کد خبر : 29006
تاریخ انتشار : چهارشنبه 15 بهمن 1399 - 9:42

رد سیاسی ترین بودجه ایران در مجلس

رد سیاسی ترین بودجه ایران در مجلس
رد سیاسی ترین بودجه ایران در مجلس

کلیات سیاسی ترین بودجه ایران در غیبت رئیس جمهور، روز گذشته با ۹۹ ‏رای موافق، ۱۴۸ ‏رای مخالف و ۱۲ ‏رای ممتنع از مجموع ۲۶۱ نماینده حاضر در مجلس  رد شد و یکی از پرحاشیه ترین روزهای مجلس و دولت را رقم زد.

پس از چکش کاری بودجه توسط کمیسیون تلفیق مجلس و در حالی که پیش از این با کلیات لایحه بودجه دولت از سوی آنها موافقت شده بود روز گذشته مجلس مجددا کلیات بودجه را رد کرد. این رد شدن شائبه هایی در پی داشت؛ چرا که سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه گفت: نمایندگان نمی‌دانستند به لایحه بودجه رای می‌دهند یا گزارش تلفیق  و برخی اشتباهی رای دادند.

رقم فروش نفت در بودجه و رانت حاصل از ارز 4200 تومانی مهمترین محور مخالفت بهارستان نشینان با لایحه بودجه دولت بود. این در حالی بود که دولت اعلام کرد تغییرات کمیسیون تلفیق شرایط را بدتر کرده و در واقع با این تغییرات هم تورم افزایش می یابد و هم رقم وابستگی به نفت.

 

غیبت رییس جمهور برای تقدیم آخرین بودجه دولت

عدم حضور رییس جمهور در مجلس یکی از حاشیه هایی بود که روز گذشته رقم خورد؛ موضوعی که پیش از این نیز در تقدیم بودجه 1400 به مجلس و عدم حضور رییس جمهور برای ارائه آخرین سنددخل و خرج دولت دوازدهم حاشیه هایی به وجود آورده بود تا جایی که رییس مجلس جایگاه خود را ترک و جلسه را از اتاق دیگری پیگیری کرده بود. با این وجود روز گذشته نیز رییس جمهور، رییس سازمان برنامه و بودجه و معاون پارلمانی خود را راهی مجلس کرد. محمدباقر قالیباف، رییس مجلس در جلسه علنی روز گذشته گفت: رئیس‎‌جمهور باید برای دفاع از بودجه به مجلس می آمد. بنده نیز از ۱۰ روز پیش نامه کتبی نوشتم و ایشان را دعوت کردم. من وظیفه خودم را انجام دادم ولی به هر حال اجابت نشد.

 

انتقاد نوبخت از تغییرات بودجه توسط کمیسیون تلفیق

محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه روز گذشته در صحن علنی مجلس با انتقاد از تغییرات بودجه از سوی کمیسیون تلفیق، افزایش وابستگی به نفت در کمیسیون تلفیق را در تضاد با موضع گیری‌های انتقادی نمایندگان علیه دولت خواند و خطاب به رئیس مجلس گفت: گزارش‌های به کلی سری برای مجلس می‌آید و ایشان می دانند که درآمد چند صد هزار میلیاردی به چند دلار رسیده است. با این وضعیت داریم کشور را اداره می کنیم و مقاومت ملت را در برابر فشارهای عظیم اقتصادی به منصه ظهور رسانده‌ایم.وی گفت: گزارشات خیلی سری و محرمانه خزانه هر هفته برای شما ارسال می شود. شهادت دهید که آیا تا کنون بیش از 70 درصد بودجه عمرانی کشور تخصیص یافته است یا نه؟ آن هم در شرایطی که انتظار داشتند در تابستان گرم امسال ملت ما به ستوه بیاید. این اظهارات در شرایطی بود که میکروفن نوبخت در ادامه اظهاراتش قطع و صحبت های او به دلیل آنچه پایان یافتن زمان قانونی اعلام شد، ناتمام ماند.

 

چرا فروش ۲.۳ میلیون بشکه را پیشنهاد دادید؟

محمدباقر قالیباف هم با اشاره به اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره گزارش کمیسیون تلفیق بودجه سال 1400، گفت: شما در اظهارات خود به اسناد محرمانه ای درباره نفت اشاره کردید که فقط به دست رؤسای قوا می رسد، اگر می دانید که در صادرات نفت در وضعیت فروش حداقلی به سر می برید و با سختی و مشکلات رو به رو هستید؛ چرا در لایحه خود پیشنهاد فروش 2 میلیون و 300 هزار بشکه را پیشنهاد دادید.رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: براساس آنچه که پیشنهاد دادید هزینه های واقعی و قطعی را در لایحه بودجه الزامی کردید، این دوگانگی را چطور مجلس باید حل کند. برهمین اساس آقای بحرینی گفتند که ما در گزارش تفریغ بودجه 41 درصد کاهش داریم و مجلس برهمین اساس فروش نفت قطعی را براساس یک میلیون بشکه و نهایتا تا 1.5 میلیون بشکه پیش بینی کرده است. البته ما خوشحال می شویم که صادرات نفتمان به 2 میلیون و 300 هزار بشکه برسد.

