیشتر شود هزینه آن برگشت داده نمی شود ، به ازای تولید هر کیلو وات برق بیش از۱۰۰ تومان یارانه تعلق می گیرد؛ که هر چه بیشتر برق مصرف شود دولت یارانه بیشتری را پرداخت می کند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اصفهان  گفت: شرکت توزیع برق استان اصفهان برای همه اقشار جامعه محتواهای آموزشی مصرف بهینه برق تدوین کرده است.

وی با اشاره به ارتقاء خدمات بر پایه تکنولوژی های جدید ازجمله حذف قبوض برق گفت: میزان مصرف خانوار از طریق اپلیکیشن برق من انجام می شود که به صورت دقیق تصویر قبض به همراه اطلاعات دیگر از جمله نحوه مصرف و درصد مصرف کنندگانی که کمتر و بیشتر از آن ها هستند را نشان می دهد.

 علاقمندان افزود:آموزش و پرورش از طریق نرم افزار و اپلیکیشن ها می تواند مباحث مصرف بهینه برق را به دانش آموزان آموزش دهد و دانش آموزان به عنوان مصرف کنندگان برق در آینده نزدیک می توانند هم بهینه مصرف کردن برق و هم استفاده از ابزارهایی که می توان با شرکت برق ارتباط داشت را یاد بگیرند.

وی تصریح کرد: محتواهای بسیاری توسط شرکت برق برای اقشار مختلف مردم تدوین و برنامه ریزی شده است که بخش اعظم آن شامل دانش آموزان است که به عنوان زنگ تفریح در فضای مجازی از این محتواها استفاده کنند.

استفاده از ظرفیت شبکه شاد برای آموزش مصرف بهینه برق

مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان نیز در این آئین گفت: آموزش و پرورش دارای ظرفیت های بسیاری برای آموزش دانش آموزان است و می توان مصرف بهینه برق را در قالب اپلیکیشن و موشن گرافی به  دانش آموزان پیش دبستانی و پایه اول و دوم دبستان آموزش داد.

محمد اعتدادی، با اشاره به ظرفیت بالای شبکه شاد و عضویت ۶۸۰ هزار دانش آموز در آن تصریح کرد:در زمان بارگذاری محتواهای مصرف بهینه برق تعداد زیادی از دانش آموزان آن را رویت می کنند و در ایجاد فرهنگ سازی بسیار موثر است و آموزش مصرف بهینه انرژی در سطوح ابتدایی تاثیر گذاری زیادی در نسل آینده خواهد داشت.

این مقام مسئول گفت: برای اولین بار در کشور برای دانش آموزان سراسر استان برنامه فرهنگی آموزشی مصرف بهینه برق داریم.

درادامه مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع برق استان گفت: بحث انرژی در کشور ما به دلیل ارزان بودن مغفول مانده و در ایران متوسط مصرف انرژی ۳ برابر متوسط مصرف جهانی و در مقایسه با برخی از کشورهای اروپایی ۶ برابر مصرف انرژی است.

مهدی ثقفی نیز در خصوص لزوم فرهنگ سازی مصرف بهینه انرژی از پایه ابتدایی دانش آموزان گفت :با توجه به تجربه های گذشته ، زمانی که از پایه های اول و دوم ابتدایی آموزش شروع شود به دلیل آموزش پذیر بودن دانش آموزان این آموزش ها به خانواده ها نیز منتقل می شود، همچنین در یک مطالعه قبض های برق گروهی که آموزش داده شده بودند ، در مقایسه با سال قبل، مصرف انرژی خانواده ها حداقل ۳۰ درصد کاهش یافته بود.