قالیباف تصریح کرد: آقای نوبخت در ادامه اظهارات خود گفت مشکلات لایحه بودجه باید بین دولت و مجلس حل شود، مجلس اصلاحاتی در لایحه دولت انجام داده اما همه دوستان در دولت با این اصلاحات مخالفت کرده اند. این اشکال در مجلس اثر می گذارد.

 

تغییرات بودجه صدمات جدی به معیشت مردم وارد می‌کند

مخالفت های مجلس با بودجه روز گذشته مورد انتقاد رییس جمهور قرار گرفت. حسن روحانی در جلسه روز گذشته ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که همزمان با برگزاری جلسه علنی مجلس برگزار شد، با بیان اینکه لایحه بودجه ۱۴۰۰ برای مدیریت اقتصاد کشور در شرایط جنگ اقتصادی و مدیریت مسیر توسعه تدوین شده است، خاطرنشان کرد: «تغییر در شاکله و محور‌های اصلی لایحه بودجه می‌تواند صدمات جدی به معیشت مردم و مسیر توسعه و مدیریت اقتصاد کشور وارد کند».رئیس جمهور با اشاره به گزارش‌های ارائه شده در جلسه در خصوص تغییرات انجام شده در لایحه بودجه دولت در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی و تاثیرات منفی این تغییرات بر اقتصاد کشور گفت: بار‌ها از سوی دولت بر ضرورت حفظ ارکان اصلی لایحه بودجه تاکید شده و مواردی نظیر مبارزه با رانت، کاهش تورم، تقویت ارزش پول ملی و حمایت از معیشت مردم و تامین کالا‌های اساسی در این لایحه مورد اهتمام جدی دولت بوده است.

 

 

آنچه می‌شنویم سیاسی‌ترین عبارات درباره بودجه در ۴۰ سال اخیر بوده است

سخنگوی دولت  نیز روز گذشته در نشست خبری هفتگی خود در واکنش به رد کلیات بودجه ۱۴۰۰ در مجلس گفت: آنچه می‌شنویم سیاسی‌ترین عبارات درباره بودجه در ۴۰ سال اخیر بوده؛ از کوبیدن بودجه به دیوار تا اتهام فروپاشی.وی البته در ادامه گفت: دولت آماده است با همه توان کارشناسی خود در کنار مجلس اصلاحات مورد نظر که می‌تواند به نفع اقتصاد و مردم باشد را بدون اینکه شالکه بودجه به هم بخورد دنبال کند.سخنگوی دولت به برخی  از تصمیمات کمیسیون تلفیق انتقاد کرد و گفت:  حذف ارز ترجیحی و دادن یارانه ناکافی هر دو امری منفی هستند. شوک آور باید تورم غیرقابل تحمل به بار خواهند آورد.وی ادامه داد:  درآمدهای واهی پیش بینی شده با عدم قطعیت در وصول و هزینه قطعی موجب افزایش نقدینگی و فشار بر تولید و مردم خواهد شد.ربیعی افزود: مواردی مثل مجوز ورود خودرو از مناطق آزاد تصمیمی رانت زا ست که در اجرا مشکلات زیادی خواهد داشت.وی با بیان اینکه طبقه محروم و فرودست جامعه را با تصمیمات عجولانه دچار رنج و سختی می شوند گفت: هر میزان یارانه ای که از محل ضرب و تقسیم ۵.۵ میلیارد دلار و ۱۷۵۰۰ تسعیر ارز برای جبران دهک های پایین در نظر بگیرید بازهم مشکلات اقتصادی ناشی از حذف یارانه ۴۲۰۰ را حل نخواهد کرد.سخنگوی دولت افزود:  دولت بارها اعلام کرده که با یک شیب منطقی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را در نظر دارد ولی حذف ناگهانی آن بیشترین ضربه را به طبقات محروم جامعه خواهد زد.وی در ادامه با بیان اینکه چه کسی آثار روانی این اظهارات بر سرمایه اجتماعی را محاسبه می کند گفت:  انشاالله هرچه خیر و مصلحت کشور هست پیش آید.طبق آیین نامه داخلی مجلس، دولت دو هفته وقت دارد، لایحه بودجه را بار دیگر با اصلاحات به مجلس بیاورد یا لایحه سه دوازدهم ارائه کند. باید دید در ادامه چه تصمیماتی در این خصوص اتخاذ می شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